Προς το περιεχόμενο

Η LG φέρνει τη σειρά τηλεοράσεων QNED με τεχνολογία MiniLED


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

15 ώρες πριν, listener είπε

To θέμα στις νέες LCD με mini LED(FALD) φωτισμό της LG, του 2021, είναι τι τύπο panel θα φοράνε VA ή IPS ,δεύτερον πόσες ζώνες οπίσθιου φωτισμού θα έχουν και αν θα είναι καλός στην απόδοση ο αλγόριθμος του οπίσθιου φωτισμού για λιγότερο haloing,blooming.

Και η Samsung βγαίνει το 2021 με mini LED LCD και μιας και δεν έχει OLED θα έχει ενδιαφέρον τι θα παρουσιάσει,

όπως ενδιαφέρον θα έχει και η Panasonic και η Sony αν θα παρουσιάσουν LCD με mini LED οπίσθιο φωτισμό.

Η πρώτη LCD που κυκλοφόρησε στην αγορά το 2019-2020 με mini LED οπίσθιο φωτισμό είναι η TCL 65X10.Λογικά και αυτή θα παρουσιάσει νέες mini LED LCD.

Ελαχιστο ενδιαφερον θα εχει.

Οτι θα ειναι η Qned της LG, θα ειναι και η Quantum miniled της Samsung και οι αντιστοιχες των Sony, Panasonic και λοιπων, δηλαδη μια εξελιγμενη εκδοση των Fald...καλη προσπαθεια οι miniled αλλα μεσατζιδικη.

Εγω μενω με OLED μεχρι να βγουν οι microled.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 37
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

31 λεπτά πριν, ScorpioX777 είπε

Ελαχιστο ενδιαφερον θα εχει.

Οτι θα ειναι η Qned της LG, θα ειναι και η Quantum miniled της Samsung και οι αντιστοιχες των Sony, Panasonic και λοιπων, δηλαδη μια εξελιγμενη εκδοση των Fald...καλη προσπαθεια οι miniled αλλα μεσατζιδικη.

Εγω μενω με OLED μεχρι να βγουν οι microled.

Για χρήστες που δεν θέλουν να πάνε σε OLED λόγω προβληματισμού για burn in ή επειδή δεν ικανοποιούνται από την φωτεινότητα τους για φωτεινούς χώρους τότε στρέφονται σε FALD LCD οπότε τους ενδιαφέρει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, listener είπε

Για χρήστες που δεν θέλουν να πάνε σε OLED λόγω προβληματισμού για burn in ή επειδή δεν ικανοποιούνται από την φωτεινότητα τους για φωτεινούς χώρους τότε στρέφονται σε FALD LCD οπότε τους ενδιαφέρει .

Ελαχιστο ενδιαφερον ως προς την τεχνολογια εννοουσα.

Οτι πολλοι φοβουνται το Burn in των OLED ειναι μια πραγματικοτητα, αδικως κατ εμενα στα σημερινα μοντελα αλλα το καταλαβαινω.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Είναι χειρότερη και δεν υποστηρίζει και dts.

Επίσης έχει 1500, όχι 1100.

Περιμένει τις επόμενες...

Η μη υποστήριξη DTS δεν νομίζω να είναι deal breaker για τους περισσότερους, επίσης η CX έχει καλύτερο near black αποτέλεσμα στα test και καλύτερη κίνηση. 

Νομίζω ότι η 65αρα είναι στα 2000€ όσο είχε και η C9 μπορεί να κάνω λάθος δεν το έψαξα... 

Επεξ/σία από Rocobloco
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
19 hours ago, Agony said:

Πιστευεις δλδ οτι δεν θα εχουν τα θετικα των oled και θετικα απο οποσθθιου φωτισμου ?

Εγω αυτο νομιζα.

Oled στα ματια μου τουλάχιστον τπ μεγαλυτερο προβλημα ηταν το stutter 24fps content γενικα απο οτι καταλαβα οι OLED στο near black εχουν αυτο το θεμα λογο pwm . παντος flicker free δεν ειναι με καμια δύναμη.

 

Ναι δε θα έχουν όλα τα θετικά των OLED. Είχα διαβάσει ότι οι OLED παρουσίαζαν flickering συνδυαζόμενες με VRR, όχι μόνιμα. Σε αυτό αναφέρεσαι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετη Ερώτηση.

Δεν υπάρχει τρόπος προστασίας της οθόνης; Δηλαδή να μην σπάσει τόσο εύκολα?

Εννοώ ας πούμε να έχουν ΤΣΑΜΑΚΙ gorilla glass σαν τα SMARTPHONE.

Πού να αντέχει ας πούμε στα μικρά ατυχήματα συνήθως από παιχνίδια Παιδιών?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Vassilis_24 είπε

Είναι χειρότερη και δεν υποστηρίζει και dts.

Επίσης έχει 1500, όχι 1100.

Περιμένει τις επόμενες...

Επισης η CX εχει κουτσουρεμενο bandwith στο hdmi 2.1 ενω η C9 ειναι full bandwith. Οχι οτι υπαρχει καποια συσκευη αυητν την στιγμη που να αξιοποιει ολο το bandwith που προσφερει το hdmi 2.1 , αλλα τουλαχιστον einai ligo future proof.

 

Στον αντιποδα ενω θα μπορουσαν δεν περασαν την υποστηριξη Freesync μεσω firmware οπως εκαναν στην CX αλλα αυτο ελαχιστα θα αποσχολησει καποιον επειδη το VRR ως προτυπο του hdmi 2.1 ειναι ουσιαστικα ενα "αναβαθμισμενο" freesync, στηριζεται στην ιδια τεχνολογια.

Προσωπικα αν δεν ειχα oled και δεν βιαζομουν θα περιμενα την σειρα 11.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...