Προς το περιεχόμενο

Εταιρια για μετοχες/κρυπτονομισματα;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθω τοσο καιρο να βρω μια αξιοπιστη εταιρια, αλλα ακρη δε βρισκω. Ακομα και να βρω καποια, δεν προχωραει η ταυτοποιηση.. Η trading212 θελει διαβατηριο, το οποιο δεν εχω. Το coinbase δεν μου προχωραει την ταυτοποιηση, ισως επειδη οι λογαριασμοι που ανεβαζω ειναι με Ελληνικους χαρακτηρες; ( Προφανως.. )

Καποια αποψη για degiro; Το etoro ειναι κατι σαν στοιχηματικη, αν καταλαβα καλα; Απλα πονταρεις στις αποδοσεις των μετοχων;

Σκεφτομαι λιγα λεφτα στα κρυπτονομισματα, οποτε ισως και η revolut να ειναι καλη λυση.

Σχετικα με τις μετοχες, θελω να βαλω ενα καλο ποσο και να το αφησω να κατσει για καποια χρονια, οποτε θα ηθελα κατι αξιοπιστο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

4 λεπτά πριν, Lazostat είπε

 

Σχετικα με τις μετοχες, θελω να βαλω ενα καλο ποσο και να το αφησω να κατσει για καποια χρονια, οποτε θα ηθελα κατι αξιοπιστο.

Αν εχεις καποια πληροφορια και γνωριζεις οτι θα εχεις κερδος,οκ..

Αν όχι, εφόσον θελεις long term investment, γιατί δεν τοποθετείσαι στον χρυσο? (Ισως όχι αυτή την περίοδο, γιατί είναι στο pick  του.)

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι πληροφορια να εχω; Θα αγορασω μετοχες Apple, Tesla και Beyond Meat και θα τις αφησω να κατσουν για αρκετα χρονια. Σιγουρα θα ανεβουν. Το θεμα ειναι που και πως. Και τι γινεται εαν εχω κερδη και δε μπορω να τα τραβηξω, επειδη μου μπλοκαρουν τον λογαριασμο..

Μολις αγορασα 500 ripple απο revolut για δοκιμη, αλλα το κακο ειναι οτι δινεις 2.5% προμηθεια για αγορα, και αλλα τοσα για πωληση.. Οποτε δε συμφερει καθολου!

Degiro μου ζητησε το Iban και τωρα περιμενω να γινει ταυτοποιηση στοιχειων. Δλδ μπορω να κανω αναληψη/καταθεση μονο απο το συγκεκριμενο IBAN;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Lazostat είπε

Τι πληροφορια να εχω; Θα αγορασω μετοχες Apple, Tesla και Beyond Meat και θα τις αφησω να κατσουν για αρκετα χρονια. Σιγουρα θα ανεβουν. Το θεμα ειναι που και πως. Και τι γινεται εαν εχω κερδη και δε μπορω να τα τραβηξω, επειδη μου μπλοκαρουν τον λογαριασμο..

Μολις αγορασα 500 ripple απο revolut για δοκιμη, αλλα το κακο ειναι οτι δινεις 2.5% προμηθεια για αγορα, και αλλα τοσα για πωληση.. Οποτε δε συμφερει καθολου!

Degiro μου ζητησε το Iban και τωρα περιμενω να γινει ταυτοποιηση στοιχειων. Δλδ μπορω να κανω αναληψη/καταθεση μονο απο το συγκεκριμενο IBAN;

Μακροπρόθεσμα να πας μόνο σε "κανονική χρηματιστηριακή". Πήγαινε στην τράπεζα που συνεργάζεσαι και πες ότι ενδιαφέρεσαι να ανοίξεις λογαριασμό και για μετοχές εξωτερικού και θα σε καθοδηγήσουν αυτοί. Μην δελεάζεσαι από φθηνότερες προμήθειες γιατί αν κάτσει στραβή θα "ανοίξεις ticket" σε ένα απρόσωπο σάιτ, κανένας δεν θα ενδιαφέρεται να σου "λύσει" το θέμα και θα περιμένεις μέχρι να σβήσει ο ήλιος για να βγάλεις άκρη. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως τωρα που παρατηρω τις τιμες για buy/sell απο etoro ειναι σκετο κλεψιμο. Αν εχει και επιπλεον εξοδα σε αναληψεις και μετατροπες, τοτε δε συμφερει καθολου.

Δεν ασχολουμαι με τις Ελληνικες τραπεζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
36 λεπτά πριν, Lazostat είπε

Παντως τωρα που παρατηρω τις τιμες για buy/sell απο etoro ειναι σκετο κλεψιμο. Αν εχει και επιπλεον εξοδα σε αναληψεις και μετατροπες, τοτε δε συμφερει καθολου.

Δεν ασχολουμαι με τις Ελληνικες τραπεζες.

Αμερικάνικες μετοχές θα κατέχεις μέσω omnibus account, δεν μπορούν να είναι στο όνομα σου όπως όταν αγοράζεις ελληνική μετοχή οπότε έχεις και τον κίνδυνο αυτουνού που τηρεί τον omnibus account. Ειδικά αν σκοπεύεις να τις κρατήσεις και χρόνια θες τον πιο φερέγγυο και αξιόπιστο broker που μπορεί να σε δεχτεί και το τελευταίο πράγμα που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου είναι οι προμήθειες. Αν η τράπεζα σου χρησιμοποιεί πχ την interactive brokers για να έχει πρόσβαση στις ΗΠΑ και επιλέξεις την degiro επειδή είναι φθηνότερη τότε για εμένα είσαι πολύ γενναίος. Δες αν μπορεί να σου ανοίξουν αυτοί απευθείας account αλλά δεν νομίζω ότι θα σου χρεώνουν λιγότερα από ότι αν ανοίξεις τον λογαριασμό μέσω της τράπεζας.  H etoro μπορεί να είναι χειρότερη και από την degiro γιατί εποπτεύεται από την κυπριακή κεφαλαιαγορά και παίζει να κάνεις 2 χρόνια να απαντήσει ο εκεί διαμεσολαβητής σε έγγραφη διαμαρτυρία ενώ κατά 90% θα πάρει το μέρος της χρηματιστηριακής.

Επεξ/σία από patclo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν θες να βαλεις στην ακρη χρηματα για 10 χρονια, πας σε ETF πχ το S&P 500 (δεικτης των 500 μεγαλύτερων εταιρειων στις Ηνωμένες Πολιτείες με βαση τη κεφαλαιοποίηση )

Απο κει και περα μπορεις να κανεις diversification και σε bitcoin, χρυσο, μεμονωμενες μετοχες, με μεγαλυτερο ρισκο φυσικα.

Screen-Shot-2018-11-16-at-9.40.01-PM.png

 

Επεξ/σία από Damianus
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Damianus είπε

Αν θες αν βαλεις στην ακρη χρηματα για 10 χρονια, πας σε ETF πχ το S&P 500 (δεικτης των 500 μεγαλύτερων εταιρειων στις Ηνωμένες Πολιτείες με βαση τη κεφαλαιοποίηση )

Screen-Shot-2018-11-16-at-9.40.01-PM.png

 

Οποια μετοχη και να βαλεις απο την εναρξη της, το ιδιο γραφημα θα εχει. Ειδικα ολες οι γνωστες τεχνολογικες εταιριες. Facebook, Amazon, Apple, Google, Nvidia, Tesla και παει λεγοντας..

 

42 λεπτά πριν, patclo είπε

Αμερικάνικες μετοχές θα κατέχεις μέσω omnibus account, δεν μπορούν να είναι στο όνομα σου όπως όταν αγοράζεις ελληνική μετοχή οπότε έχεις και τον κίνδυνο αυτουνού που τηρεί τον omnibus account. Ειδικά αν σκοπεύεις να τις κρατήσεις και χρόνια θες τον πιο φερέγγυο και αξιόπιστο broker που μπορεί να σε δεχτεί και το τελευταίο πράγμα που πρέπει να έχεις στο μυαλό σου είναι οι προμήθειες. Αν η τράπεζα σου χρησιμοποιεί πχ την interactive brokers για να έχει πρόσβαση στις ΗΠΑ και επιλέξεις την degiro επειδή είναι φθηνότερη τότε για εμένα είσαι πολύ γενναίος. Δες αν μπορεί να σου ανοίξουν αυτοί απευθείας account αλλά δεν νομίζω ότι θα σου χρεώνουν λιγότερα από ότι αν ανοίξεις τον λογαριασμό μέσω της τράπεζας.  H etoro μπορεί να είναι χειρότερη και από την degiro γιατί εποπτεύεται από την κυπριακή κεφαλαιαγορά και παίζει να κάνεις 2 χρόνια να απαντήσει ο εκεί διαμεσολαβητής σε έγγραφη διαμαρτυρία ενώ κατά 90% θα πάρει το μέρος της χρηματιστηριακής.

Δλδ ολοι αυτοι που βγαζουν χρηματα απο το χρηματιστηριο τι ακριβως κανουν και που παιζουν; Πχ η τεσλα σε μισο χρονο ανεβασε τη τιμη της 10 φορες. Δλδ καποιος που εβαλε 100.000 ευρω, τωρα εχει 1 εκατομμυριο. Και ειναι αρκετοι αυτοι που εβγαλαν λεφτα απο την ΤΕΣΛΑ. Που ακριβως επαιξαν και πως εκαναν αναληψη; Εχετε ακουσει κατι απο καποιον γνωστο σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αξιολογη επιλογη επισης ειναι η επανεπενδυση σε μετοχες που δινουν μερισματα καθε χρονο για πολλα χρονια , τις λεγομενες champions , χωρις να σε ενδιαφερει η διακυμανση της τιμης τους, αλλα το παθητικο εισοδημα ως αποκλειστικο σκοπο σε αρκετα χρονια .

Επεξ/σία από Damianus
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο με την αυξηση μετοχικου κεφαλαιου τι ακριβως ειναι; Τo leverage που λενε στα αγγλικα; Κατι μου ελεγε η μητερα μου να προσεχω γιατι αυτοι ειχαν χασει πολλα λεφτα, οπως και οι περισσοτεροι, στο Ελληνικο χρηματιστηριο. Αλλα λογικα εγω θα αγοραζω ολοκληρες τις μετοχες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο ανταγωνισμος πραγματι  ειναι πολυ μικρος.

Θα έρθει η στιγμή λοιπον, που καποιος με ενα τζοκοντειο χαμογελο θα σας πει, "έχετε δικιο κυριε".

Δεν θα προσπαθησει καν να σας μεταπεισει.

Και δεν θα τον ξαναδειτε.

Θα επιστρεψει λοιπον στον κοσμο του και σεις στον δικο σας, στο τροχο του χαμστερ, στο 9 με 5,  με την ψευδαισθηση πως τα γνωριζετε καλυτερα.

Επεξ/σία από Damianus
  • Like 2
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Damianus είπε

Ο ανταγωνισμος πραγματι  ειναι πολυ μικρος.

Θα έρθει η στιγμή λοιπον, που καποιος με ενα τζοκοντειο χαμογελο θα σας πει, "έχετε δικιο κυριε".

Δεν θα προσπαθησει καν να σας μεταπεισει.

Και δεν θα τον ξαναδειτε.

Θα επιστρεψει λοιπον στον κοσμο του και σεις στον δικο σας, στο τροχο του χαμστερ, στο 9 με 5,  με την ψευδαισθηση πως τα γνωριζετε καλυτερα.

Δε σε πιανω. Θελω να επενδυσω 2000 ευρω σε Apple, Tesla και Beyond Meat. Πως θα το κανω; Καποιος που εχει εμπειρια, ας βοηθησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...