Προς το περιεχόμενο

Samsung One UI 3.0 beta – Διαθέσιμο για τα Galaxy A51 και Galaxy M31


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

33 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Μα δεν διαφωνω για τον exynos, δεν διαφωνω για το οτι ειναι λιγα τα 2 (πλεον 3) χρονια. Διαφωνω με το οτι πιστευετε οτι υπαρχει καποιος αλλος (π.χ. apple) που δινει περισσοτερα, ενω στην πραγματικοτητα δινει λιγα λιγα επι πολλα χρονια. Αλλα και να μην ισχυε αυτο, δε μπορουμε να συγκρινουμε εταιρια με 20 κινητα το χρονο, διαφορετικων κατηγοριων, με εταιρια που βγαζει 3 ναυαρχιδες το χρονο. Τωρα για αυτα που λες για 1/3 της τιμης να σου θυμισω οτι ειναι φετινα μοντελα (το πιο προσφατο εννοω). Τελος παντων, δεν λεω οτι ως κατοχος s10 δε θα ηθελα 4 χρονια αντι για 3, δεν λεω οτι μαρεσει ο εξινος σε σχεση με σναπ. Αυτο που λεω ειναι οτι οταν αγορασα το σ10 ηξερα τι επεξεργαστη ειχε, ηξερα για ποσα χρονια θα παιρνει αναβαθμισεις, και ηξερα και οτι 3 μηνες μετα στο σκρουτζ θα το βρω με 600 ευρω 128αρι, σε αντιθεση με το iphone12 900 ευρω το 64αρι (μην λεμε δηλαδη οτι εφτασε την απλ σε τιμες)

Κοιτα στο θεμα της τιμης τουλαχιστον στο launch ειναι ιδιες με iphone πανω κατω, εδω εφτασε η Xiaomi να τα πουλαει στο χιλιαρικο.

Απο την μια ειναι και καλα που η τιμη πεφτει μετα απο κανα 6μηνο γυρω στα 600-500 κατοσταρικα, αλλα απο την αλλη αν θες (λεμε τωρα) σε κανα χρονο να το πουλησεις δεν θα κερδισεις και πολλα. Ενω με Iphone που κρατανε την τιμη τους,σιγουρα θα το δωσει και 800 κατοσταρικα αν ειναι καποιο μοντελο pro και βαζοντας αλλα 200-300 παραπανω πας στο επομενο μοντελο,οποτε εχεις το τελευταιο μοντελο καθε χρονο,η ανα δυο χρονια να αλλαζεις χωρις να δωσεις πολλα εξτρα λεφτα μετα.

Και επισεις το καλο ειναι,οτι και να παρεις ενα iphone και 2 χρονων παλιοτερο,παλι θα εχεις ωραια εμπειρια χρησης και θα εξακολουθεις να περνεις και τα updates.

Ναι ξερω οτι τα widgets υπαρχουν στο android απο τοτε που κυκλοφορισε, και κοροιδευα και εγω την Apple που το θυμηθηκε τωρα να τα βαλει, αλλα πιστευω κατα την αποψη μου το η υλοποιηση που τα εκανε, τα ενσωματωσεματωσε πολυ ποιο "ομορφα" μαζι με το λογισμικο της.

Συν κατι μικρες λεπτομεριες που εχει σε μερικα σημεια που λες γιατι στο android δεν τα εχουν κανει,ασημαντα μεν αλλα χρησιμα δεν.

Νταξει οπως ειναι λογικο το hardware σε συνδυασμο με το software τους λειτουργουν παρα πολυ καλα και αξιοποιει το 100% των δυνατοτητων του, αν ηταν ετσι και τα Samsung πιστευω θα ηταν παρα πολυ καλα.

Εγω ετσι και αλλιώς σε κανα χρονο θα παω σε καινουργιο κινητο γενικα,απλος μεχρι στιγμης εχω καταληξει σε Apple,τωρα αν η Samsung μεσα σε ενα χρονο γινει τοσο καλη και ο exynos που κυκλοφορισει ειναι πολυ ποιο τουμπανος,θα προτιμησω παλι Samsung.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, stratos789 είπε

Κοιτα στο θεμα της τιμης τουλαχιστον στο launch ειναι ιδιες με iphone πανω κατω, εδω εφτασε η Xiaomi να τα πουλαει στο χιλιαρικο.

Απο την μια ειναι και καλα που η τιμη πεφτει μετα απο κανα 6μηνο γυρω στα 600-500 κατοσταρικα, αλλα απο την αλλη αν θες (λεμε τωρα) σε κανα χρονο να το πουλησεις δεν θα κερδισεις και πολλα. Ενω με Iphone που κρατανε την τιμη τους,σιγουρα θα το δωσει και 800 κατοσταρικα αν ειναι καποιο μοντελο pro και βαζοντας αλλα 200-300 παραπανω πας στο επομενο μοντελο,οποτε εχεις το τελευταιο μοντελο καθε χρονο,η ανα δυο χρονια να αλλαζεις χωρις να δωσεις πολλα εξτρα λεφτα μετα.

Και επισεις το καλο ειναι,οτι και να παρεις ενα iphone και 2 χρονων παλιοτερο,παλι θα εχεις ωραια εμπειρια χρησης και θα εξακολουθεις να περνεις και τα updates.

Ναι ξερω οτι τα widgets υπαρχουν στο android απο τοτε που κυκλοφορισε, και κοροιδευα και εγω την Apple που το θυμηθηκε τωρα να τα βαλει, αλλα πιστευω κατα την αποψη μου το η υλοποιηση που τα εκανε, τα ενσωματωσεματωσε πολυ ποιο "ομορφα" μαζι με το λογισμικο της.

Συν κατι μικρες λεπτομεριες που εχει σε μερικα σημεια που λες γιατι στο android δεν τα εχουν κανει,ασημαντα μεν αλλα χρησιμα δεν.

Νταξει οπως ειναι λογικο το hardware σε συνδυασμο με το software τους λειτουργουν παρα πολυ καλα και αξιοποιει το 100% των δυνατοτητων του, αν ηταν ετσι και τα Samsung πιστευω θα ηταν παρα πολυ καλα.

Εγω ετσι και αλλιώς σε κανα χρονο θα παω σε καινουργιο κινητο γενικα,απλος μεχρι στιγμης εχω καταληξει σε Apple,τωρα αν η Samsung μεσα σε ενα χρονο γινει τοσο καλη και ο exynos που κυκλοφορισει ειναι πολυ ποιο τουμπανος,θα προτιμησω παλι Samsung.

Αυτο με τις τιμες των ναυαρχιδων samsung που υποχωρουν τοσο γρηγορα εχει 2 οψεις.

Πχ εγω δεν παιρνω day one ναυαρχιδα samsung και τη βρισκω μετα απο 4-5 μηνες ελαφρως μεταχειρισμενη ή και σφραγισμενη εδω μεσα, ακομα και 40% κατω απο την αρχικη τιμη. 

Ε αυτο δεν θα μπορουσε να γινει ποτέ με τα iphone.

Για καποιον που θελει να κρατησει μια συσκευη χρονια, ειναι καλυτερη επιλογη το μηλο. Οχι για μενα που μεσα σε 1 χρονο μπορει να εχω αλλαξει 3 ναυαρχιδες.

Ολα ειναι θεμα οπτικης και προτεραιοτητων.

Επεξ/σία από paris_chav
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, stratos789 είπε

βαζοντας αλλα 200-300 παραπανω πας στο επομενο μοντελο,οποτε εχεις το τελευταιο μοντελο καθε χρονο,η ανα δυο χρονια να αλλαζεις χωρις να δωσεις πολλα εξτρα λεφτα μετα.

Σκεψου το ξανα. Το ίδιο ισχύει με το samsung (το κανω και εγω) το πουλάς πιο χαμηλά γιατι η τιμή του πεφτει πιο χαμηλά οποτε παλι +150-200 βαζεις 

2 ώρες πριν, stratos789 είπε

Και επισεις το καλο ειναι,οτι και να παρεις ενα iphone και 2 χρονων παλιοτερο,παλι θα εχεις ωραια εμπειρια χρησης και θα εξακολουθεις να περνεις και τα updates.

Ειπα τόσες φορές, να παίρνεις ποια updates? Αυτά που εχει η Samsung χρονια; ειναι σαν να λέμε ααα γιατι η Samsung κάθε χρόνο βαζει 10 νεα χαρακτηριστικά; ας βαζει 2 το χρόνο και να δίνει 5 χρονια  updates. Ε συγγνώμη αλλά δε θα παρω. Προτιμώ να παρω 2 (πλέον 3) μεγάλα και καλα παρα κουτσά κουτσά για να φτάσω 5 5 χρονια μετα να παρω κατι βασικό 

2 ώρες πριν, stratos789 είπε

Εγω ετσι και αλλιώς σε κανα χρονο θα παω σε καινουργιο κινητο γενικα,απλος μεχρι στιγμης εχω καταληξει σε Apple,τωρα αν η Samsung μεσα σε ενα χρονο γινει τοσο καλη και ο exynos που κυκλοφορισει ειναι πολυ ποιο τουμπανος,θα προτιμησω παλι Samsung.

Συγγνώμη αλλά έχεις χρησιμοποιήσει iPhone και έχεις δει κάποια διαφορά στην απόδοση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2020 στις 10:29 ΠΜ, ScorpioX777 είπε

Στην ουσια με την καινουργια πολιτικη της Samsung ειναι σχεδον 5 χρονια latest Android...ας παρουμε το S21 που βγαινει τελος Ιανουαριου με Android 11, θα παρει το 12,13,14 το οποιο 14 θα το παρει οπως συνηθως τελος της εκαστοτε χρονιας αλλα θα ειναι η τελευταια εκδοση μεχρι να βγει το 15 Αυγουστο συνηθως της επομενης χρονιας οποτε για 8-9 μηνες θα ειναι το latest.

Παρα πολυ καλα για καποιον που εχει σκοπο να κρατησει τη συσκευη για μεγαλο διαστημα, πλησιαζει σχεδον την Apple.
 

5 χρόνια εννοείς 3 Android versions συν άλλα 2 χρόνια security patches;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
18 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

5 χρόνια εννοείς 3 Android versions συν άλλα 2 χρόνια security patches;

Παμε ποιο απλα, παιρνουμε ως αρχη το S21 και μονο ναυαρχιδες Samsung.

Release date τελος Ιανουαριου 2021 με Android 11(latest) ολο το ετος μεχρι να δωσει η Samsung το 12 Νοεμβριο-Δεκεμβριο του εκαστοτε ετους συνηθως= 1 χρονος 

Android 12(latest) ολο το 2022 = 2 χρονος

Android 13(latest)ολο το 2023 = 3 χρονος

Αndroid 14(latest)ολο το 2024 = 4 χρονος

+ αλλους 9 μηνες μεχρι να βγει το Android 15 Σεπτεμβριο του επομενου ετους περιπου, μας κανει σχεδον 5 χρονια latest Android Versions, δεν μιλησα για Patches.

Επεξ/σία από ScorpioX777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...