Προς το περιεχόμενο

Οι κάτοικοι του Λος Άντζελες θα χρησιμοποιούν το smartphone για να αποδείξουν ότι έκαναν το εμβόλιο της COVID-19


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικά δεν μπορώ να αντικρουσω την εξυπνάδα του καθενός και δεν θα μπω στην διαδικασία γιατί δεν γίνεται να κάνεις συζήτηση χωρίς να ξέρεις το background του συνομιλητή σου (δεν θα αναφέρω καν αυτούς που δεν διαβάζουν σωστά) αλλά το μόνο σίγουρο συμπέρασμα που μπορώ να βγάλω είναι το εξής. 

Εσείς στις γιορτές αντί για στην υγεία μας, η υγεια πάνω απ'ολα και του χρόνου λέτε κάτι του στηλ και η ΕΥΠ μακρυά μας?

Στο GDPR μας!? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

13 λεπτά πριν, trigtf είπε

Οι πολίτες που για τον x y λόγο δεν ενδείκνυται να κάνουν το εμβόλιο, καθώς και οι ηλικίες κάτω των 16 ετών θα πρέπει να τους πυροβολάμε από απόσταση ή να τους στείλουμε στη Σπιναλόγκα;

Το να “κρύβεσαι” πίσω από μια ομάδα που η ιατρική κοινότητα έχει δώσει λύση για να δικαιολογήσεις μια άλλη ομάδα που η ψυχιατρική κοινότητα ακόμα δεν έχει δώσει λύση, δεν είναι και τόσο καλό επιχείρημα...

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, peponas είπε

Γενικά δεν μπορώ να αντικρουσω την εξυπνάδα του καθενός και δεν θα μπω στην διαδικασία γιατί δεν γίνεται να κάνεις συζήτηση χωρίς να ξέρεις το background του συνομιλητή σου (δεν θα αναφέρω καν αυτούς που δεν διαβάζουν σωστά) αλλά το μόνο σίγουρο συμπέρασμα που μπορώ να βγάλω είναι το εξής. 

Εσείς στις γιορτές αντί για στην υγεία μας, η υγεια πάνω απ'ολα και του χρόνου λέτε κάτι του στηλ και η ΕΥΠ μακρυά μας?

Στο GDPR μας!? 

Τωρα μη πας να βγαλεις ακρη εδω περα. Θα χαλασεις χρονο τσαμπα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, filip123go είπε

Συνήθως δεν λαμβάνω μέρος σε τρολοθεματα, αλλά αυτή τη φορά θα κάνω μια εξαίρεση. 
Έστω ότι εγώ είμαι αλλεργικός η έχω κάποια άλλη πάθηση, που δεν μου επιτρέπει να κάνω το εμβόλιο. Μπορείς σε παρακαλώ πολύ να μου πεις πως θα με προστατέψεις εμένα; Θέλω να βγω και να φάω σε μια ταβέρνα. Δεν πρέπει με κάποιο τρόπο να γνωρίζω ότι είμαι ασφαλής; Η μήπως πρέπει να φοράω συνέχεια μάσκα η να μην ξανα-βγω ποτέ από το σπίτι; 
Κάνε ότι θες με το εμβόλιο. Δεν με ενδιαφέρει καθόλου. Εμένα πως θα με προστατεύσεις ; Δεν θα πρέπει να γνωρίζω σε ποια καταστήματα μπορώ να κυκλοφορώ με ασφάλεια; Πρόσεξε, δεν σου μιλάω για συνομωσίες, ούτε για ψεκασμένους, σου λέω μια πραγματική περίπτωση.  

Δεν ασχολήθηκα καθόλου με το κοινωνικό κομμάτι, αν πρέπει να κάνεις το εμβόλιο, πόσο βοηθάει, τις δόσεις, την κοινωνική αλληλεγγύη κλπ. Ασχολήθηκα καθαρά με το τεχνολογικό κομμάτι όπου τα κενά είναι πολλά, τουλάχιστον σύμφωνα με την ευρωπαϊκή κουλτούρα. 

Πάμε στην ερώτηση σου. Όπως πριν που τρώγαμε σε διπλανά τραπέζια δεν μπορούσες να ξέρεις αν στο κινητό μου έχω στο wallet κάρτα της Aegean, αν είχα φτιάξει από site κάρτα του ΙΚΕΑ ή αν είχα φτιάξει από app κάρτα για το σούπερ μάρκετ που πάω συνήθως, έτσι και τώρα δεν θα ξέρεις αν έχω ηλεκτρονικό πιστοποιητικό. Πόσο μάλλον αν είναι γνήσιο. Αν πηγαίναμε σε λογική να δείχνουμε το κινητό ακόμα και στον διπλανό στο τρένο τότε δεν θα είχε νόημα το wallet, θα έπρεπε να το είχαμε κάνει τατού στο κεφάλι να το βλέπουν όλοι. 

Στο κοινωνικό θέμα του COVID-19, να είσαι βέβαιος ότι για πολύ, πολύ καιρό ακόμα δεν θα μειωθούν τα μέτρα. 


Ελπίζω να σε κάλυψα, αν όχι πες μου. 

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 3
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με το ζόρι να κάνουμε τα πειραματικά εμβόλια. Θα θες να πας για καφέ και θα σου λένε κάνατε το εμβόλιο; Αν θες μετά ας μην το κάνεις

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
10 minutes ago, therion13 said:

Με το ζόρι να κάνουμε τα πειραματικά εμβόλια. Θα θες να πας για καφέ και θα σου λένε κάνατε το εμβόλιο; Αν θες μετά ας μην το κάνεις

Κανείς δεν θα στο κάνει με το ζόρι. Η επιλογή του καθενός όμως θα εχει και τις αντίστοιχες επιπτώσεις. Οπότε διαλέγεις και παίρνεις! :) 

  • Like 3
  • Thanks 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, kifinas είπε

Δεν ασχολήθηκα καθόλου με το κοινωνικό κομμάτι, αν πρέπει να κάνεις το εμβόλιο, πόσο βοηθάει, τις δόσεις, την κοινωνική αλληλεγγύη κλπ. Ασχολήθηκα καθαρά με το τεχνολογικό κομμάτι όπου τα κενά είναι πολλά, τουλάχιστον σύμφωνα με την ευρωπαϊκή κουλτούρα. 

Πάμε στην ερώτηση σου. Όπως πριν που τρώγαμε σε διπλανά τραπέζια δεν μπορούσες να ξέρεις αν στο κινητό μου έχω στο wallet κάρτα της Aegean, αν είχα φτιάξει από site κάρτα του ΙΚΕΑ ή αν είχα φτιάξει από app κάρτα για το σούπερ μάρκετ που πάω συνήθως, έτσι και τώρα δεν θα ξέρεις αν έχω ηλεκτρονικό πιστοποιητικό. Πόσο μάλλον αν είναι γνήσιο. Αν πηγαίναμε σε λογική να δείχνουμε το κινητό ακόμα και στον διπλανό στο τρένο τότε δεν θα είχε νόημα το wallet, θα έπρεπε να το είχαμε κάνει τατού στο κεφάλι να το βλέπουν όλοι. 

Στο κοινωνικό θέμα του COVID-19, να είσαι βέβαιος ότι για πολύ, πολύ καιρό ακόμα δεν θα μειωθούν τα μέτρα. 


Ελπίζω να σε κάλυψα, αν όχι πες μου. 

Όχι , δεν με καλύψες καθόλου. Δεν με ενδιαφέρει τι θα έχεις εσύ στο πορτοφόλι σου. Εγώ θελω να βγω σε ένα μαγαζί που εγγυάται ότι είναι covid-free. Δηλαδή να πηγαίνουν μόνο εμβολιασμενοι άνθρωποι. Ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού έχει δικαίωμα να αφήνει όποιον θέλει να μπει στο μαγαζί του. Όπως φυσικά έχει δικαίωμα να μην του δείξει ο οποιοσδήποτε το πιστοποιητικό. Και σου κάνω μια πάρα πολύ απλή ερώτηση. Πώς μπορείς να μου εγγυηθει o ιδιοκτήτης ότι το μαγαζί ειναι covid-free.? Δεν με ενδιαφέρει τι γινόταν μέχρι τώρα. Έστω ότι εγω έχω αλλεργία στο συγκεκριμένο εμβόλιο. Πώς θα με προσταψεις. Δώσε μια λογική και άμεση λύση πέρα από το πιστοποιητικό (το οποίο αν γίνεται και authenticated με on line βάση, good luck στην πλαστογράφηση του... )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, therion13 είπε

Με το ζόρι να κάνουμε τα πειραματικά εμβόλια. Θα θες να πας για καφέ και θα σου λένε κάνατε το εμβόλιο; Αν θες μετά ας μην το κάνεις

σιγα μην ρωτάνε , αποκλείεται , δηλαδή θα πας να φας ενα σουβλάκι το καλοκαίρι στο νησι και θα σε ρωτήσει ο μαγαζατορας αν εκανες εμβολιο , ναι καλα

  • Confused 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 λεπτά πριν, filip123go είπε

Όχι , δεν με καλύψες καθόλου. Δεν με ενδιαφέρει τι θα έχεις εσύ στο πορτοφόλι σου. Εγώ θελω να βγω σε ένα μαγαζί που εγγυάται ότι είναι covid-free. Δηλαδή να πηγαίνουν μόνο εμβολιασμενοι άνθρωποι. Ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού έχει δικαίωμα να αφήνει όποιον θέλει να μπει στο μαγαζί του. Όπως φυσικά έχει δικαίωμα να μην του δείξει ο οποιοσδήποτε το πιστοποιητικό. Και σου κάνω μια πάρα πολύ απλή ερώτηση. Πώς μπορείς να μου εγγυηθει o ιδιοκτήτης ότι το μαγαζί ειναι covid-free.? Δεν με ενδιαφέρει τι γινόταν μέχρι τώρα. Έστω ότι εγω έχω αλλεργία στο συγκεκριμένο εμβόλιο. Πώς θα με προσταψεις. Δώσε μια λογική και άμεση λύση πέρα από το πιστοποιητικό (το οποίο αν γίνεται και authenticated με on line βάση, good luck στην πλαστογράφηση του... )

Το γνωρίζεις ότι ακόμα και αυτοί που θα έχουν εμβολιαστεί μπορεί να μεταφέρουν τον ιό σωστά; Άρα μην ονειρεύεσαι "covid-free" ασφάλεια κτλ.

Επεξ/σία από jmirko15
  • Like 3
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, filip123go είπε

Όχι , δεν με καλύψες καθόλου. Δεν με ενδιαφέρει τι θα έχεις εσύ στο πορτοφόλι σου. Εγώ θελω να βγω σε ένα μαγαζί που εγγυάται ότι είναι covid-free. Δηλαδή να πηγαίνουν μόνο εμβολιασμενοι άνθρωποι. Ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού έχει δικαίωμα να αφήνει όποιον θέλει να μπει στο μαγαζί του. Όπως φυσικά έχει δικαίωμα να μην του δείξει ο οποιοσδήποτε το πιστοποιητικό. Και σου κάνω μια πάρα πολύ απλή ερώτηση. Πώς μπορείς να μου εγγυηθει o ιδιοκτήτης ότι το μαγαζί ειναι covid-free.? Δεν με ενδιαφέρει τι γινόταν μέχρι τώρα. Έστω ότι εγω έχω αλλεργία στο συγκεκριμένο εμβόλιο. Πώς θα με προσταψεις. Δώσε μια λογική και άμεση λύση πέρα από το πιστοποιητικό (το οποίο αν γίνεται και authenticated με on line βάση, good luck στην πλαστογράφηση του... )

Κατά πάσα περίπτωση τέτοιος έλεγχος στην Ευρώπη είναι παράνομος. Ο ιδιοκτήτης δεν έχει τέτοια δικαιώματα. Αλλά ακόμα και στην υπόθεση ότι συνέβαινε αυτό, τίποτα δεν θα σε εξασφάλιζε. Ο κόσμος δεν είναι φούσκα σε ελεγχόμενο περιβάλλον. Θα μπορούσες να συναντήσεις τον ιό στην είσοδο δίπλα μου όσο με έλεγχε. Στην μετακίνηση προς τα εκεί. Ακόμα και αν ήμουν εμβολιασμένος και ήμουν στο μαγαζί θα μπορούσε να νοσώ και να μεταφέρω τον ιό στους δίπλα. Γενικά στο τεχνολογικό κομμάτι τέτοιο πιστοποιητικό δεν έχει νόημα σε καθημερινές πράξεις αλλά σε περιπτώσεις που ήδη ο έλεγχος είναι μεγάλος (πχ αεροδρόμια)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 λεπτά πριν, kifinas είπε

Κατά πάσα περίπτωση τέτοιος έλεγχος στην Ευρώπη είναι παράνομος. Ο ιδιοκτήτης δεν έχει τέτοια δικαιώματα. Αλλά ακόμα και στην υπόθεση ότι συνέβαινε αυτό, τίποτα δεν θα σε εξασφάλιζε. Ο κόσμος δεν είναι φούσκα σε ελεγχόμενο περιβάλλον. Θα μπορούσες να συναντήσεις τον ιό στην είσοδο δίπλα μου όσο με έλεγχε. Στην μετακίνηση προς τα εκεί. Ακόμα και αν ήμουν εμβολιασμένος και ήμουν στο μαγαζί θα μπορούσε να νοσώ και να μεταφέρω τον ιό στους δίπλα. Γενικά στο τεχνολογικό κομμάτι τέτοιο πιστοποιητικό δεν έχει νόημα σε καθημερινές πράξεις αλλά σε περιπτώσεις που ήδη ο έλεγχος είναι μεγάλος (πχ αεροδρόμια)

Πάλι δεν απαντάς όμως σε αυτό που σε ρωτάω. Μου λες μπορεί να κολλήσω έξω , δίπλα, πάνω, κάτω κλπ. Συμφωνώ σε όλα αυτά. Να σου θέσω αλλιώς την ερώτηση. Που έχω μεγαλύτερες πιθανότητες να κολλήσω, σε μια ταβέρνα που είναι όλοι εμβολιασμενοι η σε μια που δεν είναι κανένας.; Πιθανότητες υπάρχουν να κολλήσω και στις δύο. Αλλά σε ποια είναι πιο μεγάλες. Απάντησε μου σε αυτό σε παρακαλώ.

Επεξ/σία από filip123go
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, filip123go είπε

Πάλι δεν απαντάς όμως σε αυτό που σε ρωτάω. Μου λες μπορεί να κολλήσω έξω , δίπλα, πάνω, κάτω κλπ. Συμφωνώ σε όλα αυτά. Να σου θέσω αλλιώς την ερώτηση. Που έχω μεγαλύτερες πιθανότητες να κολλήσω, σε μια ταβέρνα που είναι όλοι εμβολιασμενοι η σε μια που δεν είναι κανένας.; Πιθανότητες υπάρχουν να κολλήσω και στις δύο. Αλλά σε ποια είναι πιο μεγάλες. Απάντησε μου σε αυτό σε παρακαλώ.

Την ξέρεις την απάντηση, δεν έχει νόημα καν να συζητάμε ότι οι πιθανότητες να κολλήσεις σε ένα μέρος που είναι όλοι εμβολιασμένοι είναι πολύ μικρές. Δεν είναι αυτή όμως η συζήτηση, ούτε θα το συναντήσεις αυτό στο LA (πόσο μάλλον στην Ελλάδα). Άντε στο LA να ζητήσει ο εργοδότης από όλους τους υπαλλήλους να βγάλουν το χαρτί για να διαφημίσει ότι είναι covid-free ως επιχείρηση. Είναι αδύνατον όμως ακόμα και εκεί να ζητήσει το ίδιο από τους πελάτες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, filip123go είπε

Πάλι δεν απαντάς όμως σε αυτό που σε ρωτάω. Μου λες μπορεί να κολλήσω έξω , δίπλα, πάνω, κάτω κλπ. Συμφωνώ σε όλα αυτά. Να σου θέσω αλλιώς την ερώτηση. Που έχω μεγαλύτερες πιθανότητες να κολλήσω, σε μια ταβέρνα που είναι όλοι εμβολιασμενοι η σε μια που δεν είναι κανένας.; Πιθανότητες υπάρχουν να κολλήσω και στις δύο. Αλλά σε ποια είναι πιο μεγάλες. Απάντησε μου σε αυτό σε παρακαλώ.

Γιατι τωρα ξερεις αν στην ταβερνα που πας, εχουν εμβολιαστει για την γριπη ή για οποιοδηποτε αλλον ιο? 

  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
12 λεπτά πριν, kifinas είπε

Την ξέρεις την απάντηση, δεν έχει νόημα καν να συζητάμε ότι οι πιθανότητες να κολλήσεις σε ένα μέρος που είναι όλοι εμβολιασμένοι είναι πολύ μικρές. Δεν είναι αυτή όμως η συζήτηση, ούτε θα το συναντήσεις αυτό στο LA (πόσο μάλλον στην Ελλάδα). Άντε στο LA να ζητήσει ο εργοδότης από όλους τους υπαλλήλους να βγάλουν το χαρτί για να διαφημίσει ότι είναι covid-free ως επιχείρηση. Είναι αδύνατον όμως ακόμα και εκεί να ζητήσει το ίδιο από τους πελάτες.

Ωραία. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου. Και τώρα εγώ, σαν ιδιοκτήτης εστιατορίου διαφημίζω το εστιατόριο μου σαν covid-free και επιτρέπω μόνο όσους μου δείχνουν πιστοποιητικό να περάσουν. Δεν θέλεις να μου το δείξεις, κανένα πρόβλημα, δεν μπαίνεις μέσα. Δικό μου είναι, όποιον θέλω βάζω.  Καταλαβαίνεις που το πάω.; Ποιος δεν θα έρθει στο δικό μου εστιατόριο.; Όλοι με τις οικογένειές τους κοιτάζουν να πάνε στα πιο ασφαλή μέρη. Εννοείται ότι μπορείς να μην κάνεις το εμβόλιο, αλλά δεν μπορείς να ζητάς να συν- υπαρχεις με τον υπόλοιπο κόσμο (χοντρή εκφράση αλλά έτσι θα είναι) γιατί πολύ απλά ο κόσμος φοβάται. Φοβάται κυρίως για τους γονείς του και για τους παππούδες του.

2 λεπτά πριν, ifes είπε

Γιατι τωρα ξερεις αν στην ταβερνα που πας, εχουν εμβολιαστει για την γριπη ή για οποιοδηποτε αλλον ιο? 

Εγώ στο συγκεκριμένο εμβόλιο έστω ότι έχω αλλεργία. Διάβασε τα προηγούμενα πόστ για να καταλάβεις τι συζητάμε.

Edit: με τιμάει ιδιαίτερα πως, αν και μέλος από το 2017, το μόλις δεύτερο μνμ σου ήταν για να απαντήσεις με εμένα. . Συγνώμη, λάθος μου μου που feedarw τα troll.

Επεξ/σία από filip123go
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...