Προς το περιεχόμενο

11/2020 - 2/2021 Έλλειψη διαθεσιμότητας κάρτες γραφικών – Ευρώπη & Ελλάδα


Kiriakos-GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Psycho_Warhead είπε

Τώρα που ξεκίνησε το mining πάλι οι 3080 θα φτάσουν τα 1200-1300 και οι υπόλοιπες θα πάρουν αντίστοιχη αύξηση. Όποιος πρόλαβε τον Κύριο είδε.

ΕΠίσης https://www.federalregister.gov/documents/2019/09/20/2019-20442/notice-of-product-exclusions-amendment-to-the-exclusion-process-and-technical-amendments-chinas-acts

@Kiriakos-GR Δες και στο partalerts. Έχει τελειώσει, όλες οι μάκρες πήραν άυξηση 10-15%

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 261
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

6 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

ΕΠίσης https://www.federalregister.gov/documents/2019/09/20/2019-20442/notice-of-product-exclusions-amendment-to-the-exclusion-process-and-technical-amendments-chinas-acts

@Kiriakos-GR Δες και στο partalerts. Έχει τελειώσει, όλες οι μάκρες πήραν άυξηση 10-15%

Δεν έχω βρει 3070 κάτω από 700€ partalert τις 2-3 τελευταίες μέρες...

Μου είπαν από άμαζον για τη δικιά μου ή την αφήνουμε ανοιχτή και περιμένετε, ή την ακυρώνουμε μήπως βρείτε κάποια άλληαχαχαααχαχαχαχαχαχ

Όχι κοπέλα μου της λέω, την αφήνουμε να υπάρχει, τζάμπα είναι!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, vins είπε

Δεν έχω βρει 3070 κάτω από 700€ partalert τις 2-3 τελευταίες μέρες...

Μου είπαν από άμαζον για τη δικιά μου ή την αφήνουμε ανοιχτή και περιμένετε, ή την ακυρώνουμε μήπως βρείτε κάποια άλληαχαχαααχαχαχαχαχαχ

Όχι κοπέλα μου της λέω, την αφήνουμε να υπάρχει, τζάμπα είναι!

https://www.facebook.com/groups/ASUSPCDIY/permalink/3678489305567463/

 

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όταν πέφτει η τιμή usa, εδώ πετάνε χαρταετό. Ανέβηκε η τιμή για USA, ανέβηκε και εδώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

https://www.facebook.com/groups/ASUSPCDIY/permalink/3678489305567463/

 

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όταν πέφτει η τιμή usa, εδώ πετάνε χαρταετό. Ανέβηκε η τιμή για USA, ανέβηκε και εδώ

Έτσι γίνεται πάντα! Όταν πέφτουν οι τιμές μόκο, μόλις ανέβουν σε χρόνο dt ανεβαίνουν και με καπελάκι πάντα

1 λεπτό πριν, 7nisiotis είπε

500 αρα και βάλε σταθερά η σάπια κάμπια Zotac Twin Edge χαχα

Κάμπια ξε κάμπια έχει παραπάνω διαθεσιμότητα και ξεπουλάει, εδώ από περιέργεια λέω να δω αν θα μπορέσω να τη βάλω στο καλάθι στα 550€ που τη βγάζει στο σπανιόλικο το αμαζον, και δε μένει τπτ εντός 10"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

500 αρα και βάλε σταθερά η σάπια κάμπια Zotac Twin Edge χαχα

Γιατί κάμπια; Επειδή δεν έχει fun stop;

Στα διάφορα Benchmarks βλέπω παρόμοιες επιδόσεις με την founders edition

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, Sakiz105 είπε

ΕΠίσης https://www.federalregister.gov/documents/2019/09/20/2019-20442/notice-of-product-exclusions-amendment-to-the-exclusion-process-and-technical-amendments-chinas-acts

@Kiriakos-GR Δες και στο partalerts. Έχει τελειώσει, όλες οι μάκρες πήραν άυξηση 10-15%

Federal = 09/20/2019  = σκούριασε λιγάκι .. 🙂

 

1 ώρα πριν, Sakiz105 είπε

https://www.facebook.com/groups/ASUSPCDIY/permalink/3678489305567463/

 

δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όταν πέφτει η τιμή usa, εδώ πετάνε χαρταετό. Ανέβηκε η τιμή για USA, ανέβηκε και εδώ

Ένα φτυάρι δεν του θάβει όλους,  με τους Αμερικάνους υπάρχει τελωνειακό θέμα Τράμπ,  εμείς ήμασταν όπως και πριν.    Άμα τα ανεμηστηράκια της ASUS  ξαφνικά κοστίζουν παραπάνω ?  θα τα πληρώσουμε ,  διότι δεν σκορπάνε όπως της Giga-MSI-κλπ  

41 λεπτά πριν, Vsrs7 είπε

Γιατί κάμπια; Επειδή δεν έχει fun stop;

Στα διάφορα Benchmarks βλέπω παρόμοιες επιδόσεις με την founders edition

Ασε να μαντέψω .. η αγαπημένη σου εταιρεία στην φόρμουλα 1 είναι η  Hyundai - Zotac

Επεξ/σία από Kiriakos-GR
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kiriakos-GR είπε

Federal = 09/20/2019  = σκούριασε λιγάκι .. 🙂

 

Για τόσο χρονών άνθρωπος περίμενα να έχεις λίγο περισσότερο common sense 

Φέτος έληξε και για αυτό ανέβηκαν οι τιμές. Το post της asus στο fb το γράφει ξεκάθαρα

Το να εθελοτυφλούμε δεν αποσκοπεί σε αλλαγή της πραγματικότητας. Ούτε το passive aggressive προσωπάκι ότι είμαι κανένας χαζούλης ή είσαι ανώτερος για τον Α ή Β λόγο. Εδώ μέσα έχω βοηθήσει πολλούς είτε να βρουν κάρτα είτε πως να βρούνε. 

Αντίθετα εσύ άνοιξες ένα θέμα, στο οποίο αρχικά "καθησυχάζεις" τον κόσμο ότι από φλεβάρη θα φτιάξει η διαθεσιμότητα, και στην συνέχεια κάνεις τα στραβά μάτια σε οτιδήποτε δείχνει προς το αντίθετο. Δεν ξέρω αν πραγματικά είχες κάποιο "inside info" ή απλά έριξες άδεια  και να αισθανθείς καλύτερα ότι και εσύ, θνητός μεν, ανώτερος δε, δεν βρίσκεις κάρτα.

Τα πράγματα αυτήν την στιγμή έχουν ως εξής. 

Οι κάρτες από 1η του μηνός έχουν πάρει αύξηση της τάξης του 10% εώς 15% σε όλες τις υλοποιήσεις. 

Οι τιμές αυτήν την στιγμή και να πέσουν λόγο καλύτερης διαθεσιμότητας, θα πέσουν πάλι στα μη διαθεσιμότητας επίπεδα.

Τελευταίο πόστ εδώ για εμένα καθώς θα κλειδωθεί. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Sakiz105 είπε

Τελευταίο πόστ εδώ για εμένα καθώς θα κλειδωθεί. 

Να κλειδωθεί 100 φορές.

Εφόσον ο καθένας αντί να απλά να προσθέτει κάτι χρήσιμο σε σχέση με την Ελληνική αγορά, κουβαλάει πληροφορίες και απαιτεί να τις δεχτούμε άκριτα.  

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kiriakos-GR είπε

Να κλειδωθεί 100 φορές.

Εφόσον ο καθένας αντί να απλά να προσθέτει κάτι χρήσιμο σε σχέση με την Ελληνική αγορά, κουβαλάει πληροφορίες και απαιτεί να τις δεχτούμε άκριτα.  

 

Την ποια; Την ελληνική αγορά που δεν είναι ούτε καν στο χάρτη; (για καρτες και όχι μονο)

Με τους καπελατζηδες-αρπαχτιαρηδες (που είναι οι περισσοτεροι) με παραεισαγωγες και τα παρελκόμενα;

Ή με τους άλλους που ρίχνουν ένα 15% (επειδή έχουν φυσικά καταστήματα και "customer service"); Λες και η mediamarkt/saturn πχ στη Γερμανία δεν έχει φυσικά καταστήματα. Που κοπανάει κάτι deals που εδω ούτε στα ονειρα μας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, vins είπε

Την ποια; Την ελληνική αγορά που δεν είναι ούτε καν στο χάρτη; (για καρτες και όχι μονο)

Με τους καπελατζηδες-αρπαχτιαρηδες ............

Κανένας δεν με νοιάζει από αυτούς, άλλος από τον πατριώτη μου που παρεξηγήθηκε χωρίς να προσπαθήσω να παρεξηγηθεί.  🙂

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά παρακαλείστε να μην λέτε ότι σας κατέβει...

Πέρασαν 4 υλοποιησεις 3070 από τα χέρια μου....

Zotac,pny,asus dual k gigabyte eagle...

ΟΛΕΣ κλοκαραν σχεδόν το ίδιο καλά (2050+ avg) κ είχαν τις ίδιες θερμοκρασίες....

Γι'αυτό προσέχετε τι γράφετε....

Ναι σίγουρα η zotac δεν έχει την καλύτερη υλοποίηση όσον αφορά την 3090 αλλά για 3070 ότι κ να πάρεις θα έχεις πάνω κάτω τις ίδιες επιδοσεις....

Όποιος βρει zotac στα 550€ να την χτυπήσει άφοβα κ αν του έρθει κ την θεωρεί σάπια να την στείλει σε μένα κ θα του δώσω 560€!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, isaias1983 είπε

Παιδιά παρακαλείστε να μην λέτε ότι σας κατέβει...

Πέρασαν 4 υλοποιησεις 3070 από τα χέρια μου....

Zotac,pny,asus dual k gigabyte eagle...

ΟΛΕΣ κλοκαραν σχεδόν το ίδιο καλά (2050+ avg) κ είχαν τις ίδιες θερμοκρασίες....

Γι'αυτό προσέχετε τι γράφετε....

Ναι σίγουρα η zotac δεν έχει την καλύτερη υλοποίηση όσον αφορά την 3090 αλλά για 3070 ότι κ να πάρεις θα έχεις πάνω κάτω τις ίδιες επιδοσεις....

Όποιος βρει zotac στα 550€ να την χτυπήσει άφοβα κ αν του έρθει κ την θεωρεί σάπια να την στείλει σε μένα κ θα του δώσω 560€!

Τόσο βγαζουν την 3060ti πλέον, γι αυτήν ειπα εγω 😄

Αν ηταν για 3070 τι ζότακ και κότακ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βγάζει σχεδόν κάθε μέρα σε αυτές τις τιμές.

Χτυπήστε άφοβα κ αφήστε τους άλλους να λένε κ να δίνουν 800 για 3070 asus strix,tuf,msi trio κ gb aorus....

Δίνουν 250€ + για 3-4fps k -5c στην καλύτερη περίπτωση!

Για να μην παρεξηγηθεί ξαναλέω ότι μιλάω πάντα για 3070...για 3080-90 είναι αλλού παπά ευαγγέλιο....

Screenshot_2021-01-05-15-05-44-319_com.twitter.android.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, isaias1983 είπε

Βγάζει σχεδόν κάθε μέρα σε αυτές τις τιμές.

Χτυπήστε άφοβα κ αφήστε τους άλλους να λένε κ να δίνουν 800 για 3070 asus strix,tuf,msi trio κ gb aorus....

Δίνουν 250€ + για 3-4fps k -5c στην καλύτερη περίπτωση!

Για να μην παρεξηγηθεί ξαναλέω ότι μιλάω πάντα για 3070...για 3080-90 είναι αλλού παπά ευαγγέλιο....

Screenshot_2021-01-05-15-05-44-319_com.twitter.android.jpg

Συχνά πλέον δε βγάζει την 3070. Σήμερα επειδή ήμουν πάνω στο πισι την ώρα που την έβγαλε, με σεταρισμενο 1 click buy, και συνολικό χρόνο 5", δεν την πρόλαβα. Πιστεύω ότι παίζει να είναι 1 κομμάτι από κάποια ακυρωση από κάποιον που βρήκε άλλη κάρτα ξέρω γω 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...