Προς το περιεχόμενο

11/2020 - 2/2021 Έλλειψη διαθεσιμότητας κάρτες γραφικών – Ευρώπη & Ελλάδα


Kiriakos-GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 λεπτά πριν, Kiriakos-GR είπε

Επειδή μια αλυσίδα καταστημάτων  σαν το Πλαίσιο που έχει την δυνατότητα μεταφοράς στοκ από κατάστημα σε κατάστημα σε όλη την επικράτεια, παρουσίασε τρεις κάρτες , έγιναν κομπιναδόροι ?   

Το NEWEGG το κατάστημα που απευθύνεται σε 300.000.000 Αμερικάνους πήρε ως διαθεσιμότητα έξι κομμάτια 3060Ti  από την ASUS και βέβαια εξατμίστηκαν. 

Με την Νέα εντολή κυβέρνησης, όλα κλείνουν μέχρι 11 του μήνα.

Περιμένω από E-shop μια κρέμα επεξεργαστή, εδώ και μια βδομάδα, τώρα βάλε άλλες δυο βδομάδες καθυστέρηση, στο γύψο η υπόθεση.    

Παραγγελία mx-4 Πέμπτη 1 το βράδυ. Παρασκευή 1 το μεσσημέρι ήταν τρίκαλα. Με ξάφνιασε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 261
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 λεπτό πριν, vins είπε

Τι κρεμα επεξεργαστη; Του κανεις και μπωτέ να πιάνει ψηλότερες συχνότητες; 😛

Έχω στο πρόγραμμα να κάνω μπουγάδα με ζεστό νερό τον Prolimatech Armageddon. 

Θα του βάλω και καινούργια πάνα-βρακακι Prolimatech PK-2 NANO.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kiriakos-GR είπε

Έχω στο πρόγραμμα να κάνω μπουγάδα με ζεστό νερό τον Prolimatech Armageddon. 

Θα του βάλω και καινούργια πάνα-βρακακι Prolimatech PK-2 NANO.

Εκλαψα! Prolimatech πολύ καλή! 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Παραγγελία mx-4 Πέμπτη 1 το βράδυ. Παρασκευή 1 το μεσημέρι ήταν Τρίκαλα. Με ξάφνιασε.

Αμα είναι σε στοκ πετάνε ...  εμένα έχει κολλήσει στην παράδοση από προμηθευτή.

Παλιό τρολλ .. πάει το λινκ χάθηκε...  🙃

Επεξ/σία από Kiriakos-GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kiriakos-GR είπε

Αμα είναι σε στοκ πετάνε ...  εμένα έχει κολλήσει στην παράδοση από προμηθευτή.

βγάλε το λινκ μην στην ακυρωσει κανενα τρολλ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 minutes ago, Kiriakos-GR said:

Επειδή μια αλυσίδα καταστημάτων  σαν το Πλαίσιο που έχει την δυνατότητα μεταφοράς στοκ από κατάστημα σε κατάστημα σε όλη την επικράτεια, παρουσίασε τρεις κάρτες , έγιναν κομπιναδόροι ?   

Το NEWEGG το κατάστημα που απευθύνεται σε 300.000.000 Αμερικάνους πήρε ως διαθεσιμότητα έξι κομμάτια 3060Ti  από την ASUS και βέβαια εξατμίστηκαν. 

Με την Νέα εντολή κυβέρνησης, όλα κλείνουν μέχρι 11 του μήνα.

Περιμένω από E-shop μια κρέμα επεξεργαστή, εδώ και μια βδομάδα, τώρα βάλε άλλες δυο βδομάδες καθυστέρηση, στο γύψο η υπόθεση.    

Από πού προκύπτει το συμπέρασμα ότι χαρακτηρίζω το Πλαίσιο κομπιναδορους; Ίσα ίσα που δεδομένης της κατάστασης η τιμή που αγόρασα την κάρτα γραφικών είναι πολύ χαμηλότερη από των σκρουτζομαγαζων . Αφενός αυτό, αφετέρου στην τρέχουσα κατάσταση είναι μαζί με τον Κωτσόβολο τα μόνα μαγαζιά που θα έδινα προκαταβολικά τα λεφτά μου χωρίς να έχουν το προϊόν διαθέσιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Το θυμάμαι και γω αυτο. Παρόμοιο παράδειγμα, ο Κωτσος. 619€ - 3060Ti Asus Dual. Την κράτησε κάποιες μέρες σε status " διαθέσιμο-ειδική παραγγελία ".

______

Κατά τα άλλα,

Θα περιμένω μήπως έρθει μήνυμα για την υλοποίηση της 3060Ti που πήρε ο Σάκης από EVGA.EU σε κάνα μήνα ( @Sakiz105 ) διαφορετικά βλέπουμε... λίγο καπέλο θέλοντας ή μη θα το υποστούμε φαίνεται.

Αρκετα καλη τιμη βλεπω εχει η EVGA,ποσο ειναι τα μεταφορικα?Βλεπω επισης η αποστολη θα γινει απο Ταιβαν γραφουν,τελωνειο δεν θα παιξει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, LouCi4er είπε

Αρκετα καλη τιμη βλεπω εχει η EVGA,ποσο ειναι τα μεταφορικα?Βλεπω επισης η αποστολη θα γινει απο Ταιβαν γραφουν,τελωνειο δεν θα παιξει?

Πρόβλημα δεν θα είναι ούτε τα μεταφορικά ούτε το τελωνείο. Πότε θα λάβεις mail για αγορά βέβαια είναι άλλη ιστορία. 

  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, LouCi4er είπε

Αρκετα καλη τιμη βλεπω εχει η EVGA,ποσο ειναι τα μεταφορικα?Βλεπω επισης η αποστολη θα γινει απο Ταιβαν γραφουν,τελωνειο δεν θα παιξει?

20 τα μεταφορικα δεν εχει τελωνειο. Η τιμή είναι όσο γράφει x1.24 (φπα). 

Το πρόβλημα είναι οτι δεν φενεται να φτιάχνουν τις "απλές". Δλδ με την 3060ti την έχω πάρει ήδη ενώ την 3070 xc3 ultra δεν έχει έρθει notification. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, g8777 είπε

Από πού προκύπτει το συμπέρασμα ότι χαρακτηρίζω το Πλαίσιο κομπιναδορους; Ίσα ίσα που δεδομένης της κατάστασης η τιμή που αγόρασα την κάρτα γραφικών είναι πολύ χαμηλότερη από των σκρουτζομαγαζων . Αφενός αυτό, αφετέρου στην τρέχουσα κατάσταση είναι μαζί με τον Κωτσόβολο τα μόνα μαγαζιά που θα έδινα προκαταβολικά τα λεφτά μου χωρίς να έχουν το προϊόν διαθέσιμο.

Το ότι βάση νόμου, η περίοδος επαναφοράς χρημάτων  μπορεί να είναι και ένας μήνας, το ξέρεις?

Την καλύτερη τιμή μου την έδωσε το JMCtech , δυο βδομάδες αργότερα είχα μια ποιοτική τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους,  για εμάς της επικράτειας υπάρχουν λύσεις αποκεντρωμένες και ευτυχώς.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, ppkstat είπε

Πρόβλημα δεν θα είναι ούτε τα μεταφορικά ούτε το τελωνείο. Πότε θα λάβεις mail για αγορά βέβαια είναι άλλη ιστορία. 

Εδώ κ μήνα έχω πατήσει notify.... still waiting

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, 7nisiotis είπε

Εδώ κ μήνα έχω πατήσει notify.... still waiting

Ένα μήνα? Εγώ για 3080 έχω πατήσει απο αρχές Οκτώβρη και ακόμα τίποτα 🤣

Επεξ/σία από ppkstat
  • Like 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αυτό που ξέρω είναι ότι πριν μερικά χρόνια μια high-end κάρτα γραφικών ειχε 600 ευρώ και σήμερα έχει τουλάχιστον τα διπλά... ένα κινητό τούμπανο είχε 500-600 ευρώ σήμερα έχει τα διπλά... επίσης ξέρω ότι οι κάρτες γραφικών ανέβαιναν λίγα TFLOPs ανά γενιά και τώρα ξαφνικά από τα 10+ πήγαν στα 20-30 μόλις βγήκαν κονσόλες με επιδόσεις κοντά στις καλές κάρτες... Βέβαια η αγορά (εμείς) είναι αυτή που καθορίζει τις τιμές... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Θέλω να ρωτήσω το εξής. Βλέπω ότι η συζήτηση επικεντρώνεται στη γενιά 30ΧΧ αλλά τα ίδια προβλήματα συναντάμε και σε πιο φτηνές κάρτες. Για παράδειγμα ψάχνω για 1660 (οποιαδήποτε ανάμεσα σε απλή, Super ή Ti) ή 2060. Μέχρι το Νοέμβριο οι 1660 είχαν γύρω στα 220 και τώρα αγγίζουν ακόμα και τα 400!!!

Σε αυτές τις περιπτώσεις γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη αύξηση στις τιμές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

ομοιως και στην 1650 super που ήθελα εγώ, από 150 που κόστιζε έχει πάει στα 250...

edit: άκυρο και αυτό, πλέον δεν υπάρχει πλέον καν διαθεσιμότητα σε 1650 super...

Αντιθέτως οι επεξεργαστές είναι σε φυσιολογικές τιμές.

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...