Προς το περιεχόμενο

11/2020 - 2/2021 Έλλειψη διαθεσιμότητας κάρτες γραφικών – Ευρώπη & Ελλάδα


Kiriakos-GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ξεκίνησα να ερευνώ την αγορά κάπου στα μέσα Νοέμβριου, ψάχνοντας και εγώ για μια νέα κάρτα γραφικών  ASUS στην μέση κατηγορία κόστους.

Διαπίστωσα ότι στο Ευρω-χωριό που περιλαμβάνει και την Ελλάδα, άδεια ράφια στους έμπορους, άδειες αποθήκες στην πρωτεύουσα διακίνησης εμπορευμάτων Γερμανία.

Μηχανές αναζητήσεις προϊόντων γεμάτες με πλασματικές τιμές.

Και το αποτέλεσμα κάμποση στενοχώρια σε έμπορους και καταναλωτές.              

Και ο απλός νους διερωτάται …  πως έγινε κάτι τέτοιο εφόσον όλη η εμπορική αλυσίδα και οι κατασκευαστές, γνωρίζουν καλά ότι η περίοδο εορτών είναι η μεγαλύτερη ευκαιρία για την κερδοφορία τους.

     

Για να μην το κουράζω, μιας και απλά μεταφέρω πληροφορίες που έλαβα από έμπορο της εμπιστοσύνης μου ,  αλλά και από επικοινωνία με την Oktabit Ελλάς.  

Τα προβλήματα διαθεσιμότητας θα αρχίσουν να μειώνονται τέλος Ιανουαρίου μέσα Φεβρουαρίου.  

Τώρα δυο λόγια περί τιμές,  πλασματική τιμή σημαίνει ένα απλό νούμερο που δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα.

 

Όταν θα δείτε σε κατάστημα διαθεσιμότητα εντός  3~4 ημερών τότε μπορούν τα μάτια σας να εμπιστευτούν αυτό που βλέπουν.

Τελευταία περίπτωση είναι να γνωρίζατε την τελευταία αληθινή τιμή όταν το προϊών ήταν σε διαθεσιμότητα (παράδειγμα 250 Ευρώ)  και να προβείτε σε πληρωμή και παραγγελία με χρόνο αναμονής κάμποσες εβδομάδες.

Για τους νεαρούς και ανυπόμονους, δεν υπάρχει κάποια συμβουλή.  

Τέλος οι κατασκευαστές - συναρμολογητές καρτών γραφικών,  εκείνοι πετάνε το μπαλάκι στην NVIDIA , και στους χρόνους παράδοσης επεξεργαστών μιας και χωρίς αυτούς δεν υπάρχουν κάρτες γραφικών.               

Επεξ/σία από Kiriakos-GR
  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 261
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

υπηρχε αρκετη διαθεσιμοτητα σε κανα δυο μεγαλα,πρωι παραγγελια την ιδια μερα click away,οποιος ηθελε καρτα και ειχε το χρημα ζεστο αμεσα εβρισκε.Απλα δεν εκανες καλη ερευνα, δε μπορει να σου εχει ξεφυγει το καταστημα στη φρατζη που επι 30 μερες εφερνε καθε μερα και ξεπουλαγε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3070 γιγαγαβ η ζοτακ βρισκεις σε αμαζον με 600~ ευρώ κάθε μέρα

3060ti βρίσκεις με 500~ κάθε μέρα επίσης

3080 ειναι το πρόβλημα επειδή οι AIBS πουλάνε με καπέλο (η φθηνότερη είναι στα 820 ευρώ, 880 τελική για ελλάδα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξα και εγώ φρέσκο λογαριασμό στο Amazon.de ,  και οι ελπίδες πέθαναν μετά από 10 λεπτά. 

Έτσι αποφάσισα παπούτσι από τον τόπο μου,  και ας περιμένω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά αυτό ήταν γνωστό απο την πρώτη κιόλας εβδομάδα της κυκλοφορίας τους στα τέλη Σεπτεμβρίου.

Εφόσον έχεις ήδη κάρτα για να κάνεις τη δουλειά σου, ποσώς σε ενδιαφέρει για το πότε θα παραλάβεις. Ακόμα και εν μέσω καραντίνας και γιορτών δεν προλαβαίνω να τελειώσω με ένα κάρο παλιάς γενιάς παιχνίδια :P 
Μετράω 3.5 μήνες απο τότε που πλήρωσα την 3080 7,5 εκατοστάρικα και ακόμα περιμένω, αλλά απο μέσα Ιανουαρίου θα στρώσουν όλα.

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Καλά αυτό ήταν γνωστό απο την πρώτη κιόλας εβδομάδα της κυκλοφορίας τους στα τέλη Σεπτεμβρίου.

Εφόσον έχεις ήδη κάρτα για να κάνεις τη δουλειά σου, ποσώς σε ενδιαφέρει για το πότε θα παραλάβεις. Ακόμα και εν μέσω καραντίνας και γιορτών δεν προλαβαίνω να τελειώσω με ένα κάρο παλιάς γενιάς παιχνίδια :P 
Μετράω 3.5 μήνες απο τότε που πλήρωσα την 3080 7,5 εκατοστάρικα και ακόμα περιμένω, αλλά απο μέσα Ιανουαρίου θα στρώσουν όλα.

Καλησπερα και χρονια πολλα! Αληθεια φιλε μου περιμενεις 3.5 μηνες την 3080??? Γιατί και εγω παραγγειλα με μηνα μηνα απο πλαισιο και ειχα απορια ποτε μπορει να ερθει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, s_mduck είπε

Καλησπερα και χρονια πολλα! Αληθεια φιλε μου περιμενεις 3.5 μηνες την 3080??? Γιατί και εγω παραγγειλα με μηνα μηνα απο πλαισιο και ειχα απορια ποτε μπορει να ερθει!

Ναι αλλά η παραγγελία έγινε απο εξωτερικό. Τα μεγάλα μαγαζιά στην Ελλάδα τις είχαν άμεσα διαθέσιμες τουλάχιστον μέχρι τέλη Νοεμβρίου που έβλεπα, αλλά στα 900 ευρώ περίπου, δε ξέρω κατα πόσο αξίζει τα +150 ευρώ. Λογικά θα παραλάβεις σε 1-3 εβδομάδες.

Πάντως συνέχεια λέμε για οικονομική κρίση αλλά στις 3080 είμαστε πρώτοι :) 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, nikos032 είπε

Ναι αλλά η παραγγελία έγινε απο εξωτερικό. Τα μεγάλα μαγαζιά στην Ελλάδα τις είχαν άμεσα διαθέσιμες τουλάχιστον μέχρι τέλη Νοεμβρίου που έβλεπα, αλλά στα 900 ευρώ περίπου, δε ξέρω κατα πόσο αξίζει τα +150 ευρώ. Λογικά θα παραλάβεις σε 1-3 εβδομάδες.

Πάντως συνέχεια λέμε για οικονομική κρίση αλλά στις 3080 είμαστε πρώτοι :) 

Η φτωχεια θελει καλοπεραση. :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Η φτωχεια θελει καλοπεραση. :lol:

Με τα 350+ watt που καίει δε μιλάμε μόνο για καλοπέραση αλλά για γλέντι τρικούβερτο. 
Απο την άλλη σε απαλλάσσει εν μέρει κι απο τα έξοδα θέρμανσης οπότε κάτι είναι κι αυτό. 😁

Επεξ/σία από nikos032
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Kiriakos-GR είπε

Ξεκίνησα να ερευνώ την αγορά κάπου στα μέσα Νοέμβριου, ψάχνοντας και εγώ για μια νέα κάρτα γραφικών  ASUS στην μέση κατηγορία κόστους.

Διαπίστωσα ότι στο Ευρω-χωριό που περιλαμβάνει και την Ελλάδα, άδεια ράφια στους έμπορους, άδειες αποθήκες στην πρωτεύουσα διακίνησης εμπορευμάτων Γερμανία.

Μηχανές αναζητήσεις προϊόντων γεμάτες με πλασματικές τιμές.

Και το αποτέλεσμα κάμποση στενοχώρια σε έμπορους και καταναλωτές.              

Και ο απλός νους διερωτάται …  πως έγινε κάτι τέτοιο εφόσον όλη η εμπορική αλυσίδα και οι κατασκευαστές, γνωρίζουν καλά ότι η περίοδο εορτών είναι η μεγαλύτερη ευκαιρία για την κερδοφορία τους.

     

Για να μην το κουράζω, μιας και απλά μεταφέρω πληροφορίες που έλαβα από έμπορο της εμπιστοσύνης μου ,  αλλά και από επικοινωνία με την Oktabit Ελλάς.  

Τα προβλήματα διαθεσιμότητας θα αρχίσουν να μειώνονται τέλος Ιανουαρίου μέσα Φεβρουαρίου.  

Τώρα δυο λόγια περί τιμές,  πλασματική τιμή σημαίνει ένα απλό νούμερο που δεν έχει σχέση με την πραγματικότητα.

 

Όταν θα δείτε σε κατάστημα διαθεσιμότητα εντός  3~4 ημερών τότε μπορούν τα μάτια σας να εμπιστευτούν αυτό που βλέπουν.

Τελευταία περίπτωση είναι να γνωρίζατε την τελευταία αληθινή τιμή όταν το προϊών ήταν σε διαθεσιμότητα (παράδειγμα 250 Ευρώ)  και να προβείτε σε πληρωμή και παραγγελία με χρόνο αναμονής κάμποσες εβδομάδες.

Για τους νεαρούς και ανυπόμονους, δεν υπάρχει κάποια συμβουλή.  

Τέλος οι κατασκευαστές - συναρμολογητές καρτών γραφικών,  εκείνοι πετάνε το μπαλάκι στην NVIDIA , και στους χρόνους παράδοσης επεξεργαστών μιας και χωρίς αυτούς δεν υπάρχουν κάρτες γραφικών.               

Δυστυχως (λεμε τωρα,σιγα ,μην στεναχωρηθω κιολας) η κατασταση ειναι δυσκολη με κυριο προβλημα τις τιμες στο Θεο.Εγω ειμαι χωρις καθολου καρτα,αν καποιος εχει καρτα να κανει την δουλεια του δεν νομιζω οτι επιγει η αναβαθμιση.Θυμαμαι που κοροιδευα ενα φιλο που αγορασε 5700ΧΤ τον Νοεμβριο λεγοντας του οτι θα πληρωσει για να παρει αρχαια καρτα,σε λιγο βγαινουν ζεστες ζεστες.Τωρα να δεις κοροιδια που τρωω απο αυτον.

Ασχετο αλλα εχω παραγγειλει απο τον εμπορο της εμπιστοσυνης σου μια 1660super καπου μεσα Δεκεμβρη.Λεω απο βδομαδα να τον παρω κανενα τηλεφωνο.Ειπε τπτ αν θα ερθουν καρτες?Αν περιμενει παραλαβη ξερω γω απο αρχες του χρονου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To καλυτερο που μπορει να κανει καποιος ειναι αγορα μεσω

1) Part Alert απο εξωτερικο και Amazon 1-Click Checkout

2) Aγορα με εταιρικο ΑΦΜ

3) Αγορα απο Ελληνικο καταστημα τυπου Πλαισιο/Κωτσοβολου και αναμονη 1/2 μηνες με την χρηση BONUS ποντων απο τραπεζες (Eτσι πηρα την δικια μου στα 720 απο 950)

 

Σε καμια περιπτωση δεν υποστιριζουμε scalping (ναι, ουτε απο συνφορουμιτες) και overpriced καρτες.

 

Αμα βρουμε λινκ με αμεσα διαθεσιμη, πρωτα στελνουμε σε ατομα που ξερουμε οτι πραγματικα θελουν την καρτα και μετα ανεβαζουμε σε δημοσια threads καθως μερικοι μερικοι εδω μεσα τα χρησιμοποιουνε για να τις πουλησουνε μετα 1000+ στις αγγελιες.

 

Η κατασταση ειναι τραγικη, αλλα δεν ειναι και αδυνατο να παρεις καρτα στα χερια σου σε ΟΚ τιμη.

8 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

χαρά στο κουράγιο σας. Εγώ 5 μέρες περίμενα και μου έσπασαν τα νεύρα

17/SEP ZOTAC 3080 παραγγελια απο amazon.de, μετα απο εβδομαδες δεν ειχε ακυρωθει, την ακυρωσα λογω μουφα σκανδαλου με POSCAPS.

Αγορα "αμεσα διαθεσιμης" TUF 3080 απο Κωτσο 21/NOV. 

10000 τηλεφωνα την εβδομαδα "πολυ συντομα" "σε λιγες εργασιμες θα ξερουμε" και λιγοι λιγοι υπαλληλοι που δεν λενε παπαριες, "δεν εχουμε καν εκτιμωμενη ημερομηνια απο προμηθευτη και δεν απανταει σε mail"...

Εν τελει αλλαγη αγορας απο TUF σε GIGABYTE GAMING OC πριν λιγες μερες και τωρα στα χερια μου...

 

3+ μηνες, τι να πω εγω για νευρα 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, DionGR είπε

3) Αγορα απο Ελληνικο καταστημα τυπου Πλαισιο/Κωτσοβολου και αναμονη 1/2 μηνες με την χρηση BONUS ποντων απο τραπεζες (Eτσι πηρα την δικια μου στα 720 απο 950)😛

πως ακριβως θα εξαργυρωσεις ποντους απο την στιγμη που δεν ειναι δυνατη η πληρωμη απο το καταστημα??

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...