Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2021


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγώ πάντως να πω την αμαρτία μου αν το πάρει ο Μαξ θα το πανηγυρίσω, παρόλο που δεν τον συμπαθώ και πολύ, ειδικά και μετά τα τελευταία. Είναι τόση η ανάγκη να δω έναν διαφορετικό πρωταθλητή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
28 λεπτά πριν, oikonikos είπε

Ξέρουμε όλοι τι θα γίνει την Κυριακή αν ο Μαξ δεν έχει την pole 

Ασχετα αν ο Μαξ θα συνεχισει την τακτικη των τελευταιων αγωνων να επιδιωκει επαφες/βγαινει εκτος πιστας παιρνοντας και τον αντιπαλο μαζι του, ειναι κριμα που ενα τετοιο ταλεντο εχει αφησει αυτην την εντυπωση για το πως κανει racing.

Αν ο Χαμ προηγουταν στο πρωταθλημα, θα ελεγε ο κοσμος το ιδιο αν δεν επαιρνε την pole? Οχι και για αυτο ειναι κριμα για το ταλεντο του Μαξ να κανει racing με αυτον τον τροπο.

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, haHa είπε

Ασχετα αν ο Μαξ θα συνεχισει την τακτικη των τελευταιων αγωνων να επιδιωκει επαφες/βγαινει εκτος πιστας μαζι με τον αντιπαλο, ειναι κριμα που ενα τετοιο ταλεντο εχει αφησει αυτην την εντυπωση για το πως κανει racing.

Αν ο Χαμ ηταν αυτος μπροστα στο πρωταθλημα, θα ελεγε ο κοσμος το ιδιο αν δεν επαιρνε την pole? Οχι και για αυτο ειναι κριμα για το ταλεντο του Μαξ να κανει racing με αυτον τον τροπο.

Και ο Σέννα τις ίδιες φουστιές έκανε, και δεν αναφέρομαι μόνο στις στούκες που είχε με τον Πρόστ, αλλά κάποιοι τον θεωρούν ακόμα κορυφαίο του αθλήματος.

Γενικά ΙΜΗΟ πολλοί οπαδοί του αθλήματος είναι πρόθυμοι να κάνουν τα στραβά μάτια σε τέτοιες παραβατικές συμπεριφορές, αρκεί να βλέπουν κόντρες καθ'ολη τη διάρκεια του αγώνα.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα θα μου "άρεσε" να έπεφτε ο VER πάνω στον HAM και το τι θα επακολουθούσε μετά μεταξύ τους, αλλά εντάξει δεν πρέπει να κριθεί έτσι το πρωτάθλημα. Καλός ο χαμός πάνω στη στιγμή αλλά αν το σκεφτείς μετά ήρεμα και λογικά, ξενερώνεις αν γίνονται τέτοια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Narayan είπε

Και ο Σέννα τις ίδιες φουστιές έκανε, και δεν αναφέρομαι μόνο στις στούκες που είχε με τον Πρόστ, αλλά κάποιοι τον θεωρούν ακόμα κορυφαίο του αθλήματος.

Γενικά ΙΜΗΟ πολλοί οπαδοί του αθλήματος είναι πρόθυμοι να κάνουν τα στραβά μάτια σε τέτοιες παραβατικές συμπεριφορές, αρκεί να βλέπουν κόντρες καθ'ολη τη διάρκεια του αγώνα.

Καπως σχετικο, ειναι αυτο που εγραψε ο tommy:

18 ώρες πριν, tommy^ είπε

Αν μου έλεγες πριν 1 χρόνο ότι θα ήθελα να πάρει ο Χαμ τον τίτλο και ότι ο Τοτο είναι πιο συμπαθης από τον Χόρνερ  θα σου κατέβαζα μπινελικια.

Έτσι με κατάντησαν ο πανιβλακας και ο γελοίος Horner. Δυστυχώς μπροστά τους, ο Τοτο και ο Σερ κλαψας είναι πραγματική όαση.

και ειμαι κι εγω σε παρομοια φαση. Ηθελα οπως ειχα γραψει να το παρει ο Μαξ:

Στις 1/4/2021 στις 9:18 ΠΜ, haHa είπε

Μεταξύ των Verstappen και hamilton, προτιμώ Verstappen, εδω και 2 χρόνια οδηγεί εξαιρετικά και το αξιζει. 

 

Στις 9/11/2021 στις 12:45 ΜΜ, haHa είπε

Κατα τα αλλα, οπως εχω γραψει απο τα μεσα της σεζον, ο Μαξ οδηγει καλυτερα(και οδηγει εξαιρετικα εδω και 3 χρονια) και εχει και καλυτερο μονοθεσιο και για αυτο δικαιουται τον τιτλο.

Αλλα στους τελευταιους αγωνες κανει αρκετα λαθη και φυσικα τις γνωστες χοντραδες που δεν ειναι racing.

Ειναι ταλενταρα(ο μονος που ειναι στο επιπεδο του Χαμ), ακομα και αν δεν παρει τον φετινο τιτλο θα παρει αλλους, αλλα ο φετινος δεν του αξιζει ετσι οπως οδηγει.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πάλι αποστασιοποιούμαι απο τα πρόσωπα/οδηγούς και το βλέπω ξερά εγωιστικά 😆

Βασικά: Το 8ο πρωτάθλημα και το σχετικό ρεκόρ ειναι πολύ πιο σπάνιο φαινόμενο από το 1ο ενός οδηγού, οπότε αυτό θέλω να δω (σε στυλ “i was there when it happened” 😛… συνεπώς, χαμ

Εναλλακτικά, θα ήθελα να κερδίσει ο Μαξ ΚΑΘΑΡΑ… Καπως σε στυλ να εκμεταλλευτεί ότι ο χαμ (κ όλοι) θα περιμένουν να κανει την τσατσιά του και αντ’ αυτού να μας αιφνιδιάσει όλους καταφέρνοντας μια τρελή, clean, «ζεν» οδήγηση (η οποία να ειναι αρκετή για να καλύψει τις διάφορες των μονοθέσιων… )

 

———

Διάβασα τα προηγούμενα σχόλια (ωραία κουβεντα), αλλά εξακολουθώ να έχω μείνει με την εξης (genuine) απορία σχετικά με τους κανόνες:

 

έστω ο μπροστινός δίνει την θέση και ο πίσω δεν την παίρνει… υπάρχει καποιος σχετικός κανόνας στο rulebook για το τι γίνεται απο εκει και στο εξης; Η βρέθηκε ένα “glitch” και θεωρητικά αν δεν ακουμπούσαν, θα μπορούσε να το κάνουν αυτό (δλδ σιγα σιγα πίσω απο τον άλλο) …για πάντα; (η έστω, μεχρι να τους φτασει ο τρίτος) ; 

Αν δεν υπάρχει κανόνας, κατι πρέπει να προβλεφθεί. Αν υπάρχει ήδη, τι προβλέπει;

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Spect~ είπε

Γιατι η Μερσεντες ή η ΡΒ που εχουν καλυτερα μονοθεσια απο τον ανταγωνισμο, και μπατζετ (οχι απο ολους) οταν τρωνε την ποινη 5 θεσεων ειναι σαν να μην την εφαγαν. Δηλαδη μπορει να αλλαζουν καθε αγωνα κινητηρα και παλι να ειναι 1-2

Τι να κανουν δηλαδη?Ας γινουν οι αλλοι καλυτεροι ειναι μια απλη απαντηση...να γινουν χειροτεροι οι πρωτοι για να ειναι ισαξιοι?Δεν ειναι περιεργο αυτο?

36 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

έστω ο μπροστινός δίνει την θέση και ο πίσω δεν την παίρνει… υπάρχει καποιος σχετικός κανόνας στο rulebook για το τι γίνεται απο εκει και στο εξης; Η βρέθηκε ένα “glitch” και θεωρητικά αν δεν ακουμπούσαν, θα μπορούσε να το κάνουν αυτό (δλδ σιγα σιγα πίσω απο τον άλλο) …για πάντα; (η έστω, μεχρι να τους φτασει ο τρίτος) ; 

 

Γιατι να μην την παιρνει ο απο πισω?Απλα μπορει να μην την παρει εκει που θελει να την δωσει ο μπροστινος, οπως εγινε εδω...Γιατι ακολουθει μεγαλη ευθεια,drs κτλπ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 λεπτά πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Γιατι να μην την παιρνει ο απο πισω?Απλα μπορει να μην την παρει εκει που θελει να την δωσει ο μπροστινος, οπως εγινε εδω...Γιατι ακολουθει μεγαλη ευθεια,drs κτλπ...

Βασικά ψάχνω να δω αν οι κανόνες αναφέρουν συγκεκριμένα τι γίνεται αν δεν «δεχτεί» να περάσει μπροστά ο πίσω, εκει που του δινει την θέση ο «τιμωρημένος» μπροστινός… δλδ αν δεν δεχτεί, πρέπει να την ξαναδώσει μετα; 

——

θεωρητικά δλδ, ίσως ο μαξ να μπορούσε να επιταχύνει και να ισχυριστεί «του την έδωσα, δεν την πηρε, έφυγα…» 😀

Τι προβλέπεται απο τους κανόνες για  αυτη την περίπτωση ψάχνω (αν προβλέπουν κατι)

Επεξ/σία από TheGrisGrisMan
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Βασικά ψάχνω να δω αν οι κανόνες αναφέρουν συγκεκριμένα τι γίνεται αν δεν «δεχτεί» να περάσει μπροστά ο πίσω, εκει που του δινει την θέση ο «τιμωρημένος» μπροστινός… δλδ αν δεν δεχτεί, πρέπει να την ξαναδώσει μετα; 

——

θεωρητικά δλδ, ίσως ο μαξ να μπορούσε να επιταχύνει και να ισχυριστεί «του την έδωσα, δεν την πηρε, έφυγα…» 😀

Τι προβλέπεται απο τους κανόνες για  αυτη την περίπτωση ψάχνω (αν προβλέπουν κατι)

Που να το φανταστούν οι κανόνες οτι θα είχαμε δυο μπομπιρες να ανταγωνίζονται για πρωτάθλημα. Η λογική λέει μου λένε να δώσω τη θέση και στο πρώτο ασφαλές σημείο να γίνει αυτό, κάνω στην άκρη, και ο απο πίσω απλά κάνει αριστερά και περνάει.

Αυτοί έκαναν το -φωνή προέδρου Εδεσσαϊκού-  "μου λένε να δώσω την θέση, και το κάνω εκεί που με βολεύει κανα δυο γύρους μετά, και ο απο πίσω δεν συμφωνεί και πολύ, οπότε λέει και αυτός να κάτσει από πίσω, αλλα δε γίνεται να περιμένουμε και πολύ οπότε κόβω και άλλο, και κόβει και αυτός, οπότε νευρίασα και πάτησα φρένο και μου την έσκασε απο πίσω σαν τον θείο μου τον Λάμπρο με το Ναβάρα που δεν μπορεί να καταλάβει πόσο μεγάλο είναι, και μετά κάνω άλλους 5 γύρους, και την δίνω, αλλα την ξαναπαίρνω πίσω, πριν με μαλώσουν και τελικά τη δώσω" .

Που να φανταστουν κανονισμό για τέτοια περίπτωση ανάμεσα σε δύο ενήλικες οδηγούς αγώνων με Super Licence. 

Νομίζω οτι δεν τους τιμώρησαν για αυτό το συμβάν επειδή ηταν και οι δύο για σφαλιάρες, και δεν μπλέχτηκε τρίτος. Αν ήταν κάποιος άλλος εκει, θα ειχαν φάει ποινή και για αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, TheGrisGrisMan είπε

Βασικά ψάχνω να δω αν οι κανόνες αναφέρουν συγκεκριμένα τι γίνεται αν δεν «δεχτεί» να περάσει μπροστά ο πίσω, εκει που του δινει την θέση ο «τιμωρημένος» μπροστινός… δλδ αν δεν δεχτεί, πρέπει να την ξαναδώσει μετα; 

——

θεωρητικά δλδ, ίσως ο μαξ να μπορούσε να επιταχύνει και να ισχυριστεί «του την έδωσα, δεν την πηρε, έφυγα…» 😀

Τι προβλέπεται απο τους κανόνες για  αυτη την περίπτωση ψάχνω (αν προβλέπουν κατι)

δεν το ξέρω αλλα ο χαμ εφόσον έκοψε ταχύτητα αντι να τον περάσει σίγουρα δεν έκανε αυτο που θα έπρεπε να κανει. αν τελικα πεφτανε σε ταχυτητες ποδηλάτου θα έπρεπε να πάρει ποινη. ολα αυτα για το drs. ελπιζω του χρόνου που θα αλλάξουν οι πτέρυγες και θα μπορει να ακολουθει ο πίσω τον εμπρός το drs είτε να καταργηθεί είτε να δοθει στις ομάδες του πάτου της βαθμολογίας είτε μονο στην μεγάλη ευθεία για λιγότερα μέτρα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
31 λεπτά πριν, basilis_k6 είπε

δεν το ξέρω αλλα ο χαμ εφόσον έκοψε ταχύτητα αντι να τον περάσει σίγουρα δεν έκανε αυτο που θα έπρεπε να κανει. αν τελικα πεφτανε σε ταχυτητες ποδηλάτου θα έπρεπε να πάρει ποινη. ολα αυτα για το drs. ελπιζω του χρόνου που θα αλλάξουν οι πτέρυγες και θα μπορει να ακολουθει ο πίσω τον εμπρός το drs είτε να καταργηθεί είτε να δοθει στις ομάδες του πάτου της βαθμολογίας είτε μονο στην μεγάλη ευθεία για λιγότερα μέτρα. 

Θα υπάρχει κανονικά του χρόνου DRS.....

4 λεπτά πριν, ep1 είπε

Θα υπάρχει κανονικά του χρόνου DRS.....

Θεωρώ ότι θα πρέπει η θέση να δοθεί μέσα σε 2-3 στροφές. Για να μην έχουμε τα ίδια καραγκιοζιλίκια.

Άκουσα στο f1tv ότι αν ο χάμιλτον έμπαινε για αλλαγή πτέρυγας και έβγαινε,  ο Μαξ ήταν ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟΣ να δώσει την θέση του!!!

Επεξ/σία από ep1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά όχι δεν ήταν υποχρέωση του Verstappen να δώσει πίσω τη θέση. Αυτό το αφήνουν να γίνεται γιατι και καλά μπορεί να προσπεράσει απ'εξω για να αποφύγει τρακάρισμα, οπότε απλά δίνει τη θέση πίσω και συνεχίζουμε.

Θα μπορούσε να συνεχίσει ώς είχε και απλά να έτρωγε την ποινή για προσπέραση έχοντας αποκτήσει παράνομο πλεονέκτημα. Συνήθως δεν τους συμφέρει να φάνε 10", οπότε απλά δίνουν τη θέση πίσω να τελειώνουν.

Φαντάζομαι οτι εκει βασίζεται ο Hamilton, απο τη στιγμή που δεν είχε πληροφόρηση για την απόφαση του Horner να δώσουν τη θέση πίσω. Δεν έγινε άμεσα, δεν του είπαν τίποτα, τον είδε να κόβει έκοψε και αυτός.

Κατάλαβε οτι το έκανε για να του δώσει τη θέση;  Πιθανότατα ναι. Του δώσανε δικαιολογία να μην την πάρει αφού δεν την έδωσαν αμέσως και το εκμεταλλεύτηκε ; Πιθανότατα ναι. Φταίει που την έσκασε στον προφυλακτήρα του Max και φωνάξανε την Ιντεραμέρικαν; Πιθανότατα όχι. Η στούκα στο τέλος ήταν απώλεια ψυχραιμίας του Verstappen.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Αλεξανδρος A.92 είπε

Τι να κανουν δηλαδη?Ας γινουν οι αλλοι καλυτεροι ειναι μια απλη απαντηση...να γινουν χειροτεροι οι πρωτοι για να ειναι ισαξιοι?Δεν ειναι περιεργο αυτο?

1 ώρα πριν, TheGrisGrisMan είπε

Νομίζω οτι ουσιαστικά αυτό που προτείνεται είναι οι επιπτωσεις των ποινων να ειναι ισαξιες για ολους και οχι οι ποινες καθαυτες. Δηλαδη, 10sec penalty στις Χαας είναι σαν μην εδωσες ποινη, όπως αντιστοιχα 10sec penalty σε Μαξ, Χαμ που σχεδον ολη τη σεζον ειναι μισο λεπτο μπροστα απο τον εκαστοτε 3ο ειναι επισης αστεια. Αντιθετα, 10sec penalty σε οδηγο Ferrari, Mclaren, Alpine κτλ. μπορει να κοστισει απο μια θέση στο βαθρο μεχρι εκτος 10αδας.

Μοιαζει λιγο με τα προστιμα που επιβαλλουν τα κρατη στους πολιτες. Αν φαμε 100€ για παραβιαση οριου ταχυτητας εμεις που ειμαστε στο φορουμ θα πονεσει καπως (εκτος και αν εχουμε καποιο φιλο που δεν τον ποναει, οποτε θα ηθελα να κανουμε πιο συχνα παρεα!). Αν φαει 100€ ο Κουγιας πχ, μπορει να αφησει 200€ και τα ρεστα σοκολατες για τα παιδια των ΕΛΤΑ.

Ειμαι υπερ του οι ποινες να χτυπανε σε σχεση με τη δυναμικη του καθενος, π.χ. με βαση τα δεδομενα της τηλεμετριας να τρως αντιστοιχο ποσοστο ποινης (π.χ. 10% του μεσου γύρου σου στο τρεχον στιντ).

Τεσπα πολλα μπορουν να αλλαξουν, αλλα δεν ειμαστε αρμοδιοι και ετσι και αλλιως οι οδηγοι ξερουν ποιες ειναι οι ποινες πριν τους αγωνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...