Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Το fix στην Ηρων εχει ρητρα αναπροσαρμογης οποτε θα ειναι καλυτερα να το αποφυγεις.

Το flex που εχουν τωρα ειναι καλο προγραμμα.

Κι εγω στο flex ειμαι αλλα μ'εχουν σε αλλο τιμοκαταλογο χωρις την εγκριση μου και προσπαθω τωρα να δω αν μπορω να παω στο νεο προγραμμα η να φυγω αζημιως κι αλλαξω παροχο. 

Το flex θα κάνω από ότι βλέπω αν δεν μας αρέσει σου δίνει την δυνατότητα να φύγεις χωρίς πρόστιμο,εσύ είχες κάνει στο μεταίχμιο που άλλαζε ο τρόπος υπολογισμού και σε κράτησαν στο παλιό? 

Πέρα από το πρόγραμμα πρέπει να υπάρχει και καλή εξυπηρέτηση και όχι να κουράζεσαι για τα αυτονόητα 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, tollisth είπε

Το flex θα κάνω από ότι βλέπω αν δεν μας αρέσει σου δίνει την δυνατότητα να φύγεις χωρίς πρόστιμο,εσύ είχες κάνει στο μεταίχμιο που άλλαζε ο τρόπος υπολογισμού και σε κράτησαν στο παλιό? 

Πέρα από το πρόγραμμα πρέπει να υπάρχει και καλή εξυπηρέτηση και όχι να κουράζεσαι για τα αυτονόητα 

Nαι εγω ειχα υπογραψει συμβαση για 2 χρονια με τις τριμηνιαιες δημοπρασιες της ΔΕΠΑ και το αλλαξαν με μια χρεωση που την ονομαζουν κοστος προμηθευτη η οποια ειναι πανακριβη και δεν ξερω απο που προκυπτει αυτος ο υπολογισμος του κοστους προμηθευτη.

Η εξυπηρετηση μεχρι να γινει πελατης ειναι καλη.....τωρα που ζηταω εξηγησεις για το συγκεκριμενο θεμα εκαναν καμια 20αρια μερες να μου απαντησουν σε ενα email που τους εστειλα και η απαντηση ηταν.....καλυτερα να μην μιλησω γιατι θα φαω ban.

Πιθανοτατα να του κανω καμια καταγγελια αν συνεχισουν ετσι.

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Nαι εγω ειχα υπογραψει συμβαση για 2 χρονια με τις τριμηνιαιες δημοπρασιες της ΔΕΠΑ και το αλλαξαν με μια χρεωση που την ονομαζουν κοστος προμηθευτη η οποια ειναι πανακριβη και δεν ξερω απο που προκυπτει αυτος ο υπολογισμος του κοστους προμηθευτη.

Η εξυπηρετηση μεχρι να γινει πελατης ειναι καλη.....τωρα που ζηταω εξηγησεις για το συγκεκριμενο θεμα εκαναν καμια 20αρια μερες να μου απαντησουν σε ενα email που τους εστειλα και η απαντηση ηταν.....καλυτερα να μην μιλησω γιατι θα φαω ban.

Πιθανοτατα να του κανω καμια καταγγελια αν συνεχισουν ετσι.

 

 

Αυτό που με απασχολεί και εμένα είναι το μετά ούτε χρόνος ούτε υπομονή υπάρχει αν δεν υπάρχει εξυπηρέτηση θα δούμε το καλό είναι ότι μπορείς να φύγεις οπότε θέλεις,πάντως εχθές που ρώτησα μέχρι αν η έκπτωση θα είναι για πάντα γιατί δεν το διευκρινίζει αυτό μου είπαν είναι στην ευχέρεια τους να το αλλάξουν οπότε θέλουν αν και το έχουν αρκετό καιρό όπως μου είπε 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, tollisth είπε

Αυτό που με απασχολεί και εμένα είναι το μετά ούτε χρόνος ούτε υπομονή υπάρχει αν δεν υπάρχει εξυπηρέτηση θα δούμε το καλό είναι ότι μπορείς να φύγεις οπότε θέλεις,πάντως εχθές που ρώτησα μέχρι αν η έκπτωση θα είναι για πάντα γιατί δεν το διευκρινίζει αυτό μου είπαν είναι στην ευχέρεια τους να το αλλάξουν οπότε θέλουν αν και το έχουν αρκετό καιρό όπως μου είπε 

Κοιτα απο την στιγμη που μπαινεις σε προγραμμα αοριστου χρονου δεν σε νοιαζει και πολυ.Αν δεις οτι γινεται κατι το οποιο σου δημιουργει θεμα τοτε φευγεις χωρις κανενα προβλημα.

Εγω αν ημουν τωρα αοριστου χρονου θα ειχα φυγει αμεσως οπως κι εκανα και με το ρευμα που ημουν στην ΗΡΩΝ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Κοιτα απο την στιγμη που μπαινεις σε προγραμμα αοριστου χρονου δεν σε νοιαζει και πολυ.Αν δεις οτι γινεται κατι το οποιο σου δημιουργει θεμα τοτε φευγεις χωρις κανενα προβλημα.

Εγω αν ημουν τωρα αοριστου χρονου θα ειχα φυγει αμεσως οπως κι εκανα και με το ρευμα που ημουν στην ΗΡΩΝ.

Αυτό θα γίνει στον λογαριασμό θα φαίνεται με ποιο τρόπο με χρεώνουν? 

Η χρέωση μου θα είναι σύμφωνα με αυτό και τίποτα άλλο σωστά? 

https://www.heron.gr/media/kypl5ncs/τιμές-δείκτη-ττφα.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tollisth είπε

Αυτό θα γίνει στον λογαριασμό θα φαίνεται με ποιο τρόπο με χρεώνουν? 

Η χρέωση μου θα είναι σύμφωνα με αυτό και τίποτα άλλο σωστά? 

https://www.heron.gr/media/kypl5ncs/τιμές-δείκτη-ττφα.pdf

Ναι συμφωνα με αυτο θα σε χρεωνουν στο νεο προγραμμα που εχουν βαλει +0,006 που ειναι το περιθωριο εμποριας.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα. Είμαστε στο ενοίκιο και μέχρι τώρα ο λογαριασμός του αερίου (Ζενίθ) ερχόταν στο όνομα του ιδιοκτήτη, ο οποίος ήταν σε ένα παλιό πρόγραμμα Τ2 (καλά, προσωπικά δεν είχα ασχοληθεί καθόλου, δεν γνώριζα καν ότι υπήρχαν διαφορετικά προγράμματα). Τώρα για κάποιο λόγο μας ζήτησε να αλλάξουμε το όνομα στον λογαριασμό, μιλήσαμε με την Ζενίθ και μας έστειλε 2 προγράμματα, ένα Gas Home Fix και ένα Gas Home Flex.

Γενικά το σπίτι είναι αρκετά ζεστό, δεν καίμε πολύ την θέρμανση, ούτε καν τους χειμερινούς μήνες. Προσπαθώ να βγάλω άκρη τι μας συμφέρει από τα 2, βλέπω την τιμή στην kWh αρκετά πάνω σε σχέση με αυτά που ίσχυαν πχ πέρυσι τον χειμώνα, Γενάρη βλέπω την μεγαλύτερη τιμή, 0,0229, ενώ σε αυτά που μας έστειλαν έχει fix τιμή 0,03250 (!!!!!), με μια έκπτωση 25% που την ρίχνει στα 0,02438, η οποία έκπτωση όμως αν έχω καταλάβει καλά ισχύει μόνο για τα 2 χρόνια της σύμβασης, λόγω νέας αίτησης. Α και σου κάνουν δώρο τα 3 πρώτα πάγια του κάθε χρόνου, δηλαδή γλιτώνεις κάπου 15€ τον χρόνο.

Η δεύτερη περίπτωση είναι το Gas Home Flex που είναι με βάση αυτό το TTF που είδα να αναφέρεται και στο νήμα, με συμβόλαιο για ένα χρόνο, το ιστορικό που βλέπω εδώ:

https://www.zenith.gr/gas-home-flex/

με την έκπτωση 25% (λογικά κι εδώ θα ισχύει μόνο για τον πρώτο χρόνο λόγω νέας σύνδεσης) για τους χειμωνιάτικους μήνες είναι κοντά στην fix τιμή, αλλά συνήθως χαμηλότερη. Χωρίς την έκπτωση όμως, μιλάμε για υπερδιπλάσια τιμή σε σχέση με την KWh που πληρώναμε μέχρι τώρα. Έχει μεγάλες διακυμάνσεις αυτή η τιμή TTF;

Επίσης, με βάση τον λογαριασμό που ανέβασα, επηρεάζεται μόνο η τιμή κατανάλωσης στο πάνω μέρος; Γιατί από ό,τι βλέπω είναι κάπου το μισό από το σύνολο του λογαριασμού. Αυτά στο κάτω μέρος, χρέωση ενέργειας διανομής, χρέωση μεταφοράς κλπ πληρώνουμε τα ίδια ανεξάρτητα από το πρόγραμμα; Τ2 ή τα νέα αυτά fix flex και δεν συμμαζεύεται;

ΖΕΝΙΘ.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν θέλω να μπω στην διαδικασία να αλλάξω και πάροχο, ήδη το έχω καθυστερήσει πολύ από τότε που μας το είχε ζητήσει, θέλω να δω απλά αν έχει γενικά μεγάλες διακυμάνσεις στην τιμή TTF (κι αν υπάρχει κάποια κλίση προς τα πάνω ή προς τα κάτω που θα έπρεπε να με απασχολεί) και αν επηρεάζονται μόνο οι τιμές στο πάνω μέρος του λογαριασμού.

Αυτό το 25% έκπτωσης που στην μία περίπτωση (flex) θα το έχω μόνο για ένα χρόνο και στην άλλη για 2 χρόνια παίζει κι αυτό τον ρόλο του, τώρα τα δωρεάν πάγια που θα γλιτώσω 15€ τον χρόνο δεν παίζει σημαντικό ρόλο.

Επεξ/σία από Sadako
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sadako είπε

Αυτό το 25% έκπτωσης που στην μία περίπτωση (flex) θα το έχω μόνο για ένα χρόνο

35% είναι και ισχύει εφόρου , εκτός αν αλλάξει η σύμβαση. Επίσης δεν έχει δέσμευση

2 λεπτά πριν, Sadako είπε

θέλω να δω απλά αν έχει γενικά μεγάλες διακυμάνσεις στην τιμή TTF

https://www.zenith.gr/TTF-times.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

35% είναι και ισχύει εφόρου , εκτός αν αλλάξει η σύμβαση. Επίσης δεν έχει δέσμευση

https://www.zenith.gr/TTF-times.pdf

Δεν ξέρω πού αναφέρεσαι, στην προσφορά που μας έστειλαν από την Ζενίθ γράφει για έκπτωση 25% "για όλες τις νέες συνδέσεις" και οι συμβάσεις είναι περιορισμένου χρόνου, 12 μήνες για το flex και 24 για το fix. Από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν παραμένει η έκπτωση ή όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sadako είπε

Δεν ξέρω πού αναφέρεσαι

α, σορυ ,για του Ηρων αναφερόμουν ,αλλά αν θες ντε και καλά Ζενιθ πήγαινε στο flex της.

2 λεπτά πριν, Sadako είπε

Από εκεί και πέρα δεν ξέρω αν παραμένει η έκπτωση ή όχι.

παραμένει ,εκτός αν σε βάλουν να κάνεις ανανέωση

Απλά μην την πατήσεις στη Zenith και πας σε κανα πρόγραμμα με ρεύμα για dual energy . Περισσότερα στο αντίστοιχο thread για ρεύμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ, έστειλα και ένα email για το δεύτερο μέρος με την έκπτωση για να το τσεκάρω μαζί τους.

Οι υπόλοιπες ρυθμιζόμενες χρεώσεις στο κάτω μέρος του λογαριασμού είναι οι ίδιες ό,τι πρόγραμμα και να έχεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Sadako είπε

Οι υπόλοιπες ρυθμιζόμενες χρεώσεις στο κάτω μέρος του λογαριασμού είναι οι ίδιες ό,τι πρόγραμμα και να έχεις;

Οι χρεώσεις μεταφοράς διαφέρουν ελάχιστα με εξαίρεση της ΔΕΗ που είναι τραγικά ψηλές σε ορισμένες περιοχές , οι διανομής διαφέρουν ανάλογα την περιοχή (δίκτυο) και είναι ίδιες ανάμεσα στους πάροχους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

οκ, μου απάντησαν κιόλας από Ζενίθ, συνεχίζεται η έκπτωση λέει και μετά το τέλος της σύμβασης.

Ευχαριστώ για τις διευκρινίσεις...

EDIT: Πάντως επειδή πήρα να συγκρίνω λίγο γενικά παλαιότερους λογαριασμούς, αυτό το παλιό το Τ2 που ήταν κι αυτό κυμαινόμενο ξέρουμε από τι εξαρτιόταν η τιμή; Γιατί βλέπω τυχαία σε έναν λογαριασμό του 2019 ότι είχε φτάσει στα 0,033 η τιμή της κιλοβατώρας. Είχε να κάνει κι αυτό με το TTF; ή έπαιζε τίποτα άλλο;

Επεξ/σία από Sadako
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...