Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

17 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Ναι το ξέρω ότι μετράει η τελική τιμή αλλά νόμιζα ότι έτσι το ονομάζει. Τελικά είναι το οικιακό πλήρες έξτρα έτσι το λέει. 

Σημασια εχει οπως ειπε ο korakios η τελικη τιμη και οχι η εκπτωση.

Η τελικη τιμη τον μηνα Μαιο ηταν στο Φυσικο Αεριο 0,02396 και στο Ηρων Flex ηταν 0,01957.

Σιγουρα απο εναν μην δεν μπορεις να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα αλλα μια διαφορα την εχουν.

Στο Double για παραδειγμα που ειμαι εγω η τελικη τιμη ειναι 0,01656.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Σημασια εχει οπως ειπε ο korakios η τελικη τιμη και οχι η εκπτωση.

Η τελικη τιμη τον μηνα Μαιο ηταν στο Φυσικο Αεριο 0,02396 και στο Ηρων Flex ηταν 0,01957.

Σιγουρα απο εναν μην δεν μπορεις να βγαλεις ασφαλη συμπερασματα αλλα μια διαφορα την εχουν.

Στο Double για παραδειγμα που ειμαι εγω η τελικη τιμη ειναι 0,01656.

Αυτό το Ηρων flex που αναφέρεις έχει και ρήτρα μέσα σωστά; 

Τι πάγιο έχει;. 

Κοίτα επειδή ήμουν και εγώ σε dual πρόγραμμα στο παρελθόν στη w+v, είχε φθηνότερη κιλοβατωρα από τη φυσικό αέριο αλλά τι να το κάνεις αφού μου τα έπαιρνε από το ρεύμα. 

Νομίζω ότι καλύτερο είναι να τα έχεις χωριστά. 

Το μόνο double πρόγραμμα που αξίζει είναι της ελιν. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Mule206 είπε

Το μόνο double πρόγραμμα που αξίζει είναι της ελιν. 

ο κανόνας είναι να δεις ξεχωριστά πρώτα τι σε συμφέρει και να αποφεύγεις τα double

Μετά βλέπεις αν συμφέρει

4 ώρες πριν, Mule206 είπε

Αυτό το Ηρων flex που αναφέρεις έχει και ρήτρα μέσα σωστά; 

Δεν εφαρμόζει το συγκεκριμένο

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, korakios είπε

ο κανόνας είναι να δεις ξεχωριστά πρώτα τι σε συμφέρει και να αποφεύγεις τα double

Μετά βλέπεις αν συμφέρει

Δεν εφαρμόζει το συγκεκριμένο

Φίλε κοράκιε έτσι έχω κάνει. 

Τουλάχιστον για το ρεύμα ευτυχώς πρόλαβα το προηγούμενο V1 της volterra και μέχρι στιγμής δεν έχω καμία μεταβολή στις τιμές τρίτος λογαριασμός και όλα καλά. 

Στα του αερίου το flex δείχνει να έχει ωραίους όρους με 20€ δώρο κάθε χρόνο και τα πάγια των καλοκαιρινών μηνών επίσης συν ότι δεν έχει και δέσμευση. 

Πάντως δε βρίσκω τη τιμή που μου ανέφερε ο συμφορουμιτης HERTHAN. Αυτό που βρίσκω στο site είναι ένας τιμοκατάλογος με τελευταία τιμή του Απριλίου στα 0.0217488 του gas home flex και είναι ίδια με του φυσικού αερίου που βρίσκομαι τώρα. Εκτός και αν κοιτάζω άλλο εγω.. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
46 minutes ago, Mule206 said:

Φίλε κοράκιε έτσι έχω κάνει. 

Τουλάχιστον για το ρεύμα ευτυχώς πρόλαβα το προηγούμενο V1 της volterra και μέχρι στιγμής δεν έχω καμία μεταβολή στις τιμές τρίτος λογαριασμός και όλα καλά. 

Στα του αερίου το flex δείχνει να έχει ωραίους όρους με 20€ δώρο κάθε χρόνο και τα πάγια των καλοκαιρινών μηνών επίσης συν ότι δεν έχει και δέσμευση. 

Πάντως δε βρίσκω τη τιμή που μου ανέφερε ο συμφορουμιτης HERTHAN. Αυτό που βρίσκω στο site είναι ένας τιμοκατάλογος με τελευταία τιμή του Απριλίου στα 0.0217488 του gas home flex και είναι ίδια με του φυσικού αερίου που βρίσκομαι τώρα. Εκτός και αν κοιτάζω άλλο εγω.. 

απότι εχω καταλάβει. εδώ https://www.zenith.gr/TTF-times.pdf είναι οι τιμές TTF. σε αυτές προστίθεται 0,006 και μετά το γινόμενο πολλαπλασιάζεται επί 0,65.

υπό αυτά τα δεδομένα έχουμε 0,017660 (TTF Απρίλιος 2021) + 0,006 =0,02366 * 0,65= 0,015379

εντομεταξύ, ο ίδιος ο ήρων https://www.heron.gr/media/q0nj1etg/τιμές-δείκτη-τitle-transfer-facility.pdf έχει τιμή σωστή. πως γίνεται κάθε πάροχος να έχει δική του τιμή TTF; https://volton.gr/wp-content/uploads/2021/05/Ιστορικότητα-τιμών-TTF-1.pdf πχ η βολτον για τον απριλιο του 2021  λεει οτι το κόστος ήταν 0,020440

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, marmagia είπε

απότι εχω καταλάβει. εδώ https://www.zenith.gr/TTF-times.pdf είναι οι τιμές TTF. σε αυτές προστίθεται 0,006 και μετά το γινόμενο πολλαπλασιάζεται επί 0,65.

υπό αυτά τα δεδομένα έχουμε 0,017660 (TTF Απρίλιος 2021) + 0,006 =0,02366 * 0,65= 0,015379

εντομεταξύ, ο ίδιος ο ήρων https://www.heron.gr/media/q0nj1etg/τιμές-δείκτη-τitle-transfer-facility.pdf έχει τιμή σωστή. πως γίνεται κάθε πάροχος να έχει δική του τιμή TTF; https://volton.gr/wp-content/uploads/2021/05/Ιστορικότητα-τιμών-TTF-1.pdf πχ η βολτον για τον απριλιο του 2021  λεει οτι το κόστος ήταν 0,020440

Φίλε μου εγώ έχω βρει άλλες τιμές ΤΤφα δείκτες τους λέει και είναι οι παρακάτω 

 

τιμές-δείκτη-ττφα.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, korakios είπε

Ο Ηρών παίρνει απο ΔΕΠΑ και έχει άλλες τιμές (όχι TTF)

Οπότε οι ΤΤφα είναι οι σωστές σωστά; 

Αν είναι έτσι ίδιες τιμές με τη ΦΑ έχει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, korakios είπε

(Τρέχουσα Τιμή Φυσικού Αερίου +0,006)*0,65

το υπολόγισες?

Μπορείς να μου εξηγήσεις πως προκύπτει αυτός ο τύπος γιατί έχω μπερδευτεί μου φαίνεται. 

Στο site της ΦΑ έχει ξεκάθαρο τιμοκατάλογο με τις χρεωσεις και όσο αναφέρει τόσο έρχονται στους λογαριασμούς μου. 

Κατι αντίστοιχο δεν έχει και ο Ηρων ώστε να ξέρουμε τι χρέωσε κάθε μήνα ώστε να κάνουμε μια σύγκριση; 

Συγνώμη για το πρήξιμο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

το ζήτημα είναι οι όροι λένε 

Quote

Ως Αναπροσαρμογή Διακύμανσης Αγοράς Φυσικού Αερίου (Α.Δ.Α.Φ.Α.) ορίζεται το Άθροισμα της μέσης τιμής που λαμβάνει το προθεσμιακό προϊόν «TTF» (Title Transfer Facility ή Ταμείο Μεταφοράς Τίτλων), για τη χρονική περίοδο κατανάλωσης που αφορά ο εκάστοτε Έναντι ή Εκκαθαριστικός Λογαριασμός του Πελάτη, προσαυξημένης με το Συντελεστή a =0,004 €/kWh.

 άρα αφού δεν υφίσταται θέμα άλλης αναπροσαρμογής υπολογίζουμε μόνο την προσαρμογή του κόστους TTF με συντελεστή α τότε αυτό που μένει είναι (TTF+0,004+0,006)*0,65;

σε αυτή τη περίπτωση θα ήταν 0,017660+0,004=0,02166+0,006=0,02766*0,65= 0,017979

με βάση όμως τη σελίδα του ήρωνα η τιμή ΤΤΦα Απριλίου 2021 είναι 0,0217488 + 0,006 =0,0277488 *0,65= 0,01803672

δεν είναι μεγάλη διαφορά το ένα με το άλλο, αλλά μου δημιούργησε περιέργεια γιατί ο κάθε πάροχος έχει άλλη τιμή TTF ως βάση

Επεξ/σία από marmagia
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Κατι αντίστοιχο δεν έχει και ο Ηρων ώστε να ξέρουμε τι χρέωσε κάθε μήνα ώστε να κάνουμε μια σύγκριση; 

όχι πρέπει να κάνεις την πράξη

4 λεπτά πριν, Mule206 είπε

Μπορείς να μου εξηγήσεις πως προκύπτει αυτός ο τύπος γιατί έχω μπερδευτεί μου φαίνεται. 

αφού είναι φάτσα φόρα στο site

3 λεπτά πριν, marmagia είπε

το ζήτημα είναι οι όροι λένε 

ναι αλλά δεν ισχύουν στο flex , όπως αναφέρεται και στους ειδικούς όρους , αλλά στο "fix" πακέτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, korakios said:

 

ναι αλλά δεν ισχύουν στο flex , όπως αναφέρεται και στους ειδικούς όρους , αλλά στο "fix" πακέτο

δεν ισχύει η επιπρόσθετη αναπροσαρμογή της παραγράφου γ6.4.1, Γ6.4.2. και Γ6.4.3.

το 0,004 δεν είναι ο συντελεστής α που προστίθεται στο κόστος της TTF ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, marmagia είπε

δεν ισχύει η επιπρόσθετη αναπροσαρμογή της παραγράφου γ6.4.1, Γ6.4.2. και Γ6.4.3.

https://www.heron.gr/media/yt3nwoag/ειδικοί-εμπορικοί-όροι-gas-home-flex.pdf

πάνω απο το

Ε3.2:   Ρυθμιζόμενες& Λοιπές ....

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...