Προς το περιεχόμενο

Xerox WorkCenter 6515 DNΙ Review - Ενώνοντας δύο κόσμους


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ένα έγχρωμο πολυμηχάνημα laser που προορίζεται για μικρομεσαίες επιχειρήσεις, το Xerox WorkCentre 6515 τα καταφέρνει περίφημα σε πληθώρα εργασιών. Συνδυάζει έγχρωμο εκτυπωτή, έγχρωμο σαρωτή, fax και φωτοαντιγραφικό σε μια συσκευή.

Μάλιστα, η ευελιξία του το κάνει μια ιδανική επιλογή ακόμη και για το σπίτι, ειδικά στην περίοδο που ζούμε και η τηλεργασία έγινε απαραίτητη για πολλούς, καθώς προσφέρεται σε τρεις εκδόσεις για να καλύψει τις ανάγκες του χρήστη με τον καλύτερο δυνατό τρόπο. Ας δούμε τι ακριβώς προσφέρει, ξεκινώντας από την εμφάνιση.

Σχεδιασμός

Το πρώτο πράγμα που θα παρατηρήσει κανείς κοιτώντας τον WorkCentre 6515 είναι το γνώριμό του design για όποιον έχει εργαστεί με μηχάνημα Xerox. Το μπλε και λευκό χρώμα ταιριάζουν εύκολα σε οποιοδήποτε χώρο, ξεφεύγοντας από τα μαύρα ή λευκά μηχανήματα που συχνά βρίσκουμε στην κατηγορία αυτή.x

Οι διαστάσεις του (42 x 50.6 x 50 cm) το κάνουν αρκετά μαζεμένο σε πλάτος και βάθος, όμως καθώς στην επάνω πλευρά βρίσκεται ο σαρωτής, θα πρέπει να τοποθετηθεί σε έπιπλο ή σημείο με ελεύθερο χώρο για να ανοίγει το καπάκι. Το βάρος του  αγγίζει τα 30.7 κιλά και σε συνδυασμό με τις διαστάσεις του, δεν είναι ό,τι πιο εύκολο να μετακινείται συχνά και πόσω μάλλον από ένα μόνο άτομο, οπότε η σωστή τοποθέτηση θα γλιτώσει λίγο δύσκολο κουβάλημα στον κάτοχό του.

Διαβάστε ολόκληρο το review


Διαβάστε ολόκληρο το άρθρο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, fanourisfz6 είπε

ουτε με σφαιρες xerox!!!!!!!!!!

Γιατί; Εγώ είχα τον Phaser 6010 και είμουνα πάρα πολύ ευχαριστημένος και από την ποιότητα και από την τιμή των αναλωσίμων (συμβατών, βέβαια: 4 ευρώ έναντι 60 των γνήσιων), και τώρα πάλι xerox πήρα (phaser 6600).

---------------------------------------------------

Επειδή το review έχει παραλήψεις: Η τιμούλα του μηχανήματος Xerox workcentre 6515 dni είναι γύρω στα 500. Τα μελάνια έχουν (γνήσια) γύρω στα 80 για 2500 σελίδες, γύρω στα 120 για 5500 σελίδες. Υπάρχουν όμως και συμβατά πολύ φτηνά (κάτω από 10 ευρώ).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πριν από κανένα μήνα με άφησε χρόνους ο Epson πολυεκτηπωτης μου, και έψαχνα τον αντικαταστάτη του. Η τρίτη μου απόπειρα ήτανε ο συγκεκριμένος xerox, χωρίς όμως να έχω δώσει σημασία, πόσο ογκωδης και βαρύς ήτανε. Επιστράφηκε με συνοπτικές διαδικασίες, σε καμία περίπτωση δε θα θεωρούσα ότι μπορεί να μπει σε ένα σπίτι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα τονερ οχι τα μελανια φιλε μου καλα χριστουγεννα και μην βαζεις ημιτασιον γραφιτη στο μηχανημα θα το δεις στην πορεια (1989-2020 τεχνικος μηχανων γραφειων)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Papakaliati είπε

Πριν από κανένα μήνα με άφησε χρόνους ο Epson πολυεκτηπωτης μου, και έψαχνα τον αντικαταστάτη του. Η τρίτη μου απόπειρα ήτανε ο συγκεκριμένος xerox, χωρίς όμως να έχω δώσει σημασία, πόσο ογκωδης και βαρύς ήτανε. Επιστράφηκε με συνοπτικές διαδικασίες, σε καμία περίπτωση δε θα θεωρούσα ότι μπορεί να μπει σε ένα σπίτι. 

Ασκί είναι να το κουβαλάς κάθε μέρα ή σε ένα γραφείο του σπιτιού θα κάτσει και θα κάνει την δουλειά του - εκτυπώσεις/σαρώσεις ;

Δεν κατάλαβα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, Phoenix4 είπε

Ασκί είναι να το κουβαλάς κάθε μέρα ή σε ένα γραφείο του σπιτιού θα κάτσει και θα κάνει την δουλειά του - εκτυπώσεις/σαρώσεις ;

Δεν κατάλαβα 😛

Δεν το κουβαλάς, αλλά πιάνει στο δωμάτια σου, το αντίστοιχο μισού οικοδομικού τετραγώνου! Ήταν αισθητά μεγαλυτερος από του Epson που είχα (και τελικά ξαναπήρα). Δεν το λέω απαραίτητα σαν αρνητικό, απλα, προσωπικά μου φάνηκε τερας, σε βαθμό που τον επιστρέψαμε κατευθείαν😝.

Επεξ/σία από Papakaliati
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μαρκιά από Xerox. Έχω ακριβώς αυτό το μοντέλo και από τον πρώτο χρόνο και μετά, άρχισαν να χαλάνε πράγματα χωρίς καν βαριά χρήση. Αρχικά χάλασε ο τροδοδότης χαρτιού στο scanner, μετά το ίδιο το scanner - δεν σαρώνει πλέον καν. Η εταιρία δεν δέχτηκε ποτέ πως ήταν βλάβη κατασκευαστική (ώστε να ισχύουν τα 2 χρόνια εγγύηση). Ζητάνε 50€ μόνο για να έρθουν να το δούνε και να μου πούνε μετά πόσο θα κοστίσει η επισκευή. Κι όλα αυτά σε (πανάκριβο) μηχάνημα που υποτίθεται πως είναι για επαγγελματική χρήση, ενώ οι ίδιοι απέχουν από τον επαγγελματισμό κατά πολύ, τόσο κατασκευαστικά, όσο και στο after-sales.

Επεξ/σία από Winner
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κατ' αρχήν συγχαρητήρια για το review. Θα ήθελα να έβλεπα ποιο συχνά reviews για πολυμηχανήματα καθώς ένα καλό και παραγωγικό πολυμηχάνημα είναι κυριολεκτικά το μισό γραφείο. Προσωπικά πέρυσι μετά από τεράστια έρευνα αγορά κατέληξα στον EPSON L15150 που με έχει ικανοποιήσει απόλυτα εκτός από τον τομέα του scaner όπου για τόσο ακριβό μηχάνημα οι επιδόσεις του είναι μέτριες.

Φιλικές υποδείξεις προς τους reviewers: θα πρέπει πάντοτε να αναφέρεται εάν το λογισμικό του μηχανήματος υποστηρίζει ελληνικό OCR καθώς και πόσο καλά συνεργάζεται το μηχάνημα με το Adobe Acrobat που είναι το πρόγραμμα που χρησιμοποιείτε κατά κύριο λόγο στα γραφεία για την ψηφιοποίηση των εγγράφων.

Πολύ σωστά σημειώσατε ότι το μηχάνημα διαθέτει αυτόματη σάρωση δύο όψεων κάτι που είναι πολύ βασικό για τις εργασίες γραφείου και που όπως έχω διαπιστώσει από ίδια έρευνα πολλές φορές δεν αναφέρεται με σαφήνεια ούτε στα εργοστασιακά manuals με αποτέλεσμα πολλές φορές οι αγοραστές να μην ξέρουν τι να επιλέξουν.

Τέλος ένας άλλος τομέας που πρέπει να δίδεται μεγάλη προσοχή στα πολυμηχανήματα και που δυστυχώς πολύ δύσκολα βρίσκει κάποιος σχετικές πληροφορίες είναι ο τομέας της ασφάλειας στο δίκτυο. Από προσωπική πείρα έχω διαπιστώσει πως πολλές φορές οι εταιρίες βάζουν το μηχάνημα στο δίκτυο και κυριολεκτικά το ξεχνούν από την στιγμή που λειτουργεί σωστά χωρίς να ασχοληθούν καθόλου με τις ρυθμίσεις ασφαλείας τους. Τα πολυμηχανήματα είναι από αυτή την άποψη ιδανική στόχοι για τους επιτιθέμενους καθώς δύσκολα μπορούν να αποκτήσουν πρόσβαση σε έναν σωστά προστατευμένο υπολογιστή αλλά αποκτούν πολύ εύκολα συνήθως πρόσβαση σε ένα πολυμηχάνημα δικτύου από το οποίο μπορούν να αντλήσουν πολύτιμες πληροφορίες για τους στόχους τους καθώς όλα τα έγγραφά τους περνούν από το συγκεκριμένο μηχάνημα. 

 

 

Επεξ/σία από anax111
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Το θέμα έχει κλειδωθεί
Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...