Προς το περιεχόμενο

Οι κάτοικοι του Λος Άντζελες θα χρησιμοποιούν το smartphone για να αποδείξουν ότι έκαναν το εμβόλιο της COVID-19


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
10 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

because the vaccine’s known and potential benefits clearly outweigh its known and potential risks,” he said.

Δεν είχε άλλη επιλογή και σαφώς ανέφερε 2 φορές τη λέξη "known".

Που στην πραγματικότητα είναι το αντίθετο. Ότι δεν ξέρουμε και δεν είμαστε σίγουροι για πολλά πράγματα.

Κι εγώ έτσι απαντάω στα emails όταν πρόκειται να συμβεί κάτι που δεν έχω προβλέψει ώστε μετά να αναφέρω οτι απάντησα με βάση το τι μου ήταν γνωστό.

Επεξ/σία από kapodistrias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

2 λεπτά πριν, kapodistrias είπε

Δεν έχει άλλη επιλογή και σαφώς ανέφερε 2 φορές τη λέξη "known".

Που στην πραγματικότητα είναι το αντίθετο. Ότι δεν ξέρουμε και δεν είμαστε σίγουροι για πολλά πραγμάτα.

Tι εννοείς άλλη επιλογή;

λέει και potential όμως.Εξαρτάται που θέλει να σταθεί κάποιος.

Ξερεις τις πιθανές παρενέργειες; Με ολο τον πλανήτη απο πάνω τι περιπτώσεις έχεις ακούσει;

Αραγε το έβγαλαν γρηγορα ή όχι;

7 λεπτά πριν, kondoras είπε

1. Πόσο καιρό έκαναν πειράματα με το ντεπόν και με όλα τα φάρμακα, πριν τα διαθέσουν στην αγορά;

2. Ναι προφανώς είναι του FDA, αλλιώς γιατί να «απολογείται» για την αδειοδότηση; Έκανα λάθος «στην αντιγραφή». Ελπίζω να μου το συγχωρήσετε , άλλωστε δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι αυτό.

1 Πόσα δις$ και πόσοι χιλιάδες επιστήμονες ασχολήθηκαν με το ντεπόν;Ποσο επιτακτικό ήταν να βρεθεί το ένα και πόσο το άλλο;

2 Εσύ έγραψε ότι είναι της pfizer οπότε δεν είναι προφανές σε όλους.Και σίγουρα παίζει ρόλο ποιος βάζεις ότι το είπε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Tι εννοείς άλλη επιλογή;

λέει και potential όμως.Εξαρτάται που θέλει να σταθεί κάποιος.

Ξερεις τις πιθανές παρενέργειες; Με ολο τον πλανήτη απο πάνω τι περιπτώσεις έχεις ακούσει;

Αραγε το έβγαλαν γρηγορα ή όχι;

Υπήρχε τρομερή πίεση στις ΗΠΑ να εγκριθεί τότε το εμβόλιο:

https://www.cidrap.umn.edu/news-perspective/2020/12/white-house-pressures-fda-covid-vaccine-global-total-tops-70-million

https://www.dw.com/en/coronavirus-trump-pressures-fda-to-approve-covid-vaccine-quickly/a-55913762

Αναφορά σε κείμενο

US President Trump has told US drug regulators to accelerate emergency authorization of the BioNTech-Pfizer vaccine. President-elect Joe Biden has said the vaccine needs to be evaluated "free from political influence."

Δεν με ενδιαφέρει αν βγήκε γρήγορα ή αργά το εμβόλιο. Με ενδιαφέρει η ελευθερία μου και να κρατήσω τη λογική μου.

Επεξ/σία από kapodistrias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

1 Πόσα δις$ και πόσοι χιλιάδες επιστήμονες ασχολήθηκαν με το ντεπόν;Ποσο επιτακτικό ήταν να βρεθεί το ένα και πόσο το άλλο;

2 Εσύ έγραψε ότι είναι της pfizer οπότε δεν είναι προφανές σε όλους.Και σίγουρα παίζει ρόλο ποιος βάζεις ότι το είπε.

2. Ναι είπα ότι έκανα ΛΑΘΟΣ στην αντιγραφή. Οτιδήποτε άλλο μπορεί να φαντάστηκες ότι εννοούσα, δεν με απασχολεί.

1. Το είπα και πριν. ΠΟΛΛΑ τα λεφτά. Και ας ελπίσουμε να είναι μόνο λεφτά και όχι και εξουσία μαζί.

18 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Και μην στεκόμαστε μόνο στο pfizer. Eχουν βγει και άλλα εμβόλια.

Τα οποία δεν δικαιούμαστε να επιλέξουμε, όπως αναφέρει ο σύνδεσμος του ΕΟΔΥ και όπως διευκρίνισε πολύ ξεκάθαρα επίσης ο πολύ αγαπητός κος Πιερρακάκης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kondoras είπε

2. Ναι είπα ότι έκανα ΛΑΘΟΣ στην αντιγραφή. Οτιδήποτε άλλο μπορεί να φαντάστηκες ότι εννοούσα, δεν με απασχολεί.

1. Το είπα και πριν. ΠΟΛΛΑ τα λεφτά. Και ας ελπίσουμε να είναι μόνο λεφτά και όχι και εξουσία μαζί.

Τα οποία δεν δικαιούμαστε να επιλέξουμε, όπως αναφέρει ο σύνδεσμος του ΕΟΔΥ και όπως διευκρίνισε πολύ ξεκάθαρα επίσης ο πολύ αγαπητός κος Πιερρακάκης.

2 Αν κάποιος μείνει μόνο στο δικό σου ποστ του δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις.

1 πολλά τα λεφτά αλλά και πολύ η ανάγκη να βρεθεί κάτι.

Και με ποιες γνωσεις θα "διαλέξεις" εμβόλιο;Εδω καλά καλά δεν βάζουμε την μάσκα σωστά και θα αναλύσουμε συστατικά και τεχνολογίες εμβολίων;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

2 Αν κάποιος μείνει μόνο στο δικό σου ποστ του δημιουργούνται λάθος εντυπώσεις.

1 πολλά τα λεφτά αλλά και πολύ η ανάγκη να βρεθεί κάτι.

Και με ποιες γνωσεις θα "διαλέξεις" εμβόλιο;Εδω καλά καλά δεν βάζουμε την μάσκα σωστά και θα αναλύσουμε συστατικά και τεχνολογίες εμβολίων;

2. Πέρασαν δεκαπέντε λεπτά από τη διόρθωση. Μπορείς να συνεχίσεις να γράφεις γι' αυτό.

Καλά, εσύ δεν είπες ότι «υπάρχουν και άλλα εμβόλια»; Είναι τόσο απίθανο να το «διαλέξει» ο γιατρός μου ή μήπως να τον βγάλουμε «κακό επιστήμονα» να ξεμπερδεύουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Ukforthemoment είπε

Ολα τα φάρμακα εχουν ενδεχόμενες παρενέργειες,πχ κοίτα το ντεπόν. 

 

 

Ποιός σε μπούκωσε Ντεπόν με το ζόρι; Επίσης μιας και εκεί πήγε η συζήτηση παραπάνω.. ποιός σου είπε "μην μπεις στο μαγαζί μου" γιατί δεν πήρες Ντεπόν ή σου ζητάει ιατρικό απόρρητο για να σου επιτρέψει την είσοδο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, salmp7 είπε

Ποιός σε μπούκωσε Ντεπόν με το ζόρι; Επίσης μιας και εκεί πήγε η συζήτηση παραπάνω.. ποιός σου είπε "μην μπεις στο μαγαζί μου" γιατί δεν πήρες Ντεπόν ή σου ζητάει ιατρικό απόρρητο για να σου επιτρέψει την είσοδο;

Και ποιος σου είπε να κάνεις το εμβόλιο με το ζόρι;

Ο πονοκέφαλος δεν είναι μεταδοτικός.

 

1 ώρα πριν, kondoras είπε

2. Πέρασαν δεκαπέντε λεπτά από τη διόρθωση. Μπορείς να συνεχίσεις να γράφεις γι' αυτό.

Καλά, εσύ δεν είπες ότι «υπάρχουν και άλλα εμβόλια»; Είναι τόσο απίθανο να το «διαλέξει» ο γιατρός μου ή μήπως να τον βγάλουμε «κακό επιστήμονα» να ξεμπερδεύουμε;

Αρα να σου διαλέξουν .Τωρα τον εμπιστευεσαι τον γιατρό;

Επεξ/σία από Ukforthemoment
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Ukforthemoment είπε

Και ποιος σου είπε να κάνεις το εμβόλιο με το ζόρι;

Ο πονοκέφαλος δεν είμαι μεταδοτικός.

αυτά διαβάζω παραπάνω. Σε αυτά απαντώ.


Άρα εσύ καταλαβαίνω ότι δεν συμφωνείς στο να κάνει κάποιος το εμβόλιο με το ζόρι. Δεν βλέπω να διαφωνούμε κάπου.
Σε αυτό το σημείο να διευκρινίσω ότι είμαι ΥΠΕΡ της ιατρικής και των εμβολίων. Το λέω γιατί βλέπω συνεχώς, πως όποιος είναι επιφυλακτικός και δεν συμφωνεί με κλειστά μάτια με τα media σε ότι παρουσιάζουν, τον παρουσιάζουμε ως Flat Earther και ψεκασμένο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, salmp7 είπε

αυτά διαβάζω παραπάνω. Σε αυτά απαντώ.


Άρα εσύ καταλαβαίνω ότι δεν συμφωνείς στο να κάνει κάποιος το εμβόλιο με το ζόρι. Δεν βλέπω να διαφωνούμε κάπου.
Σε αυτό το σημείο να διευκρινίσω ότι είμαι ΥΠΕΡ της ιατρικής και των εμβολίων. Το λέω γιατί βλέπω συνεχώς, πως όποιος είναι επιφυλακτικός και δεν συμφωνεί με κλειστά μάτια με τα media σε ότι παρουσιάζουν, τον παρουσιάζουμε ως Flat Earther και ψεκασμένο...

Το έχω αναφέρει και πιο πάνω σε άλλο φίλο.Ο καθένας αποφασίζει για τον εαυτό του.

Το εμβόλιο δεν είναι υποχρεωτικό.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 ώρες πριν, billdanos είπε

Περίμενε όμως! Θες να βάλουμε στην ίδια ζυγαριά τις ανησυχίες κάποιου για το εμβόλιο επειδή είναι κάτι που κυκλοφόρησε γρήγορα κλπ, με τις θεωρίες κάποιου άλλου σχετικά με τσιπάκια, αλλοίωση dna, 5G και Bill Gates? 
 

Όχι αυτό δεν μπορεί να γίνει. Και ευτυχώς δηλαδή μιας και ο πρώτος ανησυχεί ενώ ο δεύτερος παραληρεί...

Σε καμία περίπτωση δεν εννοώ αυτό απλά ότι η πρώτη περίπτωση τείνει να συμπεριληφθεί στην δεύτερη με ότι αυτό συνεπάγεται

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω δεν μπορω να καταλαβω για καποιοι πρεπει να πειστουν μεσα απο φορουμ και σελιδες του διαδυκτιου.

αν θες το κανεις αν οχι δεν τον κανεις.

ο καθενας θα ζησει με την επιλογη του.

ποιος θα εχει δικιο αυριο κανεις δεν το ξερει.

παντως απο οτι φαινεται το θεμα παει > κανεις εμβολιο παιρνεις πιστοποιητικο 

δεν το κανεις δεν το παιρνεις.

το τι θα κανει ο καθενας με το πιστοποιητικο ειναι δικο του θεμα.

αιντε μαγκες λιγο εμεινε ακομα για το 2021

υγεια χαρα και ευτυχια για εσας και οσους αγαπατε.!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, το εμβόλιο είναι σαν το Playstation 5. Δεν το παίρνεις με το που κυκλοφορεί, περιμένεις να δείς τα αποτελέσματα στους beta testers... εεε συγνώμη τους early adopters εννοούσα, και εφόσον φτιαχτούν τα περισσότερα προβλήματα παίρνεις την slim version μετά από μερικά χρόνια και είσαι ήσυχος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
20 λεπτά πριν, Infinitas είπε

Παιδιά, το εμβόλιο είναι σαν το Playstation 5. Δεν το παίρνεις με το που κυκλοφορεί, περιμένεις να δείς τα αποτελέσματα στους beta testers... εεε συγνώμη τους early adopters εννοούσα, και εφόσον φτιαχτούν τα περισσότερα προβλήματα παίρνεις την slim version μετά από μερικά χρόνια και είσαι ήσυχος.

Ναι. Αυτοι που λες λεγονται εθελοντές.  Είναι οι τύποι που το εκαναν πριν κυκλοφορήσει το εμβόλιο για τον πληθυσμό.  Πλέον δεν μιλάμε για beta testers κλπ καθως τα εμβολια εχουν παρει έγκριση και ειναι σε παραγωγή κλπ.

Απλως διευκρινίζω για να ξέρουμε για τι πράγμα μιλαμε.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, stormrain είπε

Ναι. Αυτοι που λες λεγονται εθελοντές.  Είναι οι τύποι που το εκαναν πριν κυκλοφορήσει το εμβόλιο για τον πληθυσμό.  Πλέον δεν μιλάμε για beta testers κλπ καθως τα εμβολια εχουν παρει έγκριση και ειναι σε παραγωγή κλπ.

Απλως διευκρινίζω για να ξέρουμε για τι πράγμα μιλαμε.

Καλή χρονιά. Για να ξέρουμε για τι πράγμα μιλάμε, τα εμβόλια έχουν πάρει έγκριση υπό όρους. Δεν έχουν δηλαδή ακόμα κλασική έγκριση αλλά η χρήση τους έχει επιτραπεί λόγω του μεγάλου προβλήματος. Έγκριση κάπου μέσα στο 2021. Μέχρι τότε (αλλά και μετά) η συλλογή νέων δεδομένων και η αξιόλογησή τους (πρέπει να) είναι συνεχής.

https://www.ema.europa.eu/en/news/ema-receives-application-conditional-marketing-authorisation-covid-19-mrna-vaccine-bnt162b2

https://www.ema.europa.eu/en/glossary/conditional-marketing-authorisation

Επεξ/σία από kifinas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...