Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα , 

 Θα ήθελα την πληροφόρηση φίλων που έχουν Ηρων ως πάροχο...Απο τον Δεκέμβριο έχω νέα συνδρομή φυσικού αερίου ( μαζί με παροχή ρεύματος ) και μέχρι στιγμής μου έχουν εκδοθεί 2 λογαριασμοί έναντι...

Ο πρώτος περιείχε το ποσό των 60 ευρώ ως εγγύηση και άλλα 30 χονδρικά ως κατανάλωση αεριου ( για 15 μέρες λειτουργείας !! ) και ο δευτερος έναντι λογαριασμός ποσού 70 ευρώ για διάστημα ενός μηνος...

Στο My Hron δεν υπάρχει ακόμα η δυνατότητα παρακολούθησης του μετρητή - κατανάλωσης κλπ...Ως εκ τουτου δεν μπορώ να περάσω και την κατανάλωση αεριου όπως κάνω αντίστοιχα με την παροχή ρεύματος...

Θα ήθελα να ρωτήσω αν και σε άλλους πελάτες του ΗΡΩΝ έρχονται έναντι λογαριασμοί χωρίς σαφής ένδειξη κατανάλωσης και χωρίς να υπάρχει η καταχώρηση του μετρητή στο My Heron για παρακολουθηση ιστορικότητας - λογαριασμών κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Κι εγω στην Ηρων ειμαι απο τελος Ιανουαριου σχεδον με ρευμα και φυσικο αεριο αλλα ακομη δεν μου εχει ερθει καποιος λογαριασμος για το φυσικο αεριο.

Περιμενω να μου ερθει λογικα μεσα στις επομενες ημερες μιας και τωρα κλεινω μηνα.

Μπορεις ν'ανεβασεις μια photo των λογαριασμων μονο με τις χρεωσεις(χωρις να φαινονται τα στοιχεια σου φυσικα)?

Σ'ενα email που μου εστειλαν μετα απο επικοινωνια που ειχα μεσω chat μου ειπαν οτι οι τιμες για Ιανουαριο και Φεβρουαριο θα ειναι οι παρακατω αλλα δεν ξερω αν προσθετουν το περιθωριο εμποριας που ειναι 0,006.Λογικα το προσθετουν ξεχωριστα οπως ειδα και σ'εναν αλλο λογαριασμο που ανεβασε ενας σε διπλανο forum.

Ιανουάριος 2021 0,0289536 €/kWh

Φεβρουάριος 2021 0,0337812 €/kWh

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, g_kor06 είπε

Ως εκ τουτου δεν μπορώ να περάσω και την κατανάλωση αεριου όπως κάνω αντίστοιχα με την παροχή ρεύματος...

Δεν μπορείς να δώσεις στην εταιρία διανομής κατευθείαν ανα διμηνο ? πχ

https://www.edathess.gr/kataxwrhsh-endeikshs-metrhth/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, korakios είπε

Δεν μπορείς να δώσεις στην εταιρία διανομής κατευθείαν ανα διμηνο ? πχ

https://www.edathess.gr/kataxwrhsh-endeikshs-metrhth/

Καλησπέρα ,

 Δεν γνωρίζω αν υπάρχει η αντίστοιχη δυνατότητα στην Εταιρεία Διανομής Αερίου Αττικής...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, g_kor06 είπε

Καλησπέρα ,

 Δεν γνωρίζω αν υπάρχει η αντίστοιχη δυνατότητα στην Εταιρεία Διανομής Αερίου Αττικής...

ούτε 10 δευτερόλεπτα και

https://edaattikis.gr/gr/tools/counter

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, g_kor06 είπε

Δυστυχώς δεν παίζει ...

"Η καταχώρηση ένδειξης μέτρησης είναι δυνατή εντός διαστήματος δύο εργάσιμων ημερών πριν και μίας μετά την προγραμματισμένη ημερομηνία επόμενης μέτρησης."

την αναφέρει στο λογαριασμό σου

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν που λέτε σκέφτομαι να πάω στην elpedison στο πρόγραμμα home night fixed  το κάνω γιατί καταναλώνω πολύ ρεύμα τώρα τελευταία και η ΔΕΗ πετσοκόβει ειδικά αν υπερβείς τις 2000kwh 

 

Στο Home night fixed έχουν περίπου 0,7 την κανονική και 0,5 ή κάπου εκει την νυχτερινή.

 

Και έχω κάποιες απορίες 

 

1) Βασική, καλά κάνω ή υπάρχει κάτι οικονομικότερο; 

2) Εγώ με την ΔΕΗ αυτή την στιγμή δεν έχω νυχτερινό μετρητή όντως κοστίζει η όλη διαδικασία να βάλω μόνο 35 ευρώ;

2β) Λέτε να βάλω μετρητή όταν πια μπώ στην elpedison ή να βάλω μετρητή νυχτερινό πριν μπω σε αυτή; (πχ ειναι πιο ακριβή η ΔΕΗ ή η elpedison στο να βάλουν νυχτερινό μετρητή;) 

3) αυτό με το "fixed" δεν το πολυκατάλαβα (έχει σκέτο home night και home night fixed) με χρεώνουν λέει 3,5 ευρώ για αυτό απότι διάβασα αλλά δεν ειμαι σίγουρος τι πλεονεκτήματα έχει μιας και απότι κατάλαβα η τιμή της κιλοβατώρας ειναι η ίδια μεταξύ των δύο... το fixed πάει να πει ότι δεν θα αλλάξει η τιμή όσο έχω το συμβόλαιο; 

3) Υπάρχουν τίποτα κρυφές χρεώσεις που θα πρέπει να λάβω υπόψιν μου μιας και αντίστοιχες δεν υπάρχουν στην ΔΕΗ;

πχ ο πατέρας μου μου είπε ότι στην Γερμανία οι ιδιωτικές κάθε φορά που κάνουν καταμέτρηση το ρολόι σε χρεώνουν για την επίσκεψη, θα το κάνει αυτό η elpedison ; αν ναι ειναι κάποιο σοβαρό ποσό ή τιποτα μονοψήφιο μικρό; 

Και γενικά υπάρχει κάποια άλλη "κρυφή χρέωση/πάγιο" ; με την έννοια:

      α) αντίστοιχη χρέωση να μην κάνει η ΔΕΗ ή της ΔΕΗ να ειναι αρκετά μικρότερη

      β) να μην πάει ο νους ότι θα υπάρξει αυτή η χρέωση σε έναν άσχετο σαν εμένα (δηλαδή μην παραλείψετε αν ξέρετε                   κάτι επειδή θεωρείτε φυσιολογικό να το ξέρει κάποιος) 

 

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω ειναι το θεμα για το φυσικο αεριο.

Καλυτερα να ρωτησεις στο θεμα που εχει να κανει με εναλλακτικους παροχους ρευματος.Εκει δες κατευθειαν το sticky ωστε να σε βοηθησει.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Εδω ειναι το θεμα για το φυσικο αεριο.

Καλυτερα να ρωτησεις στο θεμα που εχει να κανει με εναλλακτικους παροχους ρευματος.Εκει δες κατευθειαν το sticky ωστε να σε βοηθησει.

όπα άκυρο νόμιζα έλεγε φυσικού αερίου και ρεύματος για κάποιο λόγο :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Για τον Ιανουάριο ποια είναι η καλύτερη τιμή?

https://fysikoaerio.dei.gr/images/services/TTF_prices.pdf

https://www.heron.gr/media/avebr15w/τιμές-δείκτη-ττφα.pdf

Από ότι βλέπω ο ηρων αλλαξε  το flex το εχει κανει αορίστου χρόνου με επιπλέων 20 ευρώ δωρο  το χρόνο συν αυτά που είχε 35% έκπτωση και χωρις πάγιο τους καλοκαιρινούς μήνες απλα δεν καταλαβαίνω πως μεταφράζονται οι τιμές αυτές στον τελικό λογαριασμό και ποια είναι ποιο συμφέρουσα ανάμεσα σε δεη και ηρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ΔΕΗ χρεώνει με έναν μαθηματικό τύπο ανάλογα το TTF

Ένας πιο ενημερωμένος πίνακας TTF (είναι κοινός για όλους τους πάροχους)

https://www.zenith.gr/TTF-times.pdf

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, korakios είπε

Η ΔΕΗ χρεώνει με έναν μαθηματικό τύπο ανάλογα το TTF

O Ηρών έχει τελικές τιμές πλέον (με το 35% έκπτωσης , όπως και το αναφέρει στους ειδικούς όρους)

Ένας πιο ενημερωμένος πίνακας TTF (είναι κοινός για όλους τους πάροχους)

https://www.zenith.gr/TTF-times.pdf

Αν το καταλαβαίνω σωστά αυτή την στιγμή συμφέρει ηρων

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, tollisth είπε

Αν το καταλαβαίνω σωστά αυτή την στιγμή συμφέρει ηρων

ρώτα βασικά αν περιλαμβάνει το +0,006 ...

Edit: διόρθωσα και το προηγούμενο post ,δεν έχω καταλάβει αν οι τιμές που έχει ο Ηρών είναι τελικές ή όχι.

Επεξ/σία από korakios
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...