Προς το περιεχόμενο

NVIDIA RTX 4000 Series(Ada Lovelace)


Psycho_Warhead

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Acmilangr2 είπε

Χτύπα 4 τέτοια:

Thermaltake Toughfan 12 High Static Pressure Radiator Fan Case Fan 120mm

Αυτά έβαλα εγώ στην liquid

 

Είναι τόσο κρύα η κάρτα όμως που και φθηνα να βάλεις σε πολύ χαμηλές στροφές να τα βάλεις θα είναι ψυγείο η κάρτα

Eιδες διαφορα που τα αλλαξες γιατι στην ουσια ειναι ιδια fans...
MSI MEG Silent Gale P12 56cfm  2.21mm static presure
Thermaltake Toughfan 12 High Static Pressure  58cfm 2.41mm static presure

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Acmilangr2 είπε

Χτύπα 4 τέτοια:

Thermaltake Toughfan 12 High Static Pressure Radiator Fan Case Fan 120mm

Αυτά έβαλα εγώ στην liquid

 

Είναι τόσο κρύα η κάρτα όμως που και φθηνα να βάλεις σε πολύ χαμηλές στροφές να τα βάλεις θα είναι ψυγείο η κάρτα

Σιγά μην απογειωθεί.

Εγώ θα την βάλω χωρίς φαν ,σκέτο το ψυγείο έτσι για σπάσιμο.

Η θα βάλω το ψυγείο μέσα σε κουβά με πάγο η κατάψυξη.Daily καταστάσεις 😛

Dead silent 😆

Επεξ/σία από azazil1190
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, BlurayMoviesGreece είπε

Eιδες διαφορα που τα αλλαξες γιατι στην ουσια ειναι ιδια fans...
MSI MEG Silent Gale P12 56cfm  2.21mm static presure
Thermaltake Toughfan 12 High Static Pressure  58cfm 2.41mm static presure

Δεν ξέρω . δεν δοκίμασα κάν τα δικα της

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, μερικές πρώτες εντυπώσεις.

Δε πρόλαβα να δω και πολλά, σε furmark και 3dmark είδα max core 62 και junction 71.

Σε gaming, λίγο που δοκίμασα fh5 έφτασε max 53 βαθμούς και junction στους 61, είχε μικρότερη κατανάλωση από ότι περίμενα, fps κολλημένα στα 120(LG C2) την ώρα του παιχνιδιού και στο benchmark με full max όλα σε 4k ήταν 156 fps.

Fun fact, η 3090 tuf μου, είχε περίπου 100w μεγαλύτερη κατανάλωση στο gameplay, ενώ στο benchmark, τελευταία φορά που το είχα τρέξει είχε 77fps average.

Εν το μεταξύ είχε πάρα πολύ έντονο coil whine όταν την σύνδεσα, σε βαθμό που τρόμαξα να σας πω την αλήθεια, γιατί ήταν απίστευτα ενοχλητικός ο θόρυβος και δε το περίμενα. Και μάλιστα όχι σε χρήση, σε idle! Και φαντατείτε ότι το pc το έχω στα 3 μέτρα και στο πάτωμα, που να το είχα στο μισό μέτρο και πάνω στο γραφείο, όπως κάποιοι άλλοι!

Ευτυχώς μετά από περίπου 10 λεπτά σταμάτησε και δε το ξαναέκανε, ούτε στο 2ωρο που έκανα stress tests το μεσημέρι, ούτε το απόγευμα που έκανα κάτι άσχετο στο pc(damn you Armoury Crate!!), ούτε τώρα το βράδυ που έπαιξα καμία ώρα fh5.

Έχει δοκιμάσει κανείς να παίξει με το bios της Galax, που δίνει 666w;

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Πάντως σε κάτι review που είδα για 4070ti οι φθηνές υλοποίησεις PNY XLR8 και Eagle είναι πολύ καλές σε θερμοκρασίες/θόρυβο καλύτερες νομίζω και από TUF/Suprim τουλάχιστον αυτό το συμπέρασμα έβγαλα σύμφωνα με Techpowerup και Hardware Unboxed.

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
47 λεπτά πριν, andygrx είπε

Eχω την 4070 ti gigabyte eagle και απο θερμοκρασιες ειναι πολυ καλη,θορυβος μηδεν.

Ισχύουν τα νούμερα του Hardware Unboxed 60 πυρήνα 69 hotspot και 62 μνήμη με 1750rpm περίπου? 

Undervolt έχεις δοκιμάσει καθόλου? 

Επεξ/σία από Inler
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Inler είπε

Πάντως σε κάτι review που είδα για 4070ti οι φθηνές υλοποίησεις PNY XLR8 και Eagle είναι πολύ καλές σε θερμοκρασίες/θόρυβο καλύτερες νομίζω και από TUF/Suprim τουλάχιστον αυτό το συμπέρασμα έβγαλα σύμφωνα με Techpowerup και Hardware Unboxed.

Η PNY και η Eagle ειχαν καλυτερες θερμοκρασιες απο TUF,Suprim δοκιμασμενες στο ιδιο συστημα;
Hταν ολες OC ή συγκρινεις OC με non-OC μοντελα;
Oι ΟC ισως εχουν 2-3 βαθμους παραπανω λογο OC.
Aν κοιτας θερμοκρασιες σε διαφορετικα συστηματα ειναι λογικο να βλεπεις διαφορες.
Ολες εχουν πολυ καλες θερμοκρασιες γιατι εχουν πολυ μεγαλα coolers για τα watt τους αλλα νομιζω οτι ειναι δυσκολο μια TUF να εχει χειροτερες θερμοκρασιες απο PNY και Eagle αν ειναι και οι 2 OC και δοκιμαστουν στο ιδιο συστημα με το ιδιο air flow στο case.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Lenovo introduces GeForce RTX 4070 Ti Legion GPU

LENOVO-RTX4070TI-LEGION-GPU-1200x640.jpg

https://videocardz.com/newz/lenovo-introduces-geforce-rtx-4070-ti-legion-gpu

 

ΥΓ Άρρωστη, μου αρέσει

Επεξ/σία από Braveheart1980
  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Ψηνομαι για 4070ti, μαλλον εκανα καλα που περιμενα και δεν αγορασα την 3080. Αν βρω και υλοποιηση κατω απο 305mm θα ειμαι βομβα.

Δεν εχω δει καμια τοσο μικρη, εγω με την eagle (L=342 W=150 H=70 mm) ελπιζω να χορεσει σε Bequiet 500DX, στα χαρτια λεει οτι σηκωνει μεχρι 369 αλλα αν ακουμπαει τζαμι? καλωδιο? ίδωμεν

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Metaksas είπε

Δεν εχω δει καμια τοσο μικρη, εγω με την eagle (L=342 W=150 H=70 mm) ελπιζω να χορεσει σε Bequiet 500DX, στα χαρτια λεει οτι σηκωνει μεχρι 369 αλλα αν ακουμπαει τζαμι? καλωδιο? ίδωμεν

Aυτες οι διαστασεις ειναι για 4080 4090 οι 4070ti (Eagle) ειναι L=301 W=136 H=58 mm

 

6 ώρες πριν, Witcher1st είπε

Ψηνομαι για 4070ti, μαλλον εκανα καλα που περιμενα και δεν αγορασα την 3080. Αν βρω και υλοποιηση κατω απο 305mm θα ειμαι βομβα.

4070ti (Eagle) ειναι L=301 W=136 H=58 mm

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Metaksas είπε

Δεν εχω δει καμια τοσο μικρη, εγω με την eagle (L=342 W=150 H=70 mm) ελπιζω να χορεσει σε Bequiet 500DX, στα χαρτια λεει οτι σηκωνει μεχρι 369 αλλα αν ακουμπαει τζαμι? καλωδιο? ίδωμεν

Την αγόρασες τελικά ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...