Προς το περιεχόμενο

stealth-ports issue ,firewall


userx20

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σας και καλη χρονια , ευχαριστω εκ των πρωτερων για τη βοηθεια , θα ηθελα να κανω μια ερωτηση . 

εχω ενα router της cosmote σε bridge mode με ενα tp link ,αλλα το tp-link δεν εχει την επιλογη για stealth-mode στο build in firewall . Θα μπορουσα να διαμορφοσω αυτη την λειτουργεια με καποιον εναλακτικο τροπο ?????

Σκεφτηκα επισης να παρεμβαλω ενα open wrt router που εχω αναμεσα στο router της cosmote και το tp-link για να χρισιμοποιησω το firewall του open wrt (δηλαδη ως hardware firewall).Σε αυτη την περιπτωση θα επρεπε να απενεργωποιησω το dhcp και το nat απο το open wrt για μην εχω προβλημα με double nat και κρατισω μονο την λειτουργεια του firewall ???

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 01/01/2021 at 23:09, userx20 said:

Καλησπερα σας και καλη χρονια , ευχαριστω εκ των πρωτερων για τη βοηθεια , θα ηθελα να κανω μια ερωτηση . 

εχω ενα router της cosmote σε bridge mode με ενα tp link ,αλλα το tp-link δεν εχει την επιλογη για stealth-mode στο build in firewall . Θα μπορουσα να διαμορφοσω αυτη την λειτουργεια με καποιον εναλακτικο τροπο ?????

Σκεφτηκα επισης να παρεμβαλω ενα open wrt router που εχω αναμεσα στο router της cosmote και το tp-link για να χρισιμοποιησω το firewall του open wrt (δηλαδη ως hardware firewall).Σε αυτη την περιπτωση θα επρεπε να απενεργωποιησω το dhcp και το nat απο το open wrt για μην εχω προβλημα με double nat και κρατισω μονο την λειτουργεια του firewall ???

μπορεις να κανεις bridge το router της cosmote και το open wrt να κανει κληση pppoe στο router cosmote για να ειναι ενα Nat.το tp link δεν ξερω μετα γιατι θα το χρειαζεσαι.αν ειναι για wireless καντο dummy access point χωρις Dhcp χωρις nat χωρις τιποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...