Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με εξωτερικο δισκο USB


mike1945

Προτεινόμενες αναρτήσεις

212915697_Ldisk.png.459f0cd1675e51eb0c9022d44cbdbc42.pngΚαλησπερα Χρονια πολλα

Εχω ενα εξωτερικο δισκο οχι ssd,1TB τον οποιο χρησιμοποιω για backup.Επειδη εχει αρκετο χωρο και κυριως επειδη ειμαι ασχετος,ξεκινησα να κανω ενα image του λειτουργικου μου Win 10 home.M212915697_Ldisk.png.459f0cd1675e51eb0c9022d44cbdbc42.pngε το που ξεκινησα μου αλλαξε το ονομα του δισκου και ορισε ενα μικρο διαμερισμα.Το προβλημα ειναι οτι το υπολοιπο ειναι περιπου  800Gb με ολα τα αρχεια μου μεσα,αλλα χωρις συστημα αρχειων οπως φαινεται στην φωτογραφια, και οταν τον συνδεω στην θυρα usb για να κανω ανακτηση με το Stellar Data Recovery, μου βγαζει μηνυμα οτι ο δισκος θελει διαμορφωση.Τι μπορω να κανω ωστε να μη σβησω τα αρχεια,και να κανω διαμορφωση σε NTFS που ειναι και το προηγουμενο partition? Δεν ξερω αν βοηθαει αλλα ειmαι και συνδρομητης στο One Drive

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απ ότι βλέπω, το άλλο διαμέρισμα το έχει κάνει RAW, 99.9% δεν υπάρχει τρόπος ανάκτησης αρχείων μιας και δεν υπάρχει partition στα 900 αυτά γίγα. Δεν είναι ότι έσβησε αρχεία αλλά αφαίρεσε και το partitioning.

Περίμενε και καμια άλλη απάντηση όμως για σιγουριά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σε αυτή την κατάσταση που είναι ο δίσκος, και με την προϋπόθεση ότι δεν γράφτηκε κάτι πάνω στο RAW διαμέρισμα, ΙΣΩΣ είναι εφικτή η ανάκτηση ορισμένων αρχείων που υπήρχαν στο σύνολο του χώρου του.
Μιλάμε όμως για data recovery από εξειδικευμένο έμπειρο τεχνικό, και με τα κατάλληλα προγράμματα ανάκτησης από raw filesystem. Φυσικά, όποια ανάκτηση γίνει, θα χρειαστεί ΑΛΛΟΝ δίσκο για την μεταφορά των ανακτήσιμων αρχείων.

Αν σου είναι εύκολο, γράψε μας ποιος ακριβώς είναι ο τύπος του εξωτερικού δίσκου, και ει δυνατόν, μια φωτογραφία. Θέλω να αναζητήσω τα χαρακτηριστικά του για τεχνικούς λόγους.

Επεξ/σία από snbblp
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία.
Αν ο δίσκος εκτός από USB είχε και δυνατότητα σύνδεσης SATA, ήμουν έτοιμος να κεράσω... ανάκτηση. Απλώς ο εξοπλισμός που μου έχει μείνει μετά το κλείσιμο του γραφείου, υποστηρίζει μόνο SATA IDE και SCSI.

Καλή συνέχεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ κάποτε που έσβησα κατά λάθος το partition table έκανα δουλειά με το getdataback. 

Ο δίσκος ήταν εσωτερικός με usb θήκη.

Αυτό που δε θυμάμαι είναι αν για την ανάκτηση τον έβαλα απ ευθείας σε SATA ή την ανάκτηση την έκανα από τη USB θήκη.

Πάντως το αποτέλεσμα ήταν ότι δεν έχασα τιποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...