Προς το περιεχόμενο

Τα καλύτερα video games του 2020


dimakisk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 61
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"να ενισχύσει τις κονσόλες της με λειτουργία backward compatibility που σε συνδυασμό με την υπηρεσία PS Plus Collection, δίνει σε όλους όσοι επενδύσουν στο PS5 τη δυνατότητα να απολαύσουν κορυφαίες κυκλοφορίες του παρελθόντος"

αυτό έπρεπε να το γράψετε στην αρχή του άρθρου να ξέρουμε να μην διαβάσουμε παρακάτω....αν κάνατε μια παρουσίαση του PS5 τότε θα ήταν σωστό και λογικό να αναφερθεί αλλά απο τη στιγμή που συγκρίνετε το PS5 με τις υπόλοιπες παιχνιδομηχανές για να δώσετε τον τίτλο του κορυφαίου δεν είχε καμια θέση στο άρθρο η συγκεκριμένη πρόταση.

Επεξ/σία από tempo
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντί για να αξιοποιήσετε την πλατφόρμα που έχουμε με τόσα πολλά μέλη και να βγάλουμε μια αξιοπρεπή στατιστική, πήγατε και βάλατε τα καλοπληρωμένα αποτελέσματα του "thegameawards" copy/paste. Αστεία πράγματα.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, dasimo είπε

Πάντως όσοι εδώ και χρόνια είμαστε χρήστες του Xbox one γελάμε με την απόφαση να είναι το ps5 πλατφόρμα της χρονιάς.....πάω να παίξω ένα από τα 100 τοπ παιχνίδια μου με 10 ευρώ τον μήνα ......

Οκ, πέρα από όλα τα άλλα "awards", το ποια κονσόλα θα είναι τοπ δεν την κάνει το πόσο φθηνά μπορείς να παίξεις και τα παιχνίδια της εκάστοτε κονσόλας. 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλαίω παιδιά... Ποιός το έγραψε αυτό το άρθρο; PS5 πλατφόρμα της χρονιάς; Περισσότερη ώρα κάνεις reboot παρά παίζεις! Επίσης τί να πω για το Cyberpunk... Παίξτε το σε σοβαρό PC ή Xbox Series X και μετά πείτε μου αν δεν είναι στα top παιχνίδια ever

  • Like 3
  • Thanks 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή η καλύτερη κονσόλα ειναι το ps4 επειδή έχει psnow και το ps5 επειδή έχει backwards compatibility (μονο στα games στα περιφερειακά ή ακομα και στα save δεν έχει) και δεν είναι πχ το x one που τα έχει αυτά εδώ και 10 χρόνια (game pass που ειναι η καλυτερη υπηρεσία και bc μέχρι και στο og xbox....ααα και παίρνει και emulators μέχρι και ps2)...Η κυκλοφορία των κονσολών είναι αν μη τι αλλο προβήματική και λόγω πόλλων τεχνικών προβλημάτων , και λόγω έλλειψης παιχνιδιών και κυρίως λόγω έλλειψης αποθεμάτων βιάστηκαν να τα κυκλοφορήσουν από οτι φαινεται. Αν είναι να θεωρείς απογοήτευση το cp άνετα μπορείς να θεωρήσεις και το launch ειδικά του ps5 με τόσα προβλήματα που ακόμα συνεχίζουν να αναφέρονται (εμένα πάλι καλά δεν έχει κάτι...αλλά δεν έχω και games να παίξω και το έχω κλειστό από το Νοέμβριο...)

Καλά για το tlou 2 δενα αναφέρομαι καν

Για εμένα το switch είναι μακράν η καλύτερη κονσόλα, υβριδικό για να το έχεις παντού και τώρα στο lockdown τόσο με το animal crossing (life sim) όσο και με το ring fit adventure απέδειξε τι μπορεί να κάνει μια κονσόλα αν θέλει πέρα από το να βγάλει παιχνιδάρες (που πάλι το switch έχει τα καλύτερα αλλά τέλος πάντων).Η sony από ότι φαίνεται απλά επενδύει στα μέσα και στο μαρκετινγκ αντί να κάτσει να επενδύσει σε gaming εμπειρίες.Κάνει μπαμ εντωμεταξύ αν δείς τα reviews όπως έδειξε και ο @Fulgore  https://www.insomnia.gr/review/video-games/ αν εξαιρέσεις το pro evolution (χαχααχαχαχαχαχ) από το 2016 έχει να γίνει review σε game πέραν του ps4/ps5 καλά για switch δεν το συζητώ...και όλως τυχαίως αυτά τα games είναι αυτά που ήταν τα πιο αμφιλεγόμενα για πέρσι και φέτος...

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, BlueBlade είπε

Yep εδώ είναι το πρόβλημα

Ένα παιχνίδι που απευθύνεται σε υπερβολικά μικρή μερίδα παικτών. Δεν μπορεί να πάρει υποψηφιότητα για κάτι. Στην Ελλάδα μόνο, θα εκπλαγώ αν έχουν παίξει το Alyx 20 άτομα όλα και όλα...

Πραγματικά μου κάνει εντύπωση το οτι ενω κάποιος θα δώσει τρία κατοστάρικα να πάρει τιμόνι και να παίζει για παράδειγμα Forza, ή 1.000 ευρώ για να πάρει κάρτα γραφικών ώστε να βλέπει RTX, αλλά δεν δίνει 3 κατοστάρικα ώστε να μπορεί να αξιοποιήσει και μία τεράστια πληθώρα εξαιρετικών VR παιχνιδιών.

Δεν είναι μόνο το Half Life: Alyx. Μπορώ πολύ εύκολα να πω 10 game of the year contenders που είτε υποστηρίζουν και VR, είτε είναι αποκλειστικά μονο για VR.

Εννοείται πως δεν το ρίχνω στον καταναλωτή ο καθένας ξοδεύει τα λεφτά του όπου γουστάρει. Απλά είναι κρίμα παιχνίδια σαν το Half Life: Alyx να είναι για λίγους. Σε θέμα promotion το VR έχει αποτύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vste είπε

Πραγματικά μου κάνει εντύπωση το οτι ενω κάποιος θα δώσει τρία κατοστάρικα να πάρει τιμόνι και να παίζει για παράδειγμα Forza, ή 1.000 ευρώ για να πάρει κάρτα γραφικών ώστε να βλέπει RTX, αλλά δεν δίνει 3 κατοστάρικα ώστε να μπορεί να αξιοποιήσει και μία τεράστια πληθώρα εξαιρετικών VR παιχνιδιών.

Δεν είναι μόνο το Half Life: Alyx. Μπορώ πολύ εύκολα να πω 10 game of the year contenders που είτε υποστηρίζουν και VR, είτε είναι αποκλειστικά μονο για VR.

Εννοείται πως δεν το ρίχνω στον καταναλωτή ο καθένας ξοδεύει τα λεφτά του όπου γουστάρει. Απλά είναι κρίμα παιχνίδια σαν το Half Life: Alyx να είναι για λίγους. Σε θέμα promotion το VR έχει αποτύχει.

Δεν είναι μόνο τα 300 ευρώ για το headset θέλεις και ισχυρό PC για το Alyx , δεν τρέχει σε Oculus Quest αυτόνομα και δεν νομίζω ότι είναι περισσότερα τα άτομα με ακριβές τιμονιέρες και ισχυρά PC και μην ξεχνάμε ότι δεν πωλείται στην Ελλάδα επίσημα ούτε το Oculus ούτε το Vive ούτε το Index.

Το Alyx για εμένα ήταν σίγουρα Game of the Year πάντως , πλατφόρμα της χρονιάς ήταν σίγουρα το PS4 μόνο και μόνο για τα φοβερά παιχνίδια που βγήκαν το 2020 , τώρα για τα σχόλια περί PS5 και Last of us 2 είναι από butthurt άτομα και δεν έχουν βάση.

Επίσης το Cyberpunk 2077 στο PC τρέχει μια χαρά και τα bugs που έχει δεν είναι χειρότερα από οποιοδήποτε άλλο μεγάλο open world RPG τις πρώτες μέρες κυκλοφορίας του , η αποτυχία είναι ξεκάθαρα οι κονσόλες και το πως χειρίστηκαν το launch του παιχνιδιού, έπεσαν έξω λόγο covid και ήθελαν ντε και καλά να πιάσουν τις γιορτές οπότε και έγινε χαμός.

Επεξ/σία από apostolosapok
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω θεωρω πως αν δεν εχει καποιος ολες τις κονσολες δεν μπορει να εκφερει αποψη και ολα τα υπολοιπα που προσπαθουν να βγαλουν τρελους οσους δεν εχουν την ιδια αποψη με αυτους άτομα που εχουν μονο μια κονσολα (που την παιρνεις πλεον ειδικα με 150€) και εχουν παιξει ενα game και το θεωρουν και goty επειδη ειναι μια ξαναμαγειρεμενη συνταγη με αμφιλεγομενο σεναριο, φαινεται ποιος ζηλευει κατα βαθος αλλα θελει να υποστηριξει μια αποψη. Ειδικα το επιχειρημα οποιος λεει τα αντιθετα...ποναει ή αντιστοιχα...πραγματικα ειμαστε στο 2020 αν δεν εισαι 8 χρονων δεν επιτρεπεται να το λες. Ξαναλεω η κονσολα (ps4) εκει ειναι, κανει 150€ και μπορουν ΟΟΟΟΛΟΙ να την παρουν και τα games τα βρισκεις με 9 και 10€ μη νομιζετε οτι ειστε καποιοι επειδη το έχετε, ουτε πρωτοτυπησατε ουτε τιποτα.

Επεξ/σία από stafftw
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, vste είπε

αλλά δεν δίνει 3 κατοστάρικα ώστε να μπορεί να αξιοποιήσει και μία τεράστια πληθώρα εξαιρετικών VR παιχνιδιών.

300€ VR βγήκε πρόσφατα το Quest 2, πριν από αυτό οι τιμές παίζανε από 600€ έως 1000+ ανάλογα την εταιρία.

Και κακά τα ψέματα δεν υπήρχε κανένα παιχνίδι που να δικαιολογούσε αυτήν την τιμή. Να δώσει κάποιος τόσα λεφτά για να παίζει beat saber πχ; 

Το Alyx έδειξε τον δρόμο και νομίζω με αυτό ξεκινάει επίσημα η εποχή του VR gaming. Η Valve έδειξε τις πραγματικές δυνατότητες αυτού του τρόπου gaming και ακολουθούν και άλλοι (Medal of Honor Above and Beyond πχ που ανακοινώθηκε πρόσφατα και φαίνεται φανταστικό). Σε συνδυασμό με τα οικονομικά μοντέλα νομίζω στα επόμενα χρόνια θα εκτοξευτούν οι πωλήσεις. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...