Προς το περιεχόμενο

Άνοιγμα τρύπας σε θερμομονωση


Justelene235

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά.

Θα ήθελα τα φώτα σας..

σε εξωτερικο τοίχο που έχω κάνει εξωτερική θερμομόνωση, θέλω να βάλω ένα κουτί ελεγχου  για την αντλία θερμότητας. Μπορώ να ανοίξω τρύπες στην εξωτερική θερμομόνωση;

μη επηρεαστεί η μόνωση 

 

ευχαριστώ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, Justelene235 είπε

Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά.

Θα ήθελα τα φώτα σας..

σε εξωτερικο τοίχο που έχω κάνει εξωτερική θερμομόνωση, θέλω να βάλω ένα κουτί ελεγχου  για την αντλία θερμότητας. Μπορώ να ανοίξω τρύπες στην εξωτερική θερμομόνωση;

μη επηρεαστεί η μόνωση 

 

ευχαριστώ 

Μπορείς να ανοιξεις αλλά θα χρησιμοποιήσεις βίδες μακριές. Δηλαδή το πάχος της θερμομόνωσης+πόσο βαθιά στον τοίχο πρέπει να μπει για να στερεωθεί γερά. Αν πας σε εξειδικευμένο μαγαζί και τους πεις τί θέλεις να στερεώσεις θα σου δώσουν τα αντίστοιχα υλικά.

Υπάρχουν και πολύ εξειδικευμένα, αλλά εμείς ό,τι στερεώσαμε μέχρι στιγμής στη θερμοπρόσοψη το κάναμε με κλασικά βύσματα+βίδες ανάλογα το πόσο βαρύ ή μεγάλο ήταν αυτό που θέλαμε να στερεώσουμε και γέμισμα την τρύπα με καλής ποιότητας θερμομονωτική/στεγανωτική σιλικόνη πριν την στερέωση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, SB_1957 είπε

Μπορείς να ανοιξεις αλλά θα χρησιμοποιήσεις βίδες μακριές. Δηλαδή το πάχος της θερμομόνωσης+πόσο βαθιά στον τοίχο πρέπει να μπει για να στερεωθεί γερά. Αν πας σε εξειδικευμένο μαγαζί και τους πεις τί θέλεις να στερεώσεις θα σου δώσουν τα αντίστοιχα υλικά.

Υπάρχουν και πολύ εξειδικευμένα, αλλά εμείς ό,τι στερεώσαμε μέχρι στιγμής στη θερμοπρόσοψη το κάναμε με κλασικά βύσματα+βίδες ανάλογα το πόσο βαρύ ή μεγάλο ήταν αυτό που θέλαμε να στερεώσουμε και γέμισμα την τρύπα με καλής ποιότητας θερμομονωτική/στεγανωτική σιλικόνη πριν την στερέωση.

Έχετε να προτείνετε κάποια καλή θερμομονωτική σιλικόνη;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγώ  έχω κάνει τρύπες πάνω στην εξωτερική μόνωση για να μπουν τα κλιματιστικά. Ρώτησα ειδικό και είπε ότι δεν χαλάει την μόνωση ( όπως πχ σε υδρομονωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Justelene235 είπε

Έχετε να προτείνετε κάποια καλή θερμομονωτική σιλικόνη;

Δεν θυμάμαι ποια μας είχαν δώσει από την εταιρία που έκαναν την θερμοπρόσοψη και μας είχαν δώσει και οδηγίες για τα τρυπήματα γιατί έχουν περάσει 2 χρόνια.

Αλλά όλες οι μεγάλες εταιρίες έχουν αντίστοιχες σιλικόνες και σε ένα εξειδικευμένο κατάστημα θα βρεις ό,τι χρειάζεσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και γω σε αντιστοιχη περιπτωση καποια απο την εταιρεια Sika ειχα παρει π ειναι συγκεκριμενα για θερμοπροσοψη.. αλλα οπως ειπε κ ο SB ολες οι εταιρειες εχουν κατι αντιστοιχο.. Επισης να προσεξεις τα ουπα βιδες π θα χρησιμοποιησεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Καλημερες θα ήθελα κι εγώ να ρωτήσω για τρύπα σε θερμοπροσοψη εάν πρέπει να αποφεύγεται ή όχι.

Βασικά θελω να βγάλω 2 καλώδια για κάμερα έξω, οπότε μιλάμε για μικρή τρύπα αλλά δεν έχω ιδέα μη γίνει ζημιά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...