Προς το περιεχόμενο

Toshiba A200-14D. Πρόβλημα στην εγκατάσταση των windows 10.


mourtias

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έχω ενα  toshiba A200 (αρχικά windows vista) και ενώ έχω καταφέρει να βάλω τα windows 8.1 και να λειτουργούν όλα τέλεια με αξιοπρέπεια στις επιδόσεις (σερφάρισμα και δουλειές office) δεν μπορώ να βάλω τα δεκάρια με τίποτα. Ο λόγος που θέλω να βάλω τα 10 δεν είναι τόσο πρακτικός αφού και με 8.1 κάνω τη δουλειά μου αλλά για τη χαρά της γνώσης .

Προσπάθησα να βάλω εξ αρχής τα 10 αλλά αφού απέτυχα σε αρκετές προσπάθειες συμβιβάστηκα με τα 8.1.

Το πρόβλημα που παρουσιάζεται είναι το εξής. Αφού γίνει η εγκατάσταση στη πρώτη επανεκκίνηση και στη διαδικασία ενημέρωση  συσκευών παγώνει στο 31%.

Ότι μου δίνει την δυνατότητα το bios το έχω απενεργοποιήσει (κάρτα δικτύου, ρυθμίσεις cpu. κτλ)  αλλά τίποτα. Έχω ξεσυνδεσει τα πάντα καλωδια στικάκι κτλ αλλά τα ίδια. 

Αν κάποιος έχει το ίδιο λαπτοπ και έβαλε τα δεκάρια ας μου πει πώς το έκανε. 

Υποψιάζομαι την κάρτα γραφικών (Geforce go 7300) αλλα δεν έχω άλλη για να δοκιμάσω. 

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη. 

Επεξ/σία από mourtias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερώτηση άσχετη.

Ο σκληρός δίσκος είναι σε καλή Κατάσταση; hdd sentinel;

Άσχετο αλλά το έχω συναντήσει αυτό σε Toshiba A300.

Γίνονταν εγκατάσταση κανονικά αλλά δεν έμπαινε ποτέ σε πρώτη εκκίνηση τον windows.

Είτε έκανε restart μόνο του είτε πάγωνε η οθόνη.

Και ο δίσκος είχε 79% υγεία.

Άλλαξα σκληρό και το Πρόβλημα εξαφανίστηκε.

Και το άλλο πού μπορώ να σκεφτώ είναι τα γραφικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, kremenarasi είπε

Μια ερώτηση άσχετη.

Ο σκληρός δίσκος είναι σε καλή Κατάσταση; hdd sentinel;

Άσχετο αλλά το έχω συναντήσει αυτό σε Toshiba A300.

Γίνονταν εγκατάσταση κανονικά αλλά δεν έμπαινε ποτέ σε πρώτη εκκίνηση τον windows.

Είτε έκανε restart μόνο του είτε πάγωνε η οθόνη.

Και ο δίσκος είχε 79% υγεία.

Άλλαξα σκληρό και το Πρόβλημα εξαφανίστηκε.

Και το άλλο πού μπορώ να σκεφτώ είναι τα γραφικά.

εχω δοκιμάσει 2 δίσκους  hhd και  ssd. Κι εμένα στην πρώτη επανεκκίνηση κολλάει στο 31% στην εγκατάσταση συσκευών. Υποψιάζομαι κάποια συσκευή και προσπαθώ να τη βρω. Κατά πάσα πιθανότητα η κάρτα γραφικών. (geforce go 7300).  Δεν έχω άλλη για να δοκιμάσω.  Προσπαθώ να μάθω τι είναι. Ο δίσκος δεν είναι σίγουρα. Ούτε με win to go από στικάκι μπορώ να μπουτάρω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, mourtias είπε

εχω δοκιμάσει 2 δίσκους  hhd και  ssd. Κι εμένα στην πρώτη επανεκκίνηση κολλάει στο 31% στην εγκατάσταση συσκευών. Υποψιάζομαι κάποια συσκευή και προσπαθώ να τη βρω. Κατά πάσα πιθανότητα η κάρτα γραφικών. (geforce go 7300).  Δεν έχω άλλη για να δοκιμάσω.  Προσπαθώ να μάθω τι είναι. Ο δίσκος δεν είναι σίγουρα. Ούτε με win to go από στικάκι μπορώ να μπουτάρω.

 

Κατα 95% καρτα γραφικων μη συμβατη με 10αρια, ειδικα αν βαζεις προσφατoτερα forget it.
Κατσε στα 8.1 ειναι μια χαρα και ειδικα σε περιπτωσεις οπως αυτες που μας π#δ#σε η M$..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, TheDevilMayCare είπε

Κατα 95% καρτα γραφικων μη συμβατη με 10αρια, ειδικα αν βαζεις προσφατoτερα forget it.
Κατσε στα 8.1 ειναι μια χαρα και ειδικα σε περιπτωσεις οπως αυτες που μας π#δ#σε η M$..

δεν είναι οτι θα δώ τίποτα διαφορετικό στα 10, καθώς τώρα λειτουργουν ολα σχετικά καλά (μόνο το εσωτερικό μικρόφωνο δεν λειτουργεί στα 8.1 ) απλά πρώτη φορά μου συμβαίνει αυτό με τα 10 .Τα έχω βάλει σε πιο αρχαία συστήματα. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο καλυτερο τους σεναριο, το 'σωνεις' με το να...επιστρεψεις σε προηγουμενη εκδοση
των 10αριων oπου παιζουν σωστα, η μαθαινουμε τωρα να εκτιμαμε τα Windows 8(.1)! 😄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...