Προς το περιεχόμενο

Κοινόχρηστος Εκτυπωτής μέσω WiFi


SavvasNavr

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας,

Δε θέλω να αγοράσω εκτυπωτή (έχω τον samsung Xpress M2675F), αλλά θέλω να βρω έναν δοκιμασμένο τρόπο για να τον κάνω WiFi.

Ψάχνοντας, βρήκα τρείς τρόπους: 

  • Ο πρώτος τρόπος που βρήκα είναι ένας wireless server σαν αυτούς.
  • Ο δεύτερος τρόπος είναι μέσω ethernet του rooter με custom (tomato ή dd-wrt) rom
  • O τρίτος τρόπος μέσω ένα raspberry pi, που το κάνεις print server.

Το router μου είναι το xiaomi R1D και έχω δει ότι παίρνει ανεπίσημα την dd-wrt, για τις άλλες μεθόδους, πρέπει να αγοράσω ότι χρειάζεται.

Οι γνώσεις μου πάνω σε αυτά είναι σχεδόν μηδενικές, για αυτό και θέλω να ρωτήσω αν κάποιος έχει δοκιμάσει κάτι από αυτά και αν είναι begginer frendly.

Σας ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τον ΟΚΙ τον σύνδεσα στο WiFi του σπιτιού με το https://www.skroutz.gr/s/4546361/Power-On-RPD-150.html

Πλεον από όποιον υπολογιστή, ταμπλέτα ή κινητό που είναι συνδεδεμένο στο WiFi μπορώ να εκτυπώσω χωρίς προβλήματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν τον κάνεις κοινή χρήση, από τον υπολογιστή στον οποίο το έχεις εγκατεστημένο...
Ειδάλως, ένα raspberry pi zero...Δεν είναι δύσκολο το σετάρισμα, έχει άπειρους οδηγούς online!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 7/1/2021 στις 4:27 ΜΜ, PGP737ng είπε

Τον ΟΚΙ τον σύνδεσα στο WiFi του σπιτιού με το https://www.skroutz.gr/s/4546361/Power-On-RPD-150.html

Πλεον από όποιον υπολογιστή, ταμπλέτα ή κινητό που είναι συνδεδεμένο στο WiFi μπορώ να εκτυπώσω χωρίς προβλήματα.

Πως το συνδεσες με το extender, τι ακριβως εκανες;

Στις 7/1/2021 στις 5:08 ΜΜ, mechpanos είπε

Γιατί δεν τον κάνεις κοινή χρήση, από τον υπολογιστή στον οποίο το έχεις εγκατεστημένο...
Ειδάλως, ένα raspberry pi zero...Δεν είναι δύσκολο το σετάρισμα, έχει άπειρους οδηγούς online!

Αμα το κανω κοινη χρηση και για να τον βλεπουν, πρεπει να ειναι παντα ανοιχτος ο υπολογιστης και αυτο ειναι που προσπαθω να αποφυγω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύνδεσα το rpd150 μέσω καλωδίου στον ΟΚΙ.

To rpd150 έχει μενού που του λες τι ακριβώς το θέλεις. Repeater? Extender? κλπ.

Οποτε το router συνδέεται με το ΟΚΙ μέσω του rpd και με οποία συσκευή είμαι συνδεδεμένος στο ίδιο WiFi βλέπει τον ΟΚΙ και εκτυπώνει πανεύκολα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...