Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα με Wind VDSL 200


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλή Πρωτοχρονιά σε όλους.

Αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα.

Στις 24/12/20 και ώρα 17:00 περίπου πέφτει το ίντερνετ στο σπίτι. Κάνω restart το ρούτερ, τίποτα. Κάνω reset to factory defaults, πάλι τίποτα. Βλέπω τα λαμπάκια στο ρούτερ, αναμμένο το dsl και το internet. Βλέπω από το interface πως συγχρονίζει σε ξεκάρφωτες ταχύτητες. 55mbps down και 5.5 up. Παίρνει public ip αλλά δεν μπορώ να συνδεθώ στο ίντερνετ από καμία συσκευή όπως επίσης η τηλεφωνία δεν κάνει register.Το δίνω βλάβη στην wind και μου είπαν θα το κοιτάξουν. Να μην σας τα πολυλογώ ήρθε τεχνικός της Wind στον χώρο μου και μου είπε πως είναι από τον ΟΤΕ το πρόβλημα και μάλλον με έχουν βάλει σε λάθος "πόρτα". Ήρθε ο ΟΤΕ μου λέει μια χαρά είναι η γραμμή από μεριάς μας ξανά επικοινωνήστε με τον πάροχο σας. Μιλάω με την Wind και μου ξαναστέλνουν τεχνικό ο οποίος ξαναέκανε ένα reset το router και το μόνο που έφτιαξε είναι η ταχύτητα. Πλέον συγχρονίζει στα 199.99/20 αλλά δεν κάνει connect πάντα. Αν κάνει θα κάνει μετα από αρκετή ώρα και πάλι όμως δεν μπορώ να πλοηγηθω πουθενά. Οπότε το έδωσαν πάλι για βλάβη στον ΟΤΕ.Επίσης,παρατήρησα πως η public που παίρνει το ρούτερ όταν συνδέεται είναι πάντα ίδια (172.xxx.xxx.xxx)ενώ δεν είχα ποτέ στατική ip. Μήπως γνωρίζει κάποιος τι μπορεί να έχει συμβεί; Ως τώρα με παίζουν μπαλίτσα μεταξύ τους οι πάροχοι όπως καταλαβαίνετε και δεν είναι ότι καλύτερο ειδικά με lockdown και περίοδο εορτών. Πρωτοχρονιά χωρίς ίντερνετ και τηλέφωνο δωράκι από την wind! :P

* Στις 20/12/2020 μου είχαν στείλει μήνυμα στο κινητό πως και καλά λόγω αναβαθμίσεων στην περιοχή μου (Ελληνικό Αττικής)ενδέχεται να μην έχω ίντερνετ και τηλέφωνο μεταξύ 01:00-05:00. Το αστείο είναι ότι εκείνη την περίοδο δεν είχα κανένα θέμα. Φρόντισαν να μου το κόψουν μετά από 4 μέρες μια και καλή...

 

 

*Τώρα είδα ότι υπάρχει ενότητα για προβλήματα με ISP's κλπ οπότε αν μπορεί κάποιος mod να το μεταφέρει παρακαλώ.

Επεξ/σία από BigHomie
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...