Προς το περιεχόμενο

Nova 100Mbps FRITZ!Box 7590


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρόσφατα αγόρασα το FRITZ!Box 7590 με το οποίο αντικατέστησα το Technicolor TG788vn v2 της Nova. Με το technicolor ο μέγιστος συγχρονισμός που είχα δει στην 100άρα σύνδεση μου ήταν 79, όταν σύνδεσα το fritz για πρώτη φορά έπιασα 75 όμως χτες παρατήρησα ότι ανέβηκε στα 85 και τώρα στα 93. Υπάρχει κάποια εξήγηση για το πως και γιατί ανέβηκε μόνη της η ταχύτητα συγχρονισμού?Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

image.png.a3bee7439e03dd6314f06b19750c89c3.png

 

Δεν υπάρχει διαθέσιμη περιγραφή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το SRA, δεν εχεις σταθερο SNR αρα προσαρμόζει την ταχύτητα βαση αυτου για να εισαι σταθερος και να μην πεφτει το νετ, αν δεν κανω λαθος. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, thetiesthatbind είπε

Το SRA, δεν εχεις σταθερο SNR αρα προσαρμόζει την ταχύτητα βαση αυτου για να εισαι σταθερος και να μην πεφτει το νετ, αν δεν κανω λαθος. 

Ακριβώς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με 10 Attenuation θα έπρεπε να τερματίζεις την 100άρα άνετα. Κάνε έναν έλεγχο στην καλωδίωση σου. Διαφορετικά μπορείς να δοκιμάσεις κάνεις το "γνωστό" SNR Tweak για να κερδίσεις ταχύτητα. https://www.adslgr.com/forum/threads/1139399-AVM-fritz!box-tweaks 

Επεξ/σία από Andresalonika
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 26/12/2020 στις 1:48 ΠΜ, Andresalonika είπε

Με 10 Attenuation θα έπρεπε να τερματίζεις την 100άρα άνετα. Κάνε έναν έλεγχο στην καλωδίωση σου. Διαφορετικά μπορείς να δοκιμάσεις κάνεις το "γνωστό" SNR Tweak για να κερδίσεις ταχύτητα. https://www.adslgr.com/forum/threads/1139399-AVM-fritz!box-tweaks 

Έχω ελέγξει εσωτερική καλωδίωση και στον κατανεμητή της πολυκατοικίας με το technicolor είχα πιάσει μέχρι 81 αλλά δεν έχω δοκιμάσει ακόμα με το fritz

Μόλις δοκίμασα με το SNR Tweak και τερμάτισα την γραμμή μου απλά το SNR μου φαίνεται πολύ λίγο

image.png.f1cdacc0ab6ed841482a1b28b1651e51.png

Επεξ/σία από spokosjr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ με 3-4 snr παίζω μια χαρά.

Αν δεν σου δημιουργεί αποσυνδέσεις το αφήνεις έτσι. Μπορείς να δοκιμάσεις να βάλεις μικρότερες τιμές στο tweak αν δεις οτι εχεις θέματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

καλησπερα , αναβαθμισα σε 100αρα Nova και μου λενε οτι δεν υποστηριζει τηλεφωνια το Fritzbox 7590 

ισχυει ? υπαρχει αλλος τροπος να παιξει ? με τα δικα τους μοντεμ ειχα συνεχεια διακοπες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pummacdo είπε

καλησπερα , αναβαθμισα σε 100αρα Nova και μου λενε οτι δεν υποστηριζει τηλεφωνια το Fritzbox 7590 

ισχυει ? υπαρχει αλλος τροπος να παιξει ? με τα δικα τους μοντεμ ειχα συνεχεια διακοπες 

Αν είσαι voip δυστυχώς δεν μπορείς να κάνεις κάτι, εγώ είχα pots και όταν το πήρα το fritz ήμουν ήδη στην διαδικασία να πάω στην cosmote.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/4/2021 στις 4:42 ΜΜ, pummacdo είπε

καλησπερα , αναβαθμισα σε 100αρα Nova και μου λενε οτι δεν υποστηριζει τηλεφωνια το Fritzbox 7590 

ισχυει ? υπαρχει αλλος τροπος να παιξει ? με τα δικα τους μοντεμ ειχα συνεχεια διακοπες 

Ισχυει εκτος και αν καταφερεις να "κλεψεις" τους κωδικους για το voip. Και εγω το δινω τωρα και χρησιμοποιω το ZTE H288a της Nova το οποιο ειναι μια χαρα και συγχρονιζει και πιο ψηλα ( αν δεν και δεν βλεπεις την διαφορα στο κατεβασμα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 12/04/2021 at 16:42, pummacdo said:

καλησπερα , αναβαθμισα σε 100αρα Nova και μου λενε οτι δεν υποστηριζει τηλεφωνια το Fritzbox 7590 

ισχυει ? υπαρχει αλλος τροπος να παιξει ? με τα δικα τους μοντεμ ειχα συνεχεια διακοπες 

προς ωρας οχι.

On 16/04/2021 at 00:29, gbras said:

Ισχυει εκτος και αν καταφερεις να "κλεψεις" τους κωδικους για το voip. Και εγω το δινω τωρα και χρησιμοποιω το ZTE H288a της Nova το οποιο ειναι μια χαρα και συγχρονιζει και πιο ψηλα ( αν δεν και δεν βλεπεις την διαφορα στο κατεβασμα)

δεν ειναι μονοι οι κωδικοι δυστυχως.ειναι πολλα πραγματα για να παιξει η τηλεφωνια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...