Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

59 λεπτά πριν, MasterBlaster είπε

Από Φεβρουάριο και για τις καταναλώσεις του Ιανουαρίου θα είναι όλοι TTF...

Δεν το γνωριζα οτι θα γινει κατι τετοιο.

Δηλαδη οτι ισχυει μεχρι σημερα δεν θα ισχυει μετα απο εναν μηνα και θα πρεπει να κανουμε παλι υπολογισμους.

Πολυ ωραια σε δουλεια θα βρισκομαστε.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ πάντως έχω στον Ήρων 0.01650 μετά από έκπτωση συνέπειας κ ειδική έκπτωση που δίνει η εταιρία . Μέχρι τώρα είμαι πάρα πολύ καλύτερα σε σχέση με ζενίθ .

0.019 πουλάει η ζενίθ σε αυτό το πρόγραμμα το φλεξ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Εγώ πάντως έχω στον Ήρων 0.01650 μετά από έκπτωση συνέπειας κ ειδική έκπτωση που δίνει η εταιρία . Μέχρι τώρα είμαι πάρα πολύ καλύτερα σε σχέση με ζενίθ .

0.019 πουλάει η ζενίθ σε αυτό το πρόγραμμα το φλεξ 

Χρέωση Μεταφοράς για Οκτώβριο Νοέμβριο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Με μεταπτυχιακό στα μαθηματικά το 2021 σε βλέπω @HERTHAN.

Αν παει προς τα εκει θα ερθει η ωρα που θα σταματησω να ασχολουμαι.

Με τα μεχρι τωρα δεδομενα για το φυσικο αεριο παντως οι παροχοι που ανεφερα και στο 2ο post εχουν τις καλυτερες τιμες.Θελει μεγαλη προσοχη βεβαια στα προγραμματα της Ελιν βεβαια οπου θα πρεπει να επιλεξει ο καθενας αναλογα με την καταναλωση του.

Το καλο με την Ελιν ειναι οτι δεν υπαρχει δεσμευση ουτε σε ρευμα αλλα ουτε και στο φυσικο αεριο και θεωρω οτι για οποιον δεν θελει δεσμευση αυτη τη στιγμη ειναι το ιδανικο.

Αν και το εχω ξαναπει θελω να υπενθυμισω οτι δεν συμφερει να ειστε σε προγραμματα ρευματος και φυσικου αεριου του ιδιου παροχου.Καλυτερα να ειναι σε αλλο παροχο το ρευμα και σε αλλο το αεριο.Το προγραμμα βεβαια της Ελιν ισως ειναι εξαιρεση μιας και δινει καλες τιμες και ειδικα χωρις δεσμευση.

Επισης σε περιπτωση που δεν εχει μπει κανεις στο αλλο θεμα με τους εναλλακτικους παροχους ρευματος θα το ξαναγραψω κι εδω(αν και οι περισσοτεροι το γνωριζουν) οτι καλυτερα θα ειναι να επιλεγουμε ενα προγραμμα για ρευμα η φυαικο αεριο χωρις ρητρες για ξερουμε τι πληρωνουμε.

Μπορειτε να δειτε τετοια προγραμμα για ρευμα στο excel που εχει φτιαξει ο korakios στο αλλο θεμα με τους εναλλακτικους παροχους ρευματος.Ειναι πολυ λιγα τα προγραμματα χωρις ρητρες γι'αυτο θελει προσοχη.

Για το φυσικο αεριο μεχρι τωρα μονο ο Ηρων εχει ρητρα ΟΤΣ στα προγραμματα του οπως ξανανεφερα και κανεις αλλος.Οποτε μακρια απο Ηρων για να μην μπλεξετε ρητρες και στο φυσικο αεριο. 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την Ελίν τη βλέπω σαν καλή λύση για συνδυαστικό ρεύμα+αέριο για πολυκατοικίες. Απλά το αέριο δεν έχω κάτσει να το ψάξω τόσο πολύ ακόμα, οπότε κρατάω μια επιφύλαξη.

Πχ. η Ελίν σε συνδυαστικό αέριο+ρεύμα δίνει και αυτό:
 

Αναφορά σε κείμενο

επιλέξτε ένα από τα οικονομικά προγράμματα Ηλεκτρικής Ενέργειας και κερδίστε δώρο το 25% της κατανάλωσης στο φυσικό αέριο αλλά και έξτρα έκπτωση στο ρεύμα σας ίση με 3%!

Αλλά δεν έχω κάτσει να δω πως μεταφράζεται αυτό το "25% επί της κατανάλωσης" στην πράξη. Φαντάζομαι θα υπάρχουν και πάγια που δεν επηρεάζονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, DownUNDERground είπε

Εγώ την Ελίν τη βλέπω σαν καλή λύση για συνδυαστικό ρεύμα+αέριο για πολυκατοικίες. Απλά το αέριο δεν έχω κάτσει να το ψάξω τόσο πολύ ακόμα, οπότε κρατάω μια επιφύλαξη.

Πχ. η Ελίν σε συνδυαστικό αέριο+ρεύμα δίνει και αυτό:
 

Αλλά δεν έχω κάτσει να δω πως μεταφράζεται αυτό το "25% επί της κατανάλωσης" στην πράξη. Φαντάζομαι θα υπάρχουν και πάγια που δεν επηρεάζονται.

Για τα προγραμματα που ειναι για κοινοχρηστες παροχες δεν εχω κοιταξει τιποτα.

Στο energycost.gr μπορει να βρεις για καθε παροχο τις αρχικες τιμες του φυσικου αεριου που δινουν και πανω σε αυτες να υπολογισεις την οποια εκπτωση δινει το καθε προγραμμα.Στην σελιδα του καθε παροχου και συγκεκριμενα στο καθε προγραμμα που δινει θα αναγραφεται αν η εκπτωαη ισχυει και στο παγιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για πείτε μου γνώμη για τον λογαριασμό του Ήρων που ανέβασα . Εγώ νομίζω ότι είναι πιο οικονομικός από το αντίστοιχο πρόγραμμα της ζενίθ με Φιξ τιμή .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

loipes_xreoseis_logariasmou_FA-2020_11.pdf (zenith.gr)

 

Εδω ειναι οι χρεωσεις ΖΕΝΙΘ 

Νομιζω οτι ειναι παραπανω απο Ηρων

45 λεπτά πριν, korakios είπε

  Δηλαδή με 0,03*0,55 χρέωση του Ηρών με 45% έκπτωση δηλαδή 0,0165  και το *0,95 5% έκπτωση της Ζενιθ έχουμε για το δίμηνο

Ζενιθ vs Ηρων

Οκτώβριος 0,014539873*0,95 + 0,002423189 = 0,01623606835 vs 0,03*0,55 +  0,002195761 = 0,018695761

Νοέμβριος 0,017855323*0,95 + 0,002456213 = 0,01941876985 vs 0,03*0,55 + 0,002251698 = 0,018751698

Μέσο Όρο χωρίς πάγιο  0,0178274191 vs 0,0187237295 , σχεδόν τα ίδια

 

 

Με το απλο προγραμμα φλεξ της ζενιθ το εκανες συγκριση;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, Depeche3 είπε

Με το απλο προγραμμα φλεξ της ζενιθ το εκανες συγκριση;;;

Όχι , παλιό Τ2 ,δεν υπάρχει τώρα τέτοιο πρόγραμμα

Αλλά τζάμπα η προηγούμενη σύγκριση ,αφού στις ρυθμιζόμενες όλα διαφορετικά είναι...

Άσε που αλλάζει ανα περιοχή.

Δηλαδή ο μόνος τρόπος είναι να υπολογίσεις συνολικό κόστος για να βγει αναλογικά το κόστος ,χωρίς όποια πάγια χρέωση.

Και θα πρέπει να είναι οι λογαριασμοί απο την ίδια περιοχή και απο τους ίδιους μήνες

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, korakios είπε

Όχι , παλιό Τ2 ,δεν υπάρχει τώρα τέτοιο πρόγραμμα

Αλλά τζάμπα η προηγούμενη σύγκριση ,αφού στις ρυθμιζόμενες όλα διαφορετικά είναι...

Άσε που αλλάζει ανα περιοχή.

Δηλαδή ο μόνος τρόπος είναι να υπολογίσεις συνολικό κόστος για να βγει αναλογικά το κόστος ,χωρίς όποια πάγια χρέωση.

Και θα πρέπει να είναι οι λογαριασμοί απο την ίδια περιοχή και απο τους ίδιους μήνες

Ακριβως ετσι κ συμφωνα με εναν λογαριασμο που ειδα τωρα η τιμη μεταφορας για οκτωβριο ειναι αυτη που γραφει στο λινκ αρα με σταθερη τιμη 0,022 που πουλαει η ζενιθ με την μεγιστη εκπτωση κ παγιο 5 ευρω σε συγκριση με 3,60 που ειναι στον ηρων σαφως ο ηρων βγαινει πιο οικονομικος. Συν οτι για καποιον που δεν θελει παγια εντολη ο ηρων εχει 60 ευρω εγγυηση κ η ζενιθ 100......

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Διέγραψα τα προηγούμενα μηνύματα γιατί έκανα λάθος.

@Depeche3σε ζάλισα με συγχωρείς ! Αν έχεις λογαριασμό και Σεπτεβρίου σκέφτομαι το εξής:

Αν προ ΦΠΑ και τέλη , αφαιρέσουμε τα πάγια και διαιρέσουμε με το σύνολο που κάψαμε ,δε βγαίνει ενδεικτικά το κόστος/κιλοβατώρα ?

Στη Ζενιθ T2 βγαίνει 0,03738 δηλαδή 37,4Ε στις 1000Kw (σε λογαριασμό που ευνοεί μιας και είναι απο 20 Σεπτεμβρίου)

Στον Ηρων  βγαίνει   0,03392 δηλαδή 33,9Ε στις 1000Kw

μικρή η διαφορά για όσους μείνανε στο Τ2

____________________________________________________________________________

Η διαφορά στις χρεώσεις μεταφοράς είναι πιο μικρές ~0,002 άρα προς το παρών τις αφήνω

Για το Flex Νοέμβριο Θεσ/κη : 0,02036 (με 25%) + Χρέωση Ενέργειας
0,02036 + 0,01197 = 0,03233

Ηρών (με 45% έκπτωση) + Χρέωση Ενέργειας

0,03*0,55 + 0,0119669 = 0,02847

Άρα ναι συμφέρει ο Ηρών (και απο το παλιό T2).

________________________________________________________________________________________________________

Επομένως για να έχουμε καλή εικόνα για πάροχο θέλουμε

την τιμή προμήθειας , το πάγιο και την τιμή ενέργειας  .

Αν κάνω λάθος διορθώστε με :)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, korakios είπε

Διέγραψα τα προηγούμενα μηνύματα γιατί έκανα λάθος.

@Depeche3σε ζάλισα με συγχωρείς ! Αν έχεις λογαριασμό και Σεπτεβρίου σκέφτομαι το εξής:

Αν προ ΦΠΑ και τέλη , αφαιρέσουμε τα πάγια και διαιρέσουμε με το σύνολο που κάψαμε ,δε βγαίνει ενδεικτικά το κόστος/κιλοβατώρα ?

Στη Ζενιθ T2 βγαίνει 0,03738 δηλαδή 37,4Ε στις 1000Kw (σε λογαριασμό που ευνοεί μιας και είναι απο 20 Σεπτεμβρίου)

Στον Ηρων  βγαίνει   0,03392 δηλαδή 33,9Ε στις 1000Kw

μικρή η διαφορά για όσους μείνανε στο Τ2

____________________________________________________________________________

Η διαφορά στις χρεώσεις μεταφοράς είναι πιο μικρές ~0,002 άρα προς το παρών τις αφήνω

Για το Flex Νοέμβριο Θεσ/κη : 0,02036 (με 25%) + Χρέωση Ενέργειας
0,02036 + 0,01197 = 0,03233

Ηρών (με 45% έκπτωση) + Χρέωση Ενέργειας

0,03*0,55 + 0,0119669 = 0,02847

Άρα ναι συμφέρει ο Ηρών (και απο το παλιό T2).

________________________________________________________________________________________________________

Επομένως για να έχουμε καλή εικόνα για πάροχο θέλουμε

την τιμή προμήθειας , το πάγιο και την τιμή ενέργειας  .

Αν κάνω λάθος διορθώστε με :)

Που τα βρίσκω αυτά στον Ήρων ;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Depeche3 είπε

Που τα βρίσκω αυτά στον Ήρων ;;;

Απο τον λογαριασμό σου ? Στο πρώτο υπολογισμό έκανα σύνολο μείον πάγια δια κιλοβατώρες

Στο δεύτερο τα αναφέρει τα νούμερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...