Προς το περιεχόμενο

Αναβάθμιση Ryzen 5 2600 σε Ryzen 7 3700X ή Ryzen 5 5600X ?


Alkis29

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά !

Οπως γράφω και στον τίτλο σκέφτομαι να αναβαθμίσω τον CPU που έχω τώρα (Ryzen 5 2600). Η GPU μου είναι η RTX 3060ΤΙ και παίζω games σε οθόνη 1080p 144Hz. Δεν σκοπεύω να πάω σε ανάλυση 2Κ γιατί θέλω όσο το δυνατό πιο υψηλά frames με την κάρτα γραφικών που έχω στους δύσκολους τίτλους (Cyperpunk 2077,Assassin`s Creed Valhalla,RDD2 κτλ). Ξέρω οτι στην 1080p  ο CPU παίζει ρόλο στα frames, ενώ το σκηνικό αλλάζει και το βάρος πέφτει όλο στη GPU σε αναλύσεις 2Κ +. Επίσης να αναφέρω οτι ασχολούμαι πολύ και με VR games αλλά νομίζω οτι εκεί η αναβάθμιση του CPU δε θα μου δώσει και πολύ frame boost γιατι οι αναλύσεις ειναι 2Κ+ και τη δουλεια την κανει η GPU..

Οπότε  σκέφτομαι να καταλήξω σε Ryzen 7 3700X ή Ryzen 5 5600X. Ο 1ος έχει 2 πυρήνες παραπάνω (προς το παρόν δεν αξιουποιούνται στα games..) και είναι € 60 φθηνότερος. Ο 2ος είναι πιο γρήγορος σε single core και € 60 ακριβότερος.. Αξίζει η αναβάθμιση από τον 2600 ? Αν ναι τί λέτε να προτιμήσω στην περίπτωση μου αν θέλω να είμαι και όσο το δυνατό πιο furure proof και γιατί ?

Επεξ/σία από Alkis29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 51
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

1 ώρα πριν, Sakiz105 είπε

Η αλήθεια είναι ότι και οι δυο θα βγάζουν άνετα τα 144hz που έχει ο οθόνη

Σε αυτα τα παιχνιδια παιζει ρολο το single core performance παντως απο οτι ειδα 2-3 benchmarks. πχ odyssey +20-30 fps με τον 5600 σε 1080p. Τωρα, επειδη δεν ειναι multiplayer, δεν θα κυνηγαγα προσωπικα σε αυτα τα παιχνιδια τα 144 fps, αλλα ο 5600 θα βοηθησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από τον 2600 για μένα δεν αξίζει η πολλαπλάσια διαφορά χρημάτων. Από εκείκαι πέρα αν καίγεσαι για μερικά frames παρπάνω και έχεις τα χρήματα, εσύ ξέρεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Alkis29 είπε

Καλησπέρα παιδιά και χρόνια πολλά !

Οπως γράφω και στον τίτλο σκέφτομαι να αναβαθμίσω τον CPU που έχω τώρα (Ryzen 5 2600). Η GPU μου είναι η RTX 3060ΤΙ και παίζω games σε οθόνη 1080p 144Hz. Δεν σκοπεύω να πάω σε ανάλυση 2Κ γιατί θέλω όσο το δυνατό πιο υψηλά frames με την κάρτα γραφικών που έχω στους δύσκολους τίτλους (Cyperpunk 2077,Assassin`s Creed Valhalla,RDD2 κτλ). Ξέρω οτι στην 1080p  ο CPU παίζει ρόλο στα frames, ενώ το σκηνικό αλλάζει και το βάρος πέφτει όλο στη GPU σε αναλύσεις 2Κ +. Επίσης να αναφέρω οτι ασχολούμαι πολύ και με VR games αλλά νομίζω οτι εκεί η αναβάθμιση του CPU δε θα μου δώσει και πολύ frame boost γιατι οι αναλύσεις ειναι 2Κ+ και τη δουλεια την κανει η GPU..

Οπότε  σκέφτομαι να καταλήξω σε Ryzen 7 3700X ή Ryzen 5 5600X. Ο 1ος έχει 2 πυρήνες παραπάνω (προς το παρόν δεν αξιουποιούνται στα games..) και είναι € 60 φθηνότερος. Ο 2ος είναι πιο γρήγορος σε single core και € 60 ακριβότερος.. Αξίζει η αναβάθμιση από τον 2600 ? Αν ναι τί λέτε να προτιμήσω στην περίπτωση μου αν θέλω να είμαι και όσο το δυνατό πιο furure proof και γιατί ?

δυσκολεύομαι να καταλάβω πώς γίνεται να σε κόβει η cpu σε αυτά τα παιχνίδια που αναφέρεις. 

1080 παίζεις αλλά δεν είσαι και με 3090... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, leros2004 είπε

δυσκολεύομαι να καταλάβω πώς γίνεται να σε κόβει η cpu σε αυτά τα παιχνίδια που αναφέρεις. 

1080 παίζεις αλλά δεν είσαι και με 3090... 

Στα 1080 είναι λογικό με την 3060ΤΙ , προσωπικά είμαι υπερ του R5600X γιατί έχει υπερ-αρκετούς cores/threads για τα παιχνίδια και έχει κορυφαίο single core. Σε σχέση με τον R2600 δεν το συζητάμε , η διαφορά θα είναι τεράστια γιατί έχουν μεν ίδιο αριθμό πυρήνων αλλά η διαφορά τους είναι σαν να συγκρίνεις άλογο με γαιδούρι.

Επεξ/σία από jgeorgiou
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, leros2004 είπε

δυσκολεύομαι να καταλάβω πώς γίνεται να σε κόβει η cpu σε αυτά τα παιχνίδια που αναφέρεις. 

1080 παίζεις αλλά δεν είσαι και με 3090... 

Αρα θεωρείς οτι ο 2600 "τροφοδοτεί" καλά την 3060ti σε 1080p ανάλυση και αν αντικατασταθεί από τον 5600Χ δε θα υπάρξει σημαντική διαφορά που να αξίζει την αντικατάσταση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Alkis29 είπε

Αρα θεωρείς οτι ο 2600 "τροφοδοτεί" καλά την 3060ti σε 1080p ανάλυση και αν αντικατασταθεί από τον 5600Χ δε θα υπάρξει σημαντική διαφορά που να αξίζει την αντικατάσταση ?

Εμένα ρωτάς ? Εσύ τα έχεις.
Βλέπεις ότι δεν αποδίδει τα μέγιστα η κάρτα ή μπορεί και όχι ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 λεπτά πριν, leros2004 είπε

Εμένα ρωτάς ? Εσύ τα έχεις.
Βλέπεις ότι δεν αποδίδει τα μέγιστα η κάρτα ή μπορεί και όχι ? 

Δεν έχω και τους 2 cpu για να συγκρίνω και να απαντήσω ... γιαυτό έβαλα το ερώτημα...

Επεξ/σία από Alkis29
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ ο 2600 σε XMP κόβει την 2060 μου σε κάποια games με DX11 που δεν scalάρουν σε πάνω από 4 cores. Βέβαια με καλές και tuned μνήμες βελτιώνεται πολύ αλλά ούτε έχουν όλοι b-dies ούτε κάθονται να κάνουν ram OC. Το ιδανικό θα ήταν ο 3600 αλλά έτσι πως είναι οι τιμές τώρα ούτε καν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Alkis29 είπε

Δεν έχω και τα 2 για να συγκρίνω και να απαντήσω ... γιαυτό έβαλα το ερώτημα...

Έχεις το ένα, μπορείς να δεις αν σε κόβει το cpu, χρειάζεται να αγοράσεις κάτι για να το καταλάβεις. 
Βάλε το afterburner και παρατήρησε το usage gpu & cpu. Βάλε ενα screenshot εδώ να σε βοηθήσουμε να καταλάβεις αν χρειάζεσαι κάτι. 

2 λεπτά πριν, yiannis1991 είπε

Εδώ ο 2600 σε XMP κόβει την 2060 μου σε κάποια games με DX11 που δεν scalάρουν σε πάνω από 4 cores. Βέβαια με καλές και tuned μνήμες βελτιώνεται πολύ αλλά ούτε έχουν όλοι b-dies ούτε κάθονται να κάνουν ram OC. Το ιδανικό θα ήταν ο 3600 αλλά έτσι πως είναι οι τιμές τώρα ούτε καν..

Ο άνθρωπος ενδιαφέρεται για αυτά: Cyperpunk 2077,Assassin`s Creed Valhalla,RDD2.

Αν έγραφε για starcraft και τα λοιπά θα τον αναλάμβανε ο jgeorgiou με τις αντικειμενικές προτάσεις του.

Ps: Πραγματικά αν είχα bottleneck, αντι για cpu θα έπαιρνα ένα μεγαλύτερο/καλύτερο  μόνιτορ παρά να τα δώσω σε βαπορίσια cpu 

Επεξ/σία από leros2004
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...