Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, tempo είπε

ναι, έχεις δίκιο απλά και στο Gas Control δεν μπορεί να αποκλείσει κανείς την ρήτρα αργά ή γρήγορα (όπως έγινε και στο ρεύμα περίπου)

μέχρι τότε , αν γίνει , φεύγεις αζημίως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Aυτή τη στιγμή το TTF είναι 0.052!

https://www.barchart.com/futures/quotes/TG*0/futures-prices

Συν 0.010 που είναι το περιθώριο κέρδους στο Ελιν Medium μας κάνει 0.062 - 30% = 0,043 προμήθεια.

Και μάλιστα το medium έχει και πολιτική ορθής χρήσης... αν ξεπεράσεις το ετήσιο όριο κατανάλωσης μετά δεν έχεις έκπτωση.

Φαντάσου κι εμείς που είμαστε στο Double Flex του ΗΡΩΝ με φτηνότερη κυμαινόμενη τιμή (ΤΤφα + 0.006) και μεγαλύτερη έκπτωση 45%... μου φαίνεται ότι θα φτάσουμε 0.030 τελική τον Αύγουστο.

Εγώ λάκισα και πήγα ΔΕΗ χτες... το Gas Control σταθερό με 0.02.

Έχει και η Elpedison σταθερό με 0.0227 χωρίς double energy.

Και η ΔΕΗ και η ΕLPEDISON έχουν καταχρηστιμό όρο να ανανεώνουν αυτόματα τη σύμβαση για 1 έτος αν δεν τους ειδοποιηδήσεις τουλάχιστον 30 μέρες νωρίτερα. Αν δηλώσεις ότι μετά τη λήξη της σύμβασης θα πας σε άλλο πάροχο κινδυνεύεις να μείνεις ξεκρέμαστος στο μεσοδιάστημα με κομμένη παροχή αν δεν το διαχειριστείς σωστά.

----------

Σήμερα που διαβάζω ειδήσεις δε βλέπω φως στον ορίζοντα για τα Flex... στενεύουν τα περιθώρια. Οι Ρώσοι θέλουν να γεμίσουν αποθέματα, η Ασιατική αγορά ζητάει ποσότητες... κι εμείς στην Ευρώπη προσευχόμαστε να μην είναι βαρύς ο χειμώνας.

https://economico.gr/h-eyropi-xemenei-apo-fysiko-aerio-apeili-energeiakis-krisis-me-ektinaxi-ton-timon-kai-elleimma-apothematon-giati-i-rosia-kai-i-gazprom-kleinoun-tis-strofinges/

 

 

 

Ωραία σε ευχαριστώ για την ανάλυση σου, θα κοιτάξω προς Ηρών μεριά για το double flex. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 3/9/2021 στις 12:57 ΜΜ, ekrepali είπε

 Ήρθε ο Ελτατζής, όλα καλά (ας πούμε).  😄

Ο φάκελος είχε μέσα μόνο την αίτηση προμήθειας και τους ειδικούς όρους. 2 υπογραφές έβαλα.

Τους γενικούς όρους δεν τους έστειλαν να τους υπογράψω... κάνουν οικονομία στο χαρτί και στο μελάνι; :blink:

ηλεκτρονικά να φανταστώ δε γίνεται ? Επειδή λείπω (έβαλα τον αδερφό μου να βγάλει φωτό το ρολόι), μάλλον θα πρέπει να δηλώσω άλλη διεύθυνση ...(μάλλον μπέρδεμα θα γίνει)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, korakios είπε

ηλεκτρονικά να φανταστώ δε γίνεται ? Επειδή λείπω (έβαλα τον αδερφό μου να βγάλει φωτό το ρολόι), μάλλον θα πρέπει να δηλώσω άλλη διεύθυνση ...(μάλλον μπέρδεμα θα γίνει)

Hλεκτρονικά όχι, το ρώτησα.

Σε άλλη διεύθυνση γίνεται να κλείσεις το ραντεβού... και σε άλλη πόλη ακόμα, δεν έχει σημασία.

Εγώ στη δουλειά τα έστειλα. Τα όρια των ραντεβού είναι 3ωρα, ξεκινούν από 10:00-13:00, 11:00-14:00 κλπ.

Ρώτα τι γίνεται σε περίπτωση που και πάλι δε σε βρούνε... μήπως παραμένει ο φάκελος στο κατάστημα των ΕΛΤΑ και υπογράφεις εκεί.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

fd.jpg.cbed4ec34b254fda24c58ac7fd05012f.jpg

 

Aπ'τα 50άρια έφτασε στα 55άρια το TTF. To double κυμαινόμενο του ΗΡΩΝ έχει πάει σίγουρα πάνω από 0.03, μπορεί και πολύ παραπάνω.

Επεξ/σία από ekrepali
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, ekrepali είπε

fd.jpg.cbed4ec34b254fda24c58ac7fd05012f.jpg

 

Aπ'τα 50άρια έφτασε στα 55άρια το TTF. To double κυμαινόμενο του ΗΡΩΝ έχει πάει σίγουρα πάνω από 0.03, μπορεί και πολύ παραπάνω.

Αφου πηγα εγω ρε μλκ στην Ηρων και μαμηθηκε το συμπαν.:ph34r:

Ημουνα σε σταθερο στην ΔΕΗ και πληρωνα παραπανω και τωρα που εφυγα απο την ΔΕΗ να παω σε κυμαινομενο παλι θα πληρωνω παραπανω.

Θα σας ενημερωνω οταν ειναι να κανω αλλαγη για να ξερετε κι εσεις τι να κανετε και πως να κινηθειτε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mετά απ'ότι έγινε πέρυσι το Φεβρουάριο με το ρεύμα στο Τέξας ($9000/MWh), δεν εμπιστεύομαι κυμαινόμενα προγράμματα όταν το τοπίο είναι τόσο αβέβαιο. Η κατάσταση φαίνεται πλέον εκτός ελέγχου... ποιον θα πρωτοπρολάβουν να τροφοδοτήσουν οι Ρώσοι και σε τι τιμές;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ekrepali είπε

Mετά απ'ότι έγινε πέρυσι το Φεβρουάριο με το ρεύμα στο Τέξας ($9000/MWh), δεν εμπιστεύομαι κυμαινόμενα προγράμματα όταν το τοπίο είναι τόσο αβέβαιο. Η κατάσταση φαίνεται πλέον εκτός ελέγχου... ποιον θα πρωτοπρολάβουν να τροφοδοτήσουν οι Ρώσοι και σε τι τιμές;

Κι εγω επειδη δεν γνωριζα αρχικα ειχα παει σε σταθερο γιατι δεν ηξερα πως ειναι τα κυμαινομενα και δεν τα καταλαβαινα κιολας να σου πω την αληθεια.

Εγω θα παραμεινω ως εχει παντως.Θα προσπαθησω αν φτασει πολυ ψηλα να περιορισω λιγο την καταναλωση ωστε να ερθω αν μπορεσω στα ιδια με περυσι.Μπορει να παιξω και με ρευμα μιας και ειμαι σε καλο προγραμμα κι εχω και ΚΟΤ.

Ευκολα η δυσκολα κατι παραπανω(ευχομαι οχι πολυ) ξερω οτι θα πληρωσω αλλα οπως και να'χει αυτο ειναι το λιγοτερο οταν βλεπεις τα παντα γυρω μας ν'αυξανονται.Θα δυσκολος χειμωνας σε ολους τους τομεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μην λετε τετοια, περιμενω αυτιο τον υδραυλικο να ξεκινησει την εγκατασταση!! Λέτε να βαλω φυσικο αεριο και να πληρωνω περισσοτερα απο οτι πληρωνα με πετρελαιο και ρευμα?

Επεξ/σία από james9tito
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, james9tito είπε

Μην λετε τετοια, περιμενω αυτιο τον υδραυλικο να ξεκινησει την εγκατασταση!! Λέτε να βαλω φυσικο αεριο και να πληρωνω περισσοτερα απο οτι πληρωνα με πετρελαιο και ρευμα?

Οχι αφου και το ρευμα και το πετρελαιο θ'αυξηθουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, james9tito είπε

Μην λετε τετοια, περιμενω αυτιο τον υδραυλικο να ξεκινησει την εγκατασταση!! Λέτε να βαλω φυσικο αεριο και να πληρωνω περισσοτερα απο οτι πληρωνα με πετρελαιο και ρευμα?

Είμαι στην ίδια φάση. Μολις περάσανε φυσικό αέριο στο δρόμο έξω απο το σπίτι, αλλά εχω σαστίσει με τις αυξήσεις στην τιμή του, και δεν ξέρω αν πραγματικά αξίζουν τα έξοδα για συνδεση, αγορά και εγκατάσταση καυστήρα ΦΑ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, fragma είπε

Είμαι στην ίδια φάση. Μολις περάσανε φυσικό αέριο στο δρόμο έξω απο το σπίτι, αλλά εχω σαστίσει με τις αυξήσεις στην τιμή του, και δεν ξέρω αν πραγματικά αξίζουν τα έξοδα για συνδεση, αγορά και εγκατάσταση καυστήρα ΦΑ. 

Οπως ειπε και απο πανω ετσι και αλλιως θα αυξηθουν ρευμα και πετρελαιο. Το "κακό" ειναι οτι θα αργησει αν κανει αποσβεση η επενδυση που θα κανουμε βαζοντας ΦΑ και εκει που με τη χρηση του θα εξοικονομουσες πχ 20% το χρονο τωρα θα εξοικονομεις 15% το χρονο(τα νουμερα αυθαιρετα). Ετσι το καταλαβαινω με το φτωχο μου μυαλο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, james9tito είπε

Οπως ειπε και απο πανω ετσι και αλλιως θα αυξηθουν ρευμα και πετρελαιο. Το "κακό" ειναι οτι θα αργησει αν κανει αποσβεση η επενδυση που θα κανουμε βαζοντας ΦΑ και εκει που με τη χρηση του θα εξοικονομουσες πχ 20% το χρονο τωρα θα εξοικονομεις 15% το χρονο(τα νουμερα αυθαιρετα). Ετσι το καταλαβαινω με το φτωχο μου μυαλο. 

Και εμένα, 20% το πολύ σε σχεση με το πετρέλαιο μου έχει πεί φίλος οτι εξοικονομούσε με τις ΠΑΛΙΕΣ τιμές του. Το 15% με τις νεες τιμές το βλέπω λιγο αισιόδοξο για να είμαι ειλικρινής, αλλα θέλω να το κάνω και για να ξεμπλέξω απο την μαφία των πετρελαιάδων που κλέβουν στην ποσότητα, το νοθεύουν κλπ, και να πρέπει και να κάνω παραγγελιες, να τους περιμενω να ανοιξω κλπ.  

Παρεμπιπτόντως, ξερετε στο περίπου ποσο κοστίζει μια εγκατάσταση μαζι με τον καυστηρα για μονοκατοικία 200τμ; Βρήκα εναν εγκαταστάτη αλλά το παίζει πολύ επιστήμονας και θέλει λεει να κάνει μελέτη, και νομίζω οτι σκοπεύει να με δαγκώσει ασχημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, fragma είπε

θέλω να το κάνω και για να ξεμπλέξω απο την μαφία των πετρελαιάδων που κλέβουν στην ποσότητα, το νοθεύουν κλπ, και να πρέπει και να κάνω παραγγελιες, να τους περιμενω να ανοιξω κλπ.  

Αυτο ειναι ο νουμερο 1 λογος για να πας στο ΦΑ

Τερμα οι μπελαδες και οι απατες

Θα το εκανα ακομα και με 0% κερδος 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...