Προς το περιεχόμενο

Οι κάτοικοι του Λος Άντζελες θα χρησιμοποιούν το smartphone για να αποδείξουν ότι έκαναν το εμβόλιο της COVID-19


trib

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

vivliario-1280x720.jpg Δεν έχεις τετοιο;Το ξέρεις ότι χωρίς ενημερωμένο βιβλιάριο δεν επιτρέπεται το παιδί να πάει σχολείο;

Υπάρχει ακόμα το Βιβλιάριο Υγείας Παιδιού ή γίνεται πλέον Ηλεκτρονικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 151
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Εγω δεν σου προτείνω τίποτα.Ο καθένας πράττει κατά το δοκούν.Πχ εγω για τους δικούς μου λόγους θα το κάνω.

Σέβομαι την δική σου απόφαση και δεν είμαι ενάντια της επιστήμης. Το αντίθετο θα έλεγα.

Αλλά θα πρέπει να σεβαστείτε και την αντίθετη απόφαση. Ξαναλέω, μέχρι να υπάρξουν δεδομένα για την γενικότερη ασφάλεια και αποτελεσματικότητα του εμβολίου.

Επεξ/σία από kapodistrias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, kapodistrias είπε

Σέβομαι την δική σου απόφαση και δεν είμαι ενάντια της επιστήμης. Το αντίθετο θα έλεγα.

Αλλά θα πρέπει να σεβαστείτε και την αντίθετη απόφαση. Ξαναλέω, μέχρι να υπάρξουν δεδομένα για την γενικότερη ασφάλεια του εμβολίου.

Φυσικά και σέβομαι την δικιά σου απόφαση.Αλλά δεν σέβομαι τα fake news,την  διαστρέβλωση της αλήθειας κλπ κλπ που βλέπουμε να βγαίνουν. 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Το θέμα το συζητάμε νομίζω γιατί οι "κάποιοι" τείνουν να πάρουν αποφάσεις που έμμεσα  καταργούν αυτό τον σεβασμό των προσωπικών αποφάσεων σε θέμα που είναι αμφιλεγόμενο μέχρι στιγμής λόγω δεδομένων και με αβέβαιο μέλλον.

Επεξ/σία από kapodistrias
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Hetfield είπε

Εγω παντως στο μαγαζι μου, οποιος δεν εχει κανει το εμβολιο θα τρωει πορτα.

Προτιμω να συναναστρεφομαι με λογικους ανθρωπους κι οχι να μου αφηνουν τα λεφτα τους οι ψεκασμενοι.

Κι αν ενα ψηφιακο πιστοποιητικο (το οποιο δεν μπορει να πλαστογραφηθει) βοηθησει σε αυτη την κατευθυνση, τοτε ειναι καλοδεχουμενο.

Δικαιωμα σας να μην κανετε το εμβολιο, δικαιωμα σας να μην χρησιμοποιειτε τα ψηφιακα πιστοποιητικα, αλλα δικαιωμα μας και να σας δωσουμε πορτα απο τα μαγαζια μας.

και να εχεις κανει το εμβόλιο η μεταδοτικότητα δε σταματαει, διαβασε καλυτερα τις ερευνες. Δεν ειναι δυνατον στο καθε μαγαζι που μπαινουμε να δειχνουμε τα προσωπικα μας δεδομενα, στον καθε τυχαρπαστο. Αυτο θελει τεραστιες νομοθετικες αλλαγες του συνταγματος δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Δεν θα στο προτείνει κανείς άγνωστος μέσα από ένα φόρουμ. Στο προτείνουν οι επιστήμονες και οι γιατροί. Από κει και πέρα η απόφαση είναι δική σου, δεν θα το κάνει κανείς από μακριά με ένεση σε όπλο... 

Επίσης με τη βοήθεια της επιστήμης όλα αυτά τα χρόνια, το Aids πλέον στις περισσότερες περιπτώσεις αντιμετωπίζεται σαν μια χρόνια ασθένεια και οι ασθενείς ζουν μια σχεδόν φυσιολογική ζωή. 

Υπαρχουν και πολλοι γιατροι που δεν το συνιστουν (εγω προσωπικα γνωριζω τετοιους κ δε θα το κανουν), οποτε αυτο οτι προτεινεται απο το συνολο της επιστημονικης κοινοτητας δεν ισχυει..

ενα εμβολιο που τεσταριστηκε μολις 5 μηνες, ειναι ακομα σε πειραματικη φαση, αν δεν ενεχει κινδυνος υποκειμενων νοσηματων δεν αξιζει το ρισκο των παρενεργειων

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators
15 minutes ago, Antikeimenos said:

Υπαρχουν και πολλοι γιατροι που δεν το συνιστουν (εγω προσωπικα γνωριζω τετοιους κ δε θα το κανουν), οποτε αυτο οτι προτεινεται απο το συνολο της επιστημονικης κοινοτητας δεν ισχυει..

Κακοί επιστήμονες υπάρχουν παντου όπως και στα περισσότερα επαγγέλματα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή "καλός" επιστήμονας θεωρείται και κάποιος που προτείνει χημειοθεραπεία κι ας ξέρει οτι το ρίσκο των παρενεργειών είναι μεγάλο;

'Η ακούει τις οδηγίες που του έχουν δώσει (WHO κτλ) ώστε μετά αν γίνει καμιά στραβή θα αναφέρει οτι ήταν οκ με τις οδηγίες και την θεραπεία που υπάρχει μέχρι τώρα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
34 λεπτά πριν, Antikeimenos είπε

δεν αξιζει το ρισκο των παρενεργειων

Ποιες ειναι οι χειροτερες καταγεγραμμενες?

 

Βασικα ελπιζω να κατανοούμε ολοι οτι το εμβολιο βγηκε τοσο γρηγορα επειδη προκειται για εναν εξτρα θανατηφορο ιο  που ξεκληρισε σχεδον 2 εκατομμυρια κοσμο παγκοσμιως, δεν ειναι μια τυπικη ιωση που νταξει και να μη βγει γρηγορα το εμβολιο δεν τρεχει και τιποτα.
Επισης για τον παραπανω λογο, εχουν γινει τρελες ερευνες και δοκιμες, δεν ειναι η φαση "βγαλ'το μωρε και τι εγινε", ασε που εχει πεσει ολη η επιστημονικη κοινοτητα πανω σε ολο αυτο, οποτε ε μια αξιοπιστια την εχει οπως και να το κανεις...

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μιας και τις ψάχνουν λίγο ακόμη μπορείς να δηλώσεις εδώ αν σου παρουσιαστεί κάτι:

https://vaers.hhs.gov/index.html

Το αναφέρει το CDC εδω:

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/safety/allergic-reaction.html

Επεξ/σία από kapodistrias
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, kapodistrias είπε

Μιας και τις ψάχνουν λίγο ακόμη μπορείς να δηλώσεις εδώ αν σου παρουσιαστεί κάτι:

https://vaers.hhs.gov/index.html

Το αναφέρει το CDC εδω:

https://www.cdc.gov/coronavirus/2019-ncov/vaccines/safety/allergic-reaction.html

Εγώ είχα διαβάσει θάνατος πάντως από αλλεργική αντίδραση.

Eχεις λινκ για τον θάνατο;Εκτος αν λες για την νοσοκομα στην Αμερική που λιποθύμησε και την έβγαλαν νεκρη οι γνωστές σελίδες παραπληροφόρησης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το cdc αναφέρει:

Αναφορά σε κείμενο

CDC has learned of reports that some people have experienced severe allergic reactions—also known as anaphylaxis—after getting a COVID-19 vaccine. 

Επειδή το διάβασα και δεν έχω ακολουθήσει το θέμα ίσως να έχεις δίκιο. Το κάνω edit στο post μου. Thanks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, stormrain είπε

Ποιες ειναι οι χειροτερες καταγεγραμμενες?

 

Βασικα ελπιζω να κατανοούμε ολοι οτι το εμβολιο βγηκε τοσο γρηγορα επειδη προκειται για εναν εξτρα θανατηφορο ιο  που ξεκληρισε σχεδον 2 εκατομμυρια κοσμο παγκοσμιως, δεν ειναι μια τυπικη ιωση που νταξει και να μη βγει γρηγορα το εμβολιο δεν τρεχει και τιποτα.
Επισης για τον παραπανω λογο, εχουν γινει τρελες ερευνες και δοκιμες, δεν ειναι η φαση "βγαλ'το μωρε και τι εγινε", ασε που εχει πεσει ολη η επιστημονικη κοινοτητα πανω σε ολο αυτο, οποτε ε μια αξιοπιστια την εχει οπως και να το κανεις...

 

Οποιος θελει το κανει, αλλα εγω βρισκω χυδαιο οποιος εχει αντιθετη γνωμη να τον χαρακτηριζουν ψεκασμενο. Ειναι δικαιωμα του καθενος να μην το κανει αν αυτο κρινει. 

Απαγορευσεις; Με ποιο δικαιωμα; Το λεει στο συνταγμα; Οτι οποιος δεν εχει κανει εμβολιο εχει λιγοτερα δικαιωματα;

Δεν ειναι ετσι απλα τα πραγματα, μετα να καταργηθουν ολα 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 ώρες πριν, Antikeimenos είπε

Να κάνω μια ερώτηση: από τη στιγμη οπου ΚΑΙ με το εμβόλιο συνεχιζεις να μπορεις να μεταδοσεις τον ιο σε άλλους, ποιος ο λογος να το κανει καποιος που ειναι κατω των 60, χωρίς υποκειμενα νοσήματα και με σχετικα καλη υγεια, οπου κατα 99.9% και να κολλησει τον ιο, θα το ξεπερασει για πλακα. Ποιος ο λογος να κανεις κάτι που τεσταριστηκε μονο 4,5 μηνες. Αν δεν ειναι ζητημα ζωης και θανατου;

Ο λόγος είναι απλός. Προσδοκείς καλύτερη αντιμετώπιση του ιού από τον οργανισμό σου, στην περίπτωση που μολυνθείς (και φυσικά αν δεν έχεις ήδη ανοσία από προηγούμενη μόλυνση, θέμα το οποίο - παραδόξως - δεν βλέπω να απασχολεί πολλούς...). Παίρνεις ένα μικρό ρίσκο για να εξασφαλίσεις ένα μικρό κέρδος. Και ελπίζω να μήν παρεξηγηθεί η έννοια του κέρδους.

16 ώρες πριν, peponas είπε

https://el.wikipedia.org/wiki/Ανοσία_αγέλης

Να προσθεσω και το παρακατω αλλα επειδη ειναι κρατικο ειναι μακακιες και δεν τρωμε κουτοχορτο

https://eody.gov.gr/erotiseis-kai-apantiseis-schetika-me-ton-emvoliasmo-gia-ton-koronoio-sars-cov-2/?print=print

 

Επισης οταν μιλαμε για πραγματα που παιζονται ζωες κορωνα γραμματα ειται για οικονομικους ειτε για λογους υγειας καλο να ειναι να παραθετουμε καμια πηγη για αυτους που ακομα το ψαχνουν.

Δεν είναι και τόσο σημαντικό τελικά η παράθεση της πηγής. Άλλοι τις παραθέτουν και ή δεν τις έχουν διαβάσει ή δεν έχουν καταλάβει τί λένε, πώς το λένε και γιατί. Για παράδειγμα τα Νο 3 και 4 του παραπάνω συνδέσμου του ΕΟΔΥ.

16 ώρες πριν, Ukforthemoment είπε

Πειραματικό είναι όταν δοκιμάζεται ακόμα σε εθελοντές.Τωρα έχει πάρει έγκριση σε Αγγλία.ΕΕ και Αμερική,και δεν ξέρω που αλλού.

Έχει πάρει έγκριση για επείγουσα χρήση. Διότι όπως λέει και ο κυρ Μαρκς (καμιά σχέση με τον Κάρολο), εκ των διευθυντικών στελεχών του FDA

Αναφορά σε κείμενο

because the vaccine's known and potential benefits clearly outweigh its known and potential risks

Επειδή οι πιθανές παρενέργειες μπορεί να εμφανιστούν και δυο χρόνια μετά, ας προσευχηθούμε ελπίσουμε να αποδειχτεί σωστός και όχι «κακός επιστήμονας». ;)

15 ώρες πριν, spyrage είπε

αυτο το οτι κανουν μηνες πειραματα με τα εμβολια και δεν ξερουν για ποσο χρονο κραταει η ανοσια και αν κολλαει ο εμβολιασμενος τους αλλους με ξεπερνα εντωμεταξυ....

Πολύ λογικό να μή γνωρίζουν πόσο καιρό κρατάει η ανοσία (που οφείλεται σε ένα σωρό παράγοντες), αφού ακριβώς η διάρκεια των πειραμάτων ήταν μικρή.

Αντιθέτως εξόχως προβληματικό ότι δεν γνωρίζουμε αν μολύνεται/μεταδίδει ο εμβολιασμένος λιγότερο, περισσότερο ή το ίδιο με τον ατυχή που δεν πρόλαβε να το κάνει.

2 ώρες πριν, billdanos είπε

Καταρχάς μέχρι να φτάσει η σειρά μας να εμβολιαστούμε (αναφέρομαι σε όσους δεν είναι μεγάλης ηλικίας και δεν έχουν άλλα υποκείμενα νοσήματα και δεν ανήκουν γενικότερα σε ομάδες υψηλού κινδύνου), θα έχει περάσει σχεδόν η άνοιξη, οπότε θα έχουμε και περισσότερα στοιχεία για την αποτελεσματικότητα του! :) 

Ή θα έχουμε μολυνθεί όλοι, οπότε το εμβόλιο μπορεί να είναι πλέον άχρηστο, τα λεφτά που δώσαμε για την αγορά του στις φαρμακευτικές πεταμένα, αλλά τουλάχιστον θα μας έχει μείνει η εμπειρία.

Βάζω στοίχημα όμως ότι αυτό δεν θα το μάθουμε ποτέ. -_-

1 ώρα πριν, billdanos είπε

Κακοί επιστήμονες υπάρχουν παντου όπως και στα περισσότερα επαγγέλματα...

Πολύ ωραίος ορισμός του κακού επιστήμονα: «Κακός επιστήμονας είναι αυτός που διαφωνεί μαζί μου». :P

42 λεπτά πριν, stormrain είπε

Βασικα ελπιζω να κατανοούμε ολοι οτι το εμβολιο βγηκε τοσο γρηγορα επειδη προκειται για εναν εξτρα θανατηφορο ιο 

Σίγουρα δεν είναι «έξτρα θανατηφόρος», με κάτω του 1% θνητότητα (να υπολογίσουμε και τους ασυμπτωματικούς που ποτέ δεν βρήκαμε), αλλά πρόβλημα φυσικά και είναι.

Κατά την ταπεινή μου άποψη όμως, το εμβόλιο «βγήκε τόσο γρήγορα» γιατί «πολλά τα λεφτά, Άρη».

Επεξ/σία από kondoras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, kondoras είπε

 

Έχει πάρει έγκριση για επείγουσα χρήση. Διότι όπως λέει και ο κυρ Μαρκς (καμιά σχέση με τον Κάρολο), εκ των διευθυντικών στελεχών της Pfizer

Επειδή οι πιθανές παρενέργειες μπορεί να εμφανιστούν και δυο χρόνια μετά, ας προσευχηθούμε ελπίσουμε να αποδειχτεί σωστός και όχι «κακός επιστήμονας». ;)

 

Ολα τα φάρμακα εχουν ενδεχόμενες παρενέργειες,πχ κοίτα το ντεπόν. 

Ο Μαρκς δεν είναι της  pfizer 

Dr. Peter Marks, director of the FDA’s Center for Biologics Evaluation and Research, said the decision “holds the promise to alter the course of this pandemic in the United States.”“With science guiding our decision-making, the available safety and effectiveness data support the authorization of the Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine because the vaccine’s known and potential benefits clearly outweigh its known and potential risks,” he said.

 

Και μην στεκόμαστε μόνο στο pfizer.Eχουν βγει και άλλα εμβόλια.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Ukforthemoment είπε

Ολα τα φάρμακα εχουν ενδεχόμενες παρενέργειες,πχ κοίτα το ντεπόν. 

Ο Μαρκς δεν είναι της  pfizer 

Dr. Peter Marks, director of the FDA’s Center for Biologics Evaluation and Research, said the decision “holds the promise to alter the course of this pandemic in the United States.”“With science guiding our decision-making, the available safety and effectiveness data support the authorization of the Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine because the vaccine’s known and potential benefits clearly outweigh its known and potential risks,” he said.

 

1. Πόσο καιρό έκαναν πειράματα με το ντεπόν και με όλα τα φάρμακα, πριν τα διαθέσουν στην αγορά;

2. Ναι προφανώς είναι του FDA, αλλιώς γιατί να «απολογείται» για την αδειοδότηση; Έκανα λάθος «στην αντιγραφή». Ελπίζω να μου το συγχωρήσετε , άλλωστε δεν νομίζω ότι αλλάζει κάτι αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...