Προς το περιεχόμενο

Ψάχνω ένα βιβλίο


MaritinaMela

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά!

Πρώτο μου ποστ στην ομάδα και γίνεται επειδή προσπαθώ να βρω ένα βιβλίο που διάβαζα μικρή και δεν θυμάμαι τον τίτλο του.

Μα θα μου πείτε, γιατί να κάτσω να ψάξω κάτι τέτοιο. Κι εδώ θα εξομολογηθώ ότι πριν μερικά χρόνια, η μητέρα μου πέταξε το 98% των παιδικών μου βιβλίων. Και ναι, παραδέχομαι πως ακόμα και σήμερα είναι κάτι που δεν το έχω ξεπεράσει (μιλάμε για τραύματα, όχι αστεία) και πλέον που έχω ως ένα βαθμό τη δυνατότητα, προσπαθώ όσους τίτλους θυμάμαι να τους ξανασυγκεντρώσω.

Τον τίτλο του συγκεκριμένου, μπορεί να μην έχω καταφέρει ακόμα να τον θυμηθώ, αλλά θυμάμαι κάποια πράγματα από την υπόθεση. Πρόκειται λοιπόν για μια παρέα ζώων που βρίσκονται σε ένα δάσος κι έχουν οργανώσει κάτι σαν κυνήγι θησαυρού, αλλά με χρυσά αυγά.

Όπως τα περισσότερα παιδικά βιβλία, είναι εικονογραφημένο και συγκεκριμένα θυμάμαι ότι κάποιες σελίδες ξεδιπλώνονται, ώστε να μπορέσεις να δεις τα αυγά. Ακόμα, αν δεν κάνω λάθος, το είχα διαβάσει στο διάστημα 2000 με 2002 (ναι, δεν θυμάμαι συγκεκριμένη ημερομηνία).

Ελπίζω οι λεπτομέρειες αυτές να είναι αρκετές για να γίνει το "κλικ" σε κάποιον που επίσης το έχει διαβασει.

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά και καλές γιορτές!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κοτα/χηνα με τα χρυσα αυγα;

και οχι δεν ειναι παραξενο να τα ψαχνεις. ειναι ενα ωραιο κομματι του παρελθοντος.δεν το εχω διαβασει οποτε δεν ξερω αν  ειναι αυτο που προτεινα.ειναι παραμυθι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θυμάσαι έστω τον συγγραφέα μπορείς να ψάξεις τα έργα του και να το πετύχεις κάποια στιγμη.

Εγω δεν ημουν καθόλου του βιβλίου και του διαβάσματος αν και μου αγόραζαν βιβλία δεν διάβαζα τίποτα, μια φορά ένα βράδυ δεν ξέρω πως έγινε, επειδή βαριόμουν και δεν είχα τι να κάνω πήρα από αυτά τα βιβλία, με το που ξεκίνησα την αρχη κάθισα και το διάβασα μέχρι το τέλος νωρίς πριν το ξημέρωμα. Συγγραφέα θυμάμαι αλλά καθόλου τίτλο ούτε και την ιστορία του ακριβώς δεν το ξαναβρήκα, ήταν το μόνο βιβλίο εκτός του σχολειου/σχολής/φροντιστηριου που κάθισα και διάβασα. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 28/12/2020 στις 1:58 ΠΜ, poulinos είπε

η κοτα/χηνα με τα χρυσα αυγα;

και οχι δεν ειναι παραξενο να τα ψαχνεις. ειναι ενα ωραιο κομματι του παρελθοντος.δεν το εχω διαβασει οποτε δεν ξερω αν  ειναι αυτο που προτεινα.ειναι παραμυθι;

Αυτό μου βγάζει κάθε φορά που το ψάχνω, αλλά είναι η παραδοσιακή ιστορία με τους αγρότες που σφάζουν το ζώο για να δουν αν έχει χρυσό μέσα της, οπότε δεν είναι αυτό που ψαχνω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

37 minutes ago, MaritinaMela said:

Αυτό μου βγάζει κάθε φορά που το ψάχνω, αλλά είναι η παραδοσιακή ιστορία με τους αγρότες που σφάζουν το ζώο για να δουν αν έχει χρυσό μέσα της, οπότε δεν είναι αυτό που ψαχνω

μηπως το Masquerade; ή το Quest for the golden hare

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Στις 1/2/2021 στις 5:19 ΜΜ, DownUNDERground είπε

Αν βοηθάει...

 

Πολύ χαριτωμένο κι αυτό το βιντεάκι, με έκανε να θέλω να το τσεκαρω και αυτό. Αλλά εκείνο που έψαχνα το ανέφεραν πιο πάνω 😻

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...