Προς το περιεχόμενο

Εταιρια για μετοχες/κρυπτονομισματα;


Witcher1st

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, spartan613 είπε

Δεν είναι απαραίτητα κακό αυτό, από το να έχεις συνέχεια ένα FX Impact 24/7 και να είσαι μειον μεχρι και 200ευρώ από αυτό. Ε σε πιάνει μία αηδία

Δλδ δεν θα υπάρχει πλεον το fx impact? Δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς θα γίνει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 140
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν λέει πουθενά πως δεν θα υπάρχει ΚΑΙ fx impact.

Όταν θα έρθει η ώρα της αγοραπωλησίας ή της απόδοσης μερίσματος, θα γίνεται η μετατροπή και θα εισπράττουν την προμήθεια τους.

Ο μόνος τρόπος να ξεφύγεις είναι να αλλάξεις αγορά από ΗΠΑ σε ευρωπαϊκή και μάλιστα ζώνης €.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, spartan613 είπε

Δηλαδή λες ότι θα είμαστε στο US θα έχουμε δολλάρια αλλά θα έχουμε και FX Impact? Πως?

Ίσως να μην έχω καταλάβει εγώ σωστά κάτι.

Σου εμφανίζει τιμή μετοχής που κατέχεις σε $ όπως την αγόρασες δηλαδή και σε € γιατί ο λογαριασμός σου είναι σε €. Η τιμή μπορεί να είναι ας πούμε 100$ σταθερή αλλά η τιμή σε € αλλάζει γιατί αλλάζουν οι ισοτιμίες. Αυτό δεν είναι το FX impact?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Doubt είπε

Ίσως να μην έχω καταλάβει εγώ σωστά κάτι.

Σου εμφανίζει τιμή μετοχής που κατέχεις σε $ όπως την αγόρασες δηλαδή και σε € γιατί ο λογαριασμός σου είναι σε €. Η τιμή μπορεί να είναι ας πούμε 100$ σταθερή αλλά η τιμή σε € αλλάζει γιατί αλλάζουν οι ισοτιμίες. Αυτό δεν είναι το FX impact?

Ναι απλα τώρα με το που αγοράσεις σε κάποιο χρηματηστήριο με διαφορετικό νόμισμα εκτός του ευρώ θα γίνει η μετατροπή πρώτα στο νόμισμα και ύστερα θα αγοράσει με το νέο νόμισμα. Στην ουσία το FX θα έχει γίνει ήδη και εσένα δεν θα σου αλλάζει συνεχώς. Καλά δεν κατάλαβα ή λένε κάτι άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν λέει αυτό.

Όταν έκανε τη συναλλαγή (αγοραπωλησία ή απόδοση μερίσματος) έκανε μετατροπή € - $ ή αντίστροφα χωρίς προμήθεια.

Αυτό αλλάζει και μπαίνει προμήθεια.

Στη revolut ας πούμε κάνεις κατάθεση στον επενδυτικό σου λογαριασμό και γίνεται τότε η μετατροπή για όλο το ποσό (ή ανάληψη αντίστοιχα). Σε αυτό υπερέχει η Ρέβο γιατί δεν έχει προμήθεια και μπορείς να επιλέξεις τη χρονική στιγμή της μετατροπής ώστε να σε συμφέρει ή τουλάχιστον να μη χάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

59 λεπτά πριν, Doubt είπε

Δεν λέει αυτό.

Όταν έκανε τη συναλλαγή (αγοραπωλησία ή απόδοση μερίσματος) έκανε μετατροπή € - $ ή αντίστροφα χωρίς προμήθεια.

Αυτό αλλάζει και μπαίνει προμήθεια.

Στη revolut ας πούμε κάνεις κατάθεση στον επενδυτικό σου λογαριασμό και γίνεται τότε η μετατροπή για όλο το ποσό (ή ανάληψη αντίστοιχα). Σε αυτό υπερέχει η Ρέβο γιατί δεν έχει προμήθεια και μπορείς να επιλέξεις τη χρονική στιγμή της μετατροπής ώστε να σε συμφέρει ή τουλάχιστον να μη χάνεις.

Oh shit. That's bad

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, spartan613 είπε

Oh shit. That's bad

Δυστυχώς..

Με βλέπω να επενδύω στο Γερμανικό χρηματιστήριο όπως πάμε. Η Τ212 έδωσε 2 μήνες περιθώριο για να πουλήσεις με το παλιό καθεστώς, κάτι είναι κι αυτό. Μετά θα έχει "καπέλο"

Spoiler

will ferrell sombrero GIF by Saturday Night Live

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εντάξει δεν είναι και το τέλος του κόσμου το 0,15%. 1,5 στα 1000.

Προφανώς είναι καλύτερα να έχεις λογαριασμό στο νόμισμα της συναλλαγής.

Στη T212 θα πρέπει να κλείσεις το λογαριασμό σου και να φτιάξεις καινούργιο για να κάνεις αλλαγή νομίσματος και εδώ και λίγο καιρό έχουν κλειστές τις εγγραφές.

Επεξ/σία από Diinekis21
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Diinekis21 είπε

Προφανώς είναι καλύτερα να έχεις λογαριασμό στο νόμισμα της συναλλαγής.

Στη T212 θα πρέπει να κλείσεις το λογαριασμό σου και να φτιάξεις καινούργιο για να κάνεις αλλαγή νομίσματος και εδώ και λίγο καιρό έχουν κλειστές τις εγγραφές.

Φαντάζομαι δεν μπορείς να ανοίξεις 2ο λογαριασμό σε δολάρια ας πούμε..

Κι αν αλλάξεις όμως νόμισμα πως θα τον τροφοδοτείς μετά χωρίς έξοδα (όπως είναι τώρα με €)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

33 λεπτά πριν, Doubt είπε

Φαντάζομαι δεν μπορείς να ανοίξεις 2ο λογαριασμό σε δολάρια ας πούμε..

Κι αν αλλάξεις όμως νόμισμα πως θα τον τροφοδοτείς μετά χωρίς έξοδα (όπως είναι τώρα με €)

Ναι, δε μπορείς να έχεις 2ο.

Με έχει βολέψει η Revolut για να τροφοδοτώ με δολάρια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Diinekis21 είπε

Ναι, δε μπορείς να έχεις 2ο.

Με έχει βολέψει η Revolut για να τροφοδοτώ με δολάρια.

 

3 ώρες πριν, spartan613 είπε

Και εγώ έτσι σκέφτομαι να το κάνω.

Πρέπει να κλείσεις το λογαριασμό, άρα τα πουλάς όλα και ξαναρχίζεις από το μηδέν. Έπρεπε να είχε γίνει από την αρχή, τώρα το βλέπω δύσκολο.

"Προφητική" η κίνηση πάντως @Diinekis21

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Doubt είπε

 

Πρέπει να κλείσεις το λογαριασμό, άρα τα πουλάς όλα και ξαναρχίζεις από το μηδέν. Έπρεπε να είχε γίνει από την αρχή, τώρα το βλέπω δύσκολο.

"Προφητική" η κίνηση πάντως @Diinekis21

Δεν έχω τρομερά ποσά τώρα οπότε με δελεάζει μπορώ να πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Μετά από ψάξιμο, ανέβασα λεφτά στη revolut μου και χωρίς έξοδα μετατροπής, τα τράβηξα ως $ από το Etoro ώστε να υπάρχει υπόλοιπο για αγορές. 

Έχω κάποιες απορίες αν έχει ασχοληθεί κάποιος με το Εtoro

  1.  Υπάρχει θέμα με την επιστροφή χρημάτων όταν ζητηθεί? Βλέπω ότι αρκετοί έχουν καθυστερήσεις 2-3 εβδομάδων. Τελικά τα παίρνουν τα λεφτά όμως?
  2. Υπάρχει κάποια προμήθεια που κρατάει μέσω τις τρέχουσας τιμής buy / sell? Του τύπου την αγοράζω μια μετοχή 1$ (ενώ έχει πραγματικά 0,98$) και όταν την πουλήσω την ίδια στιγμή την πουλάει 0,96$ (ενώ έχει πραγματικά 0,98$)?

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...