Προς το περιεχόμενο

Aliexpress Liitokala Lii-402 Battery Charger € 6,18 με δωρεάν μεταφορικά [ΤΕΛΟΣ]


insomnia1983

Προτεινόμενες αναρτήσεις

13 λεπτά πριν, Fabricated είπε

Επειδη δεν εχω ασχοληθει ποτε με επαναφορτιζομενες μπαταριες, αν αγορασω αυτο μπαταριες απο που παιρνω; λειτουργουν ολες οι επαναφορτιζομενες;

 

11 λεπτά πριν, manos7a4 είπε

Επίσης μπορεί κάποιος να μου πει τι φορτιστή και μπαταρίες να πάρω για χρήση σε τηλεκοντρόλ, xbox controller weather station κτλπ.

ΑΑ και ΑΑΑ που είναι οι πιο διαδεδομένες, τις φορτίζει κανονικά. Μια πολύ καλή επιλογή είναι οι Panasonic Eneloop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 124
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

2 ώρες πριν, enteacher04 είπε

Ίσως χαζή η ερώτηση, αλλά στο πακέτο συμπεριλαμβάνεται και ο φορτιστής; Λέει για EU plug κάπου, αλλά στις φωτογραφίες βλέπω μόνο το καλώδιο, όχι το φορτιστή, και επειδή με τους Κινέζους ποτέ δεν ξέρεις, είπα να το ρωτήσω, αν ξέρει κάποιος.

Επίσης, έχει κανείς να προτείνει και κάποιες καλές μπαταρίες για να πάρουμε μαζί με τον φορτιστή;

Δεν συμπεριλαμβάνει φορτιστή. Μόνο το καλώδιο 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, manos7a4 είπε

Μπορείς πεις λίγα λόγια για τον nitecore? Σκεφτόμουν να πάρω κάποια στιγμή τον d4 ή um4 που είναι περίπου ίδιοι. Ξέρω ότι μέχρι 2 μπαταρίες λειτουργεί στο μέγιστο με περισσότερες πέφτει η απόδοση στην μέση.

Επίσης μπορεί κάποιος να μου πει τι φορτιστή και μπαταρίες να πάρω για χρήση σε τηλεκοντρόλ, xbox controller weather station κτλπ.

Είχα διαβάσει καλά σχόλια, και τον πήρα σε προσφορά. Η συμπεριφορά του όμως με προβληματίζει, χωρίς όμως να έχω ιδιαίτερη εμπειρία.

1. Πολλές από τις μπαταρίες που είχα σε αναμονή (είχαν αποφορτιστεί εδώ και καιρό) δεν τις φόρτιζε καθόλου και έβγαζε ένδειξη error. Τις έβαλα και για περίπου μία ώρα σε έναν παλιό φορτιστή, μήπως είχαν αποφορτιστεί πλήρως, αλλά και πάλι τίποτα.

2. Στις υπόλοιπες μπαταρίες που αναγνώρισε, ολοκλήρωσε τη φόρτιση πού γρήγορα, σε περίπου 1-1.5 ώρες, που μου φαίνεται πολύ μικρό διάστημα.

3. Το χειρότερο είναι ότι αν μια μπαταρία. που έχει μόλις τελειώσει η φόρτιση, την βγάλεις και την ξαναβάλεις την αναγνωρίζει ως αφόρτιστη και ξαναξεκινά να τη φορτίζει

Επίσης κάθε λίγο και λιγάκι, σε όποιο slot και αν βρίσκεσαι, μεταφέρει τον έλεγχο στο slot 2

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγώ έχω τον διπλό για 2 μπαταρίες, 2 χρόνια τώρα και είμαι ευχαριστημένος, κανένα πρόβλημα. Δεν ξαναφορτίζει την φορτισμένη μπαταρία, απλά κάνει έλεγχο και ανεβοκατεβάινουν τα λαμπάκια του. Θα αγόραζα κι αυτόν αλλά θα έρθει το Πάσχα όπως πάει η φάση. Έχω πάρει ΑΑ και ΑΑΑ Panasonic Eneloop pro σε προσφορά και έχω στα πάντα επαναφορτιζόμενες, με 2500mAh που έχουν χωρητικότητα ξεχνάς ότι θέλουν φόρτιση.

Επεξ/σία από gorilas13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον διπλό έχω και με ενοχλεί που αν η στάθμη των 18650 έχει πέσει κάτω από κάποια βόλτ, τις αναγνωρίζει σαν Ni-Mh και δεν μπορεί να τις φορτίσει, παρά μόνο αν βραχυκυκλώσω μια φορτισμένη παράλληλα ώστε να δει τα βολτ και να ξεκινήσει την φόρτιση. Οι μπαταρίες μετά λειτουργούν κανονικά δεν υπάρχει θέμα μόνιμης αποφόρτισης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για επαναφορτιζόμενες πας άνετα σε Ikea ladda=eneloop 

Αφήστε τώρα τα κινέζικα site γιατι με 3ο λοκνταουν το βλέπω να έρχεται κυριολεκτικά καλοκαίρι.. πάρτε ένα από gr με 15 20ε με full screen /modes xtar nitecore κτλ

Δεν βάζουμε σε τηλεκοντρόλ επαναφορτιζόμενες...εκτός κ αν είναι smart .αυτά για Τον κερσορα tv

 

 

Επεξ/σία από kage
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, kage είπε

Δεν βάζουμε σε τηλεκοντρόλ επαναφορτιζόμενες...εκτός κ αν είναι smart 

Αυτό γιατί ισχύει; Υπάρχει κάτι περίεργο για τα τηλεκοντρόλ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιος φορτιστης εχει και αλλες δυνατοτητες οπως να κανει conditioning και να σου λεει αν οι μπαταριες ειναι χαλασμενες? Ρωταω για ελληνικη αγορα γιατι βαριεμαι να περιμενω κανενα διμηνο να ερθει απο Κινα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, enteacher04 είπε

Αυτό γιατί ισχύει; Υπάρχει κάτι περίεργο για τα τηλεκοντρόλ;

Και δικια μου η απορία. Πριν 3 μηνες πήρα smart tv (Lg) και στο manual το έλεγε ευκρινώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, kage είπε

Για επαναφορτιζόμενες πας άνετα σε Ikea ladda=eneloop

Τελικα δεν ισχυει αυτο, τις ειδα στην πραξη, μετα απο πχ ~5 μηνες, ειναι αφορτιστες και δεν δουλευουν σε συσκευες που τις βαζω, οταν οι eneloop παιζουν κανονικα.

Δοκιμη με 4 μοντελα ladda και ΑΑ και ΑΑΑ.

  • Thanks 2
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, default είπε

Ποιος φορτιστης εχει και αλλες δυνατοτητες οπως να κανει conditioning και να σου λεει αν οι μπαταριες ειναι χαλασμενες? Ρωταω για ελληνικη αγορα γιατι βαριεμαι να περιμενω κανενα διμηνο να ερθει απο Κινα.

Σου παραθέτω δύο φορτιστές που έχουν αρκετά καλά  χαρακτηριστικά . Φυσικά το ότι βαριέσαι να περιμένεις έχει και ένα τίμημα ,  διπλάσια  + τιμή από την εν χόρια αγορά . Προσκοπικά επέλεξα τον φορτιστή Liitokala Lii-500S με πλήθος χαρακτηριστικόν και εργαλείων που έχει επάνω για να καλύψει της ανάγκες που έχω , το κόστος ήταν στα 20 euro  και δεν με πειράζει να περιμένω  μέχρι την παραλαβή . 

https://www.skroutz.gr/s/10290779/XTAR-VP4-Plus-Dragon.html#reviews
https://www.skroutz.gr/s/12593600/NiteCore-SC4.html
 

Liitokala.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλος ο φορτιστης, εχω τον ιδιο απλα με ενσωματωμενο τροφοδοτικο που θεωρω οτι ειναι καλυτερο παρα να δεσμευεις και να ταλαιπωρεις φορτιστη κινητου.

Ομως απο την στιγμη που παιζει απο το ikea αντιστοιχος (ηλεκτρονικος -4 ξεχωριστα κυκλωματα φορτισης) στο 10 ευρω πιστευω πως δεν αξιζει η αναμονη για τον συγκεκριμενο.Επιπλεων και οι μπαταριες ladda ειναι πολυ καλες, εχω 4 σετακια που τα δουλευω σε flash φωτογραφικης μηχανης και εχω κανει τεστ με eneloop μαυρες και αντεχουν ακριβως το ιδιο.

Επιπλεον εχω φορτιστη opus και μου τις βγαζει οτι εχουν τα ιδια mah οπως ηταν καινουργιες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, @topos είπε

Καλος ο φορτιστης, εχω τον ιδιο απλα με ενσωματωμενο τροφοδοτικο που θεωρω οτι ειναι καλυτερο παρα να δεσμευεις και να ταλαιπωρεις φορτιστη κινητου.

Ομως απο την στιγμη που παιζει απο το ikea αντιστοιχος (ηλεκτρονικος -4 ξεχωριστα κυκλωματα φορτισης) στο 10 ευρω πιστευω πως δεν αξιζει η αναμονη για τον συγκεκριμενο.Επιπλεων και οι μπαταριες ladda ειναι πολυ καλες, εχω 4 σετακια που τα δουλευω σε flash φωτογραφικης μηχανης και εχω κανει τεστ με eneloop μαυρες και αντεχουν ακριβως το ιδιο.

Επιπλεον εχω φορτιστη opus και μου τις βγαζει οτι εχουν τα ιδια mah οπως ηταν καινουργιες.

αν δουλεύεις μόνο ΑΑ και ΑΑΑ, πάρε ΙΚΕΑ (που είναι και εξαντλημένος), αλλά αυτός του θέματος είναι για πολύ παραπάνω τύπους μπαταριών που χρησιμοποιεί κόσμος σε φακούς, ηλεκτρονικά τσιγάρα κλπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

-γιατι τα απλα τηλεκοντρολ ή ρολογια κτλ δεν κανουν μεγαλη καταναλωση οποτε με απλη αλκαλικη μπαταρια κρατανε 1-2 χρονια...ενω οι nimi που συζηταμε ξεφορτωνουν πιο γρηγορα κ κοστιζουν περισσοτερο

1 ώρα πριν, nek4d είπε

Τελικα δεν ισχυει αυτο, τις ειδα στην πραξη, μετα απο πχ ~5 μηνες, ειναι αφορτιστες και δεν δουλευουν σε συσκευες που τις βαζω, οταν οι eneloop παιζουν κανονικα.

Δοκιμη με 4 μοντελα ladda και ΑΑ και ΑΑΑ.

 

-https://youtu.be/Jeo_hv-8bHI?t=382

https://www.youtube.com/watch?v=-jXQNY6rve8

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...