Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις τώρα, ekrepali είπε

Aπάντηση από ΔΕΗ σχετικά με τις χρεώσεις μεταφοράς. Πραγματικά δε ξέρουν τι τους γίνεται. 1.jpg.3fc056426f002f0dd5695ad261b113ec.jpg

μάλλον το μπερδεύουν με τη χρέωση διανομής

η χρέωση μεταφοράς εξαρτάται απο τη συμφωνία της ΔΕΗ

πχ η Ζενίθ το αναφέρει ξεκάθαρα

https://www.zenith.gr/uploads/file/19603737b36c4a0c901a7a4333c03d81/loipes_xreoseis_logariasmou_FA.pdf

Πήγα τώρα να απαντήσω στο email που μου στείλανε και έφαγα άκυρο

1270981140_.png.7168aba1fddf67203258afde1cff7dcf.png

Ή με μπλόκαραν το email ή έχουν πρόβλημα και δε δέχονται email . Βαρέθηκα να στέλνω ,μιας και στην αρχή νόμιζα οτι φταίγανε οι φωτό ,μετά τις επισυναψα , μετά κείμενο με λινκ

@ekrepaliαν μπορείς στείλε τους

https://www.zenith.gr/uploads/file/19603737b36c4a0c901a7a4333c03d81/loipes_xreoseis_logariasmou_FA.pdf

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το email τους όντως δε δέχεται εισερχόμενα. Εγώ τους έστειλα ξανά μέσω της ιστοσελίδας και παρέθεσα τον κωδικό του αιτήματος και την ημερομηνία/ώρα της απάντησης τους.

Τους απάντησα ότι Χρέωση Ενέργειας και Χρέωση Δυναμικότητας είναι ίδιες, κι ότι οι Χρεώσεις Μεταφοράς δεν είναι ίδιες ανά πάροχο. Ζήτησα να αναλάβει το ερώτημα κάποιος που ξέρει να απαντήσει... και να που πούνε τις χρεώσεις μεταφοράς για τους τελευταίους 12 μήνες.

ΥΓ: Πάντως αυτός ο τρόπος επικοινωνίας είναι απαράδεκτος... φαντάσου να υπάρξει κάνα σοβαρό θέμα, άντε να βγάλεις άκρη.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

54 λεπτά πριν, ekrepali είπε

ΥΓ: Πάντως αυτός ο τρόπος επικοινωνίας είναι απαράδεκτος... φαντάσου να υπάρξει κάνα σοβαρό θέμα, άντε να βγάλεις άκρη.

Μ'εμενα οπως ξερεις υπηρχε σοβαρος λογος και μου εκοψαν το αεριο μεσα στον χειμωνα με παγωνια εξω.Οι ανθρωποι δεν μπορουνε να δουλεψουν(ολοι μαζι) ουτε περιπτερο.Εκανα αλλαγη παροχου και μου εκοψαν το αεριο ρε μλκ.Εκανα 500 τηλεφωνα και πηγα κιολας απο εκει και κανεις δεν ηξερε τι γινοταν.Και για την μαμακια τους πληρωσα και 20 ευρω για επανασυνδεση.Οταν τυχαινει να περασω καμια φορα απ'εξω απο την ΔΕΗ 1-2 τετραγωνα νωριτερα αλλαζω δρομο.

Τελικα με την ΗΡΩΝ που σου εστειλαν 2 λογαριασμους εβγαλες ακρη?

Εμενα μονο εναν μου εστειλαν τελικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 ώρες πριν, HERTHAN είπε

Τελικα με την ΗΡΩΝ που σου εστειλαν 2 λογαριασμους εβγαλες ακρη?

Έστειλα τη φόρμα αιτήματος... τώρα με τον 15Αύγουστο θα αργήσουν να απαντήσουν. Απ'το τηλέφωνο πάντως δε ξέρουν να μου πούνε από πού προέκυψε η πίστωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

edit: Ακόμα δεν έχουμε απαντήσει.

--------------------

Σχετικά με τις τιμές... πέφτουμε, πέφτουμε... που λέει κι η Ρένα.😄221.jpg.e42aef49ede4a61d505b4edfe1c1ce55.jpg

111.jpg.264124255e1d54c41ceb297779dcfb4c.jpg

Επιτέλους γιατί τον τελευταίο καιρό είχε πρασινίσει ο τόπος... κάθε μέρα εγκεφαλικά. Αν παραμείνουν έτσι τα πράγματα μας βλέπω να πληρώνουμε 0.025 το χειμώνα με 45% έκπτωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με πήρανε μεσημεριάτικα απ'τον Ήρων πάνω που έκατσα να βάλω μια μπουκιά στο στόμα...μου είπαν ότι θα στείλουν με email την ανάλυση της πίστωσης (ακόμα δεν έχουν στείλει).

Ταυτόχρονα στο τηλέφωνο με ρώτησαν για τη καταγγελία που είχα κάνει στη ΡΑΕ... εντάξει, μιλάμε για ταχύτητα φωτός! Η καταγγελία στη ΡΑΕ είχε γίνει 4/4, η ΡΑΕ απέστειλε την αναφορά στον ΗΡΩΝ στις 16/7 με κοινοποίηση σε μένα (δεν είχε έρθει email). Δήλωσα τηλεφωνικώς ότι το θέμα είναι λήξαν αφού με άφησαν να αλλάξω πρόγραμμα, οπότε ενημέρωση ο ΗΡΩΝ τη ΡΑΕ και ταυτόχρονα έκαναν κοινοποίηση της διευθέτησης του αιτήματος σε 8 διαφορετικά email υπαλλήλων του ΉΡΩΝ, ο καθένας σε διαφορετικό τμήμα πχ Claim, Bill και κάτι άλλους κωδικούς άγνωστους. Ούτε δημόσιο τέτοια γραφειοκρατεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Eki_13 είπε

για fix απ οτι καταλαβαινω ειναι το πιο συμφερον της elpedison σε συνδυασμο με ρευμα σωστα?

ναι αλλά θέλει προσοχή μη χάσεις ότι κερδίζεις απο το αέριο στο ρεύμα (με ρήτρες αναπροσαρμογής)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  

21 λεπτά πριν, cyberguy είπε

Έχει πάρει χαμπάρι κάνεις ανάλογο συγκριτικό του @korakios για φυσικό αέριο? 


Για τα κυμαινόμενα είναι μπάχαλο να γίνει σύγκριση διότι άλλο πάροχοι (Ζενίθ, Ελίν, ΔΕΗ) υπολογίζουν τη προμήθεια βάσει TTF που είναι γνωστό και άλλοι όπως ΉΡΩΝ (ΤΤφα), Φυσικό Άεριο δεν έχουν ανακοινώσει με ποιον ακριβώς μαθηματικό τύπο υπολογίζεται η αρχική τιμή προμήθειας. Απλά του Ήρων ξέρουμε ότι το φτηνότερο κυμαινόμενο βάσει ιστορικού.

Για τα fixed προγράμματα υπάρχουν πολλά double energy με χαμηλές τιμές προμήθειας πχ Elpedison αλλά το κέρδος αντισταθμίζεται απ'την ΟΤΣ στο ρεύμα, υπάρχει το fixed της ΔΕΗ που έχει τη καλύτερη τιμή αυτή τη στιγμή αλλά δεν έχουμε καμία εικόνα τον τελευταίο καιρό απ'τις χρεώσεις μεταφοράς όπου στο παρελθόν υπήρξαν κάποιες σημαντικές αποκλίσεις προς τα πάνω, υπάρχει το fixed του ΗΡΩΝ που είναι φτηνό αλλά έχει και ΟΤΣ στους όρους (περιμένουμε να δούμε από κάνα συμφορουμήτη αν ενεργοποιήθηκε η ρήτρα το καλοκαίρι).

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα, σε σπιτι 60τμ με ενα ατομο μεσα τι συμφερει η τι πρεπει να προσεξω? εξελακι να φανταστω δεν υπαρχει σαν αυτο της για το ρευμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Andy είπε

καλησπερα, σε σπιτι 60τμ με ενα ατομο μεσα τι συμφερει η τι πρεπει να προσεξω? εξελακι να φανταστω δεν υπαρχει σαν αυτο της για το ρευμα.

δες την παραπάνω απάντηση του ekrepali

αν δεν έχεις εικόνα με το τι καις μπες στο flex του Ηρών και μετά ανάλογα την κατανάλωση βλέπεις το fix της ΔΕΗ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σε όλους και πολλά μπράβο για την ενημέρωση που παρέχετε.. Νοίκιασα σπίτι με αέριο (έμενα 4 χρόνια με θερμοσυσσωρευτες) και ψάχνω παροχο και για αέριο και για ρεύμα. Σήμερα μίλησα με ζενίθ, φυσικό αέριο Ελλάδος, Ηρων, protergia και elpedison. Φυσικά διάβασα (όσο μπορούσα) και το παρών τοπικ. 

Από αυτά που κατάλαβα μάλλον θα καταλήξω σε ηρων. 

0,0605 €/kwh με πάγιο 2.9 χωρίς δέσμευση και 20 ευρώ έκπτωση μετά από έναν χρόνο. Για το αέριο μου είπε ο πωλητής που μίλησα στο τηλέφωνο ότι όλοι παίρνουν το fix. 0,0165 μου είπε τιμή. Για το flex μου έδωσε 45% σε 0,030 (μάλλον αυτό είναι το ΤΤφα+0,006*0,65% που γράφτηκε σε προηγούμενες σελίδες). Πάγιο στο αέριο 3.40 εκτός των καλοκαιρινών μηνών. 

Θέλω σχετικά άμεσα να κλείσω συμβόλαιο για να μπορέσω να προχωρήσω στις εργασίες μετακόμισης. Δεν έχει νόημα να ρωτήσω αν είναι οκ ο ηρων, μετά από 30 σελίδες αυτό κατάλαβα. Δε θέλω να μπλέξω με τη ΔΕΗ. Αν θέλετε μπορώ να γράψω περιληπτικά και τις προσφορές των άλλων εταιρειών που ανέφερα για όποιον ενδιαφέρεται. 

Επεξ/σία από Had9s
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...