Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

25 λεπτά πριν, waveparticle είπε

Δες πρωτα ποιο προγραμμα για το ρευμα σε συμφερει και μετα κοιτα για αεριο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, waveparticle είπε

αν έχεις πολύ μεγάλη κατανάλωση στο αέριο κοίτα την ελιν στο large , ρεύμα έχει όχι τις καλύτερες τιμές αλλά τίμιο πρόγραμμα,

Αυτό μόνο επειδή φαίνεσαι αποφασισμένος για dual energy (πιστεύω οτι δε συμφέρει)

Μακρυά απο Ζενιθ , για Voltera αέριο δεν έχω άποψη

_____________________________________________________________________________

Στο αέριο είναι εύκολο να συγκρίνεις εταιρίες όταν στηρίζονται σε TTF συν προμήθεια , μιας και το TTF δημοσιεύεται . Άρα όσο μικρότερη προμήθεια τόσο και συμφέρει 

Αν ο πάροχος αερίου δε στηρίζεται σε TTF ,βλέπεις το ιστορικό τιμών στην προμήθεια του αερίου του και το συγκρίνεις . Καλό είναι να δεις αρκετούς μήνες για να έχεις μέτρο σύγκρισης.

Δυστυχώς πρέπει να κοιτάξεις τους όρους προμήθειας αν εφαρμόζεται ρήτρα αναπροσαρμογής (πάντα για αέριο μιλάμε και είναι κάτι αντίστοιχο με τη ρήτρα αναπροσαρμογής του ρεύματος) . Στους ειδικούς όρους μπορεί να αναιρείται .

Μέχρι στιγμής τα προγράμματα που αναπροσαρμόζουν είναι του Ηρων το fixed (παραπλανητική ονομασία) και πρόσφατα είδα και της NRG

Καλό διάβασμα 🤓

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

Είναι λίγο "καμμένο" αυτό με την ρήτρα στο φυσικό αέριο ή εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι?

Εφόσον η τιμή που χρεώνεται ο καταναλωτής είναι πάντα η TTF συν το περιθώριο κέρδους που ορίζει ο προμηθευτής, τι τον κόφτει τον πάροχο αν θα ανέβει κι άλλο η TTF (αφού το περιθώριο κέρδους του θα είναι πάντα πάνω από την TTF εξ ορισμού)?

Η nrg πχ αυτή την στιγμή έχει όρια 11 - 15 και η μέση TTF για το 2020 ήταν 9,3 επομένως επιστρέφει κιόλας η nrg στο καταναλωτή (θεωρητικά).

Επεξ/σία από costaskalas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
13 ώρες πριν, korakios είπε

αν έχεις πολύ μεγάλη κατανάλωση στο αέριο κοίτα την ελιν στο large , ρεύμα έχει όχι τις καλύτερες τιμές αλλά τίμιο πρόγραμμα,

Αυτό μόνο επειδή φαίνεσαι αποφασισμένος για dual energy (πιστεύω οτι δε συμφέρει)

Μακρυά απο Ζενιθ , για Voltera αέριο δεν έχω άποψη

_____________________________________________________________________________

Στο αέριο είναι εύκολο να συγκρίνεις εταιρίες όταν στηρίζονται σε TTF συν προμήθεια , μιας και το TTF δημοσιεύεται . Άρα όσο μικρότερη προμήθεια τόσο και συμφέρει 

Αν ο πάροχος αερίου δε στηρίζεται σε TTF ,βλέπεις το ιστορικό τιμών στην προμήθεια του αερίου του και το συγκρίνεις . Καλό είναι να δεις αρκετούς μήνες για να έχεις μέτρο σύγκρισης.

Δυστυχώς πρέπει να κοιτάξεις τους όρους προμήθειας αν εφαρμόζεται ρήτρα αναπροσαρμογής (πάντα για αέριο μιλάμε και είναι κάτι αντίστοιχο με τη ρήτρα αναπροσαρμογής του ρεύματος) . Στους ειδικούς όρους μπορεί να αναιρείται .

Μέχρι στιγμής τα προγράμματα που αναπροσαρμόζουν είναι του Ηρων το fixed (παραπλανητική ονομασία) και πρόσφατα είδα και της NRG

Καλό διάβασμα 🤓

Ευχαριστω! Για ζενιθ απο ποια αποψη το λες να την αποφυγω?

για δεη ποια η αποψη σου, μιας και δινει 30% εκπτωση στο αεριο?

Επεξ/σία από waveparticle
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, costaskalas είπε

Καλησπέρα,

Είναι λίγο "καμμένο" αυτό με την ρήτρα στο φυσικό αέριο ή εγώ δεν καταλαβαίνω κάτι?

Εφόσον η τιμή που χρεώνεται ο καταναλωτής είναι πάντα η TTF συν το περιθώριο κέρδους που ορίζει ο προμηθευτής, τι τον κόφτει τον πάροχο αν θα ανέβει κι άλλο η TTF (αφού το περιθώριο κέρδους του θα είναι πάντα πάνω από την TTF εξ ορισμού)?

Η nrg πχ αυτή την στιγμή έχει όρια 11 - 15 και η μέση TTF για το 2020 ήταν 9,3 επομένως επιστρέφει κιόλας η nrg στο καταναλωτή (θεωρητικά).

και εγώ δεν το κατάλαβα ,απλά το είδα στους όρους . Ίσως είχε κάποιο πρόγραμμα με "σταθερή" τιμή

16 λεπτά πριν, waveparticle είπε

Ευχαριστω! Για ζενιθ απο ποια αποψη το λες να την αποφυγω?

ρεύμα δε συμφέρει , και αέριο στηρίζεσαι στο dual και έκπτωση συνέπειας.

17 λεπτά πριν, waveparticle είπε

για δεη ποια η αποψη σου, μιας και δινει 30% εκπτωση στο αεριο?

δεν ξέρω, σύγκρινε τιμές καλύτερα και μη στηρίζεσαι σε νούμερα εκπτώσεων , δες τις τελικές για να καταλάβεις. Πάντως είχε κατι χρεώσεις μεταφοράς τσιμπημένες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθώντας άλλο νήμα , όσοι ήταν στο Flex του Ηρων ή έκαναν αρχές του χρόνου αίτηση , πληρώνουν παραπάνω από το τρέχων Flex .

Παίζουν 2 τιμές δηλαδή για το ίδιο πρόγραμμα (ότι να ναι)

Επομένως ή κάνετε καταγγελία σύμβασης μιας και οι όροι άλλαξαν όπως έχει αναφερθεί , ή ζητάτε να μπείτε στο νέο Flex ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, korakios είπε

Παρακολουθώντας άλλο νήμα , όσοι ήταν στο Flex του Ηρων ή έκαναν αρχές του χρόνου αίτηση , πληρώνουν παραπάνω από το τρέχων Flex .

Παίζουν 2 τιμές δηλαδή για το ίδιο πρόγραμμα (ότι να ναι)

Επομένως ή κάνετε καταγγελία σύμβασης μιας και οι όροι άλλαξαν όπως έχει αναφερθεί , ή ζητάτε να μπείτε στο νέο Flex ...

Κι εγω το ιδιο επαθα με τους μλκες που εχουμε μπλεξει και τις μλκιες που χρεωνουν.Εχουν βγαλει καποιες τιμες οι οποιες δεν προκυπτουν απο πουθενα ομως και βαρανε στο κεφαλι.

Περιμενω να μου απαντησουν τι θα γινει γιατι τους εστειλα email.Εχουν πολλοι δουλεια τα παιδια και δεν μπορουν τωρα τοσες μερες να μου απαντησουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, korakios είπε

ρεύμα δε συμφέρει , και αέριο στηρίζεσαι στο dual και έκπτωση συνέπειας.

ειχα δει και στο εξελ του νηματος οτι γενικα εχει ρευμα σε τιμες περιπου δεη, ισως και ακριβοτερο, αλλα σε dual δινει εως 30% σε ρευμα και σε αεριο

image.png.ebb9f5098635e7c6103090771ed72a66.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, waveparticle είπε

ειχα δει και στο εξελ του νηματος οτι γενικα εχει ρευμα σε τιμες περιπου δεη, ισως και ακριβοτερο, αλλα σε dual δινει εως 30% σε ρευμα και σε αεριο

image.png.ebb9f5098635e7c6103090771ed72a66.png

Πολλες εταιριες διαφημιζουν 40% και 45% και 50% αλλα αυτο δεν λεει κατι.

Στο ξαναλεω για τριτη φορα για να σε βοηθησω.....διαβασε το sticky και δες τα excel απο το αλλο θεμα και κατεληξε πρωτα σε παροχο για το ρευμα και μετα θα σε καθοδηγησει αυτη η επιλογη σου για το αεριο.

Αν βρεις εναν παροχο για το ρευμα σου ο οποιος σε συμφερει περισσοτερο τοτε θα δεις σ'αυτον τον παροχο τι προγραμμα εχει για το φυσικο αεριο.Μετα θα κανεις συγκριση με τα αλλα προγραμματα φυσικου αεριου για να δεις τι σε συμφερει.Αν η διαφορα ειναι μικρη επιλεγεις το προγραμμα φυσικου αεριου απο τον παροχο που επελεξες για το ηλεκτρικο σου ρευμα και στην ουσια εισαι σε double προγραμμα.Αν η διαφορα ειναι μεγαλη τοτε επιλεγεις ενα καλυτερο προγραμμα φυσικου αεριου απο αλλο παροχο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με όσες σταθερές τιμές έχω δει, πιστεύω πως όχι. Η τιμή του αερίου ανεβαίνει Δεκέμβριο και Ιανουάριο και κρατάει χαμηλότερη τιμή τους υπόλοιπους μήνες.

Με τα όσα μας υπόσχονται η τιμή του αερίου αναμένεται να πέσει κι άλλο στο μέλλον. Αυτο θα οφείλεται στην αγορά μεγαλύτερων ποοστήτων αερίων από το κράτος που οφείλεται στην μεγάλη ζήτηση από την βιομηχανία αλλά και λόγω ολοκλήρωσης κατασκευής υποδομών όπως ο TAP κτλ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Με όσες σταθερές τιμές έχω δει, πιστεύω πως όχι. Η τιμή του αερίου ανεβαίνει Δεκέμβριο και Ιανουάριο και κρατάει χαμηλότερη τιμή τους υπόλοιπους μήνες.

Με τα όσα μας υπόσχονται η τιμή του αερίου αναμένεται να πέσει κι άλλο στο μέλλον. Αυτο θα οφείλεται στην αγορά μεγαλύτερων ποοστήτων αερίων από το κράτος που οφείλεται στην μεγάλη ζήτηση από την βιομηχανία αλλά και λόγω ολοκλήρωσης κατασκευής υποδομών όπως ο TAP κτλ. 

Ήμουν έτοιμος για flex από Ηρων και πήρα εχθές τηλέφωνο για κάποιες πληροφορίες και μου είπε καλύτερα το fix σχεδόν όλοι αυτό κάνουν και ότι γενικά οι διαφορές είναι μικρές και πάντα με τα μέχρι τώρα δεδομένα και με προβλημάτισε λίγο 

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, tollisth είπε

Ήμουν έτοιμος για flex από Ηρων και πήρα εχθές τηλέφωνο για κάποιες πληροφορίες και μου είπε καλύτερα το fix σχεδόν όλοι αυτό κάνουν και ότι γενικά οι διαφορές είναι μικρές και πάντα με τα μέχρι τώρα δεδομένα και με προβλημάτισε λίγο 

Το fix στην Ηρων εχει ρητρα αναπροσαρμογης οποτε θα ειναι καλυτερα να το αποφυγεις.

Το flex που εχουν τωρα ειναι καλο προγραμμα.

Κι εγω στο flex ειμαι αλλα μ'εχουν σε αλλο τιμοκαταλογο χωρις την εγκριση μου και προσπαθω τωρα να δω αν μπορω να παω στο νεο προγραμμα η να φυγω αζημιως κι αλλαξω παροχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...