Προς το περιεχόμενο

11/2020 - 2/2021 Έλλειψη διαθεσιμότητας κάρτες γραφικών – Ευρώπη & Ελλάδα


Kiriakos-GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα με τις κάρτες ήταν κάτι που το περιμέναμε .Προσωπικά ,σε παλαιότερο thread είχα προβλέψει ότι η 1660 super θα χτυπήσει τα 400 , και απότι βλέπω  πλησιάζει . Δεν έχετε να κάνει κάτι , απλά κρατάτε αυτήν που έχετε , μέχρι να ομαλοποιηθεί  η αγορά , κατά καλοκαίρι μεριά . Η χειρότερη περίοδος ever για αγορά κάρτας γραφικών , και όχι μόνο δέστε τι γίνεται με τα laptops.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 261
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απ ότι έχω διαβάσει:

1) υπάρχει έλλειψη λόγω lockdown και μεγάλης ζήτηση. Για κάποιο λόγο ο κόσμος παγκοσμίως πήρε τα κρατικά επιδόματα για να τα ξοδέψει σε gaming pc! ή αυτοί που ήδη τα είχαν τα έδωσαν γιατί είναι κλειδωμένοι στο σπίτι. 

Κυρίως στο εξωτερικό βέβαια που έδιναν πιο μεγάλα ποσά. Απίστευτο και όμως αληθινό!

2) Υπάρχει το lockdown που μείωσε κάπως τον όγκο παραγωγής. Εστω και για 1-2 μήνες καθυστέρησης 

3) Υπάρχει αποκλειστική χρήση μνημών gddr6 που ανεβάζει το κόστος.

4) Υπάρχει και το mining που οδηγεί σε αυξημένη ζήτηση...

Αρχικά υπήρχε έλλειψη σε high end κάρτες, τώρα υπάρχει και σε mid end!

δεν θα έπρεπε όμως να ανέβουν οι τιμές αντίστοιχα και σε άλλα components, όχι μόνο σε κάρτες;

 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα είναι γιατί συμβαίνει αυτό και πότε θα διορθωθεί η κατάσταση;

Edit - Δεν είχα δει την ανάρτηση του The_Judas

Επεξ/σία από sothal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα... και εγώ ότι διαβάζω έγραψα... και όλα αυτά τα έγραφαν πριν από 6-7 μήνες. Η κατάσταση από τότε χειροτέρεψε ακόμη περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοιτα που αισθανομαι τυχερος που προλαβα και αγορασα 5600ΧΤ στα 270€ τον Νεομβριο και χτυπαω το κεφαλι μου που δεν πηρα στα 380€ την 5700ΧΤ τοτε και τωρα εχουν παει 450€ η μια και 650€ η αλλη.

Δεν υπαρχει μιλαμε το που εχουν παει οι καρτες. Ειχανε παρει και οι μητρικες ενα hype οταν βγηκαν οι 5000, ευτυχως εχει ομαλοποιηθει σε αυτες (Mobo)και αυτους (CPU) η αγορα καπως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, The_Judas είπε

ομοιως και στην 1650 super που ήθελα εγώ, από 150 που κόστιζε έχει πάει στα 250...

edit: άκυρο και αυτό, πλέον δεν υπάρχει πλέον καν διαθεσιμότητα σε 1650 super...

Αντιθέτως οι επεξεργαστές είναι σε φυσιολογικές τιμές.

μονο οι Intel ομως. 

 

3 ώρες πριν, sothal είπε

Καλησπέρα,

 

Θέλω να ρωτήσω το εξής. Βλέπω ότι η συζήτηση επικεντρώνεται στη γενιά 30ΧΧ αλλά τα ίδια προβλήματα συναντάμε και σε πιο φτηνές κάρτες. Για παράδειγμα ψάχνω για 1660 (οποιαδήποτε ανάμεσα σε απλή, Super ή Ti) ή 2060. Μέχρι το Νοέμβριο οι 1660 είχαν γύρω στα 220 και τώρα αγγίζουν ακόμα και τα 400!!!

Σε αυτές τις περιπτώσεις γιατί υπάρχει τόσο μεγάλη αύξηση στις τιμές;

Θα σου πρότεινα και μεταχειρισμένα. Χθες ειδα αρκετες καλές υλοποιήσεις 1660 super με 250~ ευρώ. Ωστόσο ότι και στον από κάτω

 

2 ώρες πριν, The_Judas είπε

ομοιως και στην 1650 super που ήθελα εγώ, από 150 που κόστιζε έχει πάει στα 250...

edit: άκυρο και αυτό, πλέον δεν υπάρχει πλέον καν διαθεσιμότητα σε 1650 super...

Αντιθέτως οι επεξεργαστές είναι σε φυσιολογικές τιμές.

σε τόσο χαμηλά θα σου έλεγα περίμενε κανένα μήνα, δεν θα χάσεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, evkar είπε

 Η χειρότερη περίοδος ever για αγορά κάρτας γραφικών , και όχι μόνο δέστε τι γίνεται με τα laptops.

με τα laptop τι παιζει; δεν εχω δει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, The_Judas είπε

Δεν έχω ιδέα... και εγώ ότι διαβάζω έγραψα... και όλα αυτά τα έγραφαν πριν από 6-7 μήνες. Η κατάσταση από τότε χειροτέρεψε ακόμη περισσότερο.

 με τα νεα μοντελα υπαρχει 1 τραγικο.

η παραγωγη επειδη ειναι το τελευταιο μοντελο το λανσαρει σε υψηλη τιμη πχ 500 ευρω.

λογω γιορτων κοβιντ  κλπ

οι μεσαζοντες με χαμηλη δυνατοτητα ρευστοτητα παραγγελνουν μικρες παρτιδες με το σταγονομετρο,

ο μεσαζοντας λοιπον λεει, 

ε,αφου ειναι 500 ας βαλουμε κ εμεις αλλα 300,400.

τα ιδια ισως γινονται με καθε νεα κυκλοφορια hi class.

απο κινητο μεχρι πισι κλπ

αν οι κονσολες παιζαν ξεκλειδωτα παιχνιδια θα επεφταν οι τιμες σε καρτες πολυ γρηγορα.

τωρα αν καθε παιχνιδι εχει 40,80 ευρω 

ο αλλος ισως δωσει 800 για ξεκλειδωτη καρτα.

σε 2 μηνες θα ερθει ισορροπια,

οι τιμες αυτες δεν μενουν με τιποτα ,

ή θα προτιμησουν πολλοι γραφικα πενταετιας κλπ 

ελλειψεις ειναι επομενο να υπαρχουν γιατι ισως οι εταιριες φτιαχνουν πολυ λιγα κομματια,

αφου απευθυνονται σε πολυ λιγους αγοραστες.

κ αυτο αυξανει κ αλλο τις τιμες

 

 

Επεξ/σία από peiraiask
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, The_Judas είπε

Απ ότι έχω διαβάσει:

1) υπάρχει έλλειψη λόγω lockdown και μεγάλης ζήτηση. Για κάποιο λόγο ο κόσμος παγκοσμίως πήρε τα κρατικά επιδόματα για να τα ξοδέψει σε gaming pc! ή αυτοί που ήδη τα είχαν τα έδωσαν γιατί είναι κλειδωμένοι στο σπίτι. 

 

Απ ότι έχεις διαβάσει εδώ μέσα σε 11 μόνο σελίδες, ολόφρεσκες  ...  έβγαλες καινούργια συμπεράσματα?

Έμαθες τι είναι η πλασματική τιμή? 

Έμαθες πως ενημερώνονται αυτόματα τιμές μηχανών αναζήτησης?

Έμαθες πως ενημερώνονται αυτόματα τιμές Ελληνικών Web-shop της συμφοράς, στο θέμα λογισμικού που χρησιμοποιούν?   Έμαθες που είναι η κεντρική αποθήκη ASUS και ότι μια καλή 1660 Super έχει 232€  με το κόστος αποστολής με κουριερ εντός Γερμανίας? ( Εαν ήταν σήμερα σε διαθεσιμότητα)

Εγώ όμως από εσάς δεν έμαθα τίποτα καινούργιο,  όσοι μιλάν για άλλες εταιρείες ,  δεν αναφέρουν αποθήκες κεντρικής διάθεσης,  ούτε την επίσημη τιμολόγηση.

Ξαναδιάβασε το θέμα από την αρχή σιγά - σιγά, άλλη συμβουλή δεν έχω.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
39 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

Ο vins θα δει την κάρτα του σε κανένα μαντρί στην Λάρισα να σκάβει eth

Επεξ/σία από Sakiz105
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27000 watt σπατάλη ενέργειας και 27000 watt παραγωγής θερμότητας.

Κανε ένα ηλιακό πάρκο και βάλε όσες μπορείς, όχι σαν μερικούς κλεφτοκοτάδες που χαντακώνουν το λογαριασμό του σπιτιού τους. ( Στιγμιαία πάντα γιατί το κορόιδο ( Μάνα - πατέρας )ξυπνάει μόλις δει την επόμενη κατανάλωση). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 hours ago, Kiriakos-GR said:

Το ότι βάση νόμου, η περίοδος επαναφοράς χρημάτων  μπορεί να είναι και ένας μήνας, το ξέρεις?

Την καλύτερη τιμή μου την έδωσε το JMCtech , δυο βδομάδες αργότερα είχα μια ποιοτική τηλεφωνική επικοινωνία μαζί τους,  για εμάς της επικράτειας υπάρχουν λύσεις αποκεντρωμένες και ευτυχώς.  

 

To γνωριζω. Απλα θα κοιμαμαι πιο ησυχος αν δωσω τα €  μου σε Πλαισιο /Κωτσο σε συγκριση με την νεοτευκτη "τρυπα" που σε παιρνει την επομενη μερα τηλεφωνο για να σου πει οτι τα μεταφορικα δεν ειναι 3 αλλα 10 € (ογκομετρικη χρεωση, ακομα ομως 3 € τα υπολογιζει 3 μηνες μετα. Ατιμο πραγμα το φιλτρο "τελικη τιμη " του Σκρουτζ). Τρου στορι.

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόστιμο 63εκ ευρω που έφαγε η ASUS και άλλες εταιρείες απο την ΕΕ για φιξαρισμα τιμων πριν μερικα χρονια το γνωρίζατε; 

κεντρική διάθεση επίσημη τιμολόγηση και κολοκύθια τούμπανα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, g8777 είπε

 Τρου στορι.

Και τα μεταχειρισμένα του Πλαισιου με έσωσαν μια φορά που έπαθα ζημιά στην μητρική από κεραυνό, και εγγύηση μου έδωσαν και γλυκιά τιμή (εκθεσιακό κομμάτι) . Και το μοντέλο είναι εξαιρετικό.

Και από Κωτσο το 2003 πήρα επαγγελματικής κλάσης εκτυπωτή με 36 δόσεις, και τον έχω ακόμα βασικό μου.

 Οι καιροί αλλάζουν , οι διοικήσεις αλλάζουν , πάντα θέλει έλεγχο κάθε περίοδο για την ανανέωση της εμπιστοσύνης.  

8 λεπτά πριν, morehp είπε

Το πρόστιμο 63εκ ευρω που έφαγε η ASUS και άλλες εταιρείες απο την ΕΕ για φιξαρισμα τιμων πριν μερικα χρονια το γνωρίζατε; 

κεντρική διάθεση επίσημη τιμολόγηση και κολοκύθια τούμπανα..

Και η δική σου ποδοσφαιρική ομάδα έφαγε πρόστιμο ,  έκοψες το γήπεδο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...