Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 15,3k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 λεπτά πριν, vagos789 είπε

ΟΤΣ στην τιμη του ρευματος στο πακετο double ;

Γιατι στο αεριο δεν υπαρχει κατι τετοιο

Προς το παρών ξέχνα τον όρο ΟΤΣ :) και πάμε

Στους γενικούς όρους Γ 6.3.

https://www.heron.gr/media/y0jnev2k/γενικοί-όροι-σύμβασης-προμήθειας-φυσικού-αερίου.pdf

απο

https://www.heron.gr/xrhsima-entipa/

O Προμηθευτής διατηρεί το δικαίωμα να εφαρμόσει διακριτή Χρέωση ∆ιακύμανσης της Οριστικής Μοναδιαίας Τιμής Εκκίνησης Τριμηνιαίας ∆ημοπρασίας (ΤΕ∆), όπως αυτή δημοσιεύεται   κάθε    μήνα στην ιστοσελίδα της ∆ημόσιας Επιχείρησης Αερίου (∆ΕΠΑ) (http://www.depa.gr///content/article/002006004/355.html#), καθ’ όλη την διάρκεια ισχύος της παρούσης, ως εξής: εφ’ όσον η   εκάστοτε Οριστική Μοναδιαία Τιμή Εκκίνησης της Τριμηνιαίας ∆ημοπρασίας σε €/kWh κυμαίνεται από 0,013 έως 0,022 €/kWh, η Αναλογική Τιμή Χρέωσης Φυσικού Αερίου παραμένει αμετάβλητη. Στην περίπτωση κατά την οποία η    Οριστική Μοναδιαία Τιμή Εκκίνησης της Τριμηνιαίας ∆ημοπρασίας   κυμαίνεται εκτός των ως άνω ορίων, η    Χρέωση ∆ιακύμανσης   θα αυξάνεται ή    θα μειώνεται κατά τη διαφορά του Αθροίσματος με το όριο των 0,022€/kWh και 0,013€/kWh αντιστοίχως   και θα πιστώνεται (αν είναι μικρότερη από 0,013€/kWh) ή   θα χρεώνεται (αν είναι μεγαλύτερη από 0,022€/kWh)  διακριτά  στον Λογαριασμό Προμήθειας Φυσικού Αερίου του Πελάτη.

Πρέπει να δεις αν το πρόγραμμα που επιλέξεις δεν έχει ρήτρες
Απλά για ευκολία το λέμε ΟΤΣ μιας και είναι η ίδια απάτη που κάνουν με το ρεύμα .

πχ το GAS FIX ECONOMY εφαρμόζει ρήτρες (τζάμπα το fix)

το Flex :

Οι Γενικοί Όροι Γ6.3 και Γ6.4 της Σύμβασης δεν εφαρμόζονται κατά τη διάρκεια ισχύος του παρόντος Εμπορικού Προγράμματος του Προμηθευτή «GAS FLEX ECONOMY »

δεν εφαρμόζει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, korakios είπε

 

το Flex :

Οι Γενικοί Όροι Γ6.3 και Γ6.4 της Σύμβασης δεν εφαρμόζονται κατά τη διάρκεια ισχύος του παρόντος Εμπορικού Προγράμματος του Προμηθευτή «GAS FLEX ECONOMY »

δεν εφαρμόζει .

Για το flex που το γραφει οτι δεν εφαρμοζει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, HERTHAN είπε

Για το flex που το γραφει οτι δεν εφαρμοζει?

https://www.heron.gr/xrhsima-entipa/

https://www.heron.gr/media/t0mhtzcb/ειδικοί-όροι-εμπορικού-προγράμματος-gas-flex-economy.pdf

Ακριβώς πάνω απο το "Ε3.2: Ρυθμιζόμενες & Λοιπές Χρεώσεις"

Μα θα πας ΔΕΗ , δε θα πας ????!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, korakios είπε

https://www.heron.gr/xrhsima-entipa/

https://www.heron.gr/media/t0mhtzcb/ειδικοί-όροι-εμπορικού-προγράμματος-gas-flex-economy.pdf

Ακριβώς πάνω απο το "Ε3.2: Ρυθμιζόμενες & Λοιπές Χρεώσεις"

Μα θα πας ΔΕΗ , δε θα πας ????!

Ναι τωρα το διαβασα εχεις δικιο.

Εχω 14 μερες απο την ημερα που υπεγραψα την συμβαση να κανω οτι θελω οποτε αν βρεθει κατι καλο μεχρι τοτε το συζηταμε.

Αν θελω μπορω να την ακυρωσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα με έβαλες σε τριπάκι , Δεκέμβριο

Ζενιθ Τ2 0,017739

Ηρών Flex

(Οριστική Μοναδιαία Τιµή Εκκίνησης Εκάστοτε Τριµηνιαίας Δηµοπρασίας + 0,006) * 0,65 + Δώρο 25% + Extra 10% καλοπληρωτές

(0,014301667+0,006)*0,65*0,75*0,9=0,00891 ??

50% κάτω ? Τι λάθος κάνω?

Πχ Ελιν TTF + 0,0055= (0,01398+0,0055) *0,7 (dual energy) = 0,013636

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, korakios είπε

Τώρα με έβαλες σε τριπάκι , Δεκέμβριο

Ζενιθ Τ2 0,017739

Ηρών Flex

(Οριστική Μοναδιαία Τιµή Εκκίνησης Εκάστοτε Τριµηνιαίας Δηµοπρασίας + 0,006) * 0,65 + Δώρο 25% + Extra 10% καλοπληρωτές

(0,014301667+0,006)*0,65*0,75*0,9=0,00891 ??

50% κάτω ? Τι λάθος κάνω?

Πχ Ελιν TTF + 0,0055= (0,01398+0,0055) *0,7 (dual energy) = 0,013636

Το *0,65 που γραφει ειναι στην ουσια η εκπτωση του 35%.

edit:Υπολογισε βεβαια και το παγιο οπου στην μια περιπτωση ειναι 30,6 ευρω τον χρονο και στην αλλη της Ελιν ειναι 90 ευρω τον χρονο.

Επεξ/σία από HERTHAN
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Το *0,65 που γραφει ειναι στην ουσια η εκπτωση του 35%.

Ναι ,αλλά φαντάζομαι τα υπόλοιπα ισχύουν ?Δηλαδή σωστά δεν τα υπολόγισα?

6 λεπτά πριν, HERTHAN είπε

Υπολογισε βεβαια και το παγιο οπου στην μια περιπτωση ειναι 30,6 ευρω τον χρονο και στην αλλη της Ελιν ειναι 90 ευρω τον χρονο.

Την έβαλα ενδεικτικά :)

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, korakios είπε

Ναι ,αλλά φαντάζομαι τα υπόλοιπα ισχύουν ?Δηλαδή σωστά δεν τα υπολόγισα?

Αν εννοεις για τις εκπτωσεις οχι δεν ισχυουν.

Οι εκπτωσεις στην ουσια που πολλαπλασιαζεις (0,75*0,9) δεν θα τις υπολογισεις γιατι στην ουσια ειναι το 0,65.

Το σωστο ειναι:(0,014301667+0,006)*0,65= 0,013196

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Nα'μαι κι εγώ στη παρέα... Μέχρι πρότινος oύτε κι εγώ γνώριζα ότι οι χρεώσεις μεταφοράς διαφέρουν από πάροχο σε πάροχο. Νόμιζα πως αλλάζουν μόνο ανά περιοχή.  Έγραψα πρόχειρα τις τιμές μεταφοράς για Θεσσαλία, ώστε να υπάρχει ένα μέτρο σύγκρισης. Της ΔΕΗ (στο energycost) έχουν μια μικρή απόκλιση συγκριτικά με αυτά που αναγράφονται στους λογαριασμούς αλλά αυτό που μας νοιάζει είναι το μεγάλο ύψος της χρέωσης.3.jpg

Ακόμα και με χαμηλές καταναλώσεις το καλοκαίρι πχ 1000kw η χρέωση είναι γύρω στα 30 ευρώ, ενώ στους άλλους παρόχους με 0.00xxxx είναι σχεδόν τζάμπα. Αν κάποια τιμή μεταφοράς που έχω σε κόκκινο έπεφτε σε χειμερινό μήνα, θα ήταν υπέρογκη η χρέωση.

Για την Ελίν προβληματίζομαι αν  οι τιμές μεταφορές που αναγράφονται στο energycost είναι σωστές. Πως γίνεται να είναι ίδιες τόσους μήνες;

  

Στις 2/1/2021 στις 12:46 ΠΜ, korakios είπε

Ρώτησα Ελιν για χρεώσεις στο σύστημα μεταφοράς (παίζει ρόλο μιας πχ στη ΔΕΗ στο Gold φτάνει και 0,03 σε κάποιες περιοχές) και ήταν χαμηλές (0.0023865)

Επειδή τους έστειλα μέσω messenger και μάλλον τα βλέπουν ένα ένα τα μηνύματα ,περιμένω τη χρέωση ενέργειας Οκτώβριο-Νοέμβριο και το τι περιλαμβάνει το 30% στην έκπτωση .
Για το large κοιτάω με τα 7.5Ε πάγιο
Στο energycost πάντως πιστεύω οτι δεν περιλαμβάνεται η χρέωση ενέργειας.

Επίσης η χρέωση δυναμικότητας διανομής είναι κάτι σαν πάγιο και πάει ανα ημέρα ,επομένως παίζει και αυτό το ρόλο του.

- Eίχες καμιά απάντηση για τις τιμές μεταφοράς της Ελίν; Δε ζητάς καλύτερα όλες τις τιμές σε βάθος έτους;

- Ναι στο Energycost δεν έχουν υπολογίσει το 30% έκπτωση της Ελίν στο συνολικό κόστος

- Η χρέωση δυναμικότητας δεν έχει διαφορές απ'όσο βλέπω. Στη Ζενίθ πλήρωσα 11.93 για 124 μέρες και στο Φυσικό Αέριο 2.88 για 30 μέρες.

Επεξ/σία από ekrepali
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Eίχες καμιά απάντηση για τις τιμές μεταφοράς της Ελίν; Δε ζητάς καλύτερα όλες τις τιμές σε βάθος έτους;

Είχα αλλά δυστυχώς τα είδα και τα έσβησα . 100% ήταν πολύ χαμηλές καμία σχέση με της ΔΕΗ, αλλά είχα ζητήσει Σεπτέμβριο μέχρι Δεκέμβριο

16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Για την Ελίν προβληματίζομαι αν  οι τιμές μεταφορές που αναγράφονται στο energycost είναι σωστές. Πως γίνεται να είναι ίδιες τόσους μήνες;

Βασικά όντως ίδιες ήτανε τώρα που το λες (αυτές που μου στείλανε)

Πάντως λίγο δύσκολο να κάψεις πάνω απο 300Kw το καλοκαίρι . Απλά στη ΔΕΗ αν βαρέσει τίποτα τέτοια χειμώνα , όντως ξεφεύγει επικίνδυνα

16 λεπτά πριν, ekrepali είπε

Η χρέωση δυναμικότητας δεν έχει διαφορές απ'όσο βλέπω. Στη Ζενίθ πλήρωσα 11.93 για 124 μέρες και στο Φυσικό Αέριο 2.88 για 30 μέρες.

Ναι ευτυχώς παραμένει ίδια στις ρυθμιζόμενες
 

Επεξ/σία από korakios
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά όντως ίδιες ήτανε τώρα που το λες (αυτές που μου στείλανε)

Είτε πρόκειται περί λάθους, είτε η σύμβαση που έχουν κάνει με τον ΔΕΣΦΑ είναι για σταθερή τιμή; Βέβαια ποιος μου βεβαιώνει εμένα ότι το 2021 θα κάνουν συμφωνίες σε αντίστοιχη χαμηλή τιμή; Και να έπαιρνα να ρωτήσω για  διευκρινίσεις, αμφιβάλλω αν κάποιος εκπρόσωπος γνωρίζει.

Οι υπόλοιποι πάροχοι απ'ότι καταλαβαίνω κλείνουν συμφωνίες όπως και στις τιμές προμήθειας, ανάλογα με τον όγκο που θα χρειαστούν; Ίσως γι'αυτό ξέφυγε η ΔΕΗ το καλοκαίρι... μήπως έκαναν συμφωνία για μεταφορά μικρού όγκου και μετά πλάκωσε μεγάλος αριθμός νέων καταναλωτών; Αν θυμάμαι καλά εκείνο το διάστημα έπαιζε προσφορά το κυμαινόμενο με -35%.

Όπως και να'χει το HΡΩΝ Flex πως είναι η καλύτερη επιλογή αυτή τη στιγμή. Φτηνή τιμή προμήθειας, μικρό περιθώριο κέρδους, μικρό πάγιο, μεγάλη έκπτωση, η ρήτρα προσαρμογής δεν ισχύει όπως έγραψε σε προηγούμενη σελίδα και οι τιμές μεταφορές στο energycost σε βάθος διετίας είναι σε χαμηλά επίπεδα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
2 ώρες πριν, korakios είπε

@HERTHANέκανες αίτηση στο flex ? αν ναι η διαδικασία ήταν γρήγορη?

Πηγε πιο αργα απο την αιτηση που εκανες στον Ελτα.😛

Χωρις πλακα μου ειχαν πει αρχικα μεσα σε 2 εβδομαδες απο την ημερομηνια υπογραφης της αιτησης συμβασης οτι θα γινει η μεταβαση.Εγω ειχα κανει την αιτηση 19/01 και σημερα εγινε η μεταβαση στον νεο παροχο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα πρόκειται να συνδεθώ στο δίκτυο φυσικού αεριου και είμαι σε αναζήτηση παροχου είναι κατι καινούργιο για εμένα και για την πολη μου και είμαι σχετικά από τους πρώτους οπότε δεν εχω και την ευκαιρία να δω τι παίζει γενικα,εχω κοιτάξει αρκετές εταιρίες πάνω κάτω μου φαίνονται τα ιδια βέβαια δεν ξερω πως μεταφράζεται στον τελικό λογαριασμό αυτό,όπως επίσης αν συμφέρει η σταθερή τιμή η κυμαινόμενη

Με ενδιαφέρει μόνο για αεριο,όχι κατι συνδυαστικο εχω ξεχωριση Δεη και Ηρων 

Κάθε συμβουλή δεκτη για το τι να προσέξω  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...