Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 29/12/2020 στις 3:55 ΜΜ, HERTHAN είπε

Αν παει προς τα εκει θα ερθει η ωρα που θα σταματησω να ασχολουμαι.

Με τα μεχρι τωρα δεδομενα για το φυσικο αεριο παντως οι παροχοι που ανεφερα και στο 2ο post εχουν τις καλυτερες τιμες.Θελει μεγαλη προσοχη βεβαια στα προγραμματα της Ελιν βεβαια οπου θα πρεπει να επιλεξει ο καθενας αναλογα με την καταναλωση του.

Το καλο με την Ελιν ειναι οτι δεν υπαρχει δεσμευση ουτε σε ρευμα αλλα ουτε και στο φυσικο αεριο και θεωρω οτι για οποιον δεν θελει δεσμευση αυτη τη στιγμη ειναι το ιδανικο.

Αν και το εχω ξαναπει θελω να υπενθυμισω οτι δεν συμφερει να ειστε σε προγραμματα ρευματος και φυσικου αεριου του ιδιου παροχου.Καλυτερα να ειναι σε αλλο παροχο το ρευμα και σε αλλο το αεριο.Το προγραμμα βεβαια της Ελιν ισως ειναι εξαιρεση μιας και δινει καλες τιμες και ειδικα χωρις δεσμευση.

Επισης σε περιπτωση που δεν εχει μπει κανεις στο αλλο θεμα με τους εναλλακτικους παροχους ρευματος θα το ξαναγραψω κι εδω(αν και οι περισσοτεροι το γνωριζουν) οτι καλυτερα θα ειναι να επιλεγουμε ενα προγραμμα για ρευμα η φυαικο αεριο χωρις ρητρες για ξερουμε τι πληρωνουμε.

Μπορειτε να δειτε τετοια προγραμμα για ρευμα στο excel που εχει φτιαξει ο korakios στο αλλο θεμα με τους εναλλακτικους παροχους ρευματος.Ειναι πολυ λιγα τα προγραμματα χωρις ρητρες γι'αυτο θελει προσοχη.

Για το φυσικο αεριο μεχρι τωρα μονο ο Ηρων εχει ρητρα ΟΤΣ στα προγραμματα του οπως ξανανεφερα και κανεις αλλος.Οποτε μακρια απο Ηρων για να μην μπλεξετε ρητρες και στο φυσικο αεριο. 

 

Το καλό με την Ελίν στο αέριο είναι πως έχει πρόγραμμα χωρίς πάγιο για μικρές καταναλώσεις και το βασικό χωρίς δέσμευση. Αυτό σημαίνει πως αν έκανα λάθος επιλογή προγράμματος τον άλλο μήνα το αλλάζω...ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 ώρα πριν, MasterBlaster είπε

Το καλό με την Ελίν στο αέριο είναι πως έχει πρόγραμμα χωρίς πάγιο για μικρές καταναλώσεις και το βασικό χωρίς δέσμευση. Αυτό σημαίνει πως αν έκανα λάθος επιλογή προγράμματος τον άλλο μήνα το αλλάζω...ΑΥΤΟ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ!

Ναι εχει προγραμμα χωρις παγιο αλλα και η τιμη της προμηθειας ειναι μεγαλυτερη.

Θα πρεπει να τα υπολογισεις για δεις τι σε συμφερει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρώτησα Ελιν για χρεώσεις στο σύστημα μεταφοράς (παίζει ρόλο μιας πχ στη ΔΕΗ στο Gold φτάνει και 0,03 σε κάποιες περιοχές) και ήταν χαμηλές (0.0023865)

Επειδή τους έστειλα μέσω messenger και μάλλον τα βλέπουν ένα ένα τα μηνύματα ,περιμένω τη χρέωση ενέργειας Οκτώβριο-Νοέμβριο και το τι περιλαμβάνει το 30% στην έκπτωση .
Για το large κοιτάω με τα 7.5Ε πάγιο
Στο energycost πάντως πιστεύω οτι δεν περιλαμβάνεται η χρέωση ενέργειας.

Επίσης η χρέωση δυναμικότητας διανομής είναι κάτι σαν πάγιο και πάει ανα ημέρα ,επομένως παίζει και αυτό το ρόλο του.

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

Ρώτησα Ελιν για χρεώσεις στο σύστημα μεταφοράς (παίζει ρόλο μιας πχ στη ΔΕΗ στο Gold φτάνει και 0,03 σε κάποιες περιοχές) και ήταν χαμηλές (0.0023865)

Επειδή τους έστειλα μέσω messenger και μάλλον τα βλέπουν ένα ένα τα μηνύματα ,περιμένω τη χρέωση ενέργειας Οκτώβριο-Νοέμβριο και το τι περιλαμβάνει το 30% στην έκπτωση .
Για το large κοιτάω με τα 7.5Ε πάγιο
Στο energycost πάντως πιστεύω οτι δεν περιλαμβάνεται η χρέωση ενέργειας.

Επίσης η χρέωση δυναμικότητας διανομής είναι κάτι σαν πάγιο και πάει ανα ημέρα ,επομένως παίζει και αυτό το ρόλο του.

Στο energycost ειναι η τιμη ενεργειας συν την τιμη προμηθειας αν δεν κανω λαθος στις αναλογικες χρεωσεις.

Για συστημα μεταφορας και χρεωση διανομης δεν εχω ασχοληθει καθολου.Θεωρω οτι βασικοτερο ρολο η τιμη ενεργειας και προμηθειας εχουν.

Τις χρεωσεις παντως στο συστημα μεταφορας τις εχεις αναλυτικα το energycost.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Στο energycost ειναι η τιμη ενεργειας συν την τιμη προμηθειας αν δεν κανω λαθος στις αναλογικες χρεωσεις.

Η τιμή ενέργειας είναι που με μπερδεύει .


Πχ Ζενιθ

https://www.zenith.gr/uploads/file/ec160bfbab9049f09125035f2138fc72/loipes_xreoseis_logariasmou_FA-2020_11.pdf

volterra

https://www.volterra.gr/wp-content/uploads/2020/02/INTD.089-15_ΡΥΘΜΙΖΟΝΕΝΕΣ-ΧΡΕΩΣΕΙΣ.pdf

και nrg

https://www.nrg.gr/sites/default/files/2020-05/GAS 4U_0.pdf

για Θεσσαλία είναι ίδια,  0,013014 επιπλέον και έχει λογική να είναι κοινή για όλους στις ρυθμιζόμενες...

Σε λογαριασμο του Ηρων στη προηγουμενη σελίδα το 0,0119669 δεν ανήκει κάπου.
Στη Protergeia για Θεσσαλία άλλο έχει 0,0106617...

https://www.protergia.gr/el/content/rythmizomenes-xreoseis-fysikou-aeriou

 

6 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Για συστημα μεταφορας και χρεωση διανομης δεν εχω ασχοληθει καθολου.Θεωρω οτι βασικοτερο ρολο η τιμη ενεργειας και προμηθειας εχουν.

Βασικά μόνο στη ΔΕΗ έχω δει μεγάλες τιμές στο σύστημα μεταφοράς πχ

Σεπτέμβριο 0,02456
Οκτώβριο   0,01204

Νοέμβριο 0,01213

 

 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, korakios είπε

Η τιμή ενέργειας είναι που με μπερδεύει .


Πχ Ζενιθ

https://www.zenith.gr/uploads/file/ec160bfbab9049f09125035f2138fc72/loipes_xreoseis_logariasmou_FA-2020_11.pdf

volterra

https://www.volterra.gr/wp-content/uploads/2020/02/INTD.089-15_ΡΥΘΜΙΖΟΝΕΝΕΣ-ΧΡΕΩΣΕΙΣ.pdf

και nrg

https://www.nrg.gr/sites/default/files/2020-05/GAS 4U_0.pdf

για Θεσσαλία είναι ίδια,  0,013014 επιπλέον και έχει λογική να είναι κοινή για όλους στις ρυθμιζόμενες...

Σε λογαριασμο του Ηρων στη προηγουμενη σελίδα το 0,0119669 δεν ανήκει κάπου.
Στη Protergeia για Θεσσαλία άλλο έχει 0,0106617...

https://www.protergia.gr/el/content/rythmizomenes-xreoseis-fysikou-aeriou

 

Βασικά μόνο στη ΔΕΗ έχω δει μεγάλες τιμές στο σύστημα μεταφοράς πχ

Σεπτέμβριο 0,02456
Οκτώβριο   0,01204

Νοέμβριο 0,01213

 

 

Σαν τιμη ενεργειας εγω εννοω την χρεωση της ενεργειας οπως φαινεται για παραδειγμα στο προγραμμα της ΔΕΗ οπου ειναι η Οριστική Μοναδιαία Τιμή εκκίνησης της Τριμηνιαίας Δημοπρασίας ΔΕΠΑ συν την τιμη της προμηθειας οπου ειναι 0,00950 €/kWh.

Αυτα τα δυο υπολογιζω βασικα τα οποια πολλαπλασιαζω με τις kwh που καιω για να βγαλω αποτελεσμα.

Συστημα μεταφορας και χρεωση διανομης χρεωνονται ξεχωριστα.

Αν κανω καπου λαθος πες μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δες Ζενιθ (δικό μου) και Ελίν που έχει στο site της , τα υπογραμμισμένα

Αυτό εννοώ χρέωση ενέργειας ,η οποία θεωρητικά πρέπει να είναι ίδια για όλους (ανάλογα την περιοχή πάντα)

Αν δεν είναι και έχει μεγάλες μεταβολές ,δε βγαίνει άκρη

Edit: πάντως και η Ελιν ίδια κοινή χρέωση ενέργειας έχει σύμφωνα με τα προηγούμενα λινκ. Απλά είναι για Θεσ/κη

Όσο για τη ΔΕΗ αν προσθέσεις ~0,012 παίζει τεράστιο ρόλο στην τελική τιμή (γιαυτό και κοιτούσα χρεώσεις μεταφοράς), αλλά στους περισσότερους είναι πολύ μικρή η επιβάρυνση

 

Screenshot_20210102_132353.png

analisi_logariasmou_gas.png

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, korakios είπε

Δες Ζενιθ (δικό μου) και Ελίν που έχει στο site της , τα υπογραμμισμένα

Αυτό εννοώ χρέωση ενέργειας ,η οποία θεωρητικά πρέπει να είναι ίδια για όλους (ανάλογα την περιοχή πάντα)

Αν δεν είναι και έχει μεγάλες μεταβολές ,δε βγαίνει άκρη

Όσο για τη ΔΕΗ αν προσθέσεις ~0,012 παίζει τεράστιο ρόλο στην τελική τιμή (γιαυτό και κοιτούσα χρεώσεις μεταφοράς), αλλά στους περισσότερους είναι πολύ μικρή η επιβάρυνση

Καποιες χρεωσεις πρεπει να ειναι ιδιες για ολους ανα περιοχη αλλα δεν το εχω ψαξει πολυ.

Κοιταω μονο τις βασικες που εχουν ολοι οι παροχοι στα site.

Τωρα αν οι ρυθμιζομενες χρεωσεις ειναι διαφορετικες και παιζουν τοσο μεγαλο ρολο τι να πω.

Δεν προκειται να κατσω να το αναλυσω τοσο πολυ γιατι παραειναι κουραστικο να κανουμε 200 υπολογισμους και οι διαφορες να ειναι πολυ μικρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Δεν προκειται να κατσω να το αναλυσω τοσο πολυ γιατι παραειναι κουραστικο να κανουμε 200 υπολογισμους και οι διαφορες να ειναι πολυ μικρες.

Αν έκανε το energycost λάθος στη διανομή της ΔΕΗ σε δεκαδικό ψηφίο οκ ,πάσο (μου φαίνεται εξωπραγματική)

αλλά στο λογαριασμό μου πχ , το Νοέμβριο πλήρωσα για 'μεταφορά' στη Ζενιθ

1.163,06*0,002456213=2,86Ε και στη ΔΕΗ θα πλήρωνα

1.163,06*0,01213 = 14Ε

Μικρές δεν τις λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, korakios είπε

Αν έκανε το energycost λάθος στη διανομή της ΔΕΗ σε δεκαδικό ψηφίο οκ ,πάσο (μου φαίνεται εξωπραγματική)

αλλά στο λογαριασμό μου πχ , το Νοέμβριο πλήρωσα για 'μεταφορά' στη Ζενιθ

1.163,06*0,002456213=2,86Ε και στη ΔΕΗ θα πλήρωνα

1.163,06*0,01213 = 14Ε

Μικρές δεν τις λες.

Ναι αν οι διαφορες ειναι τοσο μεγαλες φυσικα και αξιζει ν'ασχοληθεις αλλα δεν το εχω κοιταξει ποτε.

Εδω μονο με δυο τιμες καναμε να βρουμε ακρη ποσο καιρο που στην αρχη φαινοταν οτι επρεπε να βγαλεις πανεπιστημιο για να καταλαβεις πως χρεωνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου φαίνεται ότι η κατάσταση με το φυσικό αέριο είναι χειρότερη και από το ρεύμα!

Επειδή δεν έχω φυσικό αέριο και επομένως και λογαριασμούς πρόχειρους, η "Δυναμικότητα μετρητή" που ζητάει στη σύγκριση το energycost.gr είναι κάτι στάνταρ όπως το μονοφασικό και το τριφασικό στο ρεύμα; Τί βάζουμε εκεί αν θέλουμε να κάνουμε δοκιμαστική σύγκριση; Έχετε κάποιο λογαριασμό να ανεβάσετε να δω που και πως αποτυπώνει αυτή την τιμή;

Επεξ/σία από DownUNDERground
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, DownUNDERground είπε

Μου φαίνεται ότι η κατάσταση με το φυσικό αέριο είναι χειρότερη και από το ρεύμα!

Επειδή δεν έχω φυσικό αέριο και επομένως και λογαριασμούς πρόχειρους, η "Δυναμικότητα μετρητή" που ζητάει στη σύγκριση το energycost.gr είναι κάτι στάνταρ όπως το μονοφασικό και το τριφασικό στο ρεύμα; Τί βάζουμε εκεί αν θέλουμε να κάνουμε δοκιμαστική σύγκριση; Έχετε κάποιο λογαριασμό να ανεβάσετε να δω που και πως αποτυπώνει αυτή την τιμή;

Το γραφει στον λογαριασμο σου.

Εμενα γραφει 66,90 η δυναμικοτητα μετρητη οπου εχω αυτονομο.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

To T2 που έχω στη Ζενιθ πως σας φαίνεται ? Έχω και ένα extra 5% έκπτωση σε εμπρόθεσμη εξόφληση...
Η άλλη επιλογή είναι να πάω Ελιν στο μεγάλο πακέτο Οn! 4Home Large με double energy για το 30%, αλλά 7,5Ε πάγιο

ΥΓ. 66,9 είναι η δυναμικότητα

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είσαι στα παλιά Τ2 αορίστου χρόνου με τις κυμαινόμενες τρέχουσες χρεώσεις προμήθειας μην το κουνάς για κανένα λόγο. Αν τα πειράξουν για να μας δέσουν σε συμβόλαιο, το συζητάμε πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
24 λεπτά πριν, stelakis1914 είπε

Αν είσαι στα παλιά Τ2 αορίστου χρόνου με τις κυμαινόμενες τρέχουσες χρεώσεις προμήθειας μην το κουνάς για κανένα λόγο. Αν τα πειράξουν για να μας δέσουν σε συμβόλαιο, το συζητάμε πάλι. 

Ναι αλλά η Ζενιθ για Νοεμβριο είχε 

0,017855323*0,95=0,016962

η Ελίν δίνει 0,0055+ΤΤF με 30% έκπτωση  (0,0055+0,01417)*0,7=0,013769

απλά ακριβαίνει το πάγιο κατα 3.5Ε

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...