Προς το περιεχόμενο

11/2020 - 2/2021 Έλλειψη διαθεσιμότητας κάρτες γραφικών – Ευρώπη & Ελλάδα


Kiriakos-GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

12 λεπτά πριν, SokinLyg είπε

 

η οποία έιναι με την επίσημη τιμή όχι καπέλο. Εγώ επιμένω, μην αγοράζετε με καπέλο εκτός αν πραγματικά δεν έχετε σκοπό να πάρετε από εξωτερικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 261
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, SokinLyg είπε

Αυτό που εννοώ είναι οτί βάζοντας στην σύγκριση τις αντίστοιχες κονσόλες με τους αντίστοιχους υπολογιστές της κάθε εποχής βγαίνει το συμπέρασμα οτι είτε στις καινούριες κονσόλες έχουν οι εταιρίες πολύ μεγαλύτερη χασούρα είτε ότι amd και nvidia μας πουλάνε υπερκοστολογημένο hardware.  Και το λέω αυτό γιατί βλέπω πολλούς να δικαιολογούν τις τιμές, οτί η αντίστοιχη xx60 είναι καλύτερη από την τάδε παλιά xx60, οτι τα 7nm ειναι ακριβά κτλ. Όπως θυμάμαι αντίστοιχες δικαιολογίες όταν η Intel είχε μονοπώλιο και μας πουλούσε 4πύρηνους επεξεργαστές για χρυσάφι.

Δεν είπα ότι θεωρώ λογικές τις τωρινές τιμές των καρτών. Περίμενα την 3060 αλλα με τις τιμές που είδα και επειδή έπρεπε να γίνει η αγορά εντός του έτους, πήρα την 2060 λίγο πρίν γίνει το τρελό πανηγύρι με τις αυξήσεις. Και δεν με ενδιαφέρει καν το gaming πλέον τόσο πολύ. Κυρίως για τα tensor cores την ήθελα για κάποια projects.

Το θέμα είναι ότι στις κονσόλες μπορεί να γίνει καλύτερη τιμή:

  1. Όπως είπα, το SoC φτιάχνεται εξ ολοκλήρου απο μια εταιρεία οπότε έχει καλύτερο λόγο performance/cost
  2. Η AMD μπορεί να κάνει πολύ καλύτερη τιμή γιατί ξέρει ότι θα παραχθούν πολύ μεγάλες ποσότητες. Είναι προμηθευτής και της Sony και της Microsoft. Οι πωλήσεις μέσω κονσολών θα φέρουν τεράστια έσοδα.
  3. Λόγω κόβιντ έχουμε και προβλήματα στοκ οπότε ανεβαίνουν έξτρα οι τιμές των καρτών.

Οι τιμές έχουν ξεφύγει αλλα για να συγκρίνουμε αν είναι overpriced, πρέπει να δούμε και το κόστος παραγωγής. Όταν βγήκε το PS4 δεν υπήρχε παγκόσμια πανδημία που είχε τα εργοστάσια σε κατάσταση μερικής λειτουργίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Iasonas Pav είπε

Οι τιμές έχουν ξεφύγει αλλα για να συγκρίνουμε αν είναι overpriced, πρέπει να δούμε και το κόστος παραγωγής. Όταν βγήκε το PS4 δεν υπήρχε παγκόσμια πανδημία που είχε τα εργοστάσια σε κατάσταση μερικής λειτουργίας.

Για τις κάρτες γραφικών το κόστος παραγωγής είναι αμετάβλητο,  για παράδειγμα η ASUS έχει υπογραμμένη συμφωνία για το πόσο αγοράζει κάθε επεξεργαστή Nvidia.    Πυκνωτές και αντιστάσεις αγοράζονται με τον τόνο (ποσότητες).  Η παραγωγή είναι αυτοματοποιημένη με ρομποτικούς βραχίονες.  Όλα είναι προβλέψιμα και υπολογίσιμα.  Μια παράμετρος ξέφυγε και αυτό έχει σχέση με τον κατασκευαστή DDR6 και την παραγωγή μνήμης για τις RTX 30xx.  

Τώρα εάν πουληθούν χίλιες κάρτες στην Ευρώπη υπερτιμολογημένα από ασήμαντους έμπορους αυτό δεν αποτελεί μόνιμη κατάσταση η γεγονός.

Και αυτός που θα πληρώσει υπερτιμολογημένα, μέσα του θα νοιώθει ηλίθιος και ας μην το παραδέχεται.

 

     

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kiriakos-GR είπε

Για τις κάρτες γραφικών το κόστος παραγωγής είναι αμετάβλητο,  για παράδειγμα η ASUS έχει υπογραμμένη συμφωνία για το πόσο αγοράζει κάθε επεξεργαστή Nvidia.    Πυκνωτές και αντιστάσεις αγοράζονται με τον τόνο (ποσότητες).  Η παραγωγή είναι αυτοματοποιημένη με ρομποτικούς βραχίονες.  Όλα είναι προβλέψιμα και υπολογίσιμα.  Μια παράμετρος ξέφυγε και αυτό έχει σχέση με τον κατασκευαστή DDR6 και την παραγωγή μνήμης για τις RTX 30xx.  

Τώρα εάν πουληθούν χίλιες κάρτες στην Ευρώπη υπερτιμολογημένα από ασήμαντους έμπορους αυτό δεν αποτελεί μόνιμη κατάσταση η γεγονός.

Και αυτός που θα πληρώσει υπερτιμολογημένα, μέσα του θα νοιώθει ηλίθιος και ας μην το παραδέχεται.

 

     

Το κόστος στο οπόιο αναφέρομαι είναι της δημιουργίας του chip που το κάνει η Nvidia μέσω της TSMC και της Samsung (τελευταία παραγγελία). Όχι της συναρμολόγησης μετά. Αυτό θεωρώ πως είναι μεγαλύτερο πλέον.

Και στη συζήτηση με το παιδί παραπάνω συγκρίνω τις αρχικές τιμές των καρτών. Δεν πάω να δικαιολογήσω τα καπέλα που βάζουν οι έμποροι. Ποτέ δεν είχα δώσει πάνω απο 300 ευρώ για κάρτα και δεν θέλω να πέσω στην παγίδα των fps. Θέλω μετά τη δουλειά να παίζω ενα 2ωρο και να χαλαρώνω. Αν είναι να στεναχωριέμαι που ενας γνωστός μου με περνάει για 10 fps, το σταματάω και τελείως.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Iasonas Pav είπε

Δεν είπα ότι θεωρώ λογικές τις τωρινές τιμές των καρτών. Περίμενα την 3060 αλλα με τις τιμές που είδα και επειδή έπρεπε να γίνει η αγορά εντός του έτους, πήρα την 2060 λίγο πρίν γίνει το τρελό πανηγύρι με τις αυξήσεις. Και δεν με ενδιαφέρει καν το gaming πλέον τόσο πολύ. Κυρίως για τα tensor cores την ήθελα για κάποια projects.

Το θέμα είναι ότι στις κονσόλες μπορεί να γίνει καλύτερη τιμή:

  1. Όπως είπα, το SoC φτιάχνεται εξ ολοκλήρου απο μια εταιρεία οπότε έχει καλύτερο λόγο performance/cost
  2. Η AMD μπορεί να κάνει πολύ καλύτερη τιμή γιατί ξέρει ότι θα παραχθούν πολύ μεγάλες ποσότητες. Είναι προμηθευτής και της Sony και της Microsoft. Οι πωλήσεις μέσω κονσολών θα φέρουν τεράστια έσοδα.
  3. Λόγω κόβιντ έχουμε και προβλήματα στοκ οπότε ανεβαίνουν έξτρα οι τιμές των καρτών.

Οι τιμές έχουν ξεφύγει αλλα για να συγκρίνουμε αν είναι overpriced, πρέπει να δούμε και το κόστος παραγωγής. Όταν βγήκε το PS4 δεν υπήρχε παγκόσμια πανδημία που είχε τα εργοστάσια σε κατάσταση μερικής λειτουργίας.

Οι παράγωντες που αναφέρεις που ρίχνουν το κόστος παραγωγής μίας κονσόλας σε σχέση με έναν υπολογιστή είναι γνωστοί. Το θέμα είναι ότι όπως ισχύουν πχ για το PS5 ίσχυαν και για το PS4. Οπότε μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις κονσόλες σαν σταθερό παρονομαστή. Και εκεί βλέπεις  ότι για να φτιάξεις έναν υπολογιστή αντίστοιχο με το PS5 των 400ευρώ θες τουλάχιστον 1000 ενώ για έναν υπολογιστή αντίστοιχο με το PS4 ήθελες 700. Δεν νομίζω ότι μπορώ να το πω πιο απλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, SokinLyg είπε

Οι παράγωντες που αναφέρεις που ρίχνουν το κόστος παραγωγής μίας κονσόλας σε σχέση με έναν υπολογιστή είναι γνωστοί. Το θέμα είναι ότι όπως ισχύουν πχ για το PS5 ίσχυαν και για το PS4. Οπότε μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε τις κονσόλες σαν σταθερό παρονομαστή. Και εκεί βλέπεις  ότι για να φτιάξεις έναν υπολογιστή αντίστοιχο με το PS5 των 400ευρώ θες τουλάχιστον 1000 ενώ για έναν υπολογιστή αντίστοιχο με το PS4 ήθελες 700. Δεν νομίζω ότι μπορώ να το πω πιο απλά.

Δεν χρειάζεται να το πείς πιο απλά γιατί απο το πρώτο μήνυμα κατάλαβα τι λές. Αυτό που προσπάθησα να δικαιολογήσω είναι η αύξηση του λόγου τιμή_PC/τιμή_κονσόλα για ίδια απόδοση και όχι να την αρνηθώ. Απο τη στιγμή που δεν ξέρουμε τα κόστη παραγωγής, μόνο εικασίες μπορούμε να κάνουμε. Ας το αφήσουμε εδώ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Iasonas Pav είπε

Το κόστος στο οπόιο αναφέρομαι είναι της δημιουργίας του chip που το κάνει η Nvidia μέσω της TSMC και της Samsung (τελευταία παραγγελία). Όχι της συναρμολόγησης μετά. Αυτό θεωρώ πως είναι μεγαλύτερο πλέον.

Και στη συζήτηση με το παιδί παραπάνω συγκρίνω τις αρχικές τιμές των καρτών. Δεν πάω να δικαιολογήσω τα καπέλα που βάζουν οι έμποροι. Ποτέ δεν είχα δώσει πάνω απο 300 ευρώ για κάρτα και δεν θέλω να πέσω στην παγίδα των fps. Θέλω μετά τη δουλειά να παίζω ενα 2ωρο και να χαλαρώνω. Αν είναι να στεναχωριέμαι που ενας γνωστός μου με περνάει για 10 fps, το σταματάω και τελείως.

Σε γενικές γραμμές συμφωνώ μαζί σου.

Έτσι και αλλιώς αυτοί που θα πληρώσουν τα υπερτιμολογημένα, δεν θα πληγωθούν από σχόλια σε ένα φόρουμ, αλλά από την αξία μεταπώλησης σε δυο χρόνια από τώρα.   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2021 στις 10:29 ΠΜ, Kiriakos-GR είπε

Να κάνω ποδαρικό στο 2021 προσθέτοντας την εξής πληροφορία.

Το Νέο Ευρωπαϊκό κέντρο Ιατρικής τεχνολογίας, θα έχει έδρα την Ιταλία,  θα χρησιμοποιήσει 3000 κάρτες NVIDIA RTX 3090 ως επεξεργαστική ισχύ, για ερευνητικές δραστηρίοτητες επιστημόνων. 

Τον λογαριασμό θα πληρώσουν όλοι οι Ευρωπαίοι.  

Happy New Year ..  

Πηγή; Γιατί μου φαίνεται πολύ χλωμό να μπουν απλές consumer κάρτες για ερευνητικό σκοπό. Εκεί μπαίνουν οι datacenter εκδόσεις των καρτών, κανένας ερευνητικός οργανισμός δε στήνει απλά PC.

 

23 ώρες πριν, Kiriakos-GR είπε

Επισήμως πιάνει 20Ε ,  αλλά θα πιάσεις παραπάνω διότι όσοι κατεβάζουν οδηγούς Nvidia δεν διαβάζουν το κείμενο κάτω από το λινκ.

Η Nvidia διανέμει φρέσκους οδηγούς για τις σειρές:  16xx, 20xx, 30xx.

 

 

22 ώρες πριν, Kiriakos-GR είπε

Βλέπεις αλλά βλέπεις μόνο ότι σου κάνει κέφι.

 

Please note: Effective April 12, 2018, Game Ready Driver upgrades, including performance enhancements, new features, and bug fixes, will be available only for desktop Kepler, Maxwell, Pascal, Volta, and Turing-series GPUs, as well as for systems utilizing mobile Maxwell, Pascal, and Turing-series GPUs for notebooks.

Δεν ισχύει το πρώτο που γράφεις και το επιβεβαιώνεις με το δεύτερο. Kepler είναι GTX 600 και 700 series, κι εσύ γράφεις πως υποστηρίζονται μόνο Turing και πάνω. Είσαι εντελώς λάθος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 ώρες πριν, Iasonas Pav είπε

 

Η απάντηση έχει δοθεί πολλές φορές. Οι κονσόλες πωλούνται με ζημιά και χρεώνουν συνδρομές. Ίσως παίρνουν και μερίδια απο παιχνίδια. Την κάρτα την αγοράζεις και τέλος.

Αυτό ακριβώς. και εγώ το έχω σκεφτεί πολλές φορές για κονσόλα αλλα σε τελική ανάλυση πάντα βγαίνει πιο ακριβά.

Οι τιμές των παιχνιδιών είναι πολύ πιο ακριβές. Στο pc υπάρχουν δεκάδες παιχνίδια δωρεάν ή πολύ φθηνά.

Η κονσόλα δεν νομίζω ότι απευθύνεται στους hardcore games αλλά περισσότερο σε αυτόν που δεν θέλει να ασχολείται καθόλου και να γίνονται όλα αυτοματοποιημένα, εύκολα αλλά και πιο ακριβά.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εγω πιστεύω πως αυτό που γίνεται είναι καθαρή κλοπή επάνω στους gamers που κάθονται σπίτι λόγο του μικροβίου και δεν έχουν πουθενά μια διέξοδο πέρα του gaming..Οι πρώτες 3070 αν θυμάστε πριν 1 μήνα ξεκινούσαν από 609 Ευρώ plaisio και τώρα έχουν πάει από 730 και πάνω.Ηθελα να αγοράσω μια 3080 Gigabyte extreme..Πολλα λεφτά αλλά είπα ας κάνω μια φορά κάτι υπερκοστολογημένο (γιατί είναι) για μένα ρε αδερφέ..Την βρήκα στα 1099..Την επόμενη που μπήκα να την παραγγείλω την είχαν πάει στα 1199 όπως και όλες οι κάρτες από 50 ευρώ έως 100 ευρώ και μην μου πείτε ότι είναι λόγο έλλειψης γιατί εγώ αυτό το λέω Ελληνική ηλιθιότητα και κλοπή.Να βάλουν στον πάτο τους τις κάρτες τους τιποτα μέχρι να πέσουν σε λογικά επίπεδα.Δεν θα πουλήσω ένα σπίτι για να πάρω μια κάρτα έλεος.

 

Επεξ/σία από akmakas
  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, malakudi είπε

Πηγή; Γιατί μου φαίνεται πολύ χλωμό να μπουν απλές consumer κάρτες για ερευνητικό σκοπό. Εκεί μπαίνουν οι datacenter εκδόσεις των καρτών, κανένας ερευνητικός οργανισμός δε στήνει απλά PC.

.......................................................

Δεν ισχύει το πρώτο που γράφεις και το επιβεβαιώνεις με το δεύτερο. Kepler είναι GTX 600 και 700 series, κι εσύ γράφεις πως υποστηρίζονται μόνο Turing και πάνω. Είσαι εντελώς λάθος.

Μπορείς να τα βρεις και τα δυο μόνος σου,  εφόσον γνωρίζεις Αγγλικά.  Στην σελίδα Nvidia  υπάρχουν τρεις καρτέλες επεξηγήσεων να πας να τις διαβάσεις. 

1 ώρα πριν, akmakas είπε

Την επόμενη που μπήκα να την παραγγείλω την είχαν πάει στα 1199 όπως και όλες οι κάρτες από 50 ευρώ έως 100 ευρώ και μην μου πείτε ότι είναι λόγο έλλειψης γιατί εγώ αυτό το λέω Ελληνική ηλιθιότητα και κλοπή.

 

Προσπαθώ να καταλάβω και είναι αδύνατο,  εάν οι αναφορές σας έχουν να κάνουν με αναγνωρισμένα καταστήματα η ασήμαντες τρύπες που μόνο λίγοι γνωρίζουν.

Οι σελίδες E-shop και Πλαισιο εμφανίζουν έλλειψη διαθεσιμότητας σε όλες τις σειρές καρτών γραφικών,  και κανένα από αυτά τα καταστήματα δεν ασχολείται με εξαπάτηση καταναλωτών για πενταροδεκάρες. 

Έχοντας την ευθύνη μιας και ξεκίνησα το θέμα, έκανα ξεκάθαρο ότι υπάρχει πρόβλημα στην βασική εφοδιαστική αλυσίδα , την επίσημη.

 

 

Επεξ/σία από Kiriakos-GR
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 ώρες πριν, Iasonas Pav είπε

Ίσως παίρνουν και μερίδια απο παιχνίδια.

Παίρνουν 10€ από κάθε αντίτυπο για αυτό η διαφορά τιμής ίδιου τίτλου σε κονσόλες και pc

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

35 λεπτά πριν, Kiriakos-GR είπε

Μπορείς να τα βρεις και τα δυο μόνος σου,  εφόσον γνωρίζεις Αγγλικά.  Στην σελίδα Nvidia  υπάρχουν τρεις καρτέλες επεξηγήσεων να πας να τις διαβάσεις.

Το υφάκι 100 καρδιναλίων να το αφήσεις, δε σου πάει. Αν δε δώσεις πηγή, απλώς έγραψες κάτι που δεν ισχύει. Όσο για τους drivers, είπες μία ανοησία και αντί να την μαζέψεις και να πεις mea culpa, το συνεχίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, malakudi είπε

Το υφάκι 100 καρδιναλίων να το αφήσεις, δε σου πάει. Αν δε δώσεις πηγή, απλώς έγραψες κάτι που δεν ισχύει. Όσο για τους drivers, είπες μία ανοησία και αντί να την μαζέψεις και να πεις mea culpa, το συνεχίζεις.

Είμαι βασιλιάς και όχι καρδινάλιος, τα συμπλέγματα κατωτερότητας του καθένα που γράφει ανώνυμα δεν με ενδιαφέρουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...