Προς το περιεχόμενο

11/2020 - 2/2021 Έλλειψη διαθεσιμότητας κάρτες γραφικών – Ευρώπη & Ελλάδα


Kiriakos-GR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 261
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

3 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Το βλεπω locked και αυτο το θεμα.

🙂

Όποιος κρίνει ότι το θέμα δεν έχει εποικοδομητική  συνεισφορά, ας το σβήσει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Kiriakos-GR είπε

🙂

Όποιος κρίνει ότι το θέμα δεν έχει εποικοδομητική  συνεισφορά, ας το σβήσει. 

Εγω μια προβλεψη εκανα γιατι το γραφεις σε μενα βλεπεις πουθενα να γραφει οτι ειμαι διαχειριστης; :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Kiriakos-GR είπε

Είμαι βασιλιάς και όχι καρδινάλιος, τα συμπλέγματα κατωτερότητας του καθένα που γράφει ανώνυμα δεν με ενδιαφέρουν.

Το τι είσαι πιστεύω να το κατάλαβαν τα υπόλοιπα μέλη από αυτά που γράφεις. Τελικά οι drivers δουλεύουν από Kepler ή μόνο για16ΧΧ,20ΧΧ,30ΧΧ; Link για την άλλη φαντασίωση που έγραψες θα βάλεις;

8 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Το βλεπω locked και αυτο το θεμα.

Όχι βρε γιατί να κλείσει, βγάζει πολύ γέλιο η διάνοια η συγκεκριμένη που μοιράζεται τις γνώσεις του (;;;) μαζί μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιο παλαβή περίοδος δεν νομίζω ότι έχει υπάρξει... ειδικά με την παράμετρο του Bitcoin μπορεί να καταστραφεί όλη η αγορά των Η/Υ και μετά καλά κρασιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως ειχα 1060 την εδωσα εβαλα του γιου μου την 750 Ti την εβγαλα εβαλα μια 1050 Ti με τους Drivers που ειχα βαλει για την 1060 δουλευω γιατι οταν πηγα να κατεβασω για τις αλλες καρτες ειδα οτι κατεβαζω ακριβως τον ιδιο Driver

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, LLLEFTERIS είπε

Εγω παντως ειχα 1060 την εδωσα εβαλα του γιου μου την 750 Ti την εβγαλα εβαλα μια 1050 Ti με τους Drivers που ειχα βαλει για την 1060 δουλευω γιατι οταν πηγα να κατεβασω για τις αλλες καρτες ειδα οτι κατεβαζω ακριβως τον ιδιο Driver

ιδιος driver ειναι. Με το firmware μην μπερδευτεις πάλι :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

3060Ti Gigabyte Gaming OC (3x fans) 

560 είχε στο Π**σιο πριν μία εβδομάδα

600 τώρα όπως κ οι περισσότερες (600+)

ενώ παράλληλα παραμένει ίδιο το status δηλαδή " κατόπιν παραγγελίας " - δεν τις έχουν διαθέσιμες, να πεις έστω ρε παιδί μου λόγω μικρού στοκ ανέβηκε η τιμή.

 

 

Επεξ/σία από 7nisiotis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

3060Ti Gigabyte Gaming OC (3x fans) 

560 είχε στο Π**σιο πριν μία εβδομάδα

600 τώρα όπως κ οι περισσότερες (600+)

ενώ παράλληλα παραμένει ίδιο το status δηλαδή " κατόπιν παραγγελίας " - δεν τις έχουν διαθέσιμες, να πεις έστω ρε παιδί μου λόγω μικρού στοκ ανέβηκε η τιμή.

 

 

Ισως και να τις ανεβασανε για να μην παραγγελνει ο κοσμος και να υλοποιησουν τις υπαρχουσες παραγγελιες οπως ο κοτσος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, masterone είπε

Ισως και να τις ανεβασανε για να μην παραγγελνει ο κοσμος και να υλοποιησουν τις υπαρχουσες παραγγελιες οπως ο κοτσος.

μπα, έτσι λειτουργεί το plaisio. Οσο πιο πολλές παραγγελίες έχει τόσο πιο πολύ ανεβάζει τιμές. Θυμάμαι ημέρα κυκλοφορίας της 3060ti. Η asus 3070 από 630 πήγε στα 690

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Sakiz105 είπε

μπα, έτσι λειτουργεί το plaisio. Οσο πιο πολλές παραγγελίες έχει τόσο πιο πολύ ανεβάζει τιμές. Θυμάμαι ημέρα κυκλοφορίας της 3060ti. Η asus 3070 από 630 πήγε στα 690

Το θυμαμαι και εγω αυτο και νομιζω πριν βγουν οι 3060ti η φθηνοτερη 3070 ξεκινουσε απο 609 στο πλαισιο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, masterone είπε

Το θυμαμαι και εγω αυτο και νομιζω πριν βγουν οι 3060ti η φθηνοτερη 3070 ξεκινουσε απο 609 στο πλαισιο 

629. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, 7nisiotis είπε

3060Ti Gigabyte Gaming OC (3x fans) 

560 είχε στο Π**σιο πριν μία εβδομάδα

600 τώρα όπως κ οι περισσότερες (600+)

ενώ παράλληλα παραμένει ίδιο το status δηλαδή " κατόπιν παραγγελίας " - δεν τις έχουν διαθέσιμες, να πεις έστω ρε παιδί μου λόγω μικρού στοκ ανέβηκε η τιμή.

 

 

Εδώ αμαζον τα μποτάκια εξαφανίζουν 3070 στα 750€. Τι να λέμε τώρα...

Εγω πάλι πιστεύω ότι ισως εκει στο καλοκαίρι θα δούμε ανθρώπινες τιμές.

Για ποιους λόγους;

1) Mining (eth 2.0)

2) Scalping (οι scalpers μέχρι τώρα το έκαναν σε εισιτήρια, θεατρα συναυλίες κλπ, τα οποία λόγω covid δεν γίνονται πλέον, οπότε το κεφάλαιό τους στρέφεται σε αυτό που έχει ζήτηση)

3) Και οι κατασκευαστές ψιλοβολευονται κι αυτοί γιατί παίρνουν παραδες (ή κι συμμετέχουν σε scalping, βλεπε MSI)

4) Δυνατά παιχνίδια (βλ. cb2077 κα) 

5) Στροφή καταναλωτισμου λόγω lockdowns σε πράγματα που μπορείς να κανεις/ευχαριστηθείς στο σπιτι (δε δίνεις πλέον σε ταξίδια, ταβέρνες, ρούχα, αλλά σου βγαίνει και να καταναλώσεις αυξημένα λόγω και ψυχολογικής φθοράς, οπότε παιρνεις gadgets, pc, consoles, TV, επιπλα σπιτιου, πιτζάμες κλπ)

Εμβολιασμούς και ανοσία δε βλέπω να έχουμε σε μεγάλα ποσοστά πριν τον Ιούνη, οπότε κατα εκεί τη βλέπω τη δουλειά πηγαίνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 λεπτά πριν, vins είπε

Για ποιους λόγους;

Τον κυριότερο λόγο δεν είπες. Δεν υπάρχει αρκετή παραγωγή λόγο της τεράστιας ζήτησης από τα εργοστάσια (Playstation, Xbox, Snapdragon κτλπ) + το ότι πολλά από τα εργοστάσια υπο-λειτουργούν λόγο του ιού.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...