Προς το περιεχόμενο

ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΜΕ BOOT


andreas2121

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μπορείτε να κάνετε το εξής;

Βγάλτε το PC από τη πρίζα, βγάλτε τη μπαταρία CMOS, μετακινήστε το πλαστικό κλιπ (όπως φαίνεται στην εικόνα) μία θέση δεξιά, πατήστε για 10 sec το PWR Button, επανατοποθετήστε το κλιπ στην αριστερή θέση, βάλτε τη μπαταρία, συνδέστε το ρεύμα και πατήστε το PWR Button να ανοίξει το PC. Μπείτε αμέσως στο Bios και κάντε Restore default setings, πατήστε F10 ή ότι ζητά για αποθήκευση χωρίς να ρυθμίσετε κάτι άλλο και όταν ξαναμπείτε στο Bios κάντε τις ρυθμίσεις που θέλετε και πείτε μας τι έγινε!

Spoiler

1685078694_2020-12-26130259.png.1e32ce86189c72d08622469016840d0d.png

 

Επεξ/σία από Τέρης Α.
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Τέρης Α. είπε

Μπορείτε να κάνετε το εξής;

Βγάλτε το PC από τη πρίζα, βγάλτε τη μπαταρία CMOS, μετακινήστε το πλαστικό κλιπ (όπως φαίνεται στην εικόνα) μία θέση δεξιά, πατήστε για 10 sec το PWR Button, επανατοποθετήστε το κλιπ στην αριστερή θέση, βάλτε τη μπαταρία, συνδέστε το ρεύμα και πατήστε το PWR Button να ανοίξει το PC. Μπείτε αμέσως στο Bios και κάντε Restore default setings, πατήστε F10 ή ότι ζητά για αποθήκευση χωρίς να ρυθμίσετε κάτι άλλο και όταν ξαναμπείτε στο Bios κάντε τις ρυθμίσεις που θέλετε και πείτε μας τι έγινε!

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

1685078694_2020-12-26130259.png.1e32ce86189c72d08622469016840d0d.png

 

Καλησπέρα. Χρόνια πολλά και σας ευχαριστώ πολύ για τις προτάσεις. Αυτή τη στιγμή το σύστημα λειτουργεί παλι άψογα παρότι το πρωί παρουσίασε το ιδιο θέμα παλι.

Επειδή δεν είμαι καλος γνωστης και χρησιμοποιώ το συγκεκριμένο υπολογιστή για να δουλεύω remote από το σπίτι δε θα δοκιμάσω κατι τέτοιο προς το παρόν τουλάχιστον, καθώς Δευτέρα πρωί πρέπει να μπω remote για δουλειά.. Εάν υφίσταται το ιδιο θέμα θα το δοκιμάσω από Τρίτη που θα έχω άδεια για 5 ημέρες.

Ευχαριστώ

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο forum και Καλή Χρονιά με υγεία.

Κλείνω το θεματάκι που είχα με το αργό boot καθώς χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο το πρόβλημα αποκαταστάθηκε . Τρεις ήμερες τώρα όλα δουλεύουν ρολόι.

Ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά που ασχολήθηκαν και με βοήθησαν με τις συμβουλές τους.😃😃

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, andreas2121 είπε

Καλημέρα στο forum και Καλή Χρονιά με υγεία.

Κλείνω το θεματάκι που είχα με το αργό boot καθώς χωρίς να κάνω κάτι ιδιαίτερο το πρόβλημα αποκαταστάθηκε . Τρεις ήμερες τώρα όλα δουλεύουν ρολόι.

Ευχαριστώ πολύ όλα τα παιδιά που ασχολήθηκαν και με βοήθησαν με τις συμβουλές τους.😃😃

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Στο αρχικό σου post, ανέφερες ότι «Το pc εκανε boot σε 20 δευτερόλεπτα»…

Με  έναν τόσο καλό ssd, άφθονη ram και έναν καλό επεξεργαστή, μόνο στα δικά μου μάτια μου φαίνεται αυτό το νούμερο πολύ χάλια;;;

Σε δικό μου μηχάνημα (i3 6100, 8gd) εκανε boot σε 25 δευτερόλεπτα με hdd 7200rpm…

Σε λαπτοπ με nvme κάνει σε 5 δευτερόλεπτα…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, andreas1gr είπε

Καλημέρα και χρόνια πολλά.

Στο αρχικό σου post, ανέφερες ότι «Το pc εκανε boot σε 20 δευτερόλεπτα»…

Με  έναν τόσο καλό ssd, άφθονη ram και έναν καλό επεξεργαστή, μόνο στα δικά μου μάτια μου φαίνεται αυτό το νούμερο πολύ χάλια;;;

Σε δικό μου μηχάνημα (i3 6100, 8gd) εκανε boot σε 25 δευτερόλεπτα με hdd 7200rpm…

Σε λαπτοπ με nvme κάνει σε 5 δευτερόλεπτα…

το boot εχει να κανει με τι drivers κανει utilazation (inc usb devices) αλλοι αργούν λιγο αλλοι οχι δεν είναι λογος ανησυχίας αν δεν είναι αρκετά μεγάλο 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Aris_ είπε

το boot εχει να κανει με τι drivers κανει utilazation (inc usb devices) αλλοι αργούν λιγο αλλοι οχι δεν είναι λογος ανησυχίας αν δεν είναι αρκετά μεγάλο 

 

Το τέσταρα παλι Ο φίλος aris εχει δικιο Μέχρι να βγει η απαίτηση κωδικού στα windows μέτρησα 11 sec.. Απλα κι εγώ είχα κανει λάθος στο αρχικο post

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, andreas2121 είπε

Το τέσταρα παλι Ο φίλος aris εχει δικιο Μέχρι να βγει η απαίτηση κωδικού στα windows μέτρησα 11 sec.. Απλα κι εγώ είχα κανει λάθος στο αρχικο post

σε παλαιά os ακόμα και linux θα δεις ενα command line στο boot που φορτώνει τα drivers 

δυστυχώς λιγα πράγματα έχουν αλλάξει 10ετιες στα consumer os να ειναι καλα το μονοπώλιο της microsoft/wintel

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Aris_ είπε

σε παλαιά os ακόμα και linux θα δεις ενα command line στο boot που φορτώνει τα drivers 

δυστυχώς λιγα πράγματα έχουν αλλάξει 10ετιες στα consumer os να ειναι καλα το μονοπώλιο της microsoft/wintel

Σε ευχαριστω πολυ φιλε μου, Αυτη τη στιγμη ολα πανε καλα με το pc..Δεν ξερω γιατι το εκανε αυτο..παντως τωρα ειναι οκ..

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...