Προς το περιεχόμενο

Και η Xiaomi αφαιρεί το φορτιστή από τα smartphone της, αρχικά με το Mi 11


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Οι πολυεθνικές κάνουν ότι τους γουστάρει.
Και οι καταναλωτές ακολουθούν, «υπακούουν» και αγοράζουν.

Με κάποιους να θεωρούν ότι τις «τιμωρούν» με το αγοράζουν από κάποιες άλλες από αυτές που αγόραζαν πριν. 🤣

 

Αν είναι δυνατόν να βρούμε ένα κινητό που μας αρέσει και να μην το αγοράσουμε επειδή δεν θα έχει μέσα έναν φορτιστή αξίας 5€-10€.
Και το παραπάνω οι εταιρίες το ξέρουν.

Επεξ/σία από Aurumnus
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 223
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1 λεπτό πριν, Makatsoras είπε

οχι, και ξερεις γιατι?

το μανατζμεντ της εταιριας περιμενε πρωτα τα δυο θηρια να το περασουνε και μετα να το κανουνε και αυτοι.

αυτο που λες θα επιανε μονο αν ηταν η πρωτη που το εκανε και περναγε ενα ευλογο χρονικο διαστημα και καμια αλλη δεν ακολουθουσε. τοτε θα περνουσανε τους γιαπιδες κορδελα και θα βαζανε μεσα παλι τους φορτιστες.

ετσι δουλευει η αγορα.

οπως ειπα και πιο πανω, η apple και η samsung οδηγουν την αγορα.

την αγορα την οδηγει η ζητηση ,νομος για οποιον καταλαβαινει βασικα απο οικονομικα

δεν θα αφαιρεσουν αμεσα ολες οι εταιρειες τους φορτιστες ,οποτε οποιος αγοραζει μαρκες που τους εχουν βγαλει ειναι σαν να τους λεει καντε οτι γουσταρετε κ θα ακολουθησουν κ ολες οι υπολοιπες εταιρειες

προσωπικα απο εδω κ περα δεν θα προτιμω κατασκευαστες που τους εχουν βγαλει εκτος κ αν πετυχω τρελα καλες προσφορες που κανουν την αγορα εξτρα φορτιστη συμφερουσα ακομα κ ετσι

το τι θα κανει ο καθενας μας δεν εχει να κανει με την παντοδυναμια των εταιρειων αλλα με τα μυαλα του κ την γενικοτερη σταση του στην ζωη

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Neural_handshake είπε

την αγορα την οδηγει η ζητηση ,νομος για οποιον καταλαβαινει βασικα απο οικονομικα

δεν θα αφαιρεσουν αμεσα ολες οι εταιρειες τους φορτιστες ,οποτε οποιος αγοραζει μαρκες που τους εχουν βγαλει ειναι σαν να τους λεει καντε οτι γουσταρετε κ θα ακολουθησουν κ ολες οι υπολοιπες εταιρειες

προσωπικα απο εδω κ περα δεν θα προτιμω κατασκευαστες που τους εχουν βγαλει εκτος κ αν πετυχω τρελα καλες προσφορες που κανουν την αγορα εξτρα φορτιστη συμφερουσα ακομα κ ετσι

το τι θα κανει ο καθενας μας δεν εχει να κανει με την παντοδυναμια των εταιρειων αλλα με τα μυαλα του κ την γενικοτερη σταση του στην ζωη

 

εχεις δικιο. ετσι κινειται η αγορα για οποιον καταλαβαινει τα βασικα απο οικονομικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nickem7 είπε

Για όσους κάνετε συγκρίσεις, άλλο να πουλάς 1200 ένα χοντροκομένο κινητό με notch 2015 και άλλο να πάρεις την υπερκινητάρα της Xiaomi με 600. 

Ένα επιπλέον κόστος 15€ είναι ανεκτό σε σχέση με 50 που θες στην Apple.

Κατα τ άλλα κι εγώ σαν κίνηση το κατακρίνω γιατί με την εξέλιξη των μπαταριών σχεδόν κανείς μας δεν έχει ακόμα φορτιστές 33, 50 ή 100 watt οπότε πάμε για αγορά νέου.

I phone 12 pro max διαστάσεις 160.84 x 78.09 x 7.39 mm)

Xiaomi mi 11:

162.5 x 74.8 x 9 mm

7.39 το πάχος του πρώτου 9(!) mm του δεύτερου αλλά επειδή έχει 1200€ Το I phone και δεν υπάρχουν επιχειρήματα βάσιμα να απαξιώσεις την παρόμοια του «ότι πληρώνεις παίρνεις» το χαρακτηρίζεις γκουμουτσα έτσι γιατί μπορείς .

 Πετάς και ένα 50 αρικο για το φορτιστή γιατί λες Apple είναι αυτή τόσο θα έχει και έτσι είσαι ευχαριστημένος που θα πληρώσεις έξτρα τον φορτιστή της αγαπημένης σου εταιρίας.

 Αυτής που σέβεται τους καταναλωτές και δεν κοιτάει επουδενί το κέρδος της ..

 Της μεγάλης Xiaomi!

 

Επεξ/σία από Chris_BMW
  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα όλα τα σχόλια του θέματος (Ναι, αλήθεια λέω) και κανένας δεν ανέφερε το πιο βασικό από όλα... Πώς θα πουλήσω το μεταχειρισμένο κινητό χωρίς φορτιστή?????? Ντρέπομαι τον άνθρωπο που θα το πάρει.. Κι αν εκείνος δεν έχει?? Θα τον αναγκάσω να πάρει καινούριο? Ή θα αγοράσω εγώ επιπλέον έναν με το κινητό που δεν θα έχει μέσα?? Αυτό το λέω εγώ "πωλητική συνείδηση"... Χαχαχαχα

Χρόνια πολλά παιδιά!!! Έχουμε πολλά να δούμε ακόμα και μάλλον χειρότερα... Προχωράμε προς τα πίσω και η οικονομία δε βοηθάει καθόλου. (Όσοι έχουν παιδιά καταλαβαίνουν λίγο παραπάνω την ανησυχία μου). Καλή Χρονιά σε όλους και να είστε όλοι καλά!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, tsismal said:

Εγω δεν μπορώ να καταλάβω τι κάνουν οι όποιες ρυθμιστικές αρχές εμπόριου - καταναλωτών κτλ. Πως μπορεί να πουλιέται ένα προιόν που απαιτεί φόρτιση χωρίς τον φορτιστή του; Δεν θεωρείται ας πούμε λειψό; Αύριο μπορεί να αποφασίσουν να το πουλάνε και χωρίς την μπαταρία ξέρω γω. Δεν υπάρχουν κάποιες στανταρ υποχρεώσεις;

Όχι! Ελεύθερη αγορά έχουμε, αν δεν σου αρέσει, δεν το αγοράζεις, πας παρακάτω! Απλά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, nickem7 είπε

Για όσους κάνετε συγκρίσεις, άλλο να πουλάς 1200 ένα χοντροκομένο κινητό με notch 2015 και άλλο να πάρεις την υπερκινητάρα της Xiaomi με 600. 

Ένα επιπλέον κόστος 15€ είναι ανεκτό σε σχέση με 50 που θες στην Apple.

Κατα τ άλλα κι εγώ σαν κίνηση το κατακρίνω γιατί με την εξέλιξη των μπαταριών σχεδόν κανείς μας δεν έχει ακόμα φορτιστές 33, 50 ή 100 watt οπότε πάμε για αγορά νέου.

Να σου θυμισω οτι στο Αμερικα κ ολα στα αναπτυγμενα κρατη, οσο πιο φτηνα τοσο τα αποφευγουν αφου ειναι της λογικης οτι πληρωνεις παιρνεις... 

Επισης η Apple δεν ειναι μονο κινητο αλλα ενα πληρες οικοσυστημα, λογισμικο, OS, laptop apple car, ακουστικα 

Αυτο δεν μπορεις να το ανταγωνιστης οτι τιμη κ να βαλεις, για καποιον που τα θελει ολα

Οι κινεζιες μονο σε φτωχοτερες χωρες κανουν θραυση.

Επεξ/σία από Antikeimenos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dimoleon είπε

Διάβασα όλα τα σχόλια του θέματος (Ναι, αλήθεια λέω) και κανένας δεν ανέφερε το πιο βασικό από όλα... Πώς θα πουλήσω το μεταχειρισμένο κινητό χωρίς φορτιστή?????? Ντρέπομαι τον άνθρωπο που θα το πάρει.. Κι αν εκείνος δεν έχει?? Θα τον αναγκάσω να πάρει καινούριο? Ή θα αγοράσω εγώ επιπλέον έναν με το κινητό που δεν θα έχει μέσα?? Αυτό το λέω εγώ "πωλητική συνείδηση"... Χαχαχαχα

Χρόνια πολλά παιδιά!!! Έχουμε πολλά να δούμε ακόμα και μάλλον χειρότερα... Προχωράμε προς τα πίσω και η οικονομία δε βοηθάει καθόλου. (Όσοι έχουν παιδιά καταλαβαίνουν λίγο παραπάνω την ανησυχία μου). Καλή Χρονιά σε όλους και να είστε όλοι καλά!!

Θα το πουλήσεις όπως το πήρες .

 Χωρίς φορτιστή .

Τωρα αν θες να δώσεις και τον φορτιστή δικαίωμα σου .Όπως δικαίωμα σου είναι να δώσεις μαζί και τις οποίες θήκες που έχεις η να τις πουλήσεις ξεχωριστά .

 Δεν μπορώ να καταλάβω τον προβληματισμό σου .

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξεκινησουν να το κανουν και στα λαπτοπ να σωθει ο πλανητης

 

εχουν καταντησει αστειες οι εταιριες που λενε οτι στοχος τους ειναι να σωσουν τον κοσμο

ποσο πιο λολ

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέφυγε πλέον η Xiaomi και από mainstream εταιρεία το έχει δει top of the line. Μήπως πρέπει να φάει λίγο μαύρο για να στρώσει? Έλεος πια. Σε λίγο θα ανεβάσει τις τιμές πάνω από sammy και apple. Που πας ρε Καραμήτροοοο........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Dimoleon είπε

Διάβασα όλα τα σχόλια του θέματος (Ναι, αλήθεια λέω) και κανένας δεν ανέφερε το πιο βασικό από όλα... Πώς θα πουλήσω το μεταχειρισμένο κινητό χωρίς φορτιστή?????? Ντρέπομαι τον άνθρωπο που θα το πάρει.. Κι αν εκείνος δεν έχει?? Θα τον αναγκάσω να πάρει καινούριο? Ή θα αγοράσω εγώ επιπλέον έναν με το κινητό που δεν θα έχει μέσα?? Αυτό το λέω εγώ "πωλητική συνείδηση"... Χαχαχαχα

Χρόνια πολλά παιδιά!!! Έχουμε πολλά να δούμε ακόμα και μάλλον χειρότερα... Προχωράμε προς τα πίσω και η οικονομία δε βοηθάει καθόλου. (Όσοι έχουν παιδιά καταλαβαίνουν λίγο παραπάνω την ανησυχία μου). Καλή Χρονιά σε όλους και να είστε όλοι καλά!!

Κανονικά θα δώσεις το φορτιστή που είχε το κινητό που πουλάς μαζί με τη συσκευασία, τα ακουστικά κτλ. Είναι γυφτια να πουλήσεις το κινητό και να βγάλεις το φορτιστή από τη συσκευασία! Μετά εσύ αγοράζεις ένα καινούργιο φορτιστή αν το νέο κινητό σου δεν έχει. Δεν είναι και τόσο τρομερό. Προχθές αγόρασα ταχυφορτιστη anker πολύ καλύτερο από αυτόν που έβαζε η Apple στη συσκευασία με 8,99

 

AD0BFA83-8484-4C1B-B6D2-5EA00BF6AFD1.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...