Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ Courier: Αναστολή παραλαβής νέων αποστολών έως τις 8 Ιανουαρίου


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 ώρες πριν, james01gr είπε

η δρομολόγηση μπορεί να γίνει σε κεντρική αποθήκη με περιορισμένο αριθμό παραληπτών. όταν μία εταιρεία διαχωρίζει 1 μύριο δέματα, το να τα κρατήσει και να τα ζευγαρώσει θα δημιουργήσει έξτρα προβλήματα. εδώ για την άμαζον που λες, πριν 1 χρόνο είχα κάνει 1 παραγγελία, 3 διαφορετικά αντικείμενα. 1 παραγγελία, όλα μέσα από το αγγλικό άμαζον. μου ήρθαν 3 κούριερ, μία για κάθε αντικείμενο που παρήγγειλα.

η Άμαζον εάν δεις τι κάνει σε αυτούς που παραδίδουν εμπορεύματα καθώς και στους μεταφορείς που πάνε να παραλάβουν και να παραδώσουν, θα φρίξεις. στα 40 χρόνια πλέον που έχω στην ζωή, έχω μάθει να μην υποστηρίζω τους μεγάλους ποτέ. δεν έχει βγει ποτέ κάτι καλό. η άμαζον (και οι υπόλοιποι κολοσσοί) αυτό που θέλουν είναι να ελέγχουν την αγορά. μόλις την ελέγξουν και την ρυθμίσουν, end game για τους καταναλωτές

η λύση είναι η αναστολή των παραλαβών των δεμάτων; βάση ΕΕΤΤ, η άρνηση παραλαβής αντικειμένου για αποστολή είναι παράνομη από μόνη της.  πχ εάν έχω ένα αυτοκίνητο χαλασμένο και περιμένω ένα ανταλλακτικό, θα περιμένω μετά από 15 ημέρες πότε θα δεήσει να ανοίξει τις παραλαβές η κούριερ; το Πάσχα κάποιοι είχαν νοικιάσει ταξί για τις διανομές από τις ταχυμεταφορές. εδώ υπάρχουν φορτηγάκια που οι άνθρωποι κάθονται καθώς εξαιτίας του ιού δεν υπάρχει δουλειά. δεν μπορεί να ακούω πως δεν μπορούν να προσλάβουν άτομα ενώ μπορούν να προσλάβουν επαγγελματίες με την ημέρα που τους χρειάζονται, που γνωρίζουν και δρόμους και περιοχές (που σημαίνει πως θα είανι και αποδοτικοί). ούτε αποζημιώσεις ούτε τίποτα.

θα σε παρακαλέσω την Δευτέρα να έρθεις στο κατάστημά μου και να μιλήσεις με τις 3 πρώτες κυρίες (από τις πόσες που έγιναν στις 24/12) που έκαναν παραγγελία 24/12 το πρωί, πλήρωσαν με κάρτα ή τραπεζική κατάθεση και πρέπει να τους ενημερώσω πως η παραγγελία τους (που είναι είδη για το μαιευτήριο) δεν θα τους πάει πριν περάσουν 20 ημέρες. γιατί τα ΕΛΤΑ ενημέρωσαν το απόγευμα της Πέμπτης και όχι τουλάχιστον 1 ημέρα νωρίτερα ως όφειλαν. γιατί το ίδιο ακριβώς έκανε και η ACS, και η Speedex και η Γενική. δεν έδωσαν καν περιθώριο. γιατί εμένα για 2 εβδομάδες με κλείνουν και δεν μπορώ να δουλέψω και θα πρέπει να βγάλω σε αναστολή το προσωπικό. συναίσθηση εκεί δεν υπάρχει φαντάζομαι έτσι;

στην θέση μου εσύ πως θα το διαχειριζόσουν; λίγο συναίσθηση από αυτούς που συνεργαζόμαστε δεν βλάπτει. δεν δουλεύουν δωρεάν. πληρώνονται για αυτό που κάνουν. τις τιμές αυτοί τις καθορίζουν. αλλά όταν ζητάω να μην πληρώσω για τις αποστολές που καθυστέρησαν, τότε τίποτα. μου λένε, μα την αποστολή την παρέδωσα. μετά από 15, 20, 25 ημέρες...

στο περασμένο lockdown για όσους θυμούνται, η ACS και η Γενική είχαν επιβάλει επίναυλο covid στις αποστολές και αναγκάστηκαν και το πήραν πίσω.

Εσύ το πας τελείως αλλού τώρα. Δεν φταίει η acs που δεν δουλεύεις. Το lockdown φταίει. Η κατάσταση που είμαστε δηλαδή. Αυτό που τόση ώρα λέω. Και προφανώς είναι δύσκολη. Και απαιτείται και από αυτούς που παραγγέλνουν κατανόηση. Δεν ξέρω αν είδες τα σχόλια πιο πίσω. Είναι οι καταναλωτές που μιλούν. Όσο για το επιπλέον κόμιστρο που ανέφερες η κυβέρνηση τους έβαλε χέρι και δεν το αύξησαν. Άρα μήπως φταίει κάποιος άλλος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 125
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

13 hours ago, alex8850 said:

Είμαστε σε κανονική περίοδο?

Ανυπαρξια υπήρχε και σε κανονική περίοδο

On 25/12/2020 at 22:42, StamTheMan said:

Αργησες,σε περιμεναμε. 

Βασικά εσύ άργησες. Εσύ πετάγεσαι σε κάθε τέτοιο θέμα να υπερασπιστείς τις φουκαριαρες τις κούριερ. μαζί με τον άλλον που δεν εμφανίζεται, λογικα αυτός έβαλε μυαλό, εσύ να δούμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Ανυπαρξια υπήρχε και σε κανονική περίοδο

Βασικά εσύ άργησες. Εσύ πετάγεσαι σε κάθε τέτοιο θέμα να υπερασπιστείς τις φουκαριαρες τις κούριερ. μαζί με τον άλλον που δεν εμφανίζεται, λογικα αυτός έβαλε μυαλό, εσύ να δούμε. 

Αφού υπήρχε ανυπαρξία και σε κανονική περίοδο να διαλέγαν οι καταστηματάρχες dhl, ups κλπ. Δηλαδή να συνεργάζονταν με πιο σοβαρές εταιρίες. Ότι δίνεις παίρνεις σε αυτή τη ζωή. Απλά εδώ στην Ελλάδα θέλουμε και φτηνή τιμή και τέλεια υπηρεσία.

Επεξ/σία από alex8850
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, alex8850 said:

Αφού υπήρχε ανυπαρξία και σε κανονική περίοδο να διαλέγαν οι καταστηματάρχες dhl, ups κλπ. Δηλαδή να συνεργάζονταν με πιο σοβαρές εταιρίες. Ότι δίνεις παίρνεις σε αυτή τη ζωή. Απλά εδώ στην Ελλάδα θέλουμε και φτηνή τιμή και τέλεια υπηρεσία.

Ναι δε διαφωνώ, τι σχέση έχει όμως με αυτό που συζητάμε; Εδώ λέμε για την ανικανότητα των κούριερ να προετοιμασουν το δίκτυο τους όταν αφενός έχουν ξαναπερασει την ίδια κατάσταση και αφετέρου θα την ξαναπεράσουν μελλοντικά. Εδώ θα είμαστε να μας λέτε πάλι ότι δεν είναι φυσιολογικές οι καταστάσεις και ότι δε γίνεται να προσλάβουν κόσμο που θα διώξουν σε 2 μήνες. Από τον περασμένο Φεβρουάριο μέχρι και τώρα στο δικό σας ημερολόγιο λογικά έχουν περάσει 2 μήνες. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, alex8850 είπε

Αφού υπήρχε ανυπαρξία και σε κανονική περίοδο να διαλέγαν οι καταστηματάρχες dhl, ups κλπ. Δηλαδή να συνεργάζονταν με πιο σοβαρές εταιρίες. Ότι δίνεις παίρνεις σε αυτή τη ζωή. Απλά εδώ στην Ελλάδα θέλουμε και φτηνή τιμή και τέλεια υπηρεσία.

Μακαρι να ειχα την επιλογη στην επαρχια :) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω παραγγείλει από Θεσσαλονίκη 13/12 το δέμα το πήραν στα χέρια τους η ΕΛΤΑ στις 14/12.Ακομα το δείχνει ότι είναι άι στο πρακτορείο Νεάπολης Θεσσαλονίκης.Πηρα σήμερα πάνω Σαλονικα μου λένε έχει φύγει το δεμα,απλά είναι ασκαναριστο,για αυτό φαίνεται ότι είναι ακόμα πάνω, βρίσκεται στην Αθηνα σε κέντρο διαλογής,Πιστευει η υπάλληλος ότι μέσα στην εβδομάδα θα πάει στο κατάστημα της περιοχής μου και θα παραλάβω.

Οι υπάλληλοι των εταιρειών δεν φταίνε σε τίποτα,ισα,ισα δουλεύουνε για ψίχουλα,σε απάνθρωπες συνθήκες εργασίας και πίεσης,με απλήρωτες υπερωρίες κτλ.Ειδανε τι συνέβη στο πρώτο lockdown και είχαν πολύ χρόνο να προετοιμαστούν για αυτό που από το καλοκαίρι διαφαινόταν να έρχεται.

Αλλά προτίμησαν να βγάλουν από τη μύγα ξυγκι και να πλουτίσουν και γίνανε ρεζίλι και ο καταναλωτής βράζει.Μπορουσαν κάλλιστα να προσλάβουν προσωπικό με μηνιαίες συμβάσεις,που ούτε αποζημίωση δικαιουσαι σε τέτοια σύμβαση,ούτε τίποτα.Απλα απαράδεκτοι.Και γενικότερα να φροντίσουν να φτιάξουν το χαλί τους,να πληρώνουν σωστά τους εργαζόμενους τους,δίνοντας τα νόμιμα,τα οποία αν δεν τα ξέρετε είναι πολλά και δεν τα δίνουν,όπως 15% επί του μισθού για συντήρηση δικύκλου,ένσημα κανονικά,δώρα, επίδομα αδείας,άδεια,βενζίνες,μέσα ατομικής προστασίας:κρανη,γάντια,μπουφάν.Καθως επίσης σε υπαλλήλους που έχουν μέχρι 3 τριετιες παγιωμένες μέχρι το 2012 και τους ανεβάζουν το μισθο,επίσης δεν τα δινουν.Απο δω και πέρα οι ταχυμεταφορές και το delivery,θα έχουν τεράστια άνοδο,έμαθε ο κόσμος έτσι.

Ας φροντίσουν λοιπόν οι ιδιοκτήτες των εταιρειών,να προβούν στις ανάλογες κινήσεις και να σταματήσουν να είναι λαμόγια,γιατί κρατικός έλεγχος μπορεί να μην υπάρχει αλλά υπάρχει ο ΣΒΕΟΔ το σωματείο των εξωτερικών υπαλλήλων,που είναι από τα πιο δυνατά σωματεία και προπαντώς ακομματιστος.Μαγαζια εστίασης κάνουνε κραααα να βρούνε διανομείς και δεν βρίσκουν με τις παροχές που δίνουν,δεν δίνει κανείς σχεδόν τα προαναφερόμενα ψηφισμένα νόμιμα,κερδισμένα από κάποιες μεγάλες απεργίες του κλάδου.             

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως αυτο που πληρωνετε 3 ευρω μεταφορικα και μετα λετε "πληρωσα να μου το φερουν σπιτι" να το κοιταξετε.
Ουτε τα ελτα δεν το κανουν αυτο.

Απο περιεργεια,με ποια κριτηρια κλειδωνει ενα θεμα και μετα ξεκλειδωνει;

Ειδικα ενα τετοιο θεμα..

  • Confused 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίθεση DoS με τη χρήση τεχνικής Buffer Overflow στα Κ/Δ!!!
Σνιφάρω DupACKs από δω και πέρα, πιθανότητα απώλειας πακέτων.
Πολλοί θα βρεθούν από πρώτοι τελευταίοι, και άλλοι από τελευταίοι πρώτοι. “ΚΑΤΑ ΜΑΤΘΑΙΟΝ packet 19:30” “ΚΑΤΑ ΜΑΡΚΟΝ packet 10:31“
Την ευθύνη αναλαμβάνουν οι Corona-BlueWhite-PsychoBuyers!!!
O Admin τρυπήθηκε σήμερα στο Αττικόν.

😝

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 25/12/2020 στις 8:06 ΜΜ, james01gr είπε

πρέπει να πω στον κόσμο για 15 ημέρες να μην παραγγέλνει

Τι να πουν και αυτοι δλδ που δεν εχουν E-shop που ειναι για φουντο πλεον  εσυ που εχεις κλεγεσαι για λιγες μερες που θα κλεισουν οι παραλαβες ? Με το τσουβαλι δουλεψατε αυτες τις μερες τις αρπαχτες σας τις κανατε . Τωρα αν παθατε ζημια η μπηκατε μεσα ειναι αλλο καπελο αυτο. Εκει φταινε οι βλακες ελληναρες που παραγγελναν ασταματητα μερα νυχτα. Υπερκαταναλωτισμος μια Ψυχασθενεια αρρωστια που παντα υπηρχε παραγγελνω πραγματα χωρις να χρειαζομαι αχρηστα και ασυμφορα για να νιωσω ηθικα καλα και ψυχολογικα. Πετοντας τα λεφτα μου δεξια και αριστερα. 

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν οι μεταφορικες θα μεταφερουνε πακετα και δεματα ΔΩΡΕΑΝ τοτε να ζητησουνε την συμπαθεια μας και την κατανοηση μας για το τιτανιο εργο που κανουνε αυτες τις μερες.

Απο την στιγμη που ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ οτι μας ζητηΣΑΝ θελουμε και την αναλογη υπηρεσια.

Για κουνηστε μερικοι το κεφαλι σας περα δωθε να δειτε αν βαρανε παλαμακια τα αυτια σας.

Που θα σκεφτω τον μπεμπελακ αφεντικο που την ειδε μεγαλος και τρανος και δεν θελει να μεταφερει.

Τα λεφτα ηξερε να τα παρει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 minutes ago, StamTheMan said:

Παντως αυτο που πληρωνετε 3 ευρω μεταφορικα και μετα λετε "πληρωσα να μου το φερουν σπιτι" να το κοιταξετε.

Αυτή την υπηρεσία πουλάνε, αυτή πληρώνουμε, αυτή ζητάμε. Κούρασες

7 minutes ago, apos2008 said:

Τι να πουν και αυτοι δλδ που δεν εχουν E-shop που ειναι για φουντο πλεον  εσυ που εχεις κλεγεσαι για λιγες μερες που θα κλεισουν οι παραλαβες ? Με το τσουβαλι δουλεψατε αυτες τις μερες τις αρπαχτες σας τις κανατε . Τωρα αν παθατε ζημια η μπηκατε μεσα ειναι αλλο καπελο αυτο. Εκει φταινε οι βλακες ελληναρες που παραγγελναν ασταματητα μερα νυχτα. Υπερκαταναλωτισμος μια Ψυχασθενεια αρρωστια που παντα υπηρχε παραγγελνω πραγματα χωρις να χρειαζομαι αχρηστα και ασυμφορα για να νιωσω ηθικα καλα και ψυχολογικα. Πετοντας τα λεφτα μου δεξια και αριστερα. 

Καλώς τον και τον 2ο υπερασπιστή των κούριερ. Τελικά έκανα λάθος 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, Kostasspil είπε

Αυτή την υπηρεσία πουλάνε, αυτή πληρώνουμε, αυτή ζητάμε. Κούρασες

Καλώς τον και τον 2ο υπερασπιστή των κούριερ. Τελικά έκανα λάθος 

Κανεις λαθος δεν υπερασπιζομαι τις κουριερ απλα λεω τα πραγματα οπως τα βλεπω εγω . Οι κουριερ εκαναν οτι μπορουσαν ολο αυτο το καιρο καναν τα αδυνατα δυνατα.Πειραν ατομα νοικιασαν αποθηκες επιστρατευσαν ταξι . Ο φορτος ομως ηταν τοσο μεγαλος που λογικο να φρακαρουν . Οι καταναλωτες εν αγνοια τους αφου ξεραν την κατασταση ομως συνεχιζαν να παραγγελνουν και τα eshops να δεχονται τις παραγγελιες. Επρεπε οι εταιρειες να χαν σταματησει τις παραλαβες εξ αρχης και τις μερες του BF η και το αχρηστο κρατος να κοψει το BF που ειναι μια παραπλανητικη "εορτη".

Επεξ/σία από apos2008
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, apos2008 είπε

Τι να πουν και αυτοι δλδ που δεν εχουν E-shop που ειναι για φουντο πλεον  εσυ που εχεις κλεγεσαι για λιγες μερες που θα κλεισουν οι παραλαβες ? Με το τσουβαλι δουλεψατε αυτες τις μερες τις αρπαχτες σας τις κανατε . Τωρα αν παθατε ζημια η μπηκατε μεσα ειναι αλλο καπελο αυτο. Εκει φταινε οι βλακες ελληναρες που παραγγελναν ασταματητα μερα νυχτα. Υπερκαταναλωτισμος μια Ψυχασθενεια αρρωστια που παντα υπηρχε παραγγελνω πραγματα χωρις να χρειαζομαι αχρηστα και ασυμφορα για να νιωσω ηθικα καλα και ψυχολογικα. Πετοντας τα λεφτα μου δεξια και αριστερα. 

eshop όλα τα καταστήματα μπορούν να το φτιάξουν. Δεν χρειάζεται κάτι το ιδιαίτερο. Δεν έχει κανένας την αποκλειστικοτητα. Την ζημιά που παθαίνω για έχω απόθεμα να εξυπηρετήσω δεν θα κου την πληρώσει κανένας και κανένας δεν θα πληρώσει τον κόπο μου. Νομίζεις ήθελα τα καταστήματα κλειστά; ολοι στην αγορά θέλουν να δουλεύουν όλοι. Γιατί σε λίγο, και όταν φτάσει η ανεργία πάλι στο 25% θα βουλιαξω φιλε. Και θα βουλιάξουμε όλοι μαζί. Είναι βέβαιο αυτό. Και ξέρεις εάν δουλέψω εγώ, δεν θα δουλέψουν ούτε οι υπάλληλοι που έχω. Αυτό δεν σε νοιάζει βέβαια. Ούτε το γεγονός πως εάν ανεβαινει και άλλο η δουλειά θα μπορώ να πάρω και άλλον έναν άνθρωπο στο μαγαζί. Δείτε λίγο πέρα από την μύτη σας. Μισθωτος ήμουν και γνωρίζω όλες τις πλευρές. Και γνωρίζω πως μου φέρονταν και γνωρίζω πως φερομαι και εγώ με την πλευρά μου.

Το γεγονός πως ο κόσμος αγοράζει, δεν ευθύνομαι εγώ για αυτό. Ούτε την πλασματικη ανάγκη δημιουργώ ούτε πιέζω κάποιον να αγοράσει. Αλλά το γεγονός πως πολλοί υπαναχωρουν μετά την παραγγελία είναι γεγονός. Είναι δικαίωμα τους. Αλλά όλα τα κατατηματα ζημιωνονται και σε αυτές τις εποχές μπλοκάρει ένα φρακαρισμενο δικτυο διανομων για μεταφορές που ο άλλος δεν τις θέλει γιατί έχει κάνει 10 παραγγελίες και θα παραλάβει αυτήν που θα φτάσει πρώτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, StamTheMan είπε

Παντως αυτο που πληρωνετε 3 ευρω μεταφορικα και μετα λετε "πληρωσα να μου το φερουν σπιτι" να το κοιταξετε.
Ουτε τα ελτα δεν το κανουν αυτο.

Απο περιεργεια,με ποια κριτηρια κλειδωνει ενα θεμα και μετα ξεκλειδωνει;

Ειδικα ενα τετοιο θεμα..

σιγα την δουλεια που κανεις που θες και πανω απο 3 ευρω. Πισω στο μηχανακι τωρα, περιμενουν τα δεματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...