Προς το περιεχόμενο

Formula 1 2021


Diinekis21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορούσες να ακολουθήσεις τακτική εμεξελές, να κλέβαμε τον βαθμό και για ΜΙΑ ρημάδα αγωνιστική να μην φιγουράρει μόνος πρώτος ο ΓΚΟΑΤ κοτσιδάκιας. Για μία φορά!

Βαρεθήκαμε την ηττοπάθεια και την ανικανότητα, ντροπή σου! 

licensed-image.jpeg

Επεξ/σία από ~mxls~
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 13,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 ώρες πριν, ~mxls~ είπε

ΑΛΗΤΕΊΑ ΑΊΣΧΟΣ 

προσπαθούν με κάθε τρόπο να με πετάξουν εκτός Φ1

Άστο καλύτερα. Μέχρι σχολιασμό στο ινσομνια και πάλι καλά να λες🥱🥱🥱

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

O αρχισχεδιαστης κινητηρων που πηρε η Red Bull, προσπαθει να πεισει κι αλλους απο την Mercedes να ερθουν Red Bull:
‘Hodgkinson tried to take Merc PU staff to Red Bull’

 

Αναφορά σε κείμενο

Ben Hodgkinson has been talking to his Mercedes colleagues, trying to persuade them to follow him to Red Bull, claim Corriere dello Sport.

With Formula 1 backing an early engine freeze, which runs from 2022 to the end of 2024, Red Bull created ‘Red Bull Powertrains’ to take over and run the Honda engines from next year onwards.
 

Hodgkinson, who was Mercedes’ Head of Engineering, is said to already be on ‘gardening leave’ and will only join Red Bull late in 2022.

That, though, has not stopped him from talking to other Mercedes personnel and trying to persuade them to jump ship.

According to Corriere dello Sport, ‘at Mercedes there is now alarm because it turned out Hodgkinson was talking about the subject with two or three colleagues, clearly trying to get them to follow him’.
And that is not their only concern.

Hodgkinson also knows all the secrets about Mercedes’ power unit.

‘Red Bull [are] in a position to discover important secrets,’ says the Italian publication, adding that Hodgkinson is the first person to leave Mercedes’ power unit division for a rival team.

‘The fear is in fact that other valuable technicians may be contacted by Red Bull and accept upward economic offers but without upsetting their lives’ as they would still be based in England.

In the past, Ferrari have tried to get Mercedes personnel to swap teams but without any success as it would have meant moving from the UK to Italy.

Corriere adds that it will be ‘interesting to see if and how Ferrari will fit into this lively market that will decide the new equilibrium of Formula 1 in the near future’.

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
15 λεπτά πριν, haHa είπε

O αρχισχεδιαστης κινητηρων που πηρε η Red Bull, προσπαθει να πεισει κι αλλους απο την Mercedes να ερθουν Red Bull:
‘Hodgkinson tried to take Merc PU staff to Red Bull’

 

 

Μονο εμενα μου κανει εντυπωση να μην υπαρχει ορος στο συμβολαιο τους σχετικα με την δουλεια στον ανταγωνισμο ή τουλαχιστον ως προς τα "μυστικα" της εταιρειας;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Spect~ είπε

Μονο εμενα μου κανει εντυπωση να μην υπαρχει ορος στο συμβολαιο τους σχετικα με την δουλεια στον ανταγωνισμο ή τουλαχιστον ως προς τα "μυστικα" της εταιρειας;

Υπαρχει συνηθως στο συμβολαιο υποχρεωτικο gardening leave period, που εχει διαρκεια αναλογη με την θεση που ειχες.
Πχ ο Hodgkinson θα πιασει δουλεια σε 1+ χρονο στην Red Bull:
https://www.planetf1.com/news/ben-hodgkinson-red-bull-mercedes/

Αναφορά σε κείμενο

Hodgkinson, who was Mercedes’ Head of Engineering, is said to already be on ‘gardening leave’ and will only join Red Bull late in 2022.

 

Επεξ/σία από haHa
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Sprint Qualifying σε 3 gp με βαθμούς για τους 3 πρώτους (3,2,1)!

Sprint Qualifying to debut at three Grands Prix in 2021 following unanimous agreement from teams | Formula 1®

Εμένα μου είναι λίγο ασαφές όλο αυτό. Όχι ότι δεν μού αρέσει αλλά... Υπάρχουν πολλά ερωτήματα...π.χ.. Τι γίνεται με τα km πού θα φορτωθεί το PU?? Όπως ξέρουμε έχουν 3 PU για όλη την σεζόν. Τώρα? Άλλο ερώτημα είναι.. Αν κάποιος έχει dnf στο race sprint, σε ποία θέση θα τοποθετηθεί την Κυριακή στο grid?? Κάποιος που δεν έχει καμία πιθανότητα να ανέβει στο βάθρο και να πάρει βαθμούς, για ποιο λόγο να τρέχει και να ρισκαρει?? Και άλλες τέτοιες λεπτομέρειες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Sprint Qualifying σε 3 gp με βαθμούς για τους 3 πρώτους (3,2,1)!

Sprint Qualifying to debut at three Grands Prix in 2021 following unanimous agreement from teams | Formula 1®

Χμμμμ μόνο δύο σετ όμως για τον αγώνα. Επίσης βαθμούς Σάββατο. Δεν ξέρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, eri77 είπε

Εμένα μου είναι λίγο ασαφές όλο αυτό. Όχι ότι δεν μού αρέσει αλλά... Υπάρχουν πολλά ερωτήματα...π.χ.. Τι γίνεται με τα km πού θα φορτωθεί το PU?? Όπως ξέρουμε έχουν 3 PU για όλη την σεζόν. Τώρα? Άλλο ερώτημα είναι.. Αν κάποιος έχει dnf στο race sprint, σε ποία θέση θα τοποθετηθεί την Κυριακή στο grid?? Κάποιος που δεν έχει καμία πιθανότητα να ανέβει στο βάθρο και να πάρει βαθμούς, για ποιο λόγο να τρέχει και να ρισκαρει?? Και άλλες τέτοιες λεπτομέρειες 

  • Τα PU δε θα καταπονηθούν παραπάνω (ή έστω λίγο μόνο) γιατί βγάζουν το Practice 3 και μιλάμε για αγώνα 100km.
  • Σε DNF λογικά θα ξεκινά τελευταίος. Αν είναι πολλά τα DNF's ανάλογα με τους συμπληρωμένους γύρους.
  • Θα συνεχίσει να τρέχει κάποιος για να έχει καλύτερη θέση στο grid της Κυριακής.

Μετά είναι και η φάση με τα 2 σετ ελαστικά.

Εντάξει μου φαίνεται ξένο όλο αυτό, αλλά θα του δώσω μια ευκαιρία. Είναι κάτι διαφορετικό που μπορεί να δώσει κάποια άλλη νότα.

Επεξ/σία από Diinekis21
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Diinekis21 είπε
  • Τα PU δε θα καταπονηθούν παραπάνω (ή έστω λίγο μόνο) γιατί βγάζουν το Practice 3 και μιλάμε για αγώνα 100km.
  • Σε DNF λογικά θα ξεκινά τελευταίος. Αν είναι πολλά τα DNF's ανάλογα με τους συμπληρωμένους γύρους.
  • Θα συνεχίσει να τρέχει κάποιος για να έχει καλύτερη θέση στο grid της Κυριακής.

Μετά είναι και η φάση με τα 2 σετ ελαστικά.

Εντάξει μου φαίνεται ξένο όλο αυτό, αλλά θα του δώσω μια ευκαιρία. Είναι κάτι διαφορετικό που μπορεί να δώσει κάποια άλλη νότα.

Αν δείτε αφαίρεσαν ένα fp και έβαλαν τον αγώνα sprint

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...