Προς το περιεχόμενο

Δύσκολο πρόβλημα για Excel και Drupal


Federacion

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί, αγαπητές, 

Απευθύνομαι στην κοινότητα του Insomnia που τόσες φορές με έχει βοηθήσει, μπας και ξεπεράσω και αυτόν τον δύσκολο σκόπελο. 

Λοιπόν, έχουμε μια λίστα προϊόντων σε εξελ που έχει εξαχθει από ένα eshop στημένο σε Drupal. 

Αυτή η λίστα έχει 10.000 εγγραφές με μοναδικό κωδικό κάθε προϊόν. Στις 2.500 εγγραφές υπάρχουν διάφορες στις ποσότητες των προϊόντων που θα θέλαμε, αν γίνεται, να αποφύγουμε να περαστούν με το χέρι μία-μία. 

Αυτή η λίστα έχει πλέον μεταβληθεί στην πραγματική ζωή. Νέα προϊόντα έχουν προστεθεί και ποσότητες έχουν αλλάξει. 

Το μόνο που έχουμε σαν σταθερά είναι οι διαφορές. Πχ το προϊόν 978960345677 έχει -2. 

Υπάρχει τρόπος να περαστούν 2.500 διαφορές όχι χειροκίνητα; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Federacion είπε

Αγαπητοί, αγαπητές, 

Απευθύνομαι στην κοινότητα του Insomnia που τόσες φορές με έχει βοηθήσει, μπας και ξεπεράσω και αυτόν τον δύσκολο σκόπελο. 

Λοιπόν, έχουμε μια λίστα προϊόντων σε εξελ που έχει εξαχθει από ένα eshop στημένο σε Drupal. 

Αυτή η λίστα έχει 10.000 εγγραφές με μοναδικό κωδικό κάθε προϊόν. Στις 2.500 εγγραφές υπάρχουν διάφορες στις ποσότητες των προϊόντων που θα θέλαμε, αν γίνεται, να αποφύγουμε να περαστούν με το χέρι μία-μία. 

Αυτή η λίστα έχει πλέον μεταβληθεί στην πραγματική ζωή. Νέα προϊόντα έχουν προστεθεί και ποσότητες έχουν αλλάξει. 

Το μόνο που έχουμε σαν σταθερά είναι οι διαφορές. Πχ το προϊόν 978960345677 έχει -2. 

Υπάρχει τρόπος να περαστούν 2.500 διαφορές όχι χειροκίνητα; 

Καλημέρα,

Έχεις πρόσβαση στη βάση και στους πίνακες ?

Αν ναι θα μπορούσες εύκολα να φτιάξεις για κάθε γραμμή ένα update statement

π.χ. Αν υποθέσουμε ότι στον πίνακα PRODUCTS στη βάση έχεις τα πεδία TABLE_ID , TABLE_QUANTITY και στο excel 2 στήλες EXCEL_ID , EXCEL_QUANTITY , αφού τα IDs είναι ίδια απλά θέλεις :

UPDATE PRODUCTS SET TABLE_QUANITY = TABLE_QUANTITY - EXCEL_QUANTITY WHERE TABLE_ID=EXCEL_ID;

Το παραπάνω μπορείς να το κάνεις προγραμματιστικά αν γνωρίζεις κάποια γλώσσα προγραμματισμού διαβάζοντας το excel και τρέχοντας για κάθε γραμμή.

Αν δεν ξέρεις κάποια γλώσσα προγραμματισμού , μπορείς να χτίσεις το παραπάνω update μέσα στο excel σε μία κολώνα και τραβώντας το μέχρι την τελευταία γραμμή θα σου φτιάξει με τις σωστές τιμές 2500 updates. Δεν είναι πολλά , οπότε τα βάζεις μετά στον sql editor της αρεσκείας σου και τρέχεις τα queries

Αν κατάλαβα καλά την απαίτησή σου μάλλον το παραπάνω θα σε καλύψει , πάντα με την λογική ότι υπάρχει μία εγγραφή για κάθε κωδικό που απλά αναφέρει την ποιότητα. Αν έχει κάποιο άλλο σχήμα π.χ. εγγραφές στο ίδιο id με κάποιο άλλο αναγνωριστικό που απλά φτιάχνει νέα εγγραφή όταν αλλάζει η ποσότητα μπορεί να θέλεις κάτι λίγο διαφορετικό

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλει πολύ διάβασμα τελικά. Εμένα με ενδιαφέρει να το κάνω κατευθείαν στο excel. Πολύ ωραία η εντολή που μου έγραψες υπάρχει περίπτωση να με καθοδηγήσεις να την περάσω στο excel;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
42 λεπτά πριν, Federacion είπε

Θέλει πολύ διάβασμα τελικά. Εμένα με ενδιαφέρει να το κάνω κατευθείαν στο excel. Πολύ ωραία η εντολή που μου έγραψες υπάρχει περίπτωση να με καθοδηγήσεις να την περάσω στο excel;

Ναι αμέ ευχαρίστως , στείλε μου αν θέλεις σε πμ να σου πώ email να μου στείλεις το αρχείο του excel και το όνομα του πίνακα με τις κολώνες να στο φτιάξω

Edit :

Βασικά επειδή το ξαναδιάβασα τι εννοείς στο excel ? Στο drupal δεν θέλεις να γίνει η αλλαγή?

Επεξ/σία από tsofras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέλω να διορθώσω το excel και να το στείλω για να περαστεί σε νέο site σε Woocommerce. Οπότε η αλλαγή θέλω να γίνει στο excel.

Αλλά τώρα που το σκέφτομαι και στο Drupal να γίνει η αλλαγή δεν με πειράζει. Θα τραβήξω μετά report τα προιόντα σε Excel και όλα καλά!

Χίλια ευχαριστώ!

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@tsofras Πραγματικά δεν έχω λόγια. Η κοινότητα του Insomnia στα καλύτερα της!

Ο άνθρωπος με βοήθησε πολύ και λύσαμε το θέμα. Ευχαριστώ και δημόσια!

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...