Προς το περιεχόμενο

11/2020 - 2/2021 Έλλειψη διαθεσιμότητας κάρτες γραφικών – Ευρώπη & Ελλάδα


Kiriakos-GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, vins είπε

3) Και οι κατασκευαστές ψιλοβολευονται κι αυτοί γιατί παίρνουν παραδες 

Αυτό δεν ξέρω αν ισχύει. Γενικά σε msrp θα πουλάνε οι κατασκευαστές, σε αλλά κομμάτια της εφοδιαστικής αλυσίδας ανεβαίνει η τιμή, π.χ. στα καταστήματα δεν προλαβαίνει να υπάρξει στοκ για να λειτουργήσει ο ανταγωνισμός και να συμπιεστούν οι τιμές. Οι κατασκευταστές στην προκειμένη περίπτωση μάλλον χαμένοι είναι, παραγουν και πουλάν λίγα κομματια. Απλά λόγω έλλειψης ανταγωνισμού θα μπορέσουν να κρατήσουν ψηλά το msrp για καιρό.

Κατά τα άλλα συμφωνώ όμως και όπως και εσύ το βλέπω να αργεί αρκετά το πράγμα. Ελπίζω το mining να μην είναι το κερασάκι στην τούρτα, γιατί οι τιμές των κρυπτονομισμάτων έχουν πάει στα ύψη. 

Επεξ/σία από TheMechanic1
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 261
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

33 λεπτά πριν, Cell_7 είπε

Τον κυριότερο λόγο δεν είπες. Δεν υπάρχει αρκετή παραγωγή λόγο της τεράστιας ζήτησης από τα εργοστάσια (Playstation, Xbox, Snapdragon κτλπ) + το ότι πολλά από τα εργοστάσια υπο-λειτουργούν λόγο του ιού.

Αυτό με τα εργοστάσια που υπολειτουργούν λόγω covid δεν το πιστεύω, γιατί είμαι σε βιομηχανία (σε άλλο κλάδο) και τα εργοστάσια Ασία μεριά υπολειτούργησαν για μαξ 1-1,5 μήνα και μετά ήταν/είναι κομπλέ. 

Αυτό που λένε ότι υπολειτουργεί λόγω covid, περισσότερο απευθύνεται σε κλάδους που δεν περπατάνε και υπολειτουργούν οικειοθελώς για να μη στοκάρουν (π.χ. αυτοκινητοβιομηχανίες, κλωστοϋφαντουργίες κα)

5 λεπτά πριν, TheMechanic1 είπε

Αυτό δεν ξέρω αν ισχύει. Γενικά σε msrp θα πουλάνε οι κατασκευαστές, σε αλλά κομμάτια τις εφοδιαστικής αλυσίδας ανεβαίνει η τιμή, π.χ. στα καταστήματα δεν προλαβαίνει να υπάρξει στοκ για να λειτουργήσει ο ανταγωνισμός και να συμπιεστούν οι τιμές. Οι κατασκευταστές στην προκειμένη περίπτωση μάλλον χαμένοι είναι, παραγουν και πουλάν λίγα κομματια. Απλά λόγω έλλειψης ανταγωνισμού θα μπορέσουν να κρατήσουν ψηλά το msrp για καιρό.

Κατά τα άλλα συμφωνώ όμως και όπως και εσύ το βλέπω να αργεί αρκετά το πράγμα. Ελπίζω το mining να μην είναι το κερασάκι στην τούρτα, γιατί οι τιμές των κρυπτονομισμάτων έχουν πάει στα ύψη. 

Περισσότερο για αυτό που έγραψα στην παρένθεση το είπα (scalping από MSI, που φυσικά δεν είναι η μόνη, αλλά είναι αυτή που την "έπιασαν")

ΕΤΗ 2.0 πάντως όπως ανέφερα ήδη πάει για επιστροφή σε gpu mining...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορώ να ξεμπερδέψω μόνο τους μπερδεμένους που στοχεύουν προϊόντα ASUS. 

Το Σκρουτζ   και το Best-Price είναι προγράμματα υπολογιστή και φορτώνουν πλασματικές τιμές.

Στην Γερμανία υπάρχει η κεντρική αποθήκη ASUS η οποία η ίδια πουλάει λιανική εντός Γερμανίας μόνο.

Βρίσκετε το προϊών που σας ενδιαφέρει και στην γωνία κάτω δεξιά λέει την τιμή, προσθέτετε +8% που είναι η διαφορά του Ελληνικού ΦΠΑ   και ..............  όταν θα υπάρξει απόθεμα .... όλη η Ελληνική αγορά θα έχει όμοια τιμή ....  η θα σφάζονται για μερικές δεκάρες ποιος θα εμφανιστεί πρώτος στο  Σκρουτζ   και το Best-Price 

https://webshop.asus.com/de/komponenten/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πρόβλημα στην παραγωγή, ή αν υπήρχε ήταν για 2-3 μήνες πέρσι τέτοιο καιρό. Εκεί που υπάρχει μεγάλο θέμα είναι στην πρωτοφανή/υπέρμετρη ζήτηση σε συνδυασμό με τα logistics που είναι μειωμένα συνολικά. Πολλές εμπορικές/επιβατικές πτήσεις πχ είχαν cargo τέτοια προϊόντα και από την στιγμή που λόγω covid έχουν μειωθεί στο 30% τα δρομολόγια υπάρχει πρόβλημα στον γρήγορο εφοδιασμό του λιανεμπορίου. Ομοίως στα shipments ειδικά στην αρχή της πανδημίας είχε δοθεί προτεραιότητα σε είδη πρώτης ανάγκης φάρμακα/τρόφιμα/μάσκες/ιατρικός εξοπλισμός κλπ με αποτέλεσμα να πάνε πίσω όλα τα υπόλοιπα αγαθά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Και στη Γερμανία που έκανα ένα μικρό ψάξιμο δεν πάνε πίσω σε υπερτιμήσεις. RTX 3070 βρήκα από 720 έως 850 ευρώ... Μου φαίνεται πρέπει να κάνω και άλλο υπομονή για την αναβάθμιση με αυτούς που μπλέξαμε.... Στην Ελλάδα την δίνουν 790 εως 860 ευρω.

Η κάρτα που με ενδιαφέρει είναι η MSI RTX 3070 Gaming X Trio, και αυτήν αφορούν οι παραπάνω τιμές.

Το θέμα είναι ότι τον Οκτώβριο είχε τιμή αναφοράς (στις ΗΠΑ) γύρω στα 560 δολάρια, ή αλλιως 470 ευρώ.....

 

Επεξ/σία από conqueror06
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, conqueror06 είπε

Και στη Γερμανία που έκανα ένα μικρό ψάξιμο δεν πάνε πίσω σε υπερτιμήσεις. RTX 3070 βρήκα από 720 έως 850 ευρώ... Μου φαίνεται πρέπει να κάνω και άλλο υπομονή για την αναβάθμιση με αυτούς που μπλέξαμε.... Στην Ελλάδα την δίνουν 790 εως 860 ευρω.

Η κάρτα που με ενδιαφέρει είναι η MSI RTX 3070 Gaming X Trio, και αυτήν αφορούν οι παραπάνω τιμές.

Το θέμα είναι ότι τον Οκτώβριο είχε τιμή αναφοράς (στις ΗΠΑ) γύρω στα 560 δολάρια, ή αλλιως 470 ευρώ.....

 

Καλά το 470€ δεν θα υπήρχε ποτέ. Ειναι προ φόρων, με διαφορετικό συνάλλαγμα κλπ.

Ακόμα και το 470x1.24=583€ (μονο με 24% ελληνικό ΦΠΑ)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vins είπε

Καλά το 470€ δεν θα υπήρχε ποτέ. Ειναι προ φόρων, με διαφορετικό συνάλλαγμα κλπ.

Ακόμα και το 470x1.24=583€ (μονο με 24% ελληνικό ΦΠΑ)

+30 ευρωπαική φάπα στα 620. Η φθηνότερη gaming trio που έχω δει είναι στα 623 με ισπανικό φπα χωρίς τα μεταφορικά οπότε δεν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

+30 ευρωπαική φάπα στα 620. Η φθηνότερη gaming trio που έχω δει είναι στα 623 με ισπανικό φπα χωρίς τα μεταφορικά οπότε δεν..

Μωρέ +30 καλά θα ήταν... Απο US σε EU μπαινει το πρώτο καπελάκι, και από EU σε GR μπαινει το δεύτερο και από GR σε mainstream καταστήματα μπαινει το 3ο το μακρύτερο 😂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, Kiriakos-GR είπε

Προσπαθώ να καταλάβω και είναι αδύνατο,  εάν οι αναφορές σας έχουν να κάνουν με αναγνωρισμένα καταστήματα η ασήμαντες τρύπες που μόνο λίγοι γνωρίζουν.

Οι σελίδες E-shop και Πλαισιο εμφανίζουν έλλειψη διαθεσιμότητας σε όλες τις σειρές καρτών γραφικών,  και κανένα από αυτά τα καταστήματα δεν ασχολείται με εξαπάτηση καταναλωτών για πενταροδεκάρες. 

Νομίζω πως έγραψα συγκεκριμένα πραγματα..Δεν μίλησα για εξαπάτηση φίλε μου αλλά για μια κοροϊδία.Και έφερα μια περίπτωση την δική μου  σχετικά με το πλαίσιο.Κάποιες από τις κάρτες που πουλούν βρίσκονται στον προμηθευτή τους όπως μας λένε..Η τιμή σε όλες τις κάρτες άλλαξε από 50 ευρώ έως 100 μέσα σε μια νύχτα.Και σε αυτές που δεν υπήρχαν και σε αυτές που υπήρχαν σε προμηθευτή..Ανεβάζουν τις τιμές έτσι χωρίς να τους ενοχλεί και όποιος τσιμπίσει.

4 ώρες πριν, Kiriakos-GR είπε

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vins είπε

Μωρέ +30 καλά θα ήταν... Απο US σε EU μπαινει το πρώτο καπελάκι, και από EU σε GR μπαινει το δεύτερο και από GR σε mainstream καταστήματα μπαινει το 3ο το μακρύτερο 😂

Εννοείται αυτό, εντάξει είπαμε ρεαλιστικά δεν υπάρχει περίπτωση να υπάρξει τιμή κάτω από 610-620 ευρώ. Το καπέλο αυτό λόγω δασμών το ξέρω έτσι και αλλιώς από τη στιγμή που είμαστε στην ευρωπαϊκή αγορά. Πάνω από 650 ευρώ όμως νομίζω ότι είναι κοροϊδία για τη συγκεκριμένη κάρτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 ώρες πριν, Sakiz105 είπε

μπα, έτσι λειτουργεί το plaisio. Οσο πιο πολλές παραγγελίες έχει τόσο πιο πολύ ανεβάζει τιμές. Θυμάμαι ημέρα κυκλοφορίας της 3060ti. Η asus 3070 από 630 πήγε στα 690

Το θυμάμαι και γω αυτο. Παρόμοιο παράδειγμα, ο Κωτσος. 619€ - 3060Ti Asus Dual. Την κράτησε κάποιες μέρες σε status " διαθέσιμο-ειδική παραγγελία ".

______

Κατά τα άλλα,

Θα περιμένω μήπως έρθει μήνυμα για την υλοποίηση της 3060Ti που πήρε ο Σάκης από EVGA.EU σε κάνα μήνα ( @Sakiz105 ) διαφορετικά βλέπουμε... λίγο καπέλο θέλοντας ή μη θα το υποστούμε φαίνεται.

Επεξ/σία από 7nisiotis
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 hours ago, 7nisiotis said:

3060Ti Gigabyte Gaming OC (3x fans) 

560 είχε στο Π**σιο πριν μία εβδομάδα

600 τώρα όπως κ οι περισσότερες (600+)

ενώ παράλληλα παραμένει ίδιο το status δηλαδή " κατόπιν παραγγελίας " - δεν τις έχουν διαθέσιμες, να πεις έστω ρε παιδί μου λόγω μικρού στοκ ανέβηκε η τιμή.

 

 

629 € η έκδοση Aorus Master της 3060 Ti , προχωρώ σε παραγγελία 30/12 ενω ταυτόχρονα ακυρώνω την 5700 xt nitro+ Special Edition στην ίδια τιμή (παραγγελία στις 29/12 , η κάρτα ήταν έτοιμη να αποσταλλεί 😵) , μιλάω με το support του Πλαισιου για εκτιμωμενο χρόνο παράδοσης, ξεκινάει το γνωστο τροπάριο "δεν εχουμε καμία ενημέρωση για χρόνο αναμονής", προχωρουμε σε ακυρωση ΚΑΙ σε αυτη την κάρτα , ένα βήμα πριν την τελική ακύρωση της εμφανίζονται 3 (!) κομμάτια άμεσα διαθέσιμα, εν ολιγοις η κάρτα είναι σε διακίνηση με εκτιμώμενη ημ/νια παραλαβής 11/01!!

Και το θέατρο του παραλόγου καλά κρατεί...Σημερα η συγκεκριμένη εχει τσιμπήσει ήδη 30 € πάνω 🤯🤯

Επεξ/σία από g8777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, g8777 είπε

629 € η έκδοση Aorus Master της 3060 Ti , προχωρώ σε παραγγελία 30/12 ενω ταυτόχρονα ακυρώνω την 5700 xt nitro+ Special Edition στην ίδια τιμή (παραγγελία στις 29/12 , η κάρτα ήταν έτοιμη να αποσταλλεί 😵) , μιλάω με το support του Πλαισιου για εκτιμωμενο χρόνο παράδοσης, ξεκινάει το γνωστο τροπάριο "δεν εχουμε καμία ενημέρωση για χρόνο αναμονής", προχωρουμε σε ακυρωση ΚΑΙ σε αυτη την κάρτα , ένα βήμα πριν την τελική ακύρωση της εμφανίζονται 3 (!) κομμάτια άμεσα διαθέσιμα, εν ολιγοις η κάρτα είναι σε διακίνηση με εκτιμώμενη ημ/νια παραλαβής 11/01!!

Και το θέατρο του παραλόγου καλά κρατεί...Σημερα η συγκεκριμένη εχει τσιμπήσει ήδη 30 € πάνω 🤯🤯

Επειδή μια αλυσίδα καταστημάτων  σαν το Πλαίσιο που έχει την δυνατότητα μεταφοράς στοκ από κατάστημα σε κατάστημα σε όλη την επικράτεια, παρουσίασε τρεις κάρτες , έγιναν κομπιναδόροι ?   

Το NEWEGG το κατάστημα που απευθύνεται σε 300.000.000 Αμερικάνους πήρε ως διαθεσιμότητα έξι κομμάτια 3060Ti  από την ASUS και βέβαια εξατμίστηκαν. 

Με την Νέα εντολή κυβέρνησης, όλα κλείνουν μέχρι 11 του μήνα.

Περιμένω από E-shop μια κρέμα επεξεργαστή, εδώ και μια βδομάδα, τώρα βάλε άλλες δυο βδομάδες καθυστέρηση, στο γύψο η υπόθεση.    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Kiriakos-GR είπε

Επειδή μια αλυσίδα καταστημάτων  σαν το Πλαίσιο που έχει την δυνατότητα μεταφοράς στοκ από κατάστημα σε κατάστημα σε όλη την επικράτεια, παρουσίασε τρεις κάρτες , έγιναν κομπιναδόροι ?   

Το NEWEGG το κατάστημα που απευθύνεται σε 300.000.000 Αμερικάνους πήρε ως διαθεσιμότητα έξι κομμάτια 3060Ti  από την ASUS και βέβαια εξατμίστηκαν. 

Με την Νέα εντολή κυβέρνησης, όλα κλείνουν μέχρι 11 του μήνα.

Περιμένω από E-shop μια κρέμα επεξεργαστή, εδώ και μια βδομάδα, τώρα βάλε άλλες δυο βδομάδες καθυστέρηση, στο γύψο η υπόθεση.    

Τι κρεμα επεξεργαστη; Του κανεις και μπωτέ να πιάνει ψηλότερες συχνότητες; 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, akmakas είπε

Εγω πιστεύω πως αυτό που γίνεται είναι καθαρή κλοπή επάνω στους gamers που κάθονται σπίτι λόγο του μικροβίου και δεν έχουν πουθενά μια διέξοδο πέρα του gaming..Οι πρώτες 3070 αν θυμάστε πριν 1 μήνα ξεκινούσαν από 609 Ευρώ plaisio και τώρα έχουν πάει από 730 και πάνω.Ηθελα να αγοράσω μια 3080 Gigabyte extreme..Πολλα λεφτά αλλά είπα ας κάνω μια φορά κάτι υπερκοστολογημένο (γιατί είναι) για μένα ρε αδερφέ..Την βρήκα στα 1099..Την επόμενη που μπήκα να την παραγγείλω την είχαν πάει στα 1199 όπως και όλες οι κάρτες από 50 ευρώ έως 100 ευρώ και μην μου πείτε ότι είναι λόγο έλλειψης γιατί εγώ αυτό το λέω Ελληνική ηλιθιότητα και κλοπή.Να βάλουν στον πάτο τους τις κάρτες τους τιποτα μέχρι να πέσουν σε λογικά επίπεδα.Δεν θα πουλήσω ένα σπίτι για να πάρω μια κάρτα έλεος.

 

δεν είναι ελληνική κλοπή, μιλάμε για παγκόσμιο φαινόμενο απο τα εργοστάσια μαλλον λόγω ελλειψεων, χαμηλότερης παραγωγής λογω covid, υψηλής ζήτησης λόγω covid κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...