Προς το περιεχόμενο

11/2020 - 2/2021 Έλλειψη διαθεσιμότητας κάρτες γραφικών – Ευρώπη & Ελλάδα


Kiriakos-GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

4 ώρες πριν, Aurumnus είπε

Βλέπω threadάκι για την τραγική κατάσταση που επικρατεί με τις κάρτες γραφικών, λέω κάτσε να μπω μέσα να δω τι γράφουν.

Και πέφτω πάνω σε απανωτά μηνύματα για 3060-3070-3080... :blink:

 

Άστα παλικάρι έχει χαζέψει ο πλανήτης,  ο άλλος πήρε ολοκαίνουργια 3080 ASUS strix και την ξήλωσε να αλλάξει κρέμα θερμο-αγωγημότητας   ...  γιατί λέει θα δει πέντε βαθμούς κάτω.  Πληρώνει ο βλάκας ο πατέρας και καταστρέφει ο γιος.

Τέλος πάντων ο καθένας με την ομπρέλα του, και με την τρέλα του.

Προσωπικά το μόνο που με καίει είναι να μην γεμίζει ο πλανήτης ηλεκτρονικά απόβλητα λόγο βλακείας.

Με τα λεφτά του ας κάνει ο καθένας ότι του κόβει.

  • Like 5
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 261
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

23 ώρες πριν, nikos032 είπε

@SabotazNic καρτούλες υπάρχουν αλλά όταν η msrp της 3090 είναι τα 1500 usd και πολλοι την αγόρασαν ήδη στα 1250 ευρώ, τότε μην περιμένεις απο τους υπόλοιπους να δώσουν 1500 ή 1700 ευρώ, άλλωστε αυτή η συζήτηση γίνεται απο την αρχή αυτού του θέματος.

€1250 από που; Η επίσημη τιμή της nvidia FE για 3090 με 24% ΦΠΑ είναι €1589 https://www.nvidia.com/fi-fi/geforce/buy/

Ίδιο φπα με εμάς έχουν εκεί. Μη ξεχνάμε τα $1500 είναι χωρίς sales tax, απλά εκεί έχουν κοντά στα 8-10% βαριά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 ώρες πριν, TheMechanic1 είπε

Ξεκίνησε σαν πρόβλημα λόγω covid. Αυξημένη ζήτηση επείδη όλοι περνάνε μακραν περισσότερο χρόνο στα σπίτια τους και ασχολούνται και με gaming. Επισης δυσκολίες στην παραγωγή και την μεταφορά κτλ.

Να κάνω ποδαρικό στο 2021 προσθέτοντας την εξής πληροφορία.

Το Νέο Ευρωπαϊκό κέντρο Ιατρικής τεχνολογίας, θα έχει έδρα την Ιταλία,  θα χρησιμοποιήσει 3000 κάρτες NVIDIA RTX 3090 ως επεξεργαστική ισχύ, για ερευνητικές δραστηρίοτητες επιστημόνων. 

Τον λογαριασμό θα πληρώσουν όλοι οι Ευρωπαίοι.  

Happy New Year ..  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλη χρόνια και χρόνια πολλά και απο εμένα παιδία! Μια ερώτηση θέλω να κάνω!Αν αγοράσει κάποιος κάρτα απο εξωτερικό,αλλά μιλάμε πάντα για εντος Ευρώπης, πόσο θα χρεωθεί έξτρα στο τελωνείο μέχρι να του έρθει η κάρτα στα χέρια τελικά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Petostis είπε

Καλη χρόνια και χρόνια πολλά και απο εμένα παιδία! Μια ερώτηση θέλω να κάνω!Αν αγοράσει κάποιος κάρτα απο εξωτερικό,αλλά μιλάμε πάντα για εντος Ευρώπης, πόσο θα χρεωθεί έξτρα στο τελωνείο μέχρι να του έρθει η κάρτα στα χέρια τελικά?

Ακομα και η evga που πέρασε τελωνείο λόγο taiwan, δεν έχεις εξτρά τελωνείο. Οτι πληρωσεις αρχικα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

53 λεπτά πριν, Petostis είπε

Καλη χρόνια και χρόνια πολλά και απο εμένα παιδία! Μια ερώτηση θέλω να κάνω!Αν αγοράσει κάποιος κάρτα απο εξωτερικό,αλλά μιλάμε πάντα για εντος Ευρώπης, πόσο θα χρεωθεί έξτρα στο τελωνείο μέχρι να του έρθει η κάρτα στα χέρια τελικά?

Πρόσεχε μην ξεγελαστής από την διαφορά ΦΠΑ ανά κράτος EU.

Όλοι τους είναι υποχρεωμένοι να τιμολογήσουν με ΦΠΑ Ελλάδας στο Check-out. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Kiriakos-GR είπε

Πρόσεχε μην ξεγελαστής από την διαφορά ΦΠΑ ανά κράτος EU.

Όλοι τους είναι υποχρεωμένοι να τιμολογήσουν με ΦΠΑ Ελλάδας στο Check-out. 

Επειδή κοιτούσα την 3060 ti της EVGA στο site της το Ευρωπαικό και ηταν βγαίνει γύρω στα 430 ευρώ με 24% φπα για αυτο ρώτησα γιατί αν είναι να μπαινει και άλλος φόρος στο Ελληνικό τελωνείο τότε δεν συμφέρει και καλύτερα να την πάρεις και απο Ελλάδα! Αλλά εντάξει τώρα που γνωρίζω τι παίζει νομίζω οτι είναι καλή επιλογή (οταν βγει διαθέσιμη βέβαια)! Και πάλι σας ευχαριστώ όλους παιδία για τις απαντήσεις σας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Petostis είπε

Επειδή κοιτούσα την 3060 ti της EVGA στο site της το Ευρωπαικό και ηταν βγαίνει γύρω στα 430 ευρώ με 24% φπα για αυτο ρώτησα γιατί αν είναι να μπαινει και άλλος φόρος στο Ελληνικό τελωνείο τότε δεν συμφέρει και καλύτερα να την πάρεις και απο Ελλάδα! Αλλά εντάξει τώρα που γνωρίζω τι παίζει νομίζω οτι είναι καλή επιλογή (οταν βγει διαθέσιμη βέβαια)! Και πάλι σας ευχαριστώ όλους παιδία για τις απαντήσεις σας!

463 βγαίνει η xc3 503 βγαίνει η ftw3 με τα μεταφορικά. (3060ti)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Petostis είπε

Επειδή κοιτούσα την 3060 ti της EVGA στο site της το Ευρωπαικό και ηταν βγαίνει γύρω στα 430 ευρώ με 24% φπα για αυτο ρώτησα γιατί αν είναι να μπαινει και άλλος φόρος στο Ελληνικό τελωνείο τότε δεν συμφέρει και καλύτερα να την πάρεις και απο Ελλάδα! Αλλά εντάξει τώρα που γνωρίζω τι παίζει νομίζω οτι είναι καλή επιλογή (οταν βγει διαθέσιμη βέβαια)! Και πάλι σας ευχαριστώ όλους παιδία για τις απαντήσεις σας!

Το Notify me της Evga EU έχει νόημα μόνο αν το κάνεις στο πρώτο λεπτό ή έστω πρώτα 5-10 λεπτά από τη στιγμή που ανοίγει. Δεν πολυενδιαφέρεται η EVGA για την Ευρωπαϊκή αγορά προς το παρόν όπως φαίνεται απο τις διαθεσιμότητες που περιμένει κόσμος 3-4 μηνες και. Είναι σαν πισινή άστο να υπάρχει οπότε ενδεχομένως πιο γρήγορα ίσως αν βγάλει Notifyme για 3060 ή 3070ti και προλάβεις σχεδόν μόλις ανοίξει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, Petostis είπε

Επειδή κοιτούσα την 3060 ti της EVGA ...................

Μιας και είσαι πατριώτης , θα σου προτείνω την πιο πονηρή εκδοχή , αλλά άμα την πάρεις θα με κεράσεις σουβλάκι, για το προξενιό.

https://www.asus.com/Motherboards-Components/Graphics-Cards/Dual-Mini/DUAL-RTX3060TI-8G-MINI/ 

Επεξ/σία από Kiriakos-GR
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Kiriakos-GR είπε

Μιας και είσαι πατριώτης , θα σου προτείνω την πιο πονηρή εκδοχή , αλλά άμα την πάρεις θα με κεράσεις σουβλάκι.

https://www.asus.com/Motherboards-Components/Graphics-Cards/Dual-Mini/DUAL-RTX3060TI-8G-MINI/ 

Και σουβλάκι και πεινιρλί φίλε μου! 😉 Αρκεί να τη βρούμε!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Petostis είπε

Και σουβλάκι και πεινιρλί φίλε μου! 😉 Αρκεί να τη βρούμε!

Θα βρεθεί μόλις παραλάβει η ASUS Γερμανίας, και εγώ και όλοι μας αυτό περιμένουμε.  

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μια 1050 ti  ελαφρώς μεταχειρισμένη σε άριστη κατάσταση με το κουτί της αγορασμενη από Ελλάδα με την απόδειξη αγοράς 

Πόσο να πιάσει άραγε με τοσο μεγάλη έλλειψη ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...