Προς το περιεχόμενο

Οι κάτοικοι του Λος Άντζελες θα χρησιμοποιούν το smartphone για να αποδείξουν ότι έκαναν το εμβόλιο της COVID-19


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Καλά στους υπαλλήλους σου. Στον πελάτη; Θα δείχνει ο κάθε πελάτης πιστοποιητικά και ταυτότητα, θα τα καταγράφει ο κάθε ταβερνιάρης και ο μέσος οικογενειάρχης θα είναι σύμφωνος; Δύσκολο προς αδύνατον. 

Η χρήση που βλέπω εγώ είναι σε σημεία που υπάρχει ήδη μεγάλος έλεγχος όπως τα αεροδρόμια που θα γίνει με νομοθετικές παρεμβάσεις και στους τομείς της οικονομίας με διαφορά ισχύος (όπως πχ εργοδότης - εργαζόμενος) που θα γίνει με πιέσεις κάτω από το χαλί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

53 λεπτά πριν, billdanos είπε

Κανείς δεν θα στο κάνει με το ζόρι. Η επιλογή του καθενός όμως θα εχει και τις αντίστοιχες επιπτώσεις. Οπότε διαλέγεις και παίρνεις! :) 

Ναι μπορεί. Αλλά παιζει και ότι αμ δουν ότι δεν το κάνει ο κόσμος βλέπω να το επιβάλουν στα μαγαζιά να ρωτάνε αν εχεις κανει αλλιως φεύγεις. Μακάρι να είναι οποιος θελει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, filip123go είπε

Εγώ στο συγκεκριμένο εμβόλιο έστω ότι έχω αλλεργία. Διάβασε τα προηγούμενα πόστ για να καταλάβεις τι συζητάμε.

Edit: με τιμάει ιδιαίτερα πως, αν και μέλος από το 2017, το μόλις δεύτερο μνμ σου ήταν για να απαντήσεις με εμένα. . Συγνώμη, λάθος μου μου που feedarw τα troll.

Υπάρχουν άνθρωποι που είναι αλλεργικοί στο εμβόλιο της γρίπης. 'Αρα με την λογική σου θα πρέπει να κυκλοφορούμε με βεβαίωση εμβολιασμού.

 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kifinas είπε

Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Καλά στους υπαλλήλους σου. Στον πελάτη; Θα δείχνει ο κάθε πελάτης πιστοποιητικά και ταυτότητα, θα τα καταγράφει ο κάθε ταβερνιάρης και ο μέσος οικογενειάρχης θα είναι σύμφωνος; Δύσκολο προς αδύνατον. 

Μένεις Αθήνα η επαρχεία; Αθήνα μου έρχονται στο μυαλό 4-5 λίγο πιο κυριλέ εστιατόρια πχ, οι Λεύκες (τελείως τυχαίο τα όνομα απλά για να μην μιλάμε τελείως στον αέρα) που εύκολα θα το έκαναν. Μην το σκέφτεσαι απαραίτητα "για την ασφάλεια μας", δες το σαν κίνηση μάρκετινγκ. Ότι και καλά το ένα μαγαζί είναι πιο "ασφαλές" από  τα άλλα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 minutes ago, NickTG said:

Σίγουρα πράγματα? 

κάτι τέτοια διάβαζα https://www.bbc.com/news/health-55388846

Ελπίζω να είναι το ίδιο αλλά ή όχι σοβαρό ή όλα να είναι δημοσιογραφίες και click bait.

 edit: και εδώ https://www.washingtonpost.com/health/2020/12/20/new-covid-mutation-uk/

σημ: η wp του μπέζου.

Επεξ/σία από eyw
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, filip123go είπε

Μένεις Αθήνα η επαρχεία; Αθήνα μου έρχονται στο μυαλό 4-5 λίγο πιο κυριλέ εστιατόρια πχ, οι Λεύκες (τελείως τυχαίο τα όνομα απλά για να μην μιλάμε τελείως στον αέρα) που εύκολα θα το έκαναν. Μην το σκέφτεσαι απαραίτητα "για την ασφάλεια μας", δες το σαν κίνηση μάρκετινγκ. Ότι και καλά το ένα μαγαζί είναι πιο "ασφαλές" από  τα άλλα...

Καθαρά από θέμα μάρκετινγκ και μόνο θα χάσεις λεφτά. Σίγουρο όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, filip123go είπε

Μένεις Αθήνα η επαρχεία; Αθήνα μου έρχονται στο μυαλό 4-5 λίγο πιο κυριλέ εστιατόρια πχ, οι Λεύκες (τελείως τυχαίο τα όνομα απλά για να μην μιλάμε τελείως στον αέρα) που εύκολα θα το έκαναν. Μην το σκέφτεσαι απαραίτητα "για την ασφάλεια μας", δες το σαν κίνηση μάρκετινγκ. Ότι και καλά το ένα μαγαζί είναι πιο "ασφαλές" από  τα άλλα...

Όπως σου είπα ήδη, στην Ελλάδα χωρίς νομοθετική αλλαγή δεν μπορούν να το κάνουν. Έτσι και αλλιώς τώρα μας βάζουν απλά στο τρυπάκι του να έχουμε (κοινωνικά στην ουσία, ιατρικά στα χαρτιά) διαβατήρια. Η αληθινή τους χρήση θα έρθει αργότερα. Σε κάθε περίπτωση τα κενά τόσο σε τεχνολογικό επίπεδο όσο και σε κοινωνικό είναι πάρα πολλά.

Επεξ/σία από kifinas
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, jmirko15 είπε

Καθαρά από θέμα μάρκετινγκ και μόνο θα χάσεις λεφτά. Σίγουρο όμως.

Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό σε παρακαλώ (χωρίς ίχνος ειρωνείας το σχόλιο )

Μόλις τώρα, kifinas είπε

Όπως σου είπα ήδη, στην Ελλάδα χωρίς νομοθετική αλλαγή δεν μπορούν να το κάνουν. Έτσι και αλλιώς τώρα μας βάζουν απλά στο τρυπάκι του να έχουμε κοινωνικά διαβατήρια. Η αληθινή τους χρήση θα έρθει αργότερα.

'Ηθελα να σε ρωτήσω σχετικά με αυτό, δηλαδή είμαι εγώ πελάτης, και δεν θέλω να δείξω το πιστοποιητικό. Ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να με αφήσει να μπω στο μαγαζί του;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τώρα, ναι. Όπως είναι υποχρεωμένος να σε αφήσει να μπεις αν είσαι Παναθηναϊκός, μουσουλμάνος, μαύρος κλπ. Δεν μπορεί να ζητήσει κανένας ιατρικά χαρτιά έτσι επειδή θέλει.

Επεξ/σία από kifinas
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, filip123go είπε

Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό σε παρακαλώ (χωρίς ίχνος ειρωνείας το σχόλιο )

'Ηθελα να σε ρωτήσω σχετικά με αυτό, δηλαδή είμαι εγώ πελάτης, και δεν θέλω να δείξω το πιστοποιητικό. Ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να με αφήσει να μπω στο μαγαζί του;

Δε μου είπες φίλε. Για τους αλλεργικούς στο εμβόλιο της γρίπης τι θα κάνουμε? Ποιο είναι το σχέδιο? 

  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, kifinas είπε

Τώρα, ναι. Όπως είναι υποχρεωμένος να σε αφήσει να μπεις αν είσαι Παναθηναϊκός, μουσουλμάνος, μαύρος κλπ. Δεν μπορεί να ζητήσει κανένας ιατρικά χαρτιά έτσι επειδή θέλει.

Δεν το γνώριζα αυτό, σε ευχαριστώ πολύ!

 

Spoiler

Έμεινε θέμα σχετικό με τον covid ανοιχτό για πάνω από 1 ώρα. Απόδειξη πως όταν γίνεται κόσμια συζήτηση και αγνοούνται τα trolls, οι admin δεν έχουν λόγο να τα κλειδώσουν.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν είμαι ψεκασμένος η τίποτα συνομωσίες κτλ αλλά φοβάμαι για τις μακροχρόνιες παρενέργειες του εμβολίου. Ποιος μπορεί να μου εγγυηθεί ότι όλα θα είναι μια χαρά σε 3 χρόνια ας πούμε; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Hatsos είπε

Παιδιά δεν είμαι ψεκασμένος η τίποτα συνομωσίες κτλ αλλά φοβάμαι για τις μακροχρόνιες παρενέργειες του εμβολίου. Ποιος μπορεί να μου εγγυηθεί ότι όλα θα είναι μια χαρά σε 3 χρόνια ας πούμε; 

Κανένας! Και δεν θα σε χαρακτηρίσει κανένας ψεκασμένο επειδή είσαι επιφυλακτικός για ένα εμβόλιο που βγήκε τόσο γρήγορα στην αγορά. Είναι πολύ λογικές οι σκέψεις σου. Όλοι λίγο - πολύ το έχουμε σκεφτεί.

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
27 λεπτά πριν, filip123go είπε

Μπορείς να μου το εξηγήσεις αυτό σε παρακαλώ (χωρίς ίχνος ειρωνείας το σχόλιο )

'Ηθελα να σε ρωτήσω σχετικά με αυτό, δηλαδή είμαι εγώ πελάτης, και δεν θέλω να δείξω το πιστοποιητικό. Ο ιδιοκτήτης είναι υποχρεωμένος να με αφήσει να μπω στο μαγαζί του;

Με λίγα λόγια περιορίζεις το πελατολόγιο σου και θα δημιουργήσεις θέματα με τους ήδη υπάρχοντες πελάτες σου.

Έστω ότι έχεις κάποιους σταθερούς πελάτες οι οποίοι δεν έκαναν ακόμα ή δε θέλουν να κάνουν εμβόλιο. Θα υπάρξει θέμα με το που θα τους ενημερώσεις ότι δεν μπορούν να μπουν για τον παραπάνω λόγο. Οι ίδιο πελάτες μπορούν να σου δημιουργήσουν τεράστιο θέμα μιας και συνήθως είναι τα άτομα που φέρνουν και άλλο κόσμο.

Ένα άλλο παράδειγμα (το οποίο θα είναι σύνηθες) έχεις μία παρέα η οποία δεν είναι όλοι εμβολιασμένοι κτλ πάλι θα δημιουργηθεί θέμα και όλο αυτό θα έχει πάλι αρνητικό αντίκτυπο στο μαγαζί σου. (μπορούσες να δεις και τι "χαμός" είχε γίνει με τα 4 άτομα ανά τραπέζι..)

Τα παραπάνω παραδείγματα (που πιστεύω θα είναι τα πιο συχνά αν και όχι τα μοναδικά γιατί μπορείς να πιάσεις πχ τουρίστες κτλ κτλ) σίγουρα θα σου στοιχίσουν αρκετά και δεν συμφέρει να το κάνεις.

Επεξ/σία από jmirko15
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...