Προς το περιεχόμενο

Πάροχοι φυσικού αερίου και οικονομικά πακέτα


DownUNDERground

Προτεινόμενες αναρτήσεις

7 λεπτά πριν, james9tito είπε

Διαβαζω το νημα ενω περιμενω τον εγκαταστατη να βαλω τον καυστηρα και με εχει λουσει κρυος ιδρωτας. 

1.Να τον διωξω και να καιω τελικα ρευμα για θερμανση και θερμοσιφωνα? 

2.Να βαλω τον καυστηρα αεριου και να καιω μπουκαλες υγραεριου οποτε θελω?

3.Να βαλω μια θηλια στο λαιμο??

Οι τιμες του αεριου λογικα θα εξομαλυνθουν σημαντικα, μετα απο 6 μηνες ομως

Μπουκαλες υγραεριου ειναι γενικα πολυ κακη ιδεα λογω θεματων ασφαλειας

Αντι για θηλεια παρε ισοθερμικη στολη 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, james9tito είπε

1.Να τον διωξω και να καιω τελικα ρευμα για θερμανση και θερμοσιφωνα? 

όχι γιατί και το ρεύμα εκτοξέυτηκε

37 λεπτά πριν, james9tito είπε

2.Να βαλω τον καυστηρα αεριου και να καιω μπουκαλες υγραεριου οποτε θελω?

σχεδόν τα ίδια με πετρέλαιο

37 λεπτά πριν, james9tito είπε

3.Να βαλω μια θηλια στο λαιμο??

να κλείσεις στην elpedison με τις γνωστές δεσμεύσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, scarface5323 είπε

με πηραν απο ζενιθ ειμαι στο gas home fix για επικαιροποιηση στοιχειων και μου ανεφερε οτι ειμαστε στο καλυτερο προγγραμα αν το γνωριζουμε κτλπα,εκανε προσφορα για ρευμα, εγω πιστευω ρωτανε για τα στοιχεια να στειλουν οποτε χρειαστει το λυπητερο email,θα δουμε

Μεχρι ποτε εχεις συμβολαιο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, korakios είπε

είμαι 20 τζούρες πιο μπροστά απο σένα 😛

Του Ηρών το "fix" 0,0195 με

0,004+TTF-0,015 βγαίνει 0,053149

δεν έχω βρει πάντως κανέναν με αυτό το πρόγραμμα να δούμε τι χρεώνει

Άρα μένει της elpedison με 2 χρόνια δέσμευση και το 2ο σε κυμαινόμενο ή επιλογή σταθερού σε άγνωστη για τότε τιμή

Δεν υπάρχουν της Elpedison τα κατήργησαν χτες. Ίσως δουλεύουν τα παλιά links, αλλά δεν υπάρχουν τα προγράμματα στο κεντρικό μενού. Δε ξέρω αν ισχύουν ακόμα άτυπα, αλλά δε νομίζω.

1 ώρα πριν, scarface5323 είπε

με πηραν απο ζενιθ ειμαι στο gas home fix για επικαιροποιηση στοιχειων και μου ανεφερε οτι ειμαστε στο καλυτερο προγγραμα αν το γνωριζουμε κτλπα,εκανε προσφορα για ρευμα, εγω πιστευω ρωτανε για τα στοιχεια να στειλουν οποτε χρειαστει το λυπητερο email,θα δουμε

Επικαιροοποίηση στοιχείων; Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Τράπεζα είναι;

Προσπαθούν να βρούνε κορόιδα για το ρεύμα προφανώς.

Για το αέριο συζητούσα με κάποιον σήμερα αν μπορεί κάποιος πάροχος να κάνει front αγορά συμβόλαια για 2 χρόνια και η απάντηση ήταν όχι. Δηλαδή για όσους υπέγραψαν για 2 χρόνια κατά πάσα πιθανότητα θα παραμείνει η τιμή 0.026 μέχρι τον Σεπτέμβρη του 2022 και μετά θα αναπροσαρμοστεί ανάλογα με τις τιμές που θα ισχύουν του χρόνου. Εκτός κι αν είναι μικρή η ζημία για τη Ζενίθ, οπότε ίσως απορροφήσουν το κόστος για να μη χάσουν πελάτες.

Επίσης έτσι όπως ξέφυγε η κατάσταση φοβάμαι μη δούμε τίποτα περίεργα και με τον ΗΡΩΝ με αναπροσαρμογές στο flex, αυξάνοντας το περιθώριο κέρδους ή μειώνοντας την έκπτωση.

1 ώρα πριν, james9tito είπε

Διαβαζω το νημα ενω περιμενω τον εγκαταστατη να βαλω τον καυστηρα και με εχει λουσει κρυος ιδρωτας. 

1.Να τον διωξω και να καιω τελικα ρευμα για θερμανση και θερμοσιφωνα? 

2.Να βαλω τον καυστηρα αεριου και να καιω μπουκαλες υγραεριου οποτε θελω?

3.Να βαλω μια θηλια στο λαιμο??

Εμείς το καλοκαίρι 4μηνο καίμε το πολύ 1000kw, δηλαδή 3000kw το χρόνο για ζεστό νερό. Για 6 άτομα. Με τιμές γύρω στο 0.025-0.030 δίναμε 250ευρώ το χρόνο για ζεστό νερό. Μαζί με ρυθμιζόμες και ΦΠΑ οι τιμές που σου λέω. Αν είχαμε πρόγραμμα με 0.05ε/kwh στο αέριο, θα ήταν ασύμφορο συγκριτικά με ρεύμα / θερμοσίφωνα.

Για θέρμανση δεν το συζητάω, καίμε περίπου 15000kw αν έχει παγωνιές. Το 2018 μιλάμε για πολλαπλά εγκεφαλικά... έρχονταν 400 ανα 2 μήνες το χειμώνα. Και ήταν 0.03 το αέριο. Με 0.05 άντε γεια. 

Μόνο και μόνο που σκέφτομαι ότι του χρόνου τόσο μπορεί να πληρώνουμε με πιάνει τρέλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, ekrepali said:

Δεν υπάρχουν της Elpedison τα κατήργησαν χτες. Ίσως δουλεύουν τα παλιά links, αλλά δεν υπάρχουν τα προγράμματα στο κεντρικό μενού. Δε ξέρω αν ισχύουν ακόμα άτυπα, αλλά δε νομίζω.

Επικαιροοποίηση στοιχείων; Πρώτη φορά το ακούω αυτό. Τράπεζα είναι;

Προσπαθούν να βρούνε κορόιδα για το ρεύμα προφανώς.

Για το αέριο συζητούσα με κάποιον σήμερα αν μπορεί κάποιος πάροχος να κάνει front αγορά συμβόλαια για 2 χρόνια και η απάντηση ήταν όχι. Δηλαδή για όσους υπέγραψαν για 2 χρόνια κατά πάσα πιθανότητα θα παραμείνει η τιμή 0.026 μέχρι τον Σεπτέμβρη του 2022 και μετά θα αναπροσαρμοστεί ανάλογα με τις τιμές που θα ισχύουν του χρόνου. Εκτός κι αν είναι μικρή η ζημία για τη Ζενίθ, οπότε ίσως απορροφήσουν το κόστος για να μη χάσουν πελάτες.

Επίσης έτσι όπως ξέφυγε η κατάσταση φοβάμαι μη δούμε τίποτα περίεργα και με τον ΗΡΩΝ με αναπροσαρμογές στο flex, αυξάνοντας το περιθώριο κέρδους ή μειώνοντας την έκπτωση.

Εμείς το καλοκαίρι 4μηνο καίμε το πολύ 1000kw, δηλαδή 3000kw το χρόνο για ζεστό νερό. Για 6 άτομα. Με τιμές γύρω στο 0.025-0.030 δίναμε 250ευρώ το χρόνο για ζεστό νερό. Μαζί με ρυθμιζόμες και ΦΠΑ οι τιμές που σου λέω. Αν είχαμε πρόγραμμα με 0.05ε/kwh στο αέριο, θα ήταν ασύμφορο συγκριτικά με ρεύμα / θερμοσίφωνα.

Για θέρμανση δεν το συζητάω, καίμε περίπου 15000kw αν έχει παγωνιές. Το 2018 μιλάμε για πολλαπλά εγκεφαλικά... έρχονταν 400 ανα 2 μήνες το χειμώνα. Και ήταν 0.03 το αέριο. Με 0.05 άντε γεια. 

Μόνο και μόνο που σκέφτομαι ότι του χρόνου τόσο μπορεί να πληρώνουμε με πιάνει τρέλα.

σε ποιά περιοχή; μια μέση κατανάλωση πόσο περίπου είναι; σιγουρα παίζει ρόλο η περιοχη, τυχον μονώσεις οι ρυθμίσεις θερμοκρασίας που έχει ο καθένας.. αλλά εμπειρικά κάποιος στην Αθηνα το χειμώνα ποσο μπορεί να καίει σε ενα μηνα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4.jpg.151cd1ab924dfe29b8e60ae962a0246f.jpg

Β Ζώνη. Δε ξέρω πόση είναι η μέση κατανάλωση σε καινούργια σπίτια μονωμένα  Εγώ σου λέω σπίτι 100 τετραγωνικά, χωρίς θερμομόνωση, κουφώματα pvc, 6 άτομα, 24άρης λέβητας... καίμε 17000-18000 το χρόνο. Ρύθμιση θερμοκρασίας 21.5... όταν φτάνει έξω κοντά στο 0 το βάζουμε 22 ή και 22.5

Ακόμα κι αν βάζαμε 26άρη ή 28άρη λέβητα, παραπάνω θα καίγαμε. Το θέμα είναι να μην υπάρχουν απώλειες για να γίνει οικονομία αλλά για διάφορους λόγους δε μπορέσαμε να μπούμε στο εξοικονομώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, ekrepali είπε

4.jpg.151cd1ab924dfe29b8e60ae962a0246f.jpg

Β Ζώνη. Δε ξέρω πόση είναι η μέση κατανάλωση σε καινούργια σπίτια μονωμένα  Εγώ σου λέω σπίτι 100 τετραγωνικά, χωρίς θερμομόνωση, κουφώματα pvc, 6 άτομα, 24άρης λέβητας... καίμε 17000-18000 το χρόνο. Ρύθμιση θερμοκρασίας 21.5... όταν φτάνει έξω κοντά στο 0 το βάζουμε 22 ή και 22.5

Ακόμα κι αν βάζαμε 26άρη ή 28άρη λέβητα, παραπάνω θα καίγαμε. Το θέμα είναι να μην υπάρχουν απώλειες για να γίνει οικονομία αλλά για διάφορους λόγους δε μπορέσαμε να μπούμε στο εξοικονομώ.

Το μόνο που σε σώζει είναι η θερμομόνωση και μονος σου να την κάνεις θα κάνεις απόσβεση με αυτά που καταναλώνεις,τον λεβητα τον επέλεξες μονος η σε προτείναν 24? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με αιτηση στις 29/9 στο myhomegascontrol την προλαβαμε την χαμηλη τιμή η θα λαβουν υποψιν την ημερομηνία της συνδεσης και θα παμε με την καινούρια τιμη? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Manolo7 είπε

Με αιτηση στις 29/9 στο myhomegascontrol την προλαβαμε την χαμηλη τιμή η θα λαβουν υποψιν την ημερομηνία της συνδεσης και θα παμε με την καινούρια τιμη? 

κανονικά είναι απο την ημερομηνία υπογραφής , αλλά υποθέτω οτι το συμβόλαιο που θα σου στείλουν να υπογράψεις έχει 29/9 ως ημερομηνία ,με τις παλιές τιμές , οπότε κομπλέ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε σχόλιο του εκρεπαλι ποιο πανω μου έκανε εντύπωση το κόστος για το ζεστο νερο θελει τοσα πολλα χρηματα?ειχα την εντύπωση ότι θέλει πολύ ποιο λίγα απο οτι μου έχουν πει βέβαια 

Επεξ/σία από tollisth
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...