Προς το περιεχόμενο

Περίεργοι ηχοι από το τροφοδοτικό


Yami1995

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλημέρα σε όλους. Έχω στήσει ένα pc εδώ και λίγους μήνες (ryzen 2600, gtx 1650, 16gb ram, msi b 450 a pro max, thermaltake smart rgb 700w). Εδώ και λίγες μερες ακούγονται 2 διαφορετικοί ήχοι από το τροφοδοτικό . Ο πρώτος είναι ένας συνεχομενος σαν ψιθυρισμα. Ακούγεται όταν έχει απόλυτη ησυχία κι όταν πας πολύ κοντά. Δεν έχει σημασία αν είναι idle ο υπολογιστής ή αν τρέχει κάποιο παιχνίδι ας πούμε, καθώς ακούγεται με την ίδια ένταση. Ο δεύτερος ήχος που με ανησυχεί περισσότερο για να πω την αλήθεια ακούγεται και αυτός πιστεύω από το τροφοδοτικό. Όταν είναι ανοιχτό το pc κάθε καμία 20-40 δευτερόλεπτα ακούγεται ένα τσικ. Με μια πρόχειρη έρευνα που έκανα στο ίντερνετ και χωρίς να είμαι ειδικός σε καμία περίπτωση, διάβασα ότι μπορεί να είναι σπινθιρισμος. Τσέκαρα τα σιδεράκια όπου κουμπώνει το καλώδιο τροφοδοσίας και είδα ότι δεν έχουν κάποιο περίεργο χρώμα, π. χ. να έχει κάποιο από αυτά κάποιο μαύρισμα. Χρειάζομαι τα φώτα σας. Να ανήσυχω? Τι μπορεί να είναι? Το έχω κλειστό το pc και εκτός μπριζας. Ps. Έχει εγγύηση το τροφοδοτικό 5 χρόνια. 

Επεξ/σία από Yami1995
Ορθογραφικό λάθος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άνοιξε το πλαϊνό καπάκι και σιγουρέψου ότι αυτοί οι ήχοι (όχι ηχη) ακούγονται όντως από το τροφοδοτικό και όχι π.χ. από τον ανεμιστήρα του επεξεργαστή ή της κάρτας γραφικών ή από κάποιο άλλο ανεμιστηράκι.

Μπορείς αν θέλεις να το τεστάρεις ενώ είναι κλειστό το Pc να βάλεις ένα πλαστικό καλαμάκι ανάμεσα στις γριλιές του τροφοδοτικού ώστε να μην αφήσει τον ανεμιστήρα να δουλέψει. Βάλε μπρός το pc και μπες στο bios (να μην ξεκινήσει να μπουτάρει λειτουργικό) και δες αν αυτοί οι ήχοι ακούγονται ακόμα. Αν όχι τότε είναι σίγουρα από το τροφοδοτικό και αν είναι παλιό ίσως να θέλει αλλαγή, ίσως και όχι αλλά αυτά τα *τσικ* δεν μου αρέσουν.

Επεξ/σία από micos000
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση, διάβασα με προσοχή τις απαντήσεις σας και δοκίμασα κάποια από τα πράγματα που μου προτείνατε. Εν τέλει το πήγα στον τεχνικό εδώ στη γειτονιά μου. Θα το κοιτάξει, μου είπε λογικά είναι το τροφοδοτικό με αυτά που του είπα, αλλά πρέπει να το δει. Μίλησα και με το κατάστημα που το πήρα και μου είπαν ότι πρέπει να τους το στείλω με δικά μου έξοδα μόνο με acs και μου βγαίνει κοντά στο 25αρι και μετά να περιμένω δύο μήνες ή και περισσότερο για επιδιόρθωση ή αντικατάσταση, αν όντως έχει πρόβλημα. Εν τέλει αποφάσισα να μην το στείλω γιατί πολύ χρονοβόρα ακούγεται όλη η διαδικασία και δεν έχω την πολυτέλεια να μείνω χώρις υπολογιστή. Οπότε το βλέπει τεχνικός κι αν όντως υπάρχει θέμα θα προχωρήσω σε αγορά καινούργιου, λίγο πιο ακριβού της coolermaster στα 650 watt με bronze certification να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Yami1995 είπε

Ευχαριστώ πολύ για την άμεση ανταπόκριση, διάβασα με προσοχή τις απαντήσεις σας και δοκίμασα κάποια από τα πράγματα που μου προτείνατε. Εν τέλει το πήγα στον τεχνικό εδώ στη γειτονιά μου. Θα το κοιτάξει, μου είπε λογικά είναι το τροφοδοτικό με αυτά που του είπα, αλλά πρέπει να το δει. Μίλησα και με το κατάστημα που το πήρα και μου είπαν ότι πρέπει να τους το στείλω με δικά μου έξοδα μόνο με acs και μου βγαίνει κοντά στο 25αρι και μετά να περιμένω δύο μήνες ή και περισσότερο για επιδιόρθωση ή αντικατάσταση, αν όντως έχει πρόβλημα. Εν τέλει αποφάσισα να μην το στείλω γιατί πολύ χρονοβόρα ακούγεται όλη η διαδικασία και δεν έχω την πολυτέλεια να μείνω χώρις υπολογιστή. Οπότε το βλέπει τεχνικός κι αν όντως υπάρχει θέμα θα προχωρήσω σε αγορά καινούργιου, λίγο πιο ακριβού της coolermaster στα 650 watt με bronze certification να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. 

Δεν αλλάζουμε τροφοδοτικό για λίγο κλαψουρισματάκι των πηνίων. Ολα το κάνουν, άλλα λιγότερο κι αλλά περισσότερο.
Εκτός κι αν ακούσεις από μέσα μια ψιλή παραπονιάρικη φωνούλα να λέει "ανοίχτε, που με ξεχάσατε εμένα", οπότε έχει μείνει μέσα το κατσαβίδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι σίγουρο ότι θα αλλαχτεί, θα ανοιχτεί πρώτα και θα δούμε, μπορεί όπως λέτε να μην έχει τίποτα. Απλά αυτό που δεν ανέφερα εδώ είναι ότι άρχισε να τα κάνει αυτά τα τσικ μετά από διακοπή ρεύματος και αυξωμειωση της τάσης. Τέλος πάντων, θα δούμε μακάρι να αποδειχτεί απλά δικό μου κόλλημα και να μην έχει όντως τίποτα. Ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ, θα ενημερώσω στη δημοσίευση όταν θα έχω νέα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, Yami1995 είπε

Οπότε το βλέπει τεχνικός κι αν όντως υπάρχει θέμα θα προχωρήσω σε αγορά καινούργιου, λίγο πιο ακριβού της coolermaster στα 650 watt με bronze certification να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. 

Το τροφοδοτικό σου μάλλον έχει coil whine.Αν σε ενοχλεί τόσο πολύ ο θόρυβος γιατί δε ζητάς να στο αντικαταστήσουν δωρεάν με άλλο ίδιο και θες να αγοράσεις νέο; Απότι βλέπω έχει 5 χρόνια εγγύηση από τον κατασκευαστή το Thermaltake Smart RGB 700W.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Power rippling. Νομιζω οτι user "Duffyduck" εχει δικιο.

Παντως δοκιμασε να καρφωσεις την παροχη σου σε μια μπριζα μονο του και ισως ηρεμησει λιγο. Παντως πολλα νεα motherboards εχουν προστασια σε κατι τετοιο.

Αυτο νομιζω, μπορει και να ειμαι  λαθος, lol!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...