Προς το περιεχόμενο

Και η Xiaomi αφαιρεί το φορτιστή από τα smartphone της, αρχικά με το Mi 11


polemikos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τσάμπα σχολιάζετε δέκα σελίδες τώρα, πάντα θα υπάρχουν συσκευές με φορτιστή και jack και υπέρυθρες, ενίοτε και με flagship soc ώστε να το παίζουν flagship killers, αυτό αγοράζει οποίος χρειάζεται τα παραπάνω, είτε όταν θεωρεί ότι τον κοροϊδεύουν και τελείωσε. Εγώ χρειάζομαι τρεις φορτιστές στο σπίτι, χρειάζομαι jack και μου αρέσουν οι υπέρυθρες και το nfc, δεν συμβιβάζομαι και θα πάρω ότι συσκευή μου τα προσφέρει αυτά δεν πα να'χει και αχλάδι πάνω και όνομα Γιόκο τσοκο! 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κράζουν κάποιοι την έλλειψη ακουστικών το 2020, όταν η καλή xiaomi το 2016 που πήρα το redmi note 4 (ήμουν οριακά στο να με βλέπουν ως εξωγήινο που βρήκα τέτοια μάρκα και υπέρτατο geek) δεν υπήρχαν ακουστικά στην συσκευασία του και κόστιζε 230€ τότε. Να θυμίσουμε ότι εκείνη την χρονιά κλαίγατε που η apple έβγαλε το jack στο iphone 7 αλλά είχε ακουστικά lightning στην συσκευασία και δεν μπορούσατε να φορτίζετε και να ακούτε μουσική. Ελάτε στο 2020 για να δείτε πως πλέον αγοράσατε ασύρματα ακουστικά και όσα δίνουν ενσύρματα ακουστικά ακόμα είναι ένα άχρηστο "καλώδιο" μέσα στο κουτί. Κι άμα έχετε πάρα πολλούς φορτιστές, δώστε τους για 1-2 ευρώ σαυτούς που θέλουν και δεν έχουν έναν απλό φορτιστή και πάρτε με 20 έναν ταχυφορτιστή να τον κρατήσετε όσα χρόνια κρατήσατε και τους προηγούμενους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Xiaomi πουλάει τούμπανα κινητά σε τιμές χώμα. Αυτή έχει μια δικαιολογία να γλιτώσει τα μερικά € του φορτιστή, ειδικά αφού ταιριάζουν πολλοί με τα κινητά της.

Η Apple πουλάει 1000+€ κινητά και πανάκριβους φορτιστές και τα κινητά της δεν φορτίζουν με άλλους. Δεν έχει καμία δικαιολογία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, NickTheGreek99 είπε

η καλή xiaomi το 2016 που πήρα το redmi note 4 (ήμουν οριακά στο να με βλέπουν ως εξωγήινο που βρήκα τέτοια μάρκα και υπέρτατο geek)

Ελάτε στο 2020 για να δείτε πως πλέον αγοράσατε ασύρματα ακουστικά και όσα δίνουν ενσύρματα ακουστικά ακόμα είναι ένα άχρηστο "καλώδιο" μέσα στο κουτί.

Κι άμα έχετε πάρα πολλούς φορτιστές, δώστε τους για 1-2 ευρώ σαυτούς που θέλουν και δεν έχουν έναν απλό φορτιστή και πάρτε με 20 έναν ταχυφορτιστή να τον κρατήσετε όσα χρόνια κρατήσατε και τους προηγούμενους.

το 2016 μονο οι αρκετα ασχετοι με τα κινητα σε εβλεπαν σαν εξωγηινο που ειχες χιαομι...  εδω το red rice του 13 ηξεραν ολοι

 

και τα ακουστικα να ειναι αχρηστο καλωδιο... ?? ακομα και τωρα ολοι με καλωδιο αγοραζουν..

περα απο αυτο.. μονο με ακουστικα λειτουργουν τα περισσοτερα ραδιο

 

και με 1-2 ευρο απο δευτερο χερι αργους φορτιστες....  σιγα ρε απλα!!! 

την περιοδο που κινητα των 99 ευρο εχουν quick charge με μεσα τον φορτιστη και καινουργιος κανει 3,5 ευρο...

χαλαρωσε

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικα συμπερασματα της ιστοριας με τον φορτιστη μεχρι τωρα...

Οσοι εχουν iPhone δεν τους καιγεται καρφι που αφαιρεσαν τον φορτιστη.

Οσοι εχουν Samsung δεν τους καιγεται καρφι που αφαιρεσαν τον φορτιστη, αλλα τους πειραξε μονο εκεινη η ηλιθια αναρτηση στο Twitter(δικαιως).

Οσοι εχουν Xiaomi το εικοσαρακι του φορτιστη ηταν σαν μαχαιρια  στην καρδια.

Επεξ/σία από ScorpioX777
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Γενικα συμπερασματα της ιστοριας με τον φορτιστη μεχρι τωρα...

Οσοι εχουν iPhone δεν τους καιγεται καρφι που αφαιρεσαν τον φορτιστη.

Οσοι εχουν Samsung δεν τους καιγεται καρφι που αφαιρεσαν τον φορτιστη, αλλα τους πειραξε μονο εκεινη η ηλιθια αναρτηση στο Twitter(δικαιως).

Οσοι εχουν Xiaomi το εικοσαρακι του φορτιστη ηταν σαν μαχαιρια  στην καρδια.

οσοι εχουν oneplus??

 

και τωρα το διαβασα... πιο εικοσαρακι? φιλος αγορασε καπου τελη νοεμβρη 4 ευρο quick charge 3 30w

Επεξ/σία από Donalhioy
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πω και εγώ την γνώμη μου, αν και πιστεύω λίγοι θα της δώσουν σημασία καθώς οι περισσότεροι αναλώνεστε σε ένα "φανμποισμό" ανάμεσα σε apple και τους υπόλοιπους λες και έχετε μετοχές στους μεν ή στους δε.

Είμαι φίλος της xiaomi, μου αρέσει η ποιότητα κατασκευής τους, η διάρκεια της μπαταρίας τους, η μετέπειτα υπόστήριξη με updates, η δυνατότητα να επισκευάσω τη συσκευή μου με γνήσια ανταλλακτικά σε λογικό κόστος και νιώθω πολύ άνετα με το miui (δε καταλαβαίνω το κράξιμο). Βρίσκω πως για αυτά που πληρώνω παίρνω ένα ποιοτικό προϊόν. Να καταλάβετε είμαι με το Note 5 pro, ενα μοντέλο 3τίας και δε νιώθω την ανάγκη να αλλάξω συσκευή.

Απο την άλλη δε συμπαθώ την apple. Βρίσκω τα προιόντα της υπερκοστολογημένα, η ποιότητα κατασκευής δε δικαιολογεί τη τελική τιμή (χωρίς αυτό να σημαίνει πως δεν έχουν ποιότητα κατασκευής) και δε μου αρέσει καθόλου η πολιτική της εταιρείας απέναντι στους καταναλωτές. Νιώθω οτι του έχουν βγάλει λίγο τα μάτια με το "άρμεγμα" και το υποτιθέμενο "innovation" που στην ουσία δεν είναι τίποτα άλλο απο έξυπνα τρικ για να μεγιστοποιήσουν τα κέρδη τους. Τρανό παράδειγμα ή σειρά 12 που ουσιαστικά είναι μή επισκευάσιμα ακόμη και με γνήσια ανταλλακτικά.

Δυστυχώς όμως η apple έχει γίνει μόδα, έχει αποκτήσει το δικό της φανατικό κοινό που δυστυχώς επηρεάζει τις εξελίξεις. Και επειδή εξέλιξη για την apple είναι η μεγιστοποίηση των κερδών της τότε δεν είναι πραγματική εξέλιξη για εμάς. Όχι δεν είναι εξέλιξη η αφαίρεση του jack, όχι δεν είναι εξέλιξη μια μή επισκευάσιμη συσκευή, όχι δεν είναι εξέλιξη η μή προσθήκη φορτιστή. Χρειάζεται να έχει μεγάλα κάκαλα μια εταιρεία για να αντισταθεί στο ρεύμα που δημιουργεί η apple και απ' οτι φαίνεται, η συμπαθητική κατα τ' άλλα xiaomi, δε τα έχει. Είναι μέγα φάουλ η μή προσθήκη φορτιστή και οι δικαιολογίες για αυτή τη πράξη είναι επιεικώς γελοίες και για τη xiaomi και για την apple. Δηλαδή σε Βραζιλία που δικαστικώς απαίτησαν και πέτυχαν τη προσθήκη φορτιστή δεν ισχυούν οι δικαιολογίες; Στη Γαλλία που συμπεριλαμβάνουν τα ακουστικά;

Έχουμε δικαιώματα ως καταναλωτές και οι εταιρείες παίζουν συνεχώς με τα όρια τους. Γουστάρετε apple; Κανένα πρόβλημα, αγοράστε όλα τα προιόντα της. Βάλτε όμως φίλτρο και μή πέφτετε στη μαύρη τρύπα του φανμποισμού. Η apple και κάθε apple δε πρόκειται να γίνει καλύτερη απέναντι μας αν την υποστηρίζουμε σε κάθε βήμα, σε κάθε παράλογη απόφαση που μας τη πλασάρουν σε χρυσό περιτύλιγμα. Το ίδιο ισχύει για όλες ανεξαιρέτως, samsung, xiaomi, apple όλες θέλουν κράξιμο και απαιτητικό κοινό. Όχι πιστά "φανμποι" και "γεσμεν".

Και πριν αρχίσει το κράξιμο σας λεώ πως είμαι τεχνικός υπολογιστών και χειρίζομαι σχεδόν καθημερινά διάφορα μοντέλα κινητών απ' όλες τις μάρκες. 

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η κινηση αυτη ειναι καθαρα θεμα prestige. Ουτε οικονομιας χωρου, ουτε οικονομις κοστους. Προσπαθει με καθε τροπο να αποβαλει την Κινεζια απο πανω της. Για να γινει ομως αυτο πρεπει να ξεκινησει απο τη βαση, να καταργησει το αθλιο γεματο bugs ui της, να μην βγαζει καθε μηνα μοντελο γιατι λογικο με τοσοα πολλα να μην υπαρχει η πρεπουσα υποστηριξη, να κοψει επιτελους τις διαφημισεις κτλ. Οταν και αν ποτε γινουν αυτα τοτε θα μπορει να παιζει μπαλα σαν τους μεγαλους. Το μονο που εχει γινει μεχρι τωρα ομως ειναι να εχει ανεβασει τιμες και να ακολουθει τη στρατιγικη αφαιρεσηε χαρακτηριστικων που κανουν οι αλλοι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Makatsoras είπε

 

oneplus.png

αλλη επιλογη δεν εχω? χωρις να εχω ψαξει σιγουρα σκρουτζ bestprice bangood gearbest θα βρω στο ενα τετρατο αυτης της τιμης....  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, ScorpioX777 είπε

Γενικα συμπερασματα της ιστοριας με τον φορτιστη μεχρι τωρα...

Οσοι εχουν iPhone δεν τους καιγεται καρφι που αφαιρεσαν τον φορτιστη.

Οσοι εχουν Samsung δεν τους καιγεται καρφι που αφαιρεσαν τον φορτιστη, αλλα τους πειραξε μονο εκεινη η ηλιθια αναρτηση στο Twitter(δικαιως).

Οσοι εχουν Xiaomi το εικοσαρακι του φορτιστη ηταν σαν μαχαιρια  στην καρδια.

Απο τα πιο αστεια θεματα ever sto insοmnia .Δεν μπορω να σταματησω να γελαω απο οταν το ειδα. Το εκανα share  και σε κατι φιλους μου .

Αρα που καταληγουμε  @ScorpioX777?

Επεξ/σία από Fotis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η xiaomi όλο μλκιες είναι τελευταία. Δεν φτάνει που βγάζει ένα σκασμό κινητά, τα έχει παραμελήσει όσο αναφορά το λογισμικό, η ποιότητα κατασκευής έχει πέσει, βγάζει και τον φορτιστή τώρα. Ήταν μέχρι να αποκτήσει την μερίδα της στην αγορα και έχει αρχίσει τις μλκιες δυναμικά. Μαύρο από εμένα σε όποια εταιρία να.εχει φορτιστή μέσα στην συσκευασία. Ένας λόγος παραπάνω για την xiaomi της οποίας ήμουν και θερμός υποστηρικτής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

«φιλική κίνηση προς το περιβάλλον η οποία έχει ως αποτέλεσμα συσκευές με λιγότερα απόβλητα και μικρότερη συσκευασία».

Μετάφραση : ¨Έτσι κερδίζουμε περισσότερα,και εσείς κορόιδα θα πληρώνετε και τη συσκευή στην τιμή που είχε με φορτιστή αλλά και το φορτιστή έξτρα μιάς και δεν έχει βρεθεί ακόμα συσκευή που δεν χρειάζεται φόρτιση.

Πάντως το να ακολουθούν όλοι ότι κάνει η apple πολύ με στεναχωρεί , δηλαδή δεν μπορεί η κάθε εταιρία να έχει τη δικιά της <<προσωπικότητα>>??

Αλλά αφού σκάμε τα 1000ρικα καλά τα κάνουν.       

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...