Προς το περιεχόμενο

Κατασκευη eshop PrestaShop


ALXIOA

Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 ώρες πριν, tapandagr είπε

Τι απορίες έχετε αν επιτρέπεται;

PS. Μας έχουν πέσει τα μαλλιά απ την ανάπτυξη κώδικα που αφορά το PrestaShop 😅

Τι θες να πεις; Το έχω δει σε πολλά eshops τώρα τελευταία. Και θέλω να ρωτήσω αν είναι τόσο εύκολο στην χρήση του..πόσο κοστίζει η κατασκευή ενός τέτοιου eshop. ; Και αν δέχεται xml αρχείο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει εξοικείωση. Το μενού έχει πολλές επιλογές.

Πχ έχει προϊόντα, παραλλαγές (χρώματα, μεγέθη κτλ), συνημμένα αρχεία, κατηγορίες, άλλο μενού για παραγγελίες επιστροφές κτλ, άλλο για την διαχείριση των εγκατεστημένων λογισμικών (modules) που κουμπώνουν πάνω στον πυρήνα (το αρχικό λογισμικό που εγκαθίσταται στο project).

Εδώ να σημειώσω ότι δεν υπάρχουν (σχεδόν) καθόλου δωρεάν modules. Οπότε αν ψάχνετε κάτι παρόμοιο με άλλα λογισμικά (να βρείτε πράγματα δωρεάν), ξεχάστε το.

Δεν υπάρχει ταβάνι στην χρέωση.

Είναι σαν να λέτε πόσο κοστίζει ένα κιλό κρέας. Κρέας και ο χασάπης στην γειτονιά που το κόβει όπως να ναι, κρέας και το black angus σε μια μπουτίκ κρεάτων.
Η τιμή δεν θα είναι ίδια, αν και φαινομενικά το προϊόν που παραλαμβάνετε είναι παρόμοιο.

Όταν λέτε αν δέχετε XML αρχείο; Τι ακριβώς θέλετε να κάνετε;

Εισαγωγή/Ενημέρωση προϊόντων; Ενημέρωση μόνο στοκ/τιμών; Κάτι άλλο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχουν Free Demo που μπορείς να το δοκιμάσεις. Είναι πολύ εύκολο στη χρήση τύπου προσθέτω προϊόντα, attributes κτλ. Εκεί σταματάνε και όλα τα καλά όμως. Ετοιμάσου να βάλεις το χέρι βαθιά στην τσέπη για να έχεις σοβαρό κατάστημα καθώς και να παντρευτείς τον ντεβελοπερ σου όταν χρειαστεί να κάνεις αλλαγές. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Γενικά από αυτές τις έτοιμες πλατφόρμες παιδιά, ποιά θεωρείτε καλύτερη;

Εδώ ας πούμε βλέπω ότι το prestashop είναι 9ο σε μια λίστα με 20 πλατφόρμες e-commerce.

https://www.datanyze.com/market-share/e-commerce-platforms--6

Επεξ/σία από skiabox
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Στις 30/12/2020 στις 6:44 ΠΜ, ALXIOA είπε

Τι θες να πεις; Το έχω δει σε πολλά eshops τώρα τελευταία. Και θέλω να ρωτήσω αν είναι τόσο εύκολο στην χρήση του..πόσο κοστίζει η κατασκευή ενός τέτοιου eshop. ; Και αν δέχεται xml αρχείο...

Xml αρχείο δέχεται, προχώρα άφοβα. Και παραπάνω από ένα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2021 στις 6:42 ΜΜ, skiabox είπε

Γενικά από αυτές τις έτοιμες πλατφόρμες παιδιά, ποιά θεωρείτε καλύτερη;

Εδώ ας πούμε βλέπω ότι το prestashop είναι 9ο σε μια λίστα με 20 πλατφόρμες e-commerce.

https://www.datanyze.com/market-share/e-commerce-platforms--6

Μαρκετ σεαρ λεει το λινκ. Ας πουμε το woo που το εχει πρωτο, ειναι το καλυτερο ή απλα η αγορα εχει πολλους γουορπρεσαδες; Δε νομιζω το καλυτερο ισοπ να ειναι ενα πλαγκιν σε ενα μπλοκ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2021 στις 6:42 ΜΜ, skiabox είπε

Γενικά από αυτές τις έτοιμες πλατφόρμες παιδιά, ποιά θεωρείτε καλύτερη;

Εδώ ας πούμε βλέπω ότι το prestashop είναι 9ο σε μια λίστα με 20 πλατφόρμες e-commerce.

https://www.datanyze.com/market-share/e-commerce-platforms--6

Η λίστα αυτή είναι ό,τι να 'ναι επειδή μπλέκει hosted και open source self-hosted πλατφόρμες.

Εάν εξαιρέσεις το MonsterCommerce που δεν το έχω ξαναδεί ποτέ, σύμφωνα με αυτήν τη λίστα οι τρεις κορυφαίες self-hosted "πλατφόρμες" με τη σειρά που τις έχει, είναι οι WooCommerce, Magento και PrestaShop.

Πάνω-κάτω έτσι είναι. Προσωπικά το Magento δεν θέλω να το χρησιμοποιώ. Έχω καταλήξει σε WooCommerce και PrestaShop, οπότε ανάλογα με τις ανάγκες του e-shop διαλέγω πάντα ένα από αυτά τα δύο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...