Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχει χρέωση το 213 033 3000. Απλά συνδέει στο ίδιο τηλεφωνικό κέντρο με το 18228, γι'αυτό ακούγεται ηχογραφημένο μήνυμα ότι υπάρχει χρέωση.

1 ώρα πριν, korakios είπε

Απο Ηρών μάλλον δε με θέλουν για πελάτη , μάλλον θα κλείσω ΔΕΗ αν μέχρι αύριο δε μου απαντήσουν.

Το σίγουρο είναι οτι το παλιό Τ2 της Ζενίθ δεν είναι και τόσο ανταγωνιστικό πλέον (ήταν πολύ καλό πρόγραμμα πάντως)

Oι τιμές συνεχίζουν την ανοδική πορεία... το fix της ΔΕΗ είναι πολύ καλό αυτή τη στιγμή. Εγώ πάντως δεν έχω άλλα κουράγια να ψάχνω πάροχο του χρόνου... αηδία κατάντησε. Θα κάτσω ΗΡΩΝ flex με 45% κι ότι θέλει ας γίνει.

Όσο για τη καθυστέρηση... πρέπει να γίνεται χαμός από συμβάσεις αυτό το διάστημα. Εγώ για το επαγγελματικό ρεύμα υπέγραψα 21/7 σε κατάστημα (γύρω στις 12:00 με πήρανε τηλέφωνο να μου επιβεβαιώσουν ότι εστάλη στα κεντρικά), αλλά μετά έφυγε από τα κεντρικά για τον ΔΕΔΔΗΕ στις 26/7. 3 εργάσιμες υπήρχε στο σύστημα εκκρεμή υπογεγραμμένη αίτηση και το κωλοβαρούσανε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

58 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Δεν έχει χρέωση το 213 033 3000. Απλά συνδέει στο ίδιο τηλεφωνικό κέντρο με το 18228, γι'αυτό ακούγεται ηχογραφημένο μήνυμα ότι υπάρχει χρέωση.

Oι τιμές συνεχίζουν την ανοδική πορεία... το fix της ΔΕΗ είναι πολύ καλό αυτή τη στιγμή. Εγώ πάντως δεν έχω άλλα κουράγια να ψάχνω πάροχο του χρόνου... αηδία κατάντησε. Θα κάτσω ΗΡΩΝ flex με 45% κι ότι θέλει ας γίνει.

Όσο για τη καθυστέρηση... πρέπει να γίνεται χαμός από συμβάσεις αυτό το διάστημα. Εγώ για το επαγγελματικό ρεύμα υπέγραψα 21/7 σε κατάστημα (γύρω στις 12:00 με πήρανε τηλέφωνο να μου επιβεβαιώσουν ότι εστάλη στα κεντρικά), αλλά μετά έφυγε από τα κεντρικά για τον ΔΕΔΔΗΕ στις 26/7. 3 εργάσιμες υπήρχε στο σύστημα εκκρεμή υπογεγραμμένη αίτηση και το κωλοβαρούσανε.

Ήρων flex με 45% είναι λογικά σε συνδυασμό με το ρεύμα εν τέλει;Και 35% σκέτο;

Και εγώ προς τα εκεί νομίζω συγκλίνω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, diamantis k είπε

Ήρων flex με 45% είναι λογικά σε συνδυασμό με το ρεύμα εν τέλει;Και 35% σκέτο;

 

 

Ελάχιστοι πήραμε 45% χωρίς ρεύμα σε προωθητική που έτρεχε το Φλεβάρη.

Τώρα ναι, το 45% είναι με ρεύμα. Οπότε προσοχή τι πρόγραμμα ρεύματος θα βάλεις, γιατί αν είναι να πληρώνεις ΟΤΣ δε λέει κάτι.

Κοίτα όμως και το Fix της ΔΕΗ που έχει επίσης χιλιοαναφερθεί. https://fysikoaerio.dei.gr/fysiko-aerio-gia-to-spiti/myhomegascontrol/

Το ξαναλέω... το flex συνεχίζει να ανεβαίνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Το ξαναλέω... το flex συνεχίζει να ανεβαίνει.

Πηγα εγω γι'αυτο.:mad:

Οταν ημουνα στο fix της ΔΕΗ το flex ειχε παει στα πατωματα και πληρωνα ακριβα.Εφυγα απο το fix και πηγα στο flex και τωρα το flex παει στο Θεο.

Τι γκαντεμια ειναι αυτη ρε μλκ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν παρακαμφθεί ο αγωγός της Ουκρανίας και περάσει μέσω Γερμανίας (που αποκτά επιπλέον δύναμη) , ίσως τελικά δε θα έχουμε αυξήσεις με το ρώσικο αέριο

https://www.capital.gr/diethni/3571730/sumbibasmos-ipa-germanias-gia-ton-nord-stream-2

18 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Πηγα εγω γι'αυτο.:mad:

Οταν ημουνα στο fix της ΔΕΗ το flex ειχε παει στα πατωματα και πληρωνα ακριβα.Εφυγα απο το fix και πηγα στο flex και τωρα το flex παει στο Θεο.

Τι γκαντεμια ειναι αυτη ρε μλκ.

κοίτα, αν είναι να αλλάξεις σύντομα να μας πεις να κάνουμε το αντίθετο 😂

άσε που το flex όταν πήγες ακρίβυνε τώρα που το θυμήθηκα 🤣

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

 

Οταν ημουνα στο fix της ΔΕΗ το flex ειχε παει στα πατωματα και πληρωνα ακριβα.Εφυγα απο το fix και πηγα στο flex και τωρα το flex παει στο Θεο.

 

Αυτοί στη ΔΕΗ είτε είναι ανίκανοι και δεν έχουν πάρει χαμπάρι τι γίνεται, είτε σκοπεύουν να μαζέψουν πελατεία και να αλλάξουν τη τιμή μονομερώς (λίγοι θα το πάρουν χαμπάρι να φύγουν), είτε θέλουν να τη φουντάρουν οριστικά. Ειλικρινά δε καταλαβαίνω πώς δίνουν 0.02 fix.

Η Elpedison πάει στον κόρακα... θα βγάλει τη χασούρα στο αέριο απ'τη ρήτρα προσαρμογής ή απ'τα πάγια στο ρεύμα. Ούτως ή άλλως στόχος τους δεν είναι να βγάλουν τώρα κέρδος... αλλά να κάνουν μονοπώλειο σε μερικά χρόνια με τις υπόλοιπους μεγάλους ιδιωτικούς παρόχους.

Όσο για τον καινούργιο αγωγό είναι κατά 99% έτοιμος. Συμφώνησε κι ο Μπάιντεν, αφού είναι πλέον τελειωμένη υπόθεση. Το θέμα είναι να δώσουν οι Ρώσοι τις ποσότητες που ζητάει η Ευρώπη, κι όχι να μας πάνε με το σταγονόμετρο. Η επόμενη ψηφοφορία σχετικά με τις κυρώσεις θα παίξει μεγάλο ρόλο. https://www.consilium.europa.eu/el/infographics/eu-sanctions-against-russia-over-ukraine/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, ekrepali είπε

Αυτοί στη ΔΕΗ είτε είναι ανίκανοι και δεν έχουν πάρει χαμπάρι τι γίνεται, είτε σκοπεύουν να μαζέψουν πελατεία και να αλλάξουν τη τιμή μονομερώς (λίγοι θα το πάρουν χαμπάρι να φύγουν), είτε θέλουν να τη φουντάρουν οριστικά. Ειλικρινά δε καταλαβαίνω πώς δίνουν 0.02 fix.

Η Elpedison πάει στον κόρακα... θα βγάλει τη χασούρα στο αέριο απ'τη ρήτρα προσαρμογής ή απ'τα πάγια στο ρεύμα. Ούτως ή άλλως στόχος τους δεν είναι να βγάλουν τώρα κέρδος... αλλά να κάνουν μονοπώλειο σε μερικά χρόνια με τις υπόλοιπους μεγάλους ιδιωτικούς παρόχους.

Όσο για τον καινούργιο αγωγό είναι κατά 99% έτοιμος. Συμφώνησε κι ο Μπάιντεν, αφού είναι πλέον τελειωμένη υπόθεση. Το θέμα είναι να δώσουν οι Ρώσοι τις ποσότητες που ζητάει η Ευρώπη, κι όχι να μας πάνε με το σταγονόμετρο. Η επόμενη ψηφοφορία σχετικά με τις κυρώσεις θα παίξει μεγάλο ρόλο. https://www.consilium.europa.eu/el/infographics/eu-sanctions-against-russia-over-ukraine/

Το ζήτημα είναι μην δεσμευτούμε στο fix της ΔΕΗ και πάρει την κατιούσα το flex της Ήρων,από το οποίο φεύγεις όποτε θες κιόλας.Συν του ότι δεν βρίσκω λόγο ανά πάσα στιγμή να αλλάξει ο οποιοσδήποτε τους όρους και την τιμολόγηση με το δικαίωμα να αποχωρήσουμε αδαπανώς.Όντως η ΔΕΗ δείχνει πολύ συμφέρουσα περίπτωση αλλά διόλου βιώσιμη,άρα καταλήγουμε στο κατά πόσο έχουμε δυνάμεις να αλλάζουμε κάθε τόσο πάροχο.

Επεξ/σία από diamantis k
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστευω οτι το flex θα συμφερει σχεδον παντα....εκτος απο περιοδους υψηλης ανοδου

Τα προγνωστικα δειχνουν οτι δεν υπαρχει κατι τετοιο στον οριζοντα,χωρις αυτο φυσικα να αποτελει εγγυηση,απλα περισσοτερες οι πιθανοτητες

Στο μελλον ουτως ή αλλως ελπιζουμε σε ευκολια αλλαγη προμηθευτη ανα πασα στιγμη...θα μπορει να γινεται και απο το κινητο με ενα app

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, korakios είπε

Αυτό τι να σημαίνει (ειδικοί όροι ΔΕΗ)

1541391633_.png.1cb41521ed64785f95850a9fd4e8cbfe.png

αυτό με την εκπροσώπηση δεν καταλαβαίνω τι εννοεί ο ποιητής...

Καλημέρα @korakios?Κατέληξες στη ΔΕΗ τελικά?Δεν ανταποκρίθηκαν από την Ήρων?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, diamantis k είπε

Καλημέρα @korakios?Κατέληξες στη ΔΕΗ τελικά?Δεν ανταποκρίθηκαν από την Ήρων?

απο Ηρών καμία απάντηση . Δεν έκανα ακόμα ΔΕΗ ,αλλά εκεί καταλήγω.

Θα πάει η ανιψιά μου φοιτήτρια και σκέφτομαι μάλλον και εκεί για ΔΕΗ . Απο την άλλη πόσο να κάψει αέριο (γκαρσονιέρα ανακαινισμένη) και απο Ηρων δίνει 50€ συν 20€ μετά τον πρώτο χρόνο , συν 3 πάγια δώρο ~10€, το σκέφτομαι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

απο Ηρών καμία απάντηση . Δεν έκανα ακόμα ΔΕΗ ,αλλά εκεί καταλήγω.

Θα πάει η ανιψιά μου φοιτήτρια και σκέφτομαι μάλλον και εκεί για ΔΕΗ . Απο την άλλη πόσο να κάψει αέριο (γκαρσονιέρα ανακαινισμένη) και απο Ηρων δίνει 50€ συν 20€ μετά τον πρώτο χρόνο , συν 3 πάγια δώρο ~10€, το σκέφτομαι

Εγώ καταλήγω στο flex με τον μόνο κίνδυνο να εκτοξευθεί η τιμή του αερίου.Η ΔΕΗ μου φαίνεται πολύ ουτοπική σαν προσφορά για να είναι αληθινή.Είναι και τα 50+20+10=80 ευρώ που σου δίνουν στα θετικά,τουλάχιστον για τον πρώτο χρόνο σε σχέση με το 12μηνο συμβόλαιο της ΔΕΗ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, diamantis k είπε

Εγώ καταλήγω στο flex με τον μόνο κίνδυνο να εκτοξευθεί η τιμή του αερίου.Η ΔΕΗ μου φαίνεται πολύ ουτοπική σαν προσφορά για να είναι αληθινή.Είναι και τα 50+20+10=80 ευρώ που σου δίνουν στα θετικά,τουλάχιστον για τον πρώτο χρόνο σε σχέση με το 12μηνο συμβόλαιο της ΔΕΗ

κάνε αίτηση πριν αποφασίσεις μήπως και αργήσει όπως εμένα και αν αλλάξεις γνώμη απλά δεν υπογράφεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, korakios είπε

απο Ηρών καμία απάντηση .

 

Ενόχλησε τους κάθε μέρα, δώστους προθεσμία αλλιώς θα πας αλλού και καλά.

2 ώρες πριν, diamantis k είπε

Εγώ καταλήγω στο flex με τον μόνο κίνδυνο να εκτοξευθεί η τιμή του αερίου.Η ΔΕΗ μου φαίνεται πολύ ουτοπική σαν προσφορά για να είναι αληθινή.Είναι και τα 50+20+10=80 ευρώ που σου δίνουν στα θετικά,τουλάχιστον για τον πρώτο χρόνο σε σχέση με το 12μηνο συμβόλαιο της ΔΕΗ

Αληθινή είναι... αλλά πόσο θα κρατήσει; Θα δίνουν 0.02 όλο το χρόνο ή θα κάνουν γρήγορα αναπροσαρμογή μονομερώς;

Κάτι άλλο που με φοβίζει στη ΔΕΗ είναι οι χρεώσεις μεταφοράς, οι οποίες διαφέρουν από πάροχο σε πάροχο. Έχει αναφερθεί και παλαιότερα το ζήτημα και ξεχάστηκε.

Για να πετύχει ένας πάροχος χαμηλές τιμές μεταφορές πρέπει να έχει μεγάλο πελατολόγιο ανα περιοχή και σωστό προγραμματισμό και να κλείσει νωρίς τις απαιτούμενες ποσότητες που θα διακινηθούν στο δίκτυο και να τις προπληρώσει. Διαφορετικά οι κινήσεις της τελευταίας στιγμής κοστίζουν ακριβά. Τα στοιχεία στο energycost έχουν καιρό να ανανεωθούν οπότε δε ξέρω τι γίνεται τελευταία στη ΔΕΗ.

Πάντως στον ΗΡΩΝ οι χρεώσεις μεταφορές στο τελευταίο χρόνο κυμαίνονται συνήθως ανάλογα τη περιοχή μεταξύ 0.002 και 0.0025. Σε μερικές περιπτώσεις υπάρχει και 0.0018 ή 0.0040... πάντως δε ξεφεύγει ποτέ παραπάνω απ΄το 0.00xx

Ενώ στη ΔΕΗ οι χρεώσεις μεταφορές σε μερικές περιπτώσεις ξεφεύγουν ανεξέλεγκτα!

21.jpg.2f97e467a7ce0e0c5a7ca4cc6b94ff4e.jpg

32.jpg.830d95dab297146596c2fa25e1b30cd4.jpg

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...