Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Ειδικα αν πεσεις σε ορνιο που δεν εχει ιδεα η σε 500 τμηματα οπου πρεπει να περασει η αιτηση σου τοτε παρε και χαπια διπλα σου γιατι θα χρειαστουν.Δεν το λεω προσωπικα γενικα μιλαω.

τα είχα φάει στο ρεύμα με τα ΕΛΤΑ αν θυμάσαι , αυτά θέλω να αποφύγω . Βασικά θα κάνω αίτηση ξανά και στους δύο και με όποιον βγει άκρη νωρίτερα θα υπογράψω

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, PCEXPERT2012 είπε

Απότι κατάλαβα το ηρων double 
Flex είναι το πιο οικονομικό. Ενδιαφέρομαι γιατί μέσα στον επόμενο μήνα θα είναι έτοιμη η εγκατάσταση του αερίου και θα πρέπει να καταλήξω σε παροχο

Aπ'τα κυμαινόμενα ναι. Προσωπικά θα το συνδίαζα με το Only Business στο ρεύμα που δεν έχει ΟΤΣ για να έχω το κεφάλι μου ήσυχο. Αλλά έτυχες στη χειρότερη περίοδο της τελευταίας 15ετίας για κυμαινόμενο αέριο, η κατάσταση έχει ξεφύγει και δε ξέρουμε τι μέλει γενέσθαι.

Τα Fix προγράμματα είναι χάλια. Το Fix του ΗΡΩΝ έχει ΟΤΣ. Τα Fix της Elpedison και της Volterra σε double energy είναι εξαιρετικά, αλλά τσεκουρώνουν στην ΟΤΣ. Η Ζενίθ ακόμα χειρότερα.

H Efa και η Protergia που έχουν αυτή τη στιγμή καλά Fix προγράμματα στο ρεύμα, δεν έχουν fix προγράμματα στο αέριο και τα κυμαινόμενα τους είναι πανάκριβα.

Οπότε καταλήγεις είτε σε double energy στον ΉΡΩΝ, είτε σε Fix αέριο στη ΔΕΗ (Gas Home Control) και ρεύμα όπου νομίζεις καλύτερα.

 

 

 

3 ώρες πριν, HERTHAN είπε

ειναι αχρηστοι οσο δεν παει ενα απο τα κυριοτερα ειναι το θεμα της επικοινωνιας.Σε ερωτημα που ειχα κανει στις 14 Ιανουαριου περιπου(τοτε που ηθελα να φυγω δηλαδη) η απαντηση ηρθε πριν μερικες ημερες στις 23 η στις 24 Αυγουστου.ΑΥΓΟΥΣΤΟΥ ρε μλκ.

Τον τελευταίο μήνα θα πρέπει να τους ενημερώσουμε να μην ανανεώσουν τη σύμβαση για 1 χρόνο και να αφήσουν τη σύμβαση αορίστου μέχρι να πάμε σε άλλο πάροχο. Απ'τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω ότι στην καλύτερη των περιπτώσεων θα πάρουν το αίτημα μετά από μήνες αφού η σύμβαση θα έχει ανανεωθεί αυτόματα και θα χρεώσουν ρήτρα πρόωρης αποχώρησης (και μετά θα τρέχουμε με αμφισβητήσεις). Και στη χειρότερη των περιπτώσεων θα πάει το αίτημα σε κάποιον άσχετο και ζητήσουν απ'το διαχειριστή να διακόψει τη παροχή. Beautiful. 😅

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Τον τελευταίο μήνα θα πρέπει να τους ενημερώσουμε να μην ανανεώσουν τη σύμβαση για 1 χρόνο και να αφήσουν τη σύμβαση αορίστου μέχρι να πάμε σε άλλο πάροχο. Απ'τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω ότι στην καλύτερη των περιπτώσεων θα πάρουν το αίτημα μετά από μήνες αφού η σύμβαση θα έχει ανανεωθεί αυτόματα και θα χρεώσουν ρήτρα πρόωρης αποχώρησης (και μετά θα τρέχουμε με αμφισβητήσεις). Και στη χειρότερη των περιπτώσεων θα πάει το αίτημα σε κάποιον άσχετο και ζητήσουν απ'το διαχειριστή να διακόψει τη παροχή. Beautiful. 😅

Ετσι ακριβως οπως τα λες.

Εγω πολυ δυσκολα θα ξαναμπλεξω μαζι τους.Ισως αν απαγαγουν τον αδερφο μου αλλα και παλι θα το σκεφτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 ώρες πριν, ekrepali είπε

Τον τελευταίο μήνα θα πρέπει να τους ενημερώσουμε να μην ανανεώσουν τη σύμβαση για 1 χρόνο και να αφήσουν τη σύμβαση αορίστου μέχρι να πάμε σε άλλο πάροχο. Απ'τα λεγόμενα σου καταλαβαίνω ότι στην καλύτερη των περιπτώσεων θα πάρουν το αίτημα μετά από μήνες αφού η σύμβαση θα έχει ανανεωθεί αυτόματα και θα χρεώσουν ρήτρα πρόωρης αποχώρησης (και μετά θα τρέχουμε με αμφισβητήσεις). Και στη χειρότερη των περιπτώσεων θα πάει το αίτημα σε κάποιον άσχετο και ζητήσουν απ'το διαχειριστή να διακόψει τη παροχή. Beautiful. 😅

Eπίσης ξέχασα να αναφέρω ότι η ΔΕΗ δεν έχει email επικοινωνίας. Μόνο φόρμα επικοινωνίας στο site. Συνεπώς δε μπορούμε να κρατάμε αντίγραφα απ'τα απεσταλμένα, με ότι αυτό συνεπάγεται σε περίπτωση που μετά χρειαστούμε να κάνουμε καταγγελία σε ΡΑΕ/ΣτΚ αν προκύψει κάποιο πρόβλημα.

 

edit:

-----------------

To Fix της Volterra που ανέφερα πιο πάνω το οποίο έχει 0.0195 με double energy, ρήτρα προσαρμογής. Mακριά.1.jpg.0c6e5113821d86df14a2d38a43cb4458.jpg

 

---------------------

https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices

Το TTF συνεχίζει την ανηφόρα... 53ευρώ/kwh! Δηλαδή ο ΗΡΩΝ ακόμα και με 45% θα πάει πάνω από 0.032 αν παραμείνουν έτσι πράγματα.

https://tass.com/economy/1332401

https://www.kxan36news.com/the-price-of-gas-in-europe-has-broken-another-record

Eπίσης ο εκπρόσωπος της Gazprom δήλωσε πως ακόμα κι αν ολοκληρωθεί ο νέος αγωγός... και πάλι δεν πρόκειται να στείλουν αυξημένες ποσότητες αερίου συνολικά (δηλαδή θα αυξήσουν τις ποσότητες μέσω του νέου αγωγού και θα μειώσουν τις ποσότητες μέσω Ουκρανίας) και οι τιμές θα παραμείνουν ψηλά στο προσεχές μέλλον.

https://www.capital.gr/diethni/3578615/gazprom-upertriplasiastikan-ta-kerdi-to-b-trimino

Επίσης τα κέρδη τους υπερτριπλασιάστηκαν οπότε είναι σε θέση ισχύως. Ακόμα και σε ενδεχόμενο κυρώσεων, δε νομίζω ότι τους καίγεται καρφί.

Δε ξέρω παιδιά...εγώ έχω πάρει τεράστιο φόβο. Έχω περάσει χειμώνα πριν 3 χρονια με πάνω από 0.030 στο Τ2 της Ζενίθ και δυσκολεύτηκα πολύ με κάτι 400άρες. Έτσι όπως βλέπω να ανεβαίνουν οι τιμές μού θυμίζει την ΟΤΣ στο ρεύμα που είχαμε στο νου μας ότι εντάξει δε πρόκειται να πάει πάνω από 120 και τελικά χτύπησε 200άρια.

Τι να πω... μπορεί να κάνω τη μεγαλύτερη χαζομάρα να τραπώ σε φυγή και να πάω στη ΔΕΗ με τα όσα προβλήματα εξυπηρέτησης, αλλά το κυμαινόμενο πλέον είναι τεράστιο ρίσκο εκεί που έφτασε. Ήδη σε αυτά τα επίπεδα θα είναι αγγούρι για τις μεγάλες καταναλώσεις του χειμώνα... αν ανέβει κι άλλο, απλά τη γ@μ&$#*#.

 

 

 

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

1η εμπειρία μου από ΔΕΗ... εξαιρετική. Έφαγα 20 λεπτά στο τηλέφωνο να καταχωρηθεί η αίτηση και έβγαλε σφάλμα το σύστημα. Μου λέει ξαναδοκιμάστε το απόγευμα. 🤨

 edit: Να πω επίσης ότι ήθελαν ντε και καλά την ένδειξη του μετρητή. Όλοι οι άλλοι πάροχοι το αφήνουν κενό γιατί περνάει ούτως ή άλλως η ΕΔΑ για καταμέτρηση. Αυτοί στην ΔΕΗ ήταν ανένδοτοι... χωρίς την ένδειξη δε συμπληρώνουν την αίτηση!

Είχα ζητήσει πέρυσι αντικλείδι απ'την ΕΔΑ αλλά μέχρι σήμερα δεν είχα καταφέρει να ανοίξω το κουτί (το παλιό πλαστικό χωρίς το τζάμι). Σκάλωνε το κλειδί, φοβόμουνα ότι θα σπάσει. Τελικώς σήμερα διαπίστωσα ότι ξεκλειδώνει δεξιόστροφα. ⤵️ :blink:

Επεξ/σία από ekrepali
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Λοιπόν... στον 3ο εκπρόσωπο προχώρησε η αίτηση. Μεθαύριο θα έρθει ο courier αλλά τρέμει το φιλοκάρδι μου γι'αυτό που πάω να κάνω... μέσα σε 2 μέρες μπορεί πάλι να αλλάξω γνώμη. 😄

Ρώτησα τι γίνεται στο τέλος της σύμβασης... μου λέει αν δεν ενημερώσω ανανεώνεται αυτόματα με όποιο διαθέσιμο πρόγραμμα υπάρχει εκείνο το διάστημα. Δηλαδή ρωτάω πρέπει να ενημερώσω νωρίτερα ότι σκοπεύω να φύγω ώστε να γίνει η σύμβαση αορίστου μέχρι να πάω σε άλλο πάροχο; Μου λέει η σύμβαση δε γίνεται αορίστου, θα πρέπει είτε να ανανεώσω είτε να πάω σε άλλο πάροχο. Μα Χριστιανέ του λέω... αν πάω σε άλλο πάροχο πριν λήξει το έτος, θα φάω 40 πρόστιμο κι αν πάω σε άλλο πάροχο μετά τη λήξη της σύμβασης θα φάω πρόστιμο 80 ευρώ επειδή έσπασα τη νέα σύμβαση που θα ανανεωθεί αυτόματα; 😆 Όχι μου λέει, θα ενημερώσετε ότι δεν επιθυμείτε ανανέωση ώστε να διακοπεί η σύμβαση. Μόλις το ακούω αυτό θυμήθηκα τον Herthan που του κόψανε τη σύμβαση μαζί με την παροχή. Θα δω πως θα διαχειριστώ το θέμα όταν έρθει η ώρα... πάντως πραγματικά μιλάμε για μεγάλα σούργελα.

6 λεπτά πριν, vassilis211973 είπε

Eμενα χρονια τωρα στην πολυκατοικια του πατερα μου εχουν φυσικο αεριο αττικης.Παιζει κατι πιο φτηνο αυτη τη στιγμη;

Διάβασε απ'τη σελίδα 31

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Λοιπόν... στον 3ο εκπρόσωπο προχώρησε η αίτηση. Μεθαύριο θα έρθει ο courier αλλά τρέμει το φιλοκάρδι μου γι'αυτό που πάω να κάνω... μέσα σε 2 μέρες μπορεί πάλι να αλλάξω γνώμη. 😄

 

Καλα εκανες αιτηση να πας ΔΕΗ?

Δεν σε ξαναμιλαω.:P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα, έχω νοικιάσει ένα σπίτι και θα ξεκινήσω πλεον στο όνομα μου ρεύμα+φυσικό αέριο (αυτόνομο στο διαμέρισμα).

Έχω μερικές ερωτήσεις, αν μπορείτε να με βοηθήσετε:

1) για το ρεύμα έχω ψιλοκαταλήξει σε ΗΡΩΝ UP (με βολεύει το γεγονός ότι δεν υπάρχει συγκεκριμένη χρονική δέσμευση, η καλούτσικη τιμούλα/KWh και το γεγονός ότι την αναπροσαρμογή λόγω ΟΤΣ δεν την γλυτώνεις πλέον πουθενά, ούτε και στην ΔΕΗ απο ότι γνωρίζω). Πως βλέπετε την επιλογή μου αυτή με δεδομένο ότι μιλάμε για φοιτητικό σπίτι με 1 ένοικο οπότε δεν θα έχει τις τεράστιες καταναλώσεις που έχει πχ μια οικογένεια;

2) Ποιό πρόγραμμα Φυσικού Αερίου να προτιμήσω. Ποιά η διαφορά ανάμεσα σε fix και flex; Τι συμφέρει απο τα δύο; (ειδικά απο φυσικό αέριο δεν γνωρίζω γιατί στην πόλη που κατοικώ δεν υπάρχει φυσικό αέριο).

3) Αυτήν την στιγμή στο σπίτι και το ρεύμα και το φυσικό είναι κομμένα και έχω τους λογαριασμούς του προηγούμενου ενοικιαστή. Με αυτούς θα κάνω τις νέες αιτήσεις λογικά. Μετά απο πόσο καιρό θα έχω πάλι ρεύμα και αέριο (στο δικό μου όνομα πλέον)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, tempo είπε

και το γεγονός ότι την αναπροσαρμογή λόγω ΟΤΣ δεν την γλυτώνεις πλέον πουθενά, ούτε και στην ΔΕΗ απο ότι γνωρίζω)

δεν ισχύει περισσότερα στο άλλο θέμα με αρχή εδώ

3 λεπτά πριν, tempo είπε

Ποιά η διαφορά ανάμεσα σε fix και flex;

fix ρήτρα αναπροσαρμογής (ατυχής ορολογία) , flex κυμαινόμενο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, korakios είπε

δεν ισχύει περισσότερα στο άλλο θέμα με αρχή εδώ

fix ρήτρα αναπροσαρμογής (ατυχής ορολογία) , flex κυμαινόμενο

ευχαριστώ, τελικά υπάρχουν και προγράμματα χωρίς ΟΤΣ (άλλο θέμα αν αξίζουν ή όχι σε βάθος χρόνου, αυτό λογικά δεν το ξέρει κανείς.

Σχετικά με την απάντηση fix και flex για το Φυσικό Αέριο θα με βοηθούσες αν εξηγούσες λίγο παραπάνω. Όπως είπα δεν είχα κάποια γνώση για το Φυσικό Αέριο και δεν μπορώ να καταλάβω πως προκύπτους οι τιμές που βλέπω ( για το ρεύμα πάνω-κάτω είναι πιο εύκολο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
8 λεπτά πριν, tempo είπε

ευχαριστώ, τελικά υπάρχουν και προγράμματα χωρίς ΟΤΣ (άλλο θέμα αν αξίζουν ή όχι σε βάθος χρόνου, αυτό λογικά δεν το ξέρει κανείς.

το ξέρουν ήδη οι περισσότεροι απο τέλη του 2020 οτι δε συμφέρει ρήτρα (συνέχεια στο άλλο θέμα)

8 λεπτά πριν, tempo είπε

Σχετικά με την απάντηση fix και flex για το Φυσικό Αέριο θα με βοηθούσες αν εξηγούσες λίγο παραπάνω

καταρχάς απέφυγε να γράφεις για φυσικό αέριο ως "Φυσικό Αέριο¨μιας και το 2ο είναι η εταιρία Φυσικό Αέριο Ελλάδος και κάπως μπερδεύουν τα κεφαλαία .

Το flex του Ηρών είναι κυμαινόμενο και η τιμή δημοσιεύεται στο site του προγράμματος

Για το fix , διάβασε τους όρους που αναφέρει όταν το TTF (τιμή χοντρικής αερίου) ξεπερνά όριο τότε κάνει αναπροσαρμογή

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, korakios είπε

Το flex του Ηρών είναι κυμαινόμενο και η τιμή δημοσιεύεται στο site του προγράμματος

Για το fix , διάβασε τους όρους που αναφέρει όταν το TTF (τιμή χοντρικής αερίου) ξεπερνά όριο τότε κάνει αναπροσαρμογή

αν υποθέσουμε ότι μιλάμε για μικρές καταναλώσεις (μικρό σπίτι 50τμ, καλή μόνωση) τότε θα μπορούσαμε να το αξιοποιήσουμε αυτό για να δούμε ποιό απο τα δύο συμφέρει (fix ή flex) συμφέρει καλύτερα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, tempo είπε

αν υποθέσουμε ότι μιλάμε για μικρές καταναλώσεις (μικρό σπίτι 50τμ, καλή μόνωση) τότε θα μπορούσαμε να το αξιοποιήσουμε αυτό για να δούμε ποιό απο τα δύο συμφέρει (fix ή flex) συμφέρει καλύτερα;

μικρή , μεγάλη δεν παίζει ρόλο.

Για κυμαινόμενο συμφέρει το flex

Για σταθερή χρέωση το fix της ΔΕΗ

Διάβασε λίγες σελίδες πίσω :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...